Udostępnij
Skomentuj

Zmywarka 45 czy 60 cm, którą wybrać? Jaką kupić?

Zastanawiamy się, jaka szerokość zmywarki okaże się najlepsza w konkretnych warunkach.

Co lepsze – zmywarka 45 czy 60 cm?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kluczowe znaczenie ma oczywiście ilość dostępnego w kuchni miejsca oraz układ pomieszczenia. Istotna jest także liczba domowników, która zamierza korzystać z nowego sprzętu – każda rodzina produkuje przecież inną ilość brudnych naczyń w ciągu dnia. Wybierając zmywarkę, musisz wziąć pod uwagę także kilka innych cech – ładowność, klasę energetyczną, obecność dodatkowych funkcji, które będą odpowiadały Twoim preferencjom oraz cenę urządzenia.

Zwróć również uwagę czy w wybranym modelu istnieje możliwość zdjęcia górnej pokrywy. Ma to znaczenie, jeżeli chcesz zabudować zmywarkę pod blatem. Jeśli nie ma takiej potrzeby, możesz wybrać spośród zmywarek wolnostojących. Twój wybór może więc paść na takie sprzęty jak zmywarki wolnostojące Amica, Bosch, Siemens, Indesit i wiele innych. Oferta jest naprawdę bardzo zróżnicowana.

Polecane zmywarki 45 cm

Najważniejsze cechy zmywarek 45 i 60 cm

Podstawową różnicą wynikającą z wielkości zmywarki, jest liczba mieszczących się w niej kompletów naczyń. Jako komplet naczyń rozumiany jest talerz głęboki, płaski, deserowy, kubek, kieliszek oraz zestaw sztućców. Zauważ, że nie są tu wliczone naczynia do przygotowywania potraw – garnki czy patelnie.

Jeśli masz do dyspozycji niewielką przestrzeń lub często jesz poza domem, dobrym wyborem może okazać się węższa zmywarka. Zazwyczaj pozwala ona pomieścić jednorazowo 9-11 kompletów, co będzie w pełni wystarczające dla jednej lub dwóch osób. Wtedy najlepsza może okazać się zmywarka Siemens 45 wolnostojąca, zmywarka Electrolux 45 wolnostojąca, zmywarka Beko 45 wolnostojąca, zmywarka Amica 45 wolnostojąca lub popularne zmywarki wolnostojące 45 cm Bosch.

Zmywarki o szerokości 60 cm pomieszczą nawet 15 kompletów naczyń. Będą odpowiednie dla większej rodziny lub w przypadku, gdy dużo gotujesz lub lubisz przyjmować gości. W szerszej zmywarce bez problemu zmieścisz większe naczynia, np. misy, garnki lub blachy do ciasta. Tutaj oferta również jest interesująca. Postaw na sprzęty takie jak zmywarka wolnostojąca Bosch 60, zmywarka Samsung wolnostojąca 60, zmywarka wolnostojąca 60 Whirlpool, zmywarka Hotpoint Ariston 60 cm wolnostojąca czy zmywarka Electrolux 60 cm wolnostojąca.

Polecane zmywarki 60 cm

Wady i zalety zmywarek 45 i 60 cm

Zatem zmywarka 45 czy 60? Opinie są podzielone, bo każdy ma przecież inne potrzeby. Niewątpliwą zaletą tych mniejszych modeli jest to, że zajmują niewiele miejsca. Ich ładowność może się jednak okazać problematyczna, trzeba będzie ją częściej uruchamiać, co przekłada się na wyższe zużycie wody i energii. Mała zmywarka będzie jednak dobrym wyborem dla jednej osoby lub pary, ponieważ można ją stosunkowo szybko zapełnić. Zużycie energii dla zmywarek 45 cm wynosi od około 59 kWh do 85 kWh w przeliczeniu na 100 cykli pracy. Zużycie wody wynosi od 8,5 do 10 litrów na jeden cykl pracy. Miej na uwadze fakt, że wartości te obliczone są dla trybu ekologicznego, który oszczędza wodę i energię, program trwa jednak dłużej niż standardowy.

W przypadku zmywarki 60 cm jej wielkość może być wadą w przypadku, gdy posiadasz niewielką kuchnię. Jeżeli przestrzeń nie jest ograniczona, będzie to zdecydowanie zaleta, ponieważ w razie potrzeby zmyjesz również duże naczynia. Większe zmywarki pozwolą umyć w trakcie jednego cyklu dużą ilość naczyń, co zapewnia oszczędne gospodarowanie zużyciem wody i energii. Jeśli nie załadujesz całej objętości zmywarki, wybierz program połowa załadunku, który pozwoli Ci w ekonomiczny sposób korzystać z urządzenia. W przypadku zmywarek o szerokości 60 cm masz spory wybór wśród energooszczędnych modeli. Dobra zmywarka 60 wolnostojąca zużywa 65 kWh na 100 cykli, a więc porównywalnie ze zmywarkami 45 cm. Najmniej oszczędne, duże modele zużywają nawet 108 kWh/100. Zużycie wody wśród większych zmywarek to około 10 litrów na jeden cykl pracy. Producenci dbają również o niski poziom hałasu. W większości dostępnych modeli wynosi on 43-46 dB., co odpowiada cichej rozmowie.

Warto też zwrócić uwagę, czy nowy sprzęt pasuje do aranżacji całego wnętrza, szczególnie w przypadku zmywarek wolnostojących, które będą jednak wyeksponowane bardziej niż te do zabudowy. W niezbyt dużej kuchni zmywarka 60 wolnostojąca biała czy w jakimkolwiek innym kolorze mogłaby za bardzo zdominować przestrzeń. Pamiętaj też, że zmywarka 45 cm daje większe pole do manewru i łatwiej wkomponować ją na przykład w ciąg szafek.

Co ostatecznie wybrać – zmywarkę 45 czy 60 cm?

Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej gabarytów zmywarki tak naprawdę najważniejsze jest, by dokładnie przeanalizować warunki lokalowe. Jeżeli Twoja kuchnia jest niewielka, montaż zmywarki 60 zabierze sporo cennego miejsca. Zmywarkę 45 cm można zgrabnie wkomponować w niemal każdą przestrzeń. Drugi istotny aspekt to przewidywany poziom eksploatacji – jeżeli masz małą rodzinę, zmywarka 60 cm może okazać się zbyt duża, natomiast przy sporej liczbie korzystających sprzęt 45 cm chodziłby w zasadzie bez przerwy, co nie jest ekonomiczne.

Po przeanalizowaniu preferowanej ładowności oraz klasy energetycznej nadal pozostaje wiele modeli, na które możesz się zdecydować. W ostatecznym wyborze decydujące mogą się okazać dodatkowe funkcje, jakie oferuje dana zmywarka. Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest to, czy wybrany model posiada zabezpieczenie przed wylewaniem się wody w razie awarii. Jego obecność spowoduje w odpowiednim momencie odcięcie dopływu wody, co uchroni cię przed możliwymi zniszczeniami. Wiele zmywarek dzięki obecności czujników umożliwia automatyczne dostosowanie programu do ilości załadowanych naczyń. Urządzenie dopasuje temperaturę, czas i ilość potrzebnej wody tak, aby zminimalizować zużycie energii przy zachowaniu najwyższej efektywności.

Jeśli zamierzasz myć w zmywarce naczynia, które są szczególnie zabrudzone lub przypalone – garnki, patelnie lub naczynia do zapiekania potraw, zwróć uwagę, czy dany model ma program intensywnego mycia. Zapewnia on wysokie ciśnienie wody i podwyższoną temperaturę, które sprawdzą się w walce z uporczywymi zabrudzeniami. Niektóre zmywarki są wyposażone także w dodatkowe dysze w strefie intensywnego zmywania. Pamiętaj, że program taki nie nadaje się do delikatnego szkła lub lekko zabrudzonych naczyń.

Warta uwagi jest funkcja mycia antybakteryjnego. Polega ona na końcowym płukaniu naczyń w podwyższonej temperaturze (65-75°C w zależności od modelu), co ma działanie bakteriobójcze. Może się okazać przydatna w przypadku mycia dziecięcych butelek czy kubeczków. Funkcja ta jest obecna na przykład w modelach serii DFO marki Indesit. Jeśli jesteś fanem nowinek technicznych, z pewnością docenisz funkcję sterowania zmywarką z poziomu smartfona. Jest ona dostępna na przykład w urządzeniach Bosch Serie czy Siemens.

Dostepne na rynku urządzenia różnią się też systemem suszenia umytych naczyń. Część zmywarek, między innymi te od Amica, oferuje funkcję automatycznego uchylania drzwi. Umożliwia to wydostanie się pary wodnej z wnętrza urządzenia. Następuje to po odpowiednim schłodzeniu, więc nie musisz obawiać się oparzenia lub uszkodzenia kuchennych szafek. Innym sposobem suszenia jest użycie gorącego powietrza. Znajdziesz go, m.in. w zmywarkach Beko. Jeśli wybór ograniczasz jedynie do zmywarek o szerokości 45 cm, wybierz model z szufladą na sztućce i niewielkie kuchenne akcesoria zamiast wersji z dodatkowym koszem. W ten sposób zaoszczędzisz wewnątrz nieco miejsca. Zwróć też uwagę na możliwość regulacji wysokości głównych koszy i składania elementów przytrzymujących naczynia. Pozwoli to optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i dopasować ją do załadowanych w danym momencie naczyń.

Wiesz już, na co zwrócić uwagę podczas kupowania nowej zmywarki i jak dopasować jej rozmiar do swojej kuchni i potrzeb. Wybór właściwego sprzętu w połączeniu z użyciem odpowiednich środków myjących pozwoli Ci się cieszyć czystymi i błyszczącymi naczyniami bez spędzania mnóstwa czasu przy zlewie.

Udostępnij
4,8
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Sama się zastanawiałam nad zmywarką. Uważam że na pewno się przyda w naszej sytuacji gdzie jest duża rodzina i wiadomo jest więcej naczyń do mycia. Nawet znalazłam zmywarkę Candy która mieści aż 16 kompletów. Takiej dużej to ja może nie potrzebuję ale jeśli już bym wybrała to taką na dziewięć kompletów max.
Specjalista Morele | 23:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.