Udostępnij
Skomentuj

Jaką zmywarkę wybrać? Na co zwracać uwagę?

Wśród dużej oferty rynkowej zmywarek, sprawdź, która będzie najlepsza do Twojej kuchni! Pomagamy Ci wybrać.

Wybór zmywarki wolnostojącej bądź pod zabudowę zależy przede wszystkim od dostępnej w Twojej kuchni powszechni. Estetyka wnętrza jest najważniejsza. Jedna osoba będzie chciała zaakcentować zmywarkę, z kolei inna może chcieć ukryć ją frontami szafek lub pod zlewem. Ważne też, by dostosować swój zakup do liczby osób mieszkających w gospodarstwie domowym. Z poniższego poradnika dowiesz się, jaka jest najlepsza zmywarka do naczyń dla Ciebie i Twoich bliskich.

Polecane zmywarki

Jaką zmywarkę kupić – wolnostojącą czy do zabudowy?

Przed zakupem musisz wziąć pod uwagę parę aspektów: jaka jest najlepsza zmywarka do naczyń? Jaka marka zmywarki jest najlepsza? Może zmywarka do zabudowy okazać się tym, co najlepiej się wkomponuje w Twoją kuchnię. Warto wymierzyć jej powierzchnię i zaprojektować ją z myślą o określonych wymiarach zmywarki, jaką chciałbyś posiadać. Oprócz tego zapytaj jaka zmywarka jest dobra? Co powinna takiego mieć, jakiego koloru powinna być, aby w pełni wpasować się do wystroju pomieszczenia.

Zmywarka wolnostojąca Amica lub Bosch posiada kompletną obudowę. Umieszczenie jej w kuchni nie zajmie Ci wiele czasu – wystarczy jedynie znaleźć odpowiednie miejsce, rozsunąć szafki i doprowadzić niezbędną kanalizę. Jeżeli chcesz, aby jak najlepiej komponowała się z resztą sprzętów AGD, to dobierz ją zgodnie z odcieniem innych urządzeń. Producenci proponują dużą gamę kolorów tego typu urządzeń. Np. zmywarka wolnostojąca Siemens jest w kolorze białym lub srebrnym.

Zmywarki do zabudowy są ustawiane w ciągu szafek w kuchni. Mają taką samą szerokość, co wspomniany wyżej sprzęt. Przód zmywarki może być zabudowany frontem meblowym bądź też mieć widoczny panel. Osobiście polecamy Ci to drugie rozwiązanie, ponieważ nadaje to kuchni ładny, estetyczny wygląd. To urządzenie idealnie sprawdzi się jako zmywarka do małej kuchni, ale tez jako zmywarka 4-osobowej rodziny.

Rozmiary zmywarek

Często możesz spotkać się z zapisem: zmywarka wolnostojąca 45 bądź zmywarka wolnostojąca 60. Liczny oznaczają szerokość urządzenia, od których zależy pojemność zbiornika. Takie urządzenie posiada kompletną obudowę, a w kuchni możesz wybrać dowolne miejsce do ich ustawienia. Zabudowa nie przeszkadza podłączyć prąd, wodę oraz kanalizację. Zmywarki są dostępne w różnych kolorach, najczęściej są one białe, czarne lub srebrne.

Zmywarka do zabudowy 45 jest najwęższą zmywarką, jaka jest dostępna na polskim rynku. To może być przydatne rozwiązanie, jeżeli dysponujesz małym metrażem w kuchni. Z pewnością zmieści się ona w Twojej przestrzeni kuchennej, niezależnie od wielkości pomieszczenia. Taki model okaże się idealny jako zmywarka dla dwóch osób. Uwaga! Pamiętaj, może zdarzyć się tak, że sprzęt nie będzie pasować do rozmiaru Twoich szafek. Inaczej jest, kiedy zlecasz meble do zrobienia na wymiar.

Zmywarka do zabudowy musi mieć odpowiednią wielkość. Czasami jest tak, że to Ty musisz dostosować meble do jej rozmiarów. Wtedy możesz do woli wybierać, gdzie urządzenie ma się znajdować i będziesz miał pewność, że wszystko jest odpowiednio dopasowane. Właśnie plusem zabudowanej zmywarki jest to, że będzie ona w 100% pasować do naszego wystroju. Oprócz tego jest to fantastyczne rozwiązanie dla małych kuchni.

Klasy energetyczne i zużycie wody zmywarek

Dbając o zużycie energii i jak najniższe rachunki, warto, abyś pamiętał o tajemniczo brzmiących klasach energetycznych bądź o klasach efektywności energetycznych. O nich dowiesz się z etykiety umieszczonej na sprzęcie. Współcześnie, każde tego typu urządzenie musi mieć podaną klasę energetyczną. Mówi o niej unijna dyrektywa, bez której ciężko ocenić, jaka zmywarka jest dobrą opcją dla Ciebie i Twoich bliskich.

Klasa energetyczna informuje o tym, jak wiele energii elektrycznej przeciętnie zużywa zmywarka w skali roku. Stopień poboru prądu jest podawany w jednostkach kWh. Na ten moment przyporządkuje się ją do wielkości: A+++, A++, A+, A, B, C, D, gdzie największa liczba plusów przy literze A mówi o najbardziej oszczędnej w zużyciu prądu zmywarce. Jakie firmy dysponują najlepszym symbolem efektywności energetycznej? W praktyce ciężko znaleźć produkty o wartości niżej od A, czy nawet A+.

Trzeba wiedzieć, że ten sam model lodówki A+ zamiast A może być znacznie droższy, ale inwestycja może się zwrócić w bardzo krótkim czasie. Co więcej, skala ma ulec pewnym zmianom na przestrzeni lat i zamiast oznaczeń w postaci litery, plusów, ma wystąpić zakres od A do G. Być może to klasa poboru prądu okaże się głównym kryterium, od którego będzie zależeć np. jaką zmywarkę Bosch kupisz. Nowoczesne zmywarki pozwalają nie tylko oszczędzać wodę, ale i prąd, dlatego są uważane za urządzenia ekologiczne.

To, co również wpływa na Twoje rachunki, to zużycie wody oraz detergentów. Przeciętna zmywarka zużywa od 7 do 13 litrów wody. Ich koszt to kolejno 0, 35zł i 0, 65zł za jeden cykl. Oprócz tego dochodzi oczywiście nabłyszczacz, sól, czy kostki do mycia. Ten koszt można łatwo obniżyć poprzez zakup kostek 3w1 zawierających wymienione środki. Powyższe nakłady rozważ również, szczególnie gdy mieszkasz z np. trzema bliskimi osobami. Dzięki temu wybierzesz jak najlepszą zmywarkę dla 4-osobowej rodziny.

Programy i dodatkowe funkcje w zmywarkach

Jeszcze niedawno posiadanie urządzenia do mycia naczyń graniczyło z luksusem, dziś jest ono dostępne niemalże w każdym domu. W takim razie należy w pełni zapoznać się z wszystkimi „dobrodziejstwami”, jakie zmywarka może w sobie mieć. Jedną z nich jest wstępne zmywanie, czyli program radzący sobie z mocno zabrudzonymi naczyniami, by całkowicie zniknęły. Zazwyczaj tego rodzaju mycie trwa około 15 minut, choć ta liczba może ulec skróceniu lub wydłużeniu, w zależności od modelu zmywarki.

Program normalny przeciętnie trwa do 110 minut i myje średnio zabrudzone naczynia. System ECO/ oszczędny zapewnia szybkie mycie w wysokiej temperaturze. Opcję intensywnego czyszczenia dobierasz wtedy, kiedy garnki i naczynia są bardzo zabrudzone. Z kolei funkcja Bio jest przeznaczona do delikatniejszych naczyń, wykazujących wrażliwość na działanie płynów czyszczących. Takie zmywanie zajmuje więcej niż trzy godziny.

Istnieją jeszcze dwie dodatkowe możliwości, znacznie różniące się od siebie funkcją. Szybkie/ekspresowe mycie może z łatwością zastąpić ręczne opłukanie naczyń lekko zabrudzonych lub przez dłuższy czas nieużywanych. Z kolei wyparzanie sterylizuje naczynia dla wrażliwych dzieci, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania przez nich naczyń. Pamiętaj, aby dobrać jak najlepszą zmywarkę do swoich potrzeb.

Popularni producenci zmywarek

Na polskim rynku możemy znaleźć szeroką gamę różnorodnych producentów, których produkty mają szanse w pełni sprostać Twoim wymaganiom. Poniższe zestawienie pomoże Ci wybrać, jaka zmywarka dla 3-osobowej rodziny bądź sprzęt myjący dla pary lub singla są uznawane za godne uwagi. Kieruj się tym, że każde kuchenne urządzenie powinno być dobrane również ze względu na sposób życia, wielkość gospodarstwa domowego, jak i styl w pomieszczeniu.

Czyste, błyszczące naczynia na wyciągniecie ręki to w pełni możliwe ze zmywarkami o zaawansowanych technologiach! Możesz sięgnąć po w pełni oprogramowane zmywarki wolnostojące Bosch. Z reguły posiadają one najwyższą klasę energetyczną, niski poziom pracy, dużą pojemność oraz charakteryzują się małym zużyciem wody w jednym cyklu. Firma Bosch wyróżnia się tym, że stosuje technologię ActiveWater, co przekłada się na energooszczędność urządzenia oraz jeszcze mniejsze zużycie wody.

Zmywarka wolnostojąca Siemens odznacza się podobnymi własnościami co wcześniej opisane urządzenie myjące. Popularna marka wypuszcza coraz to nowsze modele pasujące do różnych aranżacji kuchennych. Najmniejsza propozycja marki wynosi 45 cm i idealnie się sprawdzi do aneksu bądź niewielkiej kuchni. Z kolei Siemens 60 znajdzie swoje miejsce w pomieszczeniu rodziny wielodzietnej. Taki sprzęt znacznie poprawia komfort sprzątania po wspólnym posiłku.

Nie inaczej jest w przypadku zmywarek wolnostojących Amica. Te produkty charakteryzują się innowacyjnymi funkcjami. Mają m.in. systemy takie jak Antybakteryjną UV Hygiene Technology, Steam Power oraz ramie natryskowe WaterSpinner 2.0 oraz SilentDrive 3.0. Przez konsumentów są cenione ze względu na wysoką skuteczność działania, niezawodność i nowoczesne, łatwe do ustawiania oprogramowanie.

Zmywarki wolnostojące Samsung wysuwają się jako „liderzy” rynku zmywarek w Polsce. Dzięki nim Twoje naczynia mogą być suche w mniej niż godzinę, co oznacza oszczędność czasu i pieniędzy. Funkcja uchylania drzwi zapewni wydostanie się pary po cyklu mycia, przez co schnięcie następuje jeszcze szybciej. Funkcja dezynfekcji zawarta w tym urządzeniu pomoże Ci w usunięciu zarazków i bakterii, a Twoje naczynia kuchenne będą czystsze niż po jakimkolwiek innym trybie.

Beko to firma proponująca innowacyjne sposoby czyszczenia akcesoriów i zastaw. To właśnie dzięki nim możesz pozbyć się nawet największego brudu. Zmywarki charakteryzują się małym zużyciem wody na cykl, niskim poziomem hałasu oraz wysoką klasą energetyczną. Ich technologia zapobiega wyciekom wody, a tryb Fast+ skutkuje trzy razy szybszym myciem. Zmywarki wolnostojące Beko występują w różnych kolorach, do Ciebie należy decyzja, jaką barwę wybierzesz. Nie czekaj, tylko zajrzyj do naszego asortymentu, gdzie znajdziesz szereg różnych sprzętów myjących dla Ciebie i Twojej rodziny!

Jak widzisz, każda ze zmywarek powyższych producentów wyróżnia się czymś innym. Warto, abyś dogłębnie przejrzał ofertę każdej z nich i ocenił, co najbardziej by Tobie odpowiadało. Zastanów się, czy za ważniejsze uważasz jak najmniejsze zużycie wody, czy energii. Może cenisz sobie cichą pracę i spokój podczas popołudniowej drzemki albo jedynie estetyka jest dla Ciebie cechą kluczową? Niezależnie od wymogów na pewno znajdziesz coś dla siebie! W zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym, ceny i poszczególnych opcji możesz dopasować do siebie taką zmywarkę, jako tylko zapragniesz.

Udostępnij
4,3
7 ocen
19 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (10)

Ja postawiłam na niewielką zmywarke electroluxa ESF4650ROX. Jest na 9 kompletów, ale ma 6 programów i jeste energooszczedna. Zarówno wielkość jak i klasa energooszczedności miały dla mnie znaczenie. Warto sobie postawić pytanie jaką chcielibyśmy zmywarkę i duzo łatwiej będzie dobrać.
Zdecydowanie odradzam zmywarki tzw. eko, oszczędne w zużyciu wody czy prądu. Takie modele są bardzo źle wykonane i przez to bardzo wadliwe. Sam mam zmywarkę elektroluxa która w przeciągu 5 lat 3 razy się zepsuła i każdy z serwisantów miał podobne zdanie co do przyczyny. Stare nieoszczędne zmywarki są dużo bardziej niezawodne.
Jaka jest godna polecenia?
Popieram Marcina... Ja mam Elektrolux-AEG... niby firmy z górnej półki, ale zmywarka.... masakra!!!! Porażka!!! przede wszystkim nie suszy właściwie... nie domywa... Stary poczciwy BOSH radził sobie ze wszystkim.. Tutaj - EKO..sreko... w dupę z tym całym eko! Czekam aż się zepsuje bo jej nie znoszę!
Gorąco nie polecam tych nowomodnych wynalazków serii EKO... super, że oszczędzają wodę... co z tego, kiedy trzeba myć wszystko 2x....
Jeszcze by autor artykułu może dodał NAJWIĘKSZĄ WADĘ ZMYWAREK tj tabletki-dużo agresywniejsze od płynu dom mycia. Można poszukać rosyjskie testy takich umytych naczyń w zmywarce. Ja planuję kupić zmywarkę do domu ale głównie z powodu rąk i 5 razy dziennie mycia garów.Ale tabletki będę chciał sobie sam robić.
Poradnik świetnie napisany. Nie pamiętam kiedy coś ostatnio skomentowałam w internecie, ale ten tekst jest tak dobrze przygotowany, że aż muszę. Dziękuję!
Witam,

mam pytanie czy to z jakiego materiału jest wykonane dno zmywarki ma jakieś większe znaczenie??
jak są negatywne skutki plastikowego dna??
Ja wybrałem siemensa w me, bo dawali tabletek zapas za free, a sprzęt bardzo dobry;)
Za free nikt nic nie daje
Ja bym chciała zmywarka Candy na 16 kompletów naczyń Musi być pojemna bo mam dużą rodzinę a brudne gary to się jakoś mnożą:) Przy pojemnej zmywarce też jest oszczędność. Można ją puszczać raz dziennie.
20 lat temu kupiliśmy nie tanią zmywarkę firmy bauknecht i okazała się doskonała . Do dzisiaj pracuje na naszym starym mieszkaniu, nigdy się nie psuła, świetnie myje, nie radzi sobie tylko z zielonymi warzywami typu szpinak, kosze na naczynia są w idealnym stanie. 9 lat temu kupiliśmy zmywarkę elektrolux o okazała się kiepska...dość szybko zespsuło się światełko w środku, kiepsko myje, często naczynia są niedomyte, powłoka na metalowych koszach obłazi, metal pod spodem rdzewieje, złamał się jeden element koszyka zjedzony przez rdzę. Nigdy więcej elektroluxa. Nie polecam. Chętnie kupiłabym bauknechta, ale niestety został wykupiony przez whirpool
Światełko w zmywarce? może piszesz o lodówce :)
U mnie jest zmywarka electroluxa z technologią AirDry, bardzo dobrej jakości maszyna. Sporo naczyń mieści się do środka, ani razu się jeszcze nie zdarzyło tak aby coś było niedomyte.
Ja u siebie mama zmywarkę z systemem QuickSelect od electroluxa, bardzo dobry model sobie wybrałem. Ma sporą komorę, do której wszystko się mieści i domywa mi dokładnie naczynia.
ja swoją zmywarke wybierałam i kupowałam w media expert. Mam Whirlpool 3TI21 i w sumie jest bardzo ok. Dokładnie myje nie hałasuje aż tak bardzo. I wreszcie nie musze stać godzinami nad zlewem bo o zgrozo jak ja niecierpie zmywać.
Niedługo bedziemy zmieniac zmywarke i powiem wam ze szukajac stawiam najbardziej na jej funkcjonalnosc. Na razie zapadla decyzja ze bedzie to Electrolux ale nie wiem jeszcze jaki model. Mysle nad AirDry albo ComfortLift. Jedna i druga do mnie mocno przemawia i jedna i druga wspiera moje lenistwo :)
Ja mam ComfortLift i powiem Ci że na tą bym na Twoim miejscu postawiła. Zmywarka jest bardzo oszczędna i nowoczesna. Podnoszony kosz faktycznie pobudza lenistwo bo nie musze się nachylać i rzeczy wyjmuje się dużo przyjemniej i szybciej :)
A ta Camfort Lift na ile jest zestawów? Zależy mi na dużej zmywarce w której wszystko zmieszcze. Dużo gotuję i ciągle moja zmywarka pracuje.
Comfort Lift jest na 13 kompletów. Electrolux ma niezłe sprzęty i od siebie mogę polecić, bo mam taką w domu.
Specjalista Morele | 00:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.