Udostępnij
Skomentuj

Ile wody zużywa pralka od popularnego producenta? Jaką pralkę kupić?

Sprawdź, ile wody zużywa pralka! Zdradzamy zużycie energii elektrycznej podczas standardowego użytkowania.

Rachunki za prąd oraz wodę można obniżyć nie tylko poprzez zmianę przyzwyczajeń i redukcję niektórych działań, ale też dzięki wybieraniu urządzeń, które są tanie w eksploatacji. Wybór pralki warto poprzedzić zorientowaniem się w tym, jak wiele prądu oraz wody zużywa.

Ile wody zużywa pralka to nie wszystko – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zużycie wody w pralce oraz to, ile prądu zużywa pralka to kwestie o dużym znaczeniu dla domowego budżetu, ale podczas zakupu warto zweryfikować także kilka innych kwestii:

 • Typ urządzenia – w sprzedaży znajdziemy różne modele pralek: pralki slim, pralki superslim, pralki otwierane od góry, pralki otwierane od przodu, pełnowymiarowe, a także pralki do zabudowy lub pralko-suszarki. Największy jest wybór pralek otwieranych od frontu, dlatego też to właśnie one są najczęściej wyposażone w ekologiczne i energooszczędne tryby działania. Najmniej ekonomiczne będą pralko-suszarki. Dlaczego pralko suszarka zużywa więcej wody? Jest to podyktowane zużyciem wody nie tylko podczas prania, ale też w trakcie suszenia (np. do chłodzenia elementów urządzenia). Poza tym pralko-suszarka zużywa sporo energii elektrycznej w procesie suszenia.
 • Wymiary pralki – to kwestia, która nie ma może bezpośredniego wpływu na koszt eksploatacji, ale jest istotna przy aranżowaniu przestrzeni. Przy tym warto pamiętać, że najmniejsze pralki slim czy superslim niekoniecznie będą bardziej oszczędne w eksploatacji niż urządzenia pełnowymiarowe.
 • Maksymalna waga wsadu i pojemność bębna – to dość istotne, aby pralka była ergonomiczna i oferowała odpowiednio dużą pojemność. W wielu przypadkach bardziej opłaca się wyprać więcej ubrań w jednym cyklu niż zrobić mniejsze pranie kilkakrotnie. Nawet gdyby średnie zużycie wody było podobne w obu przypadkach (np. za sprawą zaawansowanej automatyki wagowej), to różnice są spore, jeśli chodzi o zużycie prądu.
 • Klasa energetyczna – im wyższa, tym lepiej, a przynajmniej jeśli chodzi o koszty eksploatacji i energooszczędność. Obecnie najwyższą klasą energetyczną jest A, ale urządzenia B lub C także są ekonomiczne w użytkowaniu. Klasy niższe, jak D oraz E są bardziej energochłonne. Najgorsze pralki pod tym względem oznaczone są literą F.
 • Dostępne tryby i opcje, które pomogą zredukować zużycie wody i energii – nowoczesne automaty do prania bywają wyposażone w różnorodne rozwiązania, które wpływają na to, ile wody zużywa pralka oraz na zużycie prądu. Przykładem są cykle prania ekologiczne lub bardzo szybkie, a także funkcja opóźnionego startu. Pomaga ona obniżyć rachunki za energię, jeśli korzysta się z taryfy, w której w określonych godzinach energia elektryczna jest tańsza – w takim wypadku wystarczy zaplanować pranie właśnie w tym przedziale czasowym.
 • Inne przydatne funkcje – na przykład automatyka wagowa, która dopasuje ilość wody do wagi prania albo pranie z bąbelkami, które pozwala na skuteczne pranie w niższych temperaturach.
 • Marka – wybierając pralkę, warto zwrócić uwagę na renomę producenta. Mając już upatrzone urządzenie, warto wyszukać konkretnych informacji o zużyciu wody i energii – np. ile wody pobiera pralka Samsung, a ile wody zużywa pralka Electrolux i tak dalej. Informacje tego rodzaju można znaleźć praktycznie do każdego modelu urządzenia – są podawane przez samych producentów, a także przez serwisantów oraz użytkowników.
 • Cena – oczywiście koszt zakupu urządzenia także nie jest bez znaczenia. Energooszczędne pralki, które zużywają mniej wody i energii mogą być droższe niż standardowy automat do prania, ale różnica w cenie zakupu zwróci się po jakimś czasie regularnego użytkowania.
 • Opinie użytkowników – wybierając pralkę, warto sprawdzić, co o niej piszą sami użytkownicy. Przy zakupie pralki opinie serwisantów także mogą być dobrym źródłem informacji – można je znaleźć na fachowych forach branżowych. Warto zweryfikować również popularność wybranego urządzenia wśród kupujących – np. sprawdzając zestawienia typu: pralki automatyczne ranking.

Jak dowiedzieć się ile wody zużywa pralka na jedno pranie i rocznie?

Informacje o tym, ile wody pobiera pralka, można znaleźć w specyfikacji technicznej urządzenia. Wiadomości te są prezentowane najczęściej na dwa sposoby:

 1. Roczne zużycie wody przez pralkę – jest to wartość szacunkowa, sporządzona na bazie określonej liczby cyklów prania (najczęściej 220) w 60 oraz 40 stopniach Celsjusza. Informacja o tym, ile pralka pobiera wody rocznie, pozwala porównać różne modele urządzeń.
 2. Ile wody zużywa pralka na 1 pranie – dotyczy to najczęściej prania bawełny w 60 stopniach Celsjusza przy pełnym bębnie. Informacja tego rodzaju może być podana w specyfikacji urządzenia albo w instrukcji użytkowania.

Choć mogłoby się wydawać, że mniejsze zużycie wody przez pralkę niż podaje producent to powód do zadowolenia, to nie do końca jest to prawdą. Jeśli urządzenie zużywa dużo mniej lub znacznie więcej wody, to znak, że coś jest nie w porządku. Warto więc sprawdzić, ile wody powinna pobierać pralka, którą się użytkuje.

 • Nadmierne zużycie wody może wynikać ze złych przyzwyczajeń użytkowych (prania kilku rzeczy w trybach działania, które są dedykowane do pełnego bębna), ale też z awarii pralki. Do prania pełnego bębna niezbyt duża ilość wody może zaburzać proporcje środków piorących do ilości wody, a przez to utrudniać dopieranie zabrudzeń. Jest to także niepotrzebny wydatek.
 • Za małe zużycie wody może wynikać ze złego dopasowania używanych trybów prania do wielkości prania albo z awarii urządzenia. Zbyt mała ilość wody podczas prania wpłynie niekorzystnie na usuwanie zabrudzeń, a podczas płukania może się okazać, że pobrana ilość wody nie wystarczy, by dokładnie wypłukać detergenty.

Zdecydowanie częściej ma się jednak do czynienia z sytuacją, gdy zużycie wody w pralce automatycznej jest prawidłowe lub zbyt duże, w efekcie czego zachodzi potrzeba jego obniżenia.

Jak zmniejszyć zużycie wody w pralce?

Jeśli średnie zużycie wody przez pralkę jest zbyt duże, warto wypróbować kilka sposobów na to, by je obniżyć:

 • Korzystanie z odpowiednich trybów – to, ile wody bierze pralka na jeden cykl, zależy także od wybranego programu działania. Tryb prania warto dopasować do rodzaju tkanin, ale też do objętości wsadu, a nawet do stopnia zabrudzenia, gdy urządzenie nie posiada automatyki wagowej i funkcji rozpoznawania stopnia zabrudzeń. Warto więc przejrzeć instrukcję użytkowania i korzystać z odpowiednich trybów.
 • Pranie większej ilości ubrań jednocześnie – nawet stosując oszczędne tryby prania lub użytkując pralkę z automatyką wagową lepiej jest wykonać jedno do pełna załadowane pranie, niż kilka z niewielką ilością ubrań. Pralka zużycie wody na cykl z pełnym bębnem będzie miała korzystniejsze od pralki na dwa prania, a do tego dochodzi jeszcze zużycie prądu i detergentów.
 • Wykorzystywanie funkcji ECO, a także innych opcji wpływających na redukcję zużycia wody – pranie w trybach ekologicznych zazwyczaj trwa dłużej, ale za to mocno redukuje to, ile litrów wody zużywa pralka. Korzystnie na to, ile pralka zużywa wody na jedno pranie wpływa również pranie z bąbelkami lub parą.
 • Stosowanie odpowiednich ilości środków piorących – nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że to, ile pralka pobiera wody do prania jest powiązane także z ilością środków piorących. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w sensory, które wykrywają ilość piany i wpływają na to, ile pralka zużywa wody, by wypłukać ubrania. W pralkach bez tak zaawansowanej automatyki może natomiast dochodzić do tego, że podczas płukania detergenty nie zostaną należycie wypłukane i konieczne stanie się zastosowanie dodatkowego płukania. Taka sytuacja diametralnie zmienia zużycie wody - pralka powinna być więc użytkowana rozsądnie.
 • Ograniczenie prania wstępnego, namaczania i dodatkowego płukania – jeśli tkaniny nie są ekstremalnie zabrudzone i nie wymagają dodatkowego płukania, lepiej nie nadużywać tych rozwiązań, gdyż mocno wpływają one na to, ile wody pobiera pralka podczas jednego prania.

Każda pralka zużycie wody ma- do pewnego stopnia - przewidywalne i uśrednione. Nie jest to jednak jedyny koszt eksploatacji. Ważne jest też zużycie energii elektrycznej.

Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii elektrycznej – porównanie

Na średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu wpływa wiele czynników, a procentowy udział poszczególnych urządzeń w rachunkach za energię prezentuje się następująco:

 • 30% energii zużywa lodówka
 • 21% energii zużywa oświetlenie
 • 20% energii elektrycznej zużywa kuchenka elektryczna
 • 10% energii zużywa pralka
 • 6% energii zużywa telewizor
 • 5% energii zużywa czajnik elektryczny
 • 3% energii zużywa komputer
 • Pozostałą część rachunków za prąd generują inne urządzenia elektroniczne, jak radio, zmywarka i tak dalej.

Pralka generuje około 10% kwoty na rachunku za energię elektryczną. Jest to wartość orientacyjna, bo ostateczny koszt zużycia prądu przez pralkę zależy od klasy energetycznej urządzenia i jej zapotrzebowaniu na energię.

Czy to ile wody zużywa pralka jest najistotniejsze? Ile kosztuje jedno pranie?

Szacowanie kosztów eksploatacji pralki to nie tylko weryfikacja tego, ile litrów zużywa pralka wody, ale też zweryfikowanie zużycia energii elektrycznej, a nawet uwzględnienie tego, jakie środki piorące są stosowane. By obliczyć koszt prania, należy sprawdzić:

 • Ile wody zużywa pralka pralka Whirpool, pralka Bosch, pralka Amica, pralka Candy lub pralki innych renomowanych producentów są pod tym względem dość ekonomiczne, a producenci na karcie produktu podają informację o rocznym zużyciu wody (np. pralka Samsung WW70J5346MA zużywa około 7400 litrów wody rocznie). Czasami producent podaje także zużycie wody na cykl (np. 48 litrów).
 • Ile prądu zużywa pralka – informacja ta jest podana w kWh na rok, a często także w kWh na cykl prania – np. 0,74 kWh na cykl.

Znając te dane można już obliczyć koszt pracy urządzenia na cykl (wraz z kosztami środków piorących może to być, w zależności od wybranego trybu prania, od 2 zł w górę za cykl) i szacunkowy koszt eksploatacji rocznie. To, ile kosztuje jeden kW prądu zależy już od konkretnej umowy z dostawcą. Warto zweryfikować obowiązujący cennik i przemyśleć wybór optymalnej taryfy, by obniżyć koszty eksploatacji pralki, ale też innych urządzeń AGD.

Nawet najlepsza pralka od znanego producenta może okazać się nieopłacalna, jeśli nie sprawdzisz ile wody zużywa. Pralka to zakup na wiele lat, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się jej specyfikacji oraz oferowanym funkcjom, by dobrać coś dopasowanego do Twoich potrzeb i budżetu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.