Udostępnij
Skomentuj

Jaki procesor dla grafika?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze procesora do grafiki? Który wybrać?

Procesor jest kluczowym elementem komputera. To on odpowiada za wydajność urządzenia i za zdolności obliczeniowe sprzętu. Co jest ważne w przypadku procesora do grafiki? Jak wybrać odpowiedni model? Przedstawiamy kluczowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę.

Polecane procesory

Jaka liczba rdzeni do grafiki?

Jedną z pierwszych kwestii, na które zwraca się uwagę przy wyborze procesora do grafiki jest właśnie liczba rdzeni oraz liczba wątków. Choć w uproszczeniu można przyjąć, że wyższa liczba rdzeni oznacza lepszy procesor, to nie jest to do końca prawdą.

 • Procesor starszej generacji może mieć niższą wydajność poszczególnych rdzeni niż procesor najnowszej generacji.
 • Procesory różnych marek trudno porównać tylko na bazie liczby rdzeni, gdyż procesory AMD zazwyczaj oferują więcej rdzeni niż procesory Intel, ale ich ostateczna wydajność może być zbliżona lub nawet odwrotna niż mogłoby się wydawać tylko na podstawie liczby rdzeni.
 • Najlepszym wyznacznikiem wydajności procesora są testy porównawcze – popularne benchmarki i innego typu testy, na podstawie których można porównać wybrane modele procesorów.

W przypadku procesora do grafiki 4 rdzenie to minimum, na jakie warto się zdecydować. Dobrym wyborem są jednak procesory o wyższej liczbie rdzeni i wątków, gdyż będą one dobrze wykorzystane przy pracy w zaawansowanych programach graficznych.

Jakie taktowanie w procesorze do grafiki?

Przyjęło się, że im wyższe taktowanie, tym lepiej i po części jest to prawda, gdyż obroty te wpływają na wydajność jednostki, ale warto pamiętać o tym, że parametr ten można porównywać jedynie w obrębie procesorów, które wykonano w oparciu o ten sam typ architektury (na przykład AMD Ryzen).

Jeśli mamy na oku jakąś serię procesorów – na przykład Intel Core i7 ósmej generacji, to porównanie poziomu taktowania w obrębie jednostek z tej samej serii będzie miarodajne i wówczas można przyjąć, że wyższe osiągi w tym zakresie zagwarantują wyższą wydajność.

Do grafiki najlepiej wybrać procesor obsługujący tryb turbo albo wręcz z odblokowanym mnożnikiem.

Jaka pamięć podręczna w procesorze dla grafika?

Kolejną kwestią, której nie można pominąć przy wyborze procesora dla grafika, jest pamięć podręczna procesora. Nowoczesne konstrukcje dysponują wielopoziomową pamięcią cache – najczęściej są to 3 poziomy:

 • Pamięć L1 – ma niewielką pojemność, dlatego czas dostępu do niej jest bardzo krótki. W pamięci cache L1 przechowywane są aktualnie używane dane.
 • Pamięć L2 – nieco pojemniejsza od pamięci pierwszego poziomu. Przechowywane są w niej dane, które będą niezbędne za moment.
 • Pamięć L3 – najbardziej pojemna z pamięci cache. Wykorzystywana jest do synchronizowania działania kilku rdzeni procesora oraz do przechowywania danych, które są przekazywane do pamięci L2 i L1.

W tym wypadku im większa pojemność pamięci cache, tym lepiej. Kluczowa dla użytkownika procesorów wielordzeniowych jest pojemność pamięci L3. Do grafiki poleca się jednostki z pamięcią cache L3 o pojemności minimum 8 MB, ale sporo jednostek oferuje 9, 12, lub więcej MB pamięci L3.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze procesora do grafiki?

Wybór procesora do grafiki, nie jest prosty, gdyż należy zwrócić uwagę na szereg dodatkowych kwestii:

 • Cena – kompletowanie komputera dla grafika może wiązać się ze sporymi wydatkami. Szczególnie kosztowną jednostką może być właśnie procesor, jednak nie zawsze trzeba sięgać na najwyższą półkę. Warto dopasować parametry, a więc i cenę, procesora do rodzaju grafiki, jaką się zajmujemy. Do grafiki 2D, ilustracji i prostych animacji 2D nie potrzeba najdroższych jednostek za kilka tysięcy złotych, gdyż procesor za około 1500 zł powinien w pełni wystarczyć, ale już do grafiki 3D, obróbki wideo, animacji 3D i bardziej zaawansowanych działań, niezbędny będzie procesor High-End z wyższej półki, a to koszt nawet kilku tysięcy złotych.
 • Kompatybilność z płytą główną – jest to kwestia, o którą należy zadbać już na wstępie. Jeśli płyta główna jest stosunkowo nowa, dobrej klasy i nie chcemy jej zmieniać, to musimy skupić się na tym, by procesor był kompatybilny z jej chipsetem.
 • Odblokowany mnożnik – to cecha, która powoduje, że osiągi procesora można zdecydowanie zwiększać podczas podkręcania. Do grafiki, a szczególnie do zaawansowanych prac, dobrym wyborem będą właśnie jednostki z odblokowanym mnożnikiem.

Polecane modele procesorów dla grafika

Oferta procesorów, które sprawdzą się w komputerze do grafiki jest szeroka. Grafiką jest przecież zarówno tworzenie prostych ikon, jak również praca nad zaawansowanymi detalami 3D. Z tego właśnie względu warto dopasować procesor do wymagań sprzętowych, jakie wiążą się z użytkowanymi programami, a także do własnych planów na przyszłość, jeśli procesor ma posłużyć przez dłuższy czas. Poniżej jednostki, które są chętnie wybierane do grafiki – uporządkowano je według ceny.

 • Procesor Intel Core i5-10600K, 4.1GHz, 12 MB, BOX (BX8070110600K) – to wydajna jednostka dziewiątej generacji Intel Core. Procesor ten dysponuje 6 fizycznymi rdzeniami oraz 12 wątkami. Jego taktowanie bazowe to 4.1 GHz, a w trybie turbo przyspiesza do 4.8 GHz. Pamięć podręczna L3 ma pojemność 12 MB. Jest to jednostka polecana do grafiki, a w szczególności 2D, do rysowania oraz prostych animacji, sprawdza się także w grach. Warto dodać, że procesor ten ma odblokowany mnożnik.
 • Procesor AMD Ryzen 9 3900X, 3.8GHz, 64 MB, BOX (100-100000023BOX) – wydajny procesor od AMD. Jednostka posiada 12 rdzeni i 24 wątki, a jej pamięć podręczna L3 ma pojemność aż 64 MB. Procesor ten wykazuje taktowanie bazowe na poziomie 3.8 GHz, a w trybie turbo 4.6 GHz. Jest to CPU z odblokowanym mnożnikiem. Procesor ten świetnie sprawdzi się w grafice komputerowej oraz w grach.
 • Procesor Intel Core i7-10700K, 3.8GHz, 16 MB, BOX (BX8070110700K) – bardzo wydajna i popularna jednostka ósmej generacji Intel Core. Procesor ten posiada 8 rdzeni i 16 wątków. Jego taktowanie bazowe wynosi 3.8 GHz, a w trybie turbo jest to już 5.1 GHz. Jednostka ma również odblokowany mnożnik. Pamięć podręczna 3 poziomu ma pojemność 16 MB. Jest to procesor polecany do wymagających gier, grafiki oraz do obróbki wideo.
 • Procesor Intel Core i9-10900K, 3.7GHz, 20 MB, BOX (BX8070110900K)– procesor Intel Core i9 dziesiątej generacji od Intel Core to bardzo wydajna jednostka, która jest polecana grafikom, projektantom, animatorom oraz najbardziej wymagającym graczom. Jednostka świetnie sprawdza się podczas pracy nad grafiką 3D oraz podczas obróbki wideo w rozdzielczości 4K. Procesor ten wyposażono w 10 rdzeni i 20 wątków. Jego taktowanie bazowe to 3.7 GHz, a w trybie turbo aż 5.3 GHz. Procesor dysponuje pamięcią L3 o pojemności 20 MB.

  

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.