Udostępnij
Skomentuj

Bateria R20 – jaką wybrać? Które najlepsze?

Bateria R20, czyli bateria do zadań specjalnych. Czy wiesz, jaką ma pojemność lub jak ją naładować?

Bateria R20 to jedna z największych baterii na rynku. Choć jest ona używana nieco rzadziej niż mniejsze wersje, każdy z pewnością miał z nią do czynienia. Charakterystyczny walcowaty kształt i duża pojemność są jej znakami rozpoznawalnymi. Dzięki niej możemy używać urządzeń elektronicznych, które potrzebują więcej energii niż odtwarzacze mp3 czy piloty. Do czego zatem używa się takiej baterii? Jakie są jej parametry? Czy bateria R20 da się naładować? Wszystkie informacje na temat tego ogniwa w dalszej części tekstu.

Bateria R20 - parametry

Na rynku istnieje wiele wersji jednego z największych ogniw. Różnią się między sobą wieloma parametrami a oto krótka lista, która przedstawia te najważniejsze:

  • pojemność
  • rodzaj (jednorazowa i wielokrotnego użytku
  • typ technologii wykonania
  • cena

Polecane baterie R20

Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę — jest pojemność. Bateria R20 dostępna jest w różnych wariantach, a przedział wartości jest znacznie większy od baterii aaa czy aa. Kolejnym istotnym elementem jest technologia wykonania. Najnowsze litowe baterie opierają się na licie i gwarantują największą pojemność i niewyciekalność kwasu. Bateria R20 litowa oznaczona jest symbolem Li lub lithium. Kolejnym rodzajem jest bateria R20 alkaliczna. Żelowany elektrolit nie wycieka i dzięki temu nie ma ryzyka zniszczenia wartościowego sprzętu. Kolejnymi typami baterii są akumulatorki do wielokrotnego ładowania. Skróty obecne na ich obudowach to Ni-CD (niklowo-kadmowe) i NiMH (niklowo – metalowo - wodorowe). Ostatnim rodzajem są baterie cynkowo - węglowe, które mają najniższa jakość i pojemność. Bateria R20 1.5v to standardowe ogniowo. Napięcie 1.2v występuje w bateriach, które można ładować wielokrotnie. Cena, która jest różna w zależności od rodzaju baterii, plasuje się według ogólnej zasady, że im jest wyższa, tym lepszej jakości ogniwo. Warto jednak porównać ceny, gdyż może okazać się, że sklep internetowy oferuje takie same baterie o kilkanaście procent taniej.

Bateria R20 - pojemność

Bateria R20 to jedna z największych konstrukcji używanych do celów prywatnych. Może pochwalić się dużą pojemnością i służy do zasilania wymagających urządzeń. Również tak jak w przypadku innych baterii trudno jest określić jednoznacznie pojemność, gdyż zależy ona na wielu czynników. Pomiary przeprowadzane przez producentów podawane na opakowaniach również mogą różnić się od stanu rzeczywistego. Zmienną, która ma wpływ na tę wartość — jest np. temperatura. Bateria R20 przeciętnie ma pojemność od ok. kilku tysięcy mAh nawet do 20 000 mAh. Jest to wyniki kilka — kilkanaście razy lepszy od typowych paluszków co daje duże możliwości.

Bardzo istotną kwestią, która wpływa na pojemność baterii, jest też technologia jej wykonania. Najmniej pojemne będą zwykłe baterie cynkowo — węglowe. W środku stawki plasują się baterie alkaliczne oraz dwa typy akumulatorków, które można wielokrotnie lądować. Zdecydowanie największe pojemności osiągają nowoczesne baterie litowe, których cena to nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę.

Jak naładować baterię R20?

Akumulatorki R20, czyli baterie Ni-CD i Ni-MH można naładować, wybierając model ładowarki, który jest odpowiedniej wielkości i pomieści w swoim wnętrzu tak dużą baterię. Proces ładowania przebiega podobnie jak w przypadku innych — mniejszych baterii. Prąd dostarczany z ładowarki wymusza ruch energii w kierunki przeciwnym do rozładowywania. Na rynku istnieje wiele ładowarek dedykowanych do tego modelu. Najprostsze modele nie mają wyłącznika i należy na podstawie danych szacunkowych umieszczonych w instrukcji ładowarki wyjąć baterie. Nieco bardziej zaawansowane modele mają specjalną diodę, która informuje, kiedy należy wyłączyć urządzenie. Przy tego typu konstrukcjach należy nadzorować cały proces. Przeładowanie baterii może znacząco pogorszyć jej parametry lub doprowadzić do wybuchu. Najbardziej zaawansowane ładowarki mają specjalne wyłączniki, które samodzielnie odcinają dopływ prądu, gdy bateria osiągnie odpowiedni stan.

Warto wiedzieć!

Bardzo ciekawymi konstrukcjami są uniwersalne ładowarki do baterii. Mają one ruchome części, dzięki którym umieścimy w niej ogniwa o różnym rozmiarze.

Jaka bateria najlepsza i którą wybrać?

Nie ma jednej konkretnej odpowiedzi na ten temat. Każda bateria R20 ma swoje plusy oraz minusy. Do nisko energochłonnych urządzeń takich jak np. małe radia dobre będą baterie cynkowo-węglowe. Kosztują one kilka złotych i zapewnią długie zasilanie. Do bardziej cennego sprzętu jak np. wieże warto zakupić baterie R20 alkaliczne. Żelowy elektrolit nie wycieka, więc ryzyko uszkodzenia sprzętu jest małe. Jeśli potrzebujemy baterii do urządzeń takich jak np. modele zdalnie sterowane, które szybko rozładowuje baterie, idealnie nadadzą się akumulatorki. Jeśli zależy nam na baterii najwyższej jakości za kilkanaście — kilkadziesiąt złotych możemy zakupić baterie litowe. Duża pojemność i solidna jakość sprawdzą się dobrze np. w sprzęcie medycznym.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.