Udostępnij
Skomentuj

Bateria AAA - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Mały paluszek, choć charakteryzuje się nieco mniejsza pojemnością od produktów o standardowych wymiarach.

Wciąż wykorzystywany jest bardzo często, zwłaszcza w urządzeniach przenośnych. Pamiętać należy jednak o tym, że możliwości ich użycia są uzależnione od rodzaju baterii. Jaki więc powinniśmy wybrać?

Co oznacza bateria AAA?

Nazwa baterii wiąże się przede wszystkim z jej rozmiarem. Średnica małego paluszka wynosi około 10,5 mm, natomiast jej wysokość oscyluje wokół granicy 44,5 mm. Pamiętać należy również o tym, iż bateria AAA może być określana również za pomocą symboli R03 oraz LR03. Jak wyglądają baterie AAA? Ich kształt przypomina niewielkich rozmiarów walec bądź właśnie paluszek.

Polecane baterie AAA

Ze względu na swoje rozmiary oraz ograniczoną pojemność, omawiana bateria posłuży nam przede wszystkim do zasilania urządzeń o niskim poborze mocy, takich jak na przykład piloty czy odtwarzacze muzyczne.

Jaka to bateria AAA?

Omawiany produkt jest zróżnicowany pod wieloma względami. Pod uwagę należy wziąć między innymi substancje chemiczne, z których został przygotowany, a także najważniejsze parametry użytkowe.

NAPIĘCIE. Na rynku znaleźć można baterię AAA charakteryzująca się napięciem równym 1,2 V, 1,5 V bądź 3 V.

WAGA. Nie jest ona specjalnie ciężka. Jej waga zazwyczaj nie przekracza wartości 12 gram.

TECHNOLOGIA. Do przygotowania małych paluszków wykorzystywane są różne substancje chemiczne, które cechują się zróżnicowanymi parametrami pojemnościowymi i odpornościowymi. Ze względu na spore różnice ich dzielące, warto przedstawić każdy rodzaj baterii AAA:

  • bateria AAA cynkowo-węglowa (R03) ­– produkt standardowy, którego największą zaletą jest niska cena. W jego składzie znajdziemy roztwór chlorku cynku bądź amonu. Elektrolity wykonane z tych substancji charakteryzują się słabą wydajnością, dlatego bateria R03 posłuży nam przez bardzo krótki czas. Podkreślić należy również fakt, iż w sytuacji, gdy nie będziemy jej używać przez pewien okres, ulegnie ona zniszczeniu. Rozwiązania R03 są więc ograniczone pod względem wydajnościowym, a do tego wyróżniają się niską wytrzymałością. Oznacza to, że nie warto stosować ich do zasilania urządzeń używanych często i w warunkach szczególnie niskich bądź wysokich temperatur.
  • bateria AAA niklowo-kadmowa (NiCd) – jej największą przewagą nad produktami cynkowo-węglowymi jest zdecydowanie większa wytrzymałość, zwłaszcza biorąc pod uwagę niskie temperatury. Wspomnieć należy również o dłuższej żywotności. Produkty tego typu mogą być przez nas wykorzystywane nawet po kilku latach od zakupu,
  • bateria AAA niklowo-metolowo-wodorkowa (NiMH) – śmiało można powiedzieć, iż jest to ulepszona wersja modeli kadmowych. Co prawda, najtańsze baterie mogą charakteryzować się krótszą żywotnością, jednak z pewnością mają większą pojemność, dlatego możemy stosować je do urządzeń o średnim zapotrzebowaniu na energię. Tego typu baterie tworzone są ze stopu metali i niklowych płytek i obsługują napięcie rzędu 1,2 V (podobnie jak modele NiCd). Chcąc zaopatrzyć się w model o dłuższej żywotności, warto wydać kilka złotych więcej i wybrać baterię typu LSD (Low Self Discharge), czyli wyróżniającą się niskim współczynnikiem samorozładowania.
  • bateria AAA alkaliczna (LR03) – wykorzystanie wodorotlenku potasu gwarantuje sporą gęstość energii, która przekłada się na wzrost wydajności. Bateria AAA LR03 wyróżnia się większą pojemnością od przedstawionych wcześniej produktów, jest również bardzo wytrzymała i odporna na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych.
  • bateria AAA litowa - w ten sposób przechodzimy do najwydajniejszej i najdroższe baterii z zestawienia. Jej żywotność wynieść może nawet kilkanaście lat, ponadto wyróżnia się wysoką wytrzymałością na czynniki zewnętrzne oraz największą pojemnością.

TEMPERATURA PRACY. Parametr określający wytrzymałość baterii. Czasem musi ona pracować w naprawdę niskich temperaturach, dlatego warto decydować się na produkty naprawdę wytrzymałe. Zakres pracy dobrej jakości modeli zazwyczaj wynosi od -30 do 70 stopni Celsjusza.

WSPÓŁCZYNNIK SAMOROZŁADOWANIA. Chodzi o to, jak bardzo bateria wyładowuje się, gdy nie jest wykorzystywana. Najgorsze pod tym względem są produkty cynkowo-węglowa, a najlepsze litowe i typu Low Self Discharge.

POJEMNOŚĆ. Najważniejszy parametr użytkowy, na jaki warto zwrócić uwagę. Podawany jest w miliamperogodzinach (mAh), ponieważ dotyczy wartości natężenia generowanego przez baterię w ciągu godziny pracy.

Największą pojemnością charakteryzuje się bateria litowa (ponad 1200 mAh), na drugim miejscu znajduje się model alkaliczny (od ok. 900 do 1155 mAh), a na trzecim bateria niklowo-metalowo-wodorkowa (do 1000 mAh). Najsłabszy jest oczywiście produkt cynkowo-węglowy. Jego pojemność jest dużo niższa od wartości 900 mAh.

Kiedy bateria AAA jest rozładowana? Poza sytuacją, kiedy nasze urządzenie przenośnie przestanie działać, rozładowanie produktu sprawdzić możemy poprzez upuszczenie go na twardą powierzchnię. Jeżeli odbije się wysoko ponad poziom gruntu, oznacza to, że jest rozładowany. Skąd wiadomo? Naładowane baterie posiadają bowiem ładunek, który amortyzuje upadek, natomiast w przypadku rozładowania zmianie ulega jego struktura, przez co energia upadku nie jest w żaden sposób absorbowana.

Czy baterie AAA można ładować? Na rynku istnieją co prawda ładowarki do baterii zwykłych, jednak operację ładowania wykonać możemy zaledwie kilkukrotnie. Dużo wydajniejsza okaże się bateria AAA akumulator – może być ona ładowana bardzo często, za pośrednictwem zwykłe ładowarki podłączanej do gniazdka elektrycznego bądź przy wykorzystaniu urządzeń zasilanych energią z komputera (modele z wejściem USB) lub promieniami słonecznymi.

Akumulatorki są przeważnie droższe od standardowych produktów. Podczas ich wyboru musimy również zwrócić uwagę na dwa dodatkowe parametry, charakteryzujące możliwości ich wykorzystania. Są to cykle ładowania, które określają, ile razy bateria może być ładowana, a także parametr utraty pojemności, związany z tym, przez jaki czas produkt będzie ładowany do pełna (po pewnym czasie jego naładowanie osiągać może wartości 90%, 80%, 75% i mniej).

Bateria AAA – cena

Ostateczny koszt baterii uzależniony jest przede wszystkim od jej rodzaju oraz podstawowych parametrów. Najsłabsze, a więc i najtańsze są baterie cynkowo-węglowe. Kosztują one bowiem zaledwie 2-3 złote za sztukę. Więcej zapłacimy za produkty niklowo-kadmowe, niklowo-metolowo-wodorkowa oraz alkaliczne. Ich cena, w zależności od wydajności, wahać się może od 7 do około 10 złotych.

Bateria litowa może kosztować natomiast nawet 13 złotych. Zdecydowanie najdroższe są akumulatorki – są one sprzedawane najczęściej po kilka sztuk, dlatego ostateczna cena wyniesie kilkadziesiąt złotych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.