Udostępnij
Skomentuj

Bateria AA - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Popularne paluszki wykorzystywane są w wielu rodzajach sprzętów.

Znajdziemy je między innymi w pilotach, radiach, myszach komputerowych, aparatach fotograficznych i kamerach video. Występują one jednak w różnych odmianach, dlatego warto dostosować ich wybór do naszych potrzeb i wymagań.

Co oznacza bateria AA?

Przedstawione oznaczenie baterii dotyczy jej rozmiaru oraz wartości napięcia. Jak wiadomo, poszczególne urządzenia zasilane są bateriami o różnej wielkości – mogą być to grube baterie R14, cienkie paluszki AAA bądź paluszki standardowe AA. Innymi dopuszczanymi oznaczeniami tych produktów są symbole R6 bądź LR6 (alkaliczna).

Popularne baterie

Średnica baterii zazwyczaj jest równa 13,9 lub 14,5 mm, natomiast wysokość 50 lub 50,5mm. Jeżeli chodzi o napięcie, w przypadku baterii AA może wynieść ono 1,2 V, 1,5 V, 1,7 V bądź 3,6 V.

Parametry

Skoro wiemy już, jaka to bateria AA, możemy przejść do analizy jej parametrów, które określają możliwości i zakres wykorzystania baterii.

TECHNOLOGIA. Dotyczy ona zastosowanych rozwiązań chemicznych, które posłużyły do wykonania baterii. Biorąc to pod uwagę, wymieniane są:

 • bateria AA cynkowo-węglowa (R6) – rolę elektrolitu pełni w tym przypadku roztwór chlorku amonu lub cynku. Jest to stosunkowo stara technologia, która charakteryzuje się niską wydajnością. Przekłada się to również na bardzo niską cenę takich baterii. Wspomnieć należy o tym, iż po pewnym czasie, nawet bez stosowania, mogą one okazać się bezużyteczne (zazwyczaj okres ten wynosi 2 lata). W przypadku baterii cynkowo-węglowych, należy również uważać na uszkodzenie ich konstrukcji i wylania elektrolitu – nastąpić może to bardzo łatwo. Wszystko to sprawia, że bateria AA R6 powinna być wykorzystywana przede wszystkim w urządzeniach używanych rzadko i przez krótki czas (np. piloty do telewizora),
 • bateria AA alkaliczna (LR6) – zdecydowanie nowsza technologia. Elektrolitem jest tym razem roztwór wodorotlenku potasu, co przekłada się na zwiększenie tak zwanej gęstości energii, która natomiast sprawia, że bateria jest znacznie wydajniejsza od produktów standardowych. Podobnie, jak modele cynkowo-węglowe, bateria alkaliczna wyróżnia się napięciem równym 1,5 V. Charakteryzują się natomiast większą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na wpływ warunków atmosferycznych. Dlatego też bateria AA LR6 może być stosowana w urządzeniach o średnim i wysokim zapotrzebowaniu na energię (np. aparaty fotograficzne, latarki, kamery),
 • bateria AA niklowo-metalowo-wodorkowa (NiMH) – katodą jest w tym przypadku niklowa płytka, natomiast anodą stop metali. Bateria charakteryzuje się napięciem równym 1,2 V oraz większą wagą w porównaniu do produktów cynkowo-węglowych i alkalicznych. Warto zakupić produkty typu LSD, czyli Low Self Discharge (niskie samorozładowanie). Tego typu baterie nie tracę energii nieużywane, dzięki czemu zastosować można je nawet po kilku latach od zakupu,
 • bateria AA niklowo-kadmowa (NiCd) – wyróżnia się podobnymi parametrami co produkty NiMH. W wersji standardowej charakteryzuje się jednak dłuższą żywotnością,
 • bateria AA litowa – posiada zdecydowanie największą pojemność z wymienionych wyżej produktów. Ponadto wyróżnia się długą żywotnością (nawet do 15 lat) oraz wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Jest to bateria najdroższa, jednak o najlepszych parametrach.

POJEMNOŚĆ. Określa ona natężenie, jakie generowane jest przez baterię w przeciągu godziny, dlatego podawana jest w miliamperogodzinach (mAh). Parametr pojemności określany jest zazwyczaj w przybliżeniu i różni się w zależności do rodzaju baterii.

Bateria AA – ile amper?

 • cynkowo-węglowa – od ok. 400 do 1000 mAh,
 • niklowo-kadmowa – od ok. 600 do 1000 mAh,
 • alkaliczna – od ok. 800 do 2300 mAh,
 • niklowo-metalowo-wodorkowa – od ok. 1700 do 2900 mAh,
 • litowa – nawet do 3000 mAh.

WSPÓŁCZYNNIK SAMORZŁADOWANIA. Przez producentów podawany bardzo rzadko. Określa, ile pojemności traci nieużywana bateria. Najmniejszy współczynnikiem wyróżniają się baterie litowe, alkaliczne oraz niklowe typu LSD.

TEMPERATURA PRACY. Dobrej jakości produkty mogą są w stanie pracować w temperaturach od -30 do nawet 70 stopni Celsjusza.

Kiedy bateria AA jest rozładowana? Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest sytuacja, w której bateria nie jest w stanie uruchomić zasilanego urządzenia. Jak się jednak okazuje, stopień jej rozładowania można sprawdzić również innym sposobem. Wystarczy upuścić ją na twardą powierzchnię – jeśli mocno się odbije, bateria jest rozładowana. Związane jest to ze zmianą struktury rozładowanej baterii. W jej przypadku, energia upadku nie jest bowiem absorbowana przez substancję chemiczną zawartą w baterii, dlatego odbija się ona wyżej niż produkt naładowany.

Czy baterie AA można ładować? Przedstawione wyżej modele można ładować wyłącznie za pomocą specjalnej ładowarki do zwykłych baterii. Innego typu urządzenia posłużą nam wyłącznie do tak zwanych akumulatorków, czyli baterii ładowania wielokrotnego. Są droższe, dlatego powinniśmy decydować się na nie w przypadku posiadania urządzeń bardzo często wykorzystywanych – mowa w tym miejscu między innymi o kamerach, aparatach fotograficznych czy elektronicznych urządzeniach mobilnych.

Podczas wyboru akumulatorków, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • cykle ładowania – a mówiąc dokładnie, ile ich jest. Liczba ta określa żywotność akumulatorka. Dobrej jakości produkty mogą być ładowane nawet kilka tysięcy razy,
 • utratę pojemności – z czasem akumulatorki są ładowane wyłącznie do określonego poziomu. Warto decydować się więc na produkty, których pełna żywotność wynosi kilka lat.
 • sposób ładowania – możemy posłużyć się bowiem nie tylko ładowarką, ale również urządzeniami zasilanymi przez promienie słoneczne bądź podłączanymi do portu USB komputera.

Bateria AA - cena

Oczywiście uzależniona jest ona od typu baterii. Najtańsze będą produkty cynkowo-węglowe. Cena jednej sztuki zazwyczaj oscyluje wokół granicy 2-3 złotych. Baterie NiMH, NiCd i alkaliczne są droższe i kosztują od 5-7 złotych w górę. Jeżeli chodzi natomiast o produkt litowy, musimy przygotować się na wydatek rzędu 10 złotych za sztukę.

Najdroższe są oczywiście akumulatorki. Najsłabsze z nich kosztują około 13-15 złotych. Wszystkie rodzaje baterii i akumulatorków sprzedawane są także w paczkach po kilka sztuk – ich cena wynieść można kilkadziesiąt, a nawet ponad 100 złotych.

Udostępnij
4,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.