Udostępnij
Skomentuj

Wymiary pralki – jak odpowiednio dobrać pralkę do mieszkania?

Pralka – wymiary, ładowność i wiele więcej! Sprawdź, jaką pralkę kupić, by była dla Ciebie odpowiednia.

Na rynku znajdziemy mnóstwo modeli pralek, które różnią się wymiarami, ładownością oraz funkcjami, które oferują. Producenci dokładają wszelkich starań, by tworzyć urządzenia spełniające wymagania wszystkich użytkowników.

Jaka szerokość pralki jest standardem? Czy pralka slim ma inne wymiary? Jaką pralkę wybrać, by pełniła swoją funkcję w zadowalający dla Ciebie sposób? Przekonaj się, jaka powinna być Twoja pralka. Wymiary, modele i wiele więcej – oto co czeka na Ciebie w tym artykule!

Pralka – wymiary standardowe

Wybierając idealną pralkę do domu, jej rozmiar to jeden z najważniejszych wskaźników. Ile mierzy standardowa pralka? Wymiary wynoszą: 45-68 centymetrów głębokości, 59-60 centymetrów szerokości oraz 84-85 centymetrów wysokości. Dzięki temu można je bez kłopotu umieścić w łazience czy domowej pralni. Pralka wolnostojąca to najczęściej wybierany wariant do polskich domów i mieszkań – zarówno ładowana od frontu, jak i od góry. Ładowność tych modeli to od 6 do 12 kilogramów.

Czasem może się okazać, że jest to jednak zbyt duże urządzenie do małej łazienki w bloku czy niewielkiej pralni. Jaka wtedy powinna być pralka? Wymiary modeli slim powinny nas jak najbardziej usatysfakcjonować. Niestety ich ładowność jest znacznie mniejsza, przez co częstotliwość prania jest zwiększona, co pociąga za sobą wyższe rachunki i większą eksploatację urządzenia. Czasem jednak pralka mała to jedyne rozwiązanie.

Pralka Slim – jakie ma wymiary?

Wielkość pomieszczenia lub meble do łazienki czy kuchni nie zawsze pozwalają na wybór standardowej pralki. W takim przypadku doskonale sprawdzą się pralki slim. Wymiary takich urządzeń zazwyczaj prezentują się następująco: głębokość 40-45 centymetrów, szerokość 59-60 centymetrów, wysokość 84-85 centymetrów. Jak widzisz, szerokość pralki slim jest dokładnie taka sama, jak standardowych modeli. Za to ich ładowność oscyluje w granicy 4-7 kilogramów. Czy jest to popularna pralka? Wymiary 40 × 60 są niezwykle chętnie wybierane.

Jeżeli pralka slim to wciąż zbyt wiele – producenci oferują również opcje superslim. Doskonale dopełniają one bardzo małe wnętrza w kawalerkach lub niewielkich mieszkaniach. Tak drobne produkty to na przykład pralka Electrolux czy pralka Beko. Producenci naprawdę postarali się, by spełnić wymagania każdego! Wymiary pralek superslim to: 33-39 centymetrów głębokości, 59-60 centymetrów szerokości oraz 84-85 centymetrów wysokości. Ich ładowność to od 4 do 6 kilogramów.

Pralka ładowana od góry – wymiary

Meble do łazienki czasami nie pozwalają na wygodne umiejscowienie pralki ładowanej od przodu. Wtedy doskonałą opcją okazuje się pralka ładowana od góry. Wymiary takich modeli zazwyczaj są następujące – 85-90 centymetrów wysokości, 40 centymetrów szerokości oraz około 60 centymetrów głębokości. Są to z reguły pralki wyższe i nie tak szerokie, jak inne propozycje. Dodatkowo wymagają one około 30-40 dodatkowych centymetrów nad sobą, by móc swobodnie otwierać klapę. Ładowność tych modeli to od 6 do 8 kilogramów

Pralka Whirlpool, pralka Candy lub pralka Indesit to najchętniej wybierane modele tego typu. Jeżeli nie masz zbyt wiele miejsca, a nieco większa wysokość pralki nie stanowi dla Ciebie kłopotu – pralka ładowana od góry powinna doskonale sprawdzić się w Twoim domu lub mieszkaniu.

Pralka do zabudowy – wymiary niestandardowe

Jakie są wymiary pralki do zabudowy? Można rzec, że dość specyficzne. Jej szerokość to 60 centymetrów, wysokość 82 centymetry, a głębokość 54 centymetry. Do zabudów pasują jedynie pralki ładowane od frontu. Niewielu producentów oferuje modele, które można umieścić za otwieraną maskownicą i ustawić pod blatem zabudowy.

Czy ładowność pralek do zabudowy również różni się od standardowych pralek? Tak, są one nieco mniej ładowne – na raz można umieścić w nich od 6 do 9 kilogramów ubrań. To jednak wciąż wystarczająco dużo – nawet dla czteroosobowej rodziny.

Jaką ładowność pralki wybrać?

Prawdopodobnie już wiesz, która z podanych opcji to Twoja wymarzona pralka. Wymiary standardowe, slim, superslim czy węższe modele pralek ładowanych od góry mają ogromne znaczenie – jednak ładowność urządzenia jest równie istotna.

Dla rodzin z dziećmi z pewnością będą pasować urządzenia, których ładowność jest większa niż 6 kilogramów. Natomiast pary lub osoby mieszkające same powinny zainwestować w mniejszy model – pojemność 4-5 kilogramów w zupełności wystarczy. Pralka Amica, pralka Bosh czy pralka Samsung z pewnością okaże się dla Ciebie idealna. Producenci mają w swojej ofercie mnóstwo modeli, których wymiary, funkcje czy design na pewno do Ciebie przemówią.

O czym warto pamiętać, wybierając pralkę?

Jaka jest idealna pralka? Wymiary, ładowność i funkcje muszą spełniać nasze oczekiwania. Jeżeli mieszkasz sam lub z partnerem, z pewnością nie wykorzystasz pełnego potencjału dużego urządzenia, które jest w stanie pomieścić 12 kilogramów ubrań. Dodatkowo koszt eksploatacji będzie znacznie wyższy niż w przypadku dopasowanych, mniej ładownych urządzeń.

Duże, ładowne pralki z pewnością będą z kolei doskonałą opcją dla rodzin z dziećmi. Wiele osób mieszkających pod jednym dachem oznacza bardzo duże ilości prania – dlatego najbardziej opłacalną opcją będzie duża pralka, która pomieści nawet 8 czy 12 kilogramów.

Dobrze jest także zwracać uwagę na ilość dostępnego w domu miejsca. Niewielka wnęka to doskonałe miejsce, w którym mogłaby stanąć pralka. Wymiary niektórych modeli mogą znakomicie sprawdzić się jako dopełnienie całości lub być jedynie urządzeniem wolnostojącym.

Nie bez znaczenia jest również klasa energetyczna pralki czy ilość programów i funkcji, które oferuje. Dzięki możliwości dostosowania rodzaju prania do naszych oczekiwań na pewno uzyskamy oczekiwane rezultaty. Najlepsza klasa energetyczna, określana jako A to miejsce zarezerwowane dla naprawdę zaawansowanych sprzętów. Natomiast sprzęty oznaczone jako B czy C to również znakomitej jakości produkty. Poniżej litery D znajdziemy mniej energooszczędne urządzenia, lecz wciąż według poprzedniej kwalifikacji oznaczały one A+++, A++ lub A+. Przy wyborze pralki koniecznie zwróć uwagę na te aspekty!

Udostępnij
4,2
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.