Udostępnij
Skomentuj

AMD Ryzen 7 2700U - wydajność oraz specyfikacja

Analizujemy możliwości najlepszego niskonapięciowego układu mobilnego od firmy AMD.

Procesor AMD Ryzen 7 2700U montowany jest w wielu zróżnicowanych urządzeniach – znajdziemy go między innymi w laptopach biznesowych, multimedialnych i ultramobilnych. Charakteryzuje się nie tylko niskim poborem energii, ale również więcej niż przyzwoitą wydajnością, która ma zapewnić stabilną obsługę programów zaawansowanych.

Polecane procesory AMD

AMD Ryzen 7 2700U – specyfikacja

  • Architektura – AMD Ryzen 7
  • Litografia – 14 nm
  • Liczba rdzeni – 4
  • Liczba wątków – 8
  • Bazowa częstotliwość taktowania – 20 GHz
  • Częstotliwość taktowania turbo – 80 GHz
  • Pamięć podręczna L3 – 4 MB
  • TDP – 15 W
  • Zintegrowana jednostka GPU – AMD Radeon RX Vega 10

AMD Ryzen 7 2700U – zastosowanie

Czterordzeniowy i ośmiowątkowy procesor Ryzen 7 2700U ma rywalizować przede wszystkim z procesorami Intela ósmej generacji, które (w porównaniu z poprzednimi generacjami) wyróżniają się zwiększoną liczbą fizycznych rdzeni i wątków.

Procesor AMD gwarantuje wydajną pracę wielowątkową, dzięki czemu korzystające z niego laptopy bez problemu radzą sobie z wielu zaawansowanymi programami projektowymi i graficznymi. Umożliwia to także częstotliwość taktowania, która w trybie bazowym wynosi zaledwie 2200 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu aż 3800 MHz. Uzupełnieniem specyfikacji technicznej układu jest 4 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3).

Warto podkreślić, że wspomniana moc obliczeniowa jest uzyskiwana przy bardzo niskim poziomie poboru energii, toteż laptopy wyposażone w procesor AMD Ryzen 7 2700U wyróżniają się także wysoką kulturą pracy. Oczywiście wraz z CPU zintegrowana została jednostka graficzną, którą jest model AMD Radeon RX Vega 10.

Biorąc pod uwagę wyłącznie niskonapięciowe procesory z serii Ryzen, jest to najlepsza karta, z jakiej możemy skorzystać. Poradzi sobie z wieloma programami, a nawet grami PC– na takim sprzęcie uruchomimy między innymi takie tytuły jak Civilization VI (niskie detale graficzne), Team Fortress 2 (średnie detale graficzne) czy też Rocket League (niskie detale graficzne). Warto podkreślić również, że niektóre wersje układu korzystają z jednostki RX Vega 8.

AMD Ryzen 7 2700U – wydajność

Chcąc przekonać się o możliwościach omawianego układu, warto przeanalizować jego recenzje i testy przeprowadzane w programach diagnostycznych. Wiele przydatnych danych uzyskamy na platformie Cinebench R15.

AMD Ryzen 7 2700U w tym programie uzyskał średnią na poziomie 143 punktów w trybie jednowątkowym oraz 629 punktów w trybie wielowątkowym. Jak na model niskonapięciowy, są to wyniki bardzo dobre, potwierdzające, że procesor ten poradzi sobie z obsługą wielu programów, nie tylko tych podstawowych.

Warto podkreślić, że Ryzen 7 2700U najczęściej jest montowany w laptopach pozbawionych dedykowanej karty graficznej. Będą to więc urządzenia, które nie pozwolą na uruchomienie najnowszych gier typu AAA czy też szczególnie wymagających programów graficznych. Mowa tu bowiem o laptopach o mobilnych charakterze, doskonale sprawdzających się użytku biznesowym, ale również multimedialnym.

AMD Ryzen 7 2700U – porównanie z innymi modelami

Jak łatwo można się zorientować, niskonapięciowych procesorów mobilnych jest na rynku bardzo dużo. Obecnie wykorzystywane są zarówno modele z najnowszych generacji, jak i te nieco starsze. Wszystko to sprawia, że warto porównać omawiany układ z innymi, by sprawdzić, na jakiej półce jakościowej się znajduje.

Porównanie procesorów

Jak widać, Ryzen 7 2700U bardzo dobrze wypada na tle układów z serii Intel Core i5. Co więcej, jest on w stanie rywalizować także z modelami i7. Wszystko to sprawia, że okaże się on bardzo dobrym wyborem w kategorii procesorów niskonapięciowych.

AMD Ryzen 7 2700U – w jakich laptopach?

Na koniec warto wskazać przykład urządzenia, które korzysta z możliwości przedstawionego wyżej procesora. Sporą popularnością cieszą się między innymi laptop Lenovo IdeaPad 720S-13ARR. Jest to urządzenie ultramobilne, wyróżniające się 13-calową matryca IPS, obsługującą rozdzielczość Full HD.

Laptop ma charakter multimedialny, jednak bardzo dobrze sprawdza się również w pracy. Obok procesora AMD Ryzen 7 2700U, znajdziemy w nim pamięci DDR4, a także dysk SSD M.2 z interfejsem PCIe, który gwarantuje bardzo szybkie działanie systemu operacyjnego i wszystkich zainstalowanych programów.

Co ważne, producent zadbał o solidne wykonanie obudowy, a także implementację różnego rodzaju dodatków, takich jak chociażby czytniki linii papilarnych czy też podświetlenie klawiatury. Cena modelu z 8 GB pamięci RAM i dyskiem twardym 256 GB wynosi 4207,38 zł.

Niskonapięciowy procesor AMD Ryzen 7 2700U najlepiej sprawdza się w urządzeniach ultramobilnych i multimedialnych. Jego wydajność gwarantuje obsługę również wielu programów biznesowych. Wszystko to sprawia, że jest on wart zainteresowania.

Udostępnij
5,0
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Warto kupować tego lenovo ideapad jako laptop gamingowy ale nie do najnowszych gier tylko do takich sprzed 2-3 lat?
Specjalista Morele | 23:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.