Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 5 2500U - wydajność oraz specyfikacja. Czy warto kupić?

Mobilne procesory AMD z 2018 roku są bardzo popularne na rynku. Sprawdź szczegóły na temat Ryzen 5 2500U.

Wyróżnia się on bowiem niskim poborem energii przy zachowaniu więcej niż przyzwoitej wydajności. W związku z tym, producenci montują go w laptopach multimedialnych, ultramobilnych i gamingowych. Warto sprawdzić, co dokładnie potrafi.

  • Architektura – AMD Ryzen 5
  • Litografia – 14 nm
  • Liczba rdzeni – 4
  • Liczba wątków – 8
  • Bazowa częstotliwość taktowania – 2,0 GHz
  • Częstotliwość taktowania turbo – 3,6 GHz
  • Pamięć podręczna L3 – 4 MB
  • TDP – 15 W
  • Zintegrowana jednostka CPU – AMD Radeon RX Vega 8

Procesor AMD Ryzen 5 2500U wyróżnia się procesem 14-nanometrowym procesem litograficznym. Wielkość ta oznacza szerokość bramki tranzystora. Im ta wartość jest niższa, tym nowsze technologie zostały zastosowane przy produkcji jednostki. Mamy do czynienia z architekturą czterordzeniową i ośmiowątkową. To parametry, które mają bardzo duży wpływ na wydajność sprzętu.

Polecane procesory AMD

Uwaga!

Za szybkość odpowiada oczywiście częstotliwość taktowania, która w trybie turbo może sięgnąć nawet 3,6 GHz. Pamięć podręczna L3 oznacza, że mowa o jej trzech poziomach. TDP jest parametrem, który określa ilość ciepła wydzialanego przez procesor (Thermal Design Power). W przypadku laptopów często stosuje się zintegrowane z procesorem karty graficzne. Nie inaczej jest również tym razem. Jednostka CPU to AMD Ryzen 5 2500U. 

AMD Ryzen 5 2500U – zastosowanie

Biorąc pod uwagę specyfikację techniczną układu, często jest on przyrównywany do procesorów Intel Core ósmej generacji. On również gwarantuje bowiem zwiększoną wydajność w trybie wielowątkowym – możliwe jest to między innymi za sprawą taktowania, które w trybie bazowym wynosi 2000 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbite do poziomu 3600 MHz.

Dzięki temu, ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ CPU poradzi sobie z obsługą wielu programów i gier, nie tylko tych najmniej wymagających pod względem technicznym. Często korzystają z niego małe i średnie firmy, ale również wszelkiej maści freelancerzy, poszukujący taniego i jednocześnie wydajnego sprzętu do codziennej pracy. Uzupełnieniem specyfikacji jest 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Warto wiedzieć!

Procesor dysponuje oczywiście zintegrowaną jednostką GPU. Mowa tu o modelu AMD Radeon RX Vega 8, który dysponuje taktowaniem na poziomie 1100 MHz. Karta poradzi sobie wyłącznie z grami wiekowymi, a także tytułami mało zaawansowanymi pod względem graficznym. Jeśli więc komuś zależy na obsługę najnowszych gier typu AAA, musi celować w modele z kartą dedykowaną.

AMD Ryzen 5 2500U – wydajność

Oczywiście suche dane techniczne nie wystarczą, by zawyrokować, jaką wydajność jest w stanie osiągnąć omawiany układ. Konieczna jest również analiza rozmaitych testów, najlepiej tych przeprowadzonych w popularnych programach diagnostycznych, takich jak na przykład Cinebench R15.

Bardzo dobrze pokazuje on bowiem, jak procesor radzi sobie w trybie jednowątkowym i wielowątkowym, w którym to wykorzystywane są wszystkie fizyczne rdzenie. W przypadku układu AMD Ryzen 5 2500U średnie wyniki zatrzymały się na poziomie 137 punktów w trybie jednowątkowym i 589 punktów w wielowątkowym. Są to rezultaty przyzwoite – oczywiście daleko im do tych uzyskiwanych przez najwydajniejsze procesory gamingowe, jednak z pewnością dają nadzieję, że laptop będzie w stanie „uciągnąć” nowe gry.

Oczywiście do tego potrzebna będzie również odpowiednia karta graficzna. Wraz z Ryzen 5 2500U najczęściej montowana jest dedykowana jednostka AMD Radeon RX 560X z 4 GB pamięci GDDR5. Karta z architektury Polaris dysponuje taktowaniem na poziomie od 1090 do 1292 MHz i plasuje się na średniej półce jakościowej. Powinna poradzić sobie z uruchomieniem wielu nowych gier, jednak w przypadku części z nich stabilna liczba klatek na poziomie 50-60 będzie możliwa do osiągnięcia wyłącznie przy niskich ustawieniach graficznych. Przejście na tryb medium najczęściej powoduje spadek do 30-35 klatek na sekundę.

AMD Ryzen 5 2500U – porównanie z innymi modelami

W podjęciu decyzji o tym, czy warto inwestować w laptopy wyposażone w procesor AMD Ryzen 5 2500U, pomocne okaże się porównanie go z innymi modelami – jednym tego samego producenta i jednym od konkurencji.

Porównanie procesrów

Na tle innych układów tej samej kategorii, omawiany model wypada bardzo dobrze, prezentując się w trybie wielowątkowym lepiej niż procesor i5-8350U, do którego najczęściej jest przyrównywany. W połączeniu ze wspomnianą już kartą graficzną, zagwarantuje stabilne działanie wielu programów biznesowych, multimedialnych i graficznych. Poradzi sobie również z obsługą wielu nowych gier.

AMD Ryzen 5 2500U – w jakich laptopach?

Na koniec warto wskazać przykłady urządzeń, które korzystają z możliwości przedstawionego wyżej układu CPU. Dzięki temu dowiemy się, gdzie należy go szukać.

Acer Nitro 5 (NH.Q3REP.005)bardzo popularny laptop gamingowy, który na rynku występuje w wielu konfiguracjach. Użytkownicy mogą wybrać między innymi ilość pamięci RAM typu DDR4 (od 4 do 32 GB), a także rodzaj i pojemność dysków twardych – HDD, SSD lub SSD M.2. Do tego wszystkiego należy dodać dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon RX 560X i matową matrycę IPS Full HD. Ceny poszczególnych modeli wahają się 2999 do 4963,58 zł.

Acer Aspire 3 (NX.GY9EP.015)tym razem urządzenie do typowego użytku domowego. Laptop nie posiada dedykowanej karty graficznej, ale obsługuje pamięć RAM DDR4. Podobnie jak w przypadku poprzedniego sprzętu, wybrać możemy ilość RAM, a także rodzaj i pojemność dysku. Ceny mieszczą się w przedziale od 2399 do 3317,84 zł.

Lenovo IdeaPad 720S-13ARRna zakończenie ultramobilny laptop dla biznesu. Jego kompaktowe wymiary (dysponuje 13-calowym ekranem) i niewielka waga (zaledwie 1,14 kg) sprawiają, że doskonale sprawdza się w podróży. Trzeba za niego zapłacić 3956,85 zł.

Niskonapięciowy procesor AMD Ryzen 5 2500U to dobry wybór w wielu sytuacjach – gdy szukamy laptopa biznesowego, ultramobilnego, taniego sprzętu do domu czy tez maszyny gamingowej. Wszystko to sprawia, żę warto się nim zainteresować.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.