Udostępnij
Skomentuj

AMD Radeon 520 w laptopie – wydajność oraz specyfikacja

AMD Radeon 520 to podstawowa karta graficzna przeznaczona do laptopów, od których nie oczekuje się dużej wydajności i mocy obliczeniowej. Została wypuszczona na rynek w 2017 roku. Wyposażona w niewielką ilość pamięci spełnia podstawowe oczekiwania użytkowników domowych.

Proces technologiczny jest oparty na architekturze 28 nm, co już przyczynia się na niezbyt wysoką wydajność układu. AMD Radeon 520 wyposażony jest w 320 jednostki cieniujące i taktowanie zegara o częstotliwości 1030 MHz. To niezbyt wiele, stąd i laptopy posiadające to GPU raczej nie są dedykowane graczom. Nie oznacza to jednak, że układ nie znajduje swojego zastosowanie. Dobrze sprawdzi się w niskobudżetowych laptopach domowych do standardowej pracy biurowej i prostej rozrywki.

Polecane laptopy

AMD Radeon 520 – specyfikacja

AMD Radeon 520 – zastosowanie

Jak wspomniano na początku, zastosowanie tej karty graficznej jest dość proste. Służy użytkownikom domowym i biurowym do prostych prac. Nie powinniśmy mieć problemów z obejrzeniem filmu czy obsługą pakietów biurowych. AMD Radeon 520 w benchmarku UserBenchmark uzyskuje jednak jedynie 21% wskaźnika. To bardzo niewiele, więc lepiej ograniczyć się do faktycznie podstawowych prac.

Nieco gorzej AMD Radeon 520 wypada przy uruchamianiu gier komputerowych. Musimy pogodzić się z faktem, że część pozycji rozrywkowych nie odpali się wcale, a w część będziemy mogli pograć jedynie na najniższych wymaganiach. Do drugiego rodzaju gier należą:

  • Rocket League,
  • Dirt 4,
  • Resident Evil 7,
  • Dota 2 Reborn.

Niestety musimy zapomnieć o przyjemności zagrania w Rise of Tomb Raider czy Far Cry Primal. Wiedźmin 3 niby uruchomi się na najniższych detalach, ale raczej nie będzie to płynna rozgrywka.

Z tego samego powodu układ nie jest polecany architektom czy grafikom, którzy przeprowadzają wymagające symulacje.

AMD Radeon 520 – wydajność

Wydajność AMD Radeon 520 plasuje go w rankingu GPU gdzieś pomiędzy GeForce 9800 GT a GTS 250. Widzimy więc, że to dość słabiutko. Wpływ na to ma wiele czynników – poza wspomnianym wyżej niskim taktowaniem zegara i niewielką ilością pamięci. Przepustowość magistrali to jedynie 36 GB/s, a 28 nm proces technologiczny już raczej przechodzi do lamusa.

Współczynnik TDP wynosi 50 W, co z jednej strony również przyczynia się do niższej wydajności, jednak z drugiej sprawia, że układ może być zastosowany w laptopach lżejszych i pracujących dłużej bez ładowania baterii.

W testach 3DMark Performance GPU okazuje się, że wydajność rzeczywista jest dość zbliżona do innego modelu przeznaczonego dla laptopów – Quadro 4000M. Drugi z tych modeli został jednak wypuszczony na rynek w 2011 roku.

AMD Radeon 520 – porównanie z innymi modelami

Sprawdzimy, jak wygląda pojedynek AMD Ryzen 520 vs Intel HD Graphics 620. Czy jest jakaś różnica, czy jednak karta zintegrowana może być lepsza od dedykowanej? Porównamy również opisywany tu model z MX150 i MX130.

Porównanie jest dość ciekawe. W przypadku Rocket League, Radeon sprawuje się niemal identycznie jak zintegrowana HD Graphics od Intela. Dość dużą różnicę widać jednak w porównaniu AMD Radeon 150 vs MX130. Każdy z wymienionych w tabeli tytułów jest grywalny. Jeszcze lepiej wypada dla konkurenta wypada AMD Radeon 150 vs MX150. Tutaj bez problemu zagramy w większość pozycji z roku 2017, a nawet 2018.

AMD Radeon 520 – w jakich laptopach?

AMD Radeon 520 wygrywa ceną. Jest to jednostka stosunkowo niedroga, stąd i komputery, w których się znajduje to propozycje niemal na każdą kieszeń. Warto tu wymienić takie laptopy jak:

  • Laptop Dell Inspiron 3576 – wyposażony dodatkowo w procesor Intel Core i7-8550U, 8 GB pamięci RAM i 256 GB dysku SSD,
  • Laptop HP 250 G6 – z procesorem Intel i3-7020U, 4 GB pamięci RAM i 500 GB dysku GDD,
  • Laptop Dell Vostro 3480 – wraz z procesorem Intel Core i7-8565U, 4 GB pamięci RAM i 1 TB dysku HDD.

Oba modele Della kupimy za nieco ponad 3 tysiące złotych. Z bardzo niskobudżetowych laptopów, polecamy prezentowanego tu HP, który jest do kupienia za nieco ponad tysiąc złotych. Do większości zastosowań domowych ten sprzęt nada się wręcz idealnie.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.