Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 7 2700X – wydajność oraz specyfikacja

AMD Ryzen 7 2700X to jeden z najwydajniejszych modeli Ryzenów drugiej generacji do zastosowań domowych. Otrzymujemy osiem rdzeni o bardzo wysokim taktowaniu bazowym i turbo.

AMD Ryzen 7 2700X posiada funkcję XFR, która sprawia, że układ możemy podkręcić jeszcze bardziej, niż wynika to ze specyfikacji producenta. Nie otrzymujemy wiele, ale każde kilkaset megaherców jest na wagę złota. Dla AMD Ryzen 7 2700X cena również wskazuje, że jest to model do zastosowań w większości domowych. Jak na czerwonych to układ należy do wyższej półki, ale porównując już z niebieskimi, otrzymujemy bardzo wydajną i tanią jednostkę.

AMD Ryzen 7 2700X – specyfikacja

AMD Ryzen 7 2700X – zastosowanie

Jednostka ma bardzo szerokie zastosowanie. Co ciekawe, najlepiej sprawdza się do wykonywania obliczeń numerycznych, przeprowadzania symulacji czy uruchamiania maszyn wirtualnych. Dla AMD Ryzen 7 2700X benchmark UserBenchmark wynosi wtedy aż 106%.

Warto jednak zauważyć, że wysokie taktowanie i możliwość obsługi aż 16 wątków równolegle przydaje się również do innych celów. Możemy śmiało powiedzieć, że procesor dedykowany jest również graczom. Osiągi podczas uruchamiania najnowszych gier są zaskakujące i spełnią wymagania zarówno mniej wymagających graczy, jak i profesjonalistów.

Nieco gorzej, chociaż także bardzo dobrze procesor sprawuje się w codziennych zastosowaniach domowych. Nie jest to jednak model, który wykorzysta w pełni swoją moc podczas oglądania filmu czy przeglądania Internetu. Jeśli więc szukamy procesora do tego typu zastosowań, lepiej jest obejrzeć się za czymś tańszym.

AMD Ryzen 7 2700X – wydajność

 Wydajność tego modelu jest o wiele wyższa od analogicznego procesora, ale bez literki X. Dla AMD Ryzen 7 2700X benchmark Cinebench R15 w trybie Multi-Core pokazuje 1817 punktów, co jest bardzo dobrym wynikiem. Szacuje się, że układ znajduje się w pierwszej trzydziestce najbardziej wydajnych procesorów na rynku. Pamiętajmy jednak, że jego siła tkwi w wielowątkowości – będzie on słabszy w procesach wykorzystujących stale tylko jeden rdzeń.

Dokładnie widać to przy analizach gier. Nieznacznie, ale jednak, Ryzen 7 jest pokonywany przez i5 czy i7 z ósmej generacji. Z drugiej jednak przy szachach bije niebieskich na głowę. Mamy więc dość dziwny procesor. Wydawałoby się, że jest przeznaczony do średniego segmentu rynku, choć możemy go polecić bardziej analitykom, projektantom czy grafikom wykorzystującym bardzo skomplikowane i równoległe obliczenia.

AMD Ryzen 7 2700X – porównanie z innymi modelami

By jasno powiedzieć, czy opisywany tu procesor jest wart swojej ceny, porównajmy go z kiloma modelami od niebieskich. Szczególnie ciekawy może być pojedynek AMD Ryzen 7 2700X vs i7 9700K.

W trybie wielowątkowym AMD bije konkurentów na głowę. Widać jednak dość duży odchył przy trybie Single-Core. To właśnie sprawia, że w grach procesor sprawuje się nieco gorzej. AMD Ryzen 7 2700X vs i5 8600K pokazuje, że pojedynek z układami ósmej generacji o podobnej cenie, faktycznie jest przesądzony na korzyść czerwonych. Niestety porównując AMD Ryzen 7 2700X vs i5 9600K, podjęcie decyzji nie jest już takie proste. Oczywiście dla osób potrzebujących wielowątkowości czerwoni wygrywają. Ale ten model Intela jest już tańszy, co oznacza, że do gamingu czy zwykłego, codziennego korzystania, i5-9600K może być lepszy.

AMD Ryzen 7 2700X – w jakich komputerach?

Złóżmy więc przykładowy komputer z zastosowaniem tego komponentu. Najczęściej wybierana jest płyta główna Asus PRIME X470-PRO lub nieco droższy Asus ROG STRIX X470-F GAMING.

Z popularnych kart graficznych mamy do wyboru:

Nie zapominajmy również o pamięci RAM. Dobrze sprawdzi się tu Corsair Vengeance LPX, DDR4 16GB. Dobierzmy również dysk SSD Samsung 970 EVO 500GB.

Udostępnij
4,6
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.