Wolnowar czy szybkowar? Który z nich warto wybrać i dlaczego?

| 0 Komentarzy
W wolnowarze i szybkowarze ugotujesz zdrowy posiłek. Poznaj różnice w czasie pracy i sposobie ich działania.

Jak działa szybkowar i kiedy warto go kupić?

Szybkowar to na pierwszy rzut oka zwykły garnek. Gdy jednak przyjrzysz mu się bliżej, zauważysz znaczące różnice. Urządzenie działa na zasadzie wytworzenia wysokiego ciśnienia powstającego w jego wnętrzu. Tej zasadzie sprzyja dobrze zassana pokrywa z uszczelkami. Poza tym, jak sama nazwa wskazuje, dania przyrządzane w nim powstają szybko. 

Co to jest szybkowar?

Szybkowar jest specjalnym garnkiem, w którym po zamknięciu wieka wytwarza się wysokie ciśnienie. Następnie postępujący proces podgrzewania sprawia, że temperatura dochodzi wewnątrz urządzenia nawet do 120°C. W dalszej kolejności przygotowanie dania trwa ekspresowo. Czas przyrządzania bywa krótszy o ok. 60-70% w porównaniu ze zwykłym naczyniem. Obsługa sprzętu jest prosta i intuicyjna. Wystarczy, że przestrzegasz kilku zasad i bez problemu korzystasz z niego maksymalnie efektywnie.

Na co zatem zwrócić uwagę przed pierwszym użyciem szybkowaru? Przede wszystkim przestudiuj instrukcję obsługi, która pozwoli Ci między innymi poznać budowę sprzętu. W trakcie korzystania z naczynia pamiętaj o odpowiednim dozowaniu wody. Minimum to 2 pełne szklanki. Unikaj używania mleka do gotowania, gdyż może powodować przypalanie dna garnka. Pokrywka nie zawsze łatwo daje się zdjąć od razu po skończonej pracy. Nie rób nic na siłę i zawsze chwilę odczekaj, zanim zechcesz ją usunąć. Dbaj o czystość i konserwację uszczelki, a gdy ulegnie uszkodzeniu, natychmiast ją wymień.

Gdy już poznasz podstawowe zasady korzystania z szybkowaru możesz przystąpić do gotowania. Cały proces polega na tym, że wrzucasz składniki oraz przyprawy, a po dolaniu płynu zamykasz wieko. W zależności od tego, czy jesteś właścicielem sprzętu elektrycznego, czy na gaz, podłączasz szybkowar do prądu lub ustawiasz na kuchence. Po kilku lub kilkunastu minutach zazwyczaj Twoje danie będzie zrobione.

Jakie zastosowanie ma szybkowar?

Zastanawiasz się, do jakich potraw zastosować szybkowar? Możesz przygotować soczyste mięsa, wszelkiego rodzaju zupy, sosy bądź gulasze. W szybko gotującym garnku zrobisz także ryż lub warzywa. W ekspresowym czasie przyrządzisz aromatyczny bigos, a także rosół, a przyszykowanie ziemniaków zajmie Ci niecałe 8 minut. W szybkowarze zrobisz ponadto beztłuszczowe dania o niskiej kaloryczności.

Polecane modele

Jak działa wolnowar? Czy warto wypróbować ten sprzęt?

Wolnowar, w przeciwieństwie do szybkowaru umożliwia długi proces gotowania. Czas przygotowywania posiłków wydłuża się kilkakrotnie ze względu na stopniowe podgrzewanie. Wolnowar nazywany jest slow cookerem, co w tłumaczeniu oznacza powolną kuchenkę. Dzięki temu, że dania powstają w niskiej temperaturze, bo mniejszej niż 100°C, w produktach zachowuje się wiele składników odżywczych i witamin.

Co to jest wolnowar i jak działa?

Wolnowar jest naczyniem elektrycznym, które posiada trzy tryby pracy: low, high i warm. Dwa pierwsze pozwolą Ci na dostosowanie tempa osiągania idealnego podgrzania, a ostatni służy do podtrzymywania ciepła. Sprzęt składa się z następujących części:

– elektrycznej obudowy wyposażonej w elektroniczny panel sterowania lub pokrętło;

– naczynia wyjmowanego z podstawy, gdzie wkładasz produkty. Wykonuje się je przeważnie z kamionki lub metalu;

– szklanej pokrywy z uchwytem.

Garnek wolnowar pozwala na ustawienie i dostosowanie temperatury oraz czasu gotowania od kilkudziesięciu minut do kilkunastu godzin. Pracę naczynia zaplanujesz także w nocy, ponieważ jego ciche działanie nie zakłóci Twojego snu. Rano, po przebudzeniu czeka już na Ciebie gotowy posiłek, a Ty możesz inaczej rozdysponować zaoszczędzony czas, który w innym wypadku spędziłbyś na przygotowywaniu obiadu. Równie dobrze zostaw włączony wolnowar przed wyjściem do pracy, a po powrocie delektuj się przyrządzonym daniem.

Jakie zastosowanie ma wolnowar?

W wolnowarze przygotujesz gulasze i różnego rodzaju potrawy jednogarnkowe. Gołąbki czy bigos zachowują wyjątkowy smak po wielogodzinnym duszeniu. Sprzęt świetnie sprawdzi się do robienia przetworów, takich jak dżemy bądź wielowarzywne sałatki. Ponadto bez trudu da sobie radę z zupą lub mięsem, przykładowo kurczak z wolnowaru jest chrupki i soczysty. Zresztą podobnie wygląda sytuacja z innymi produktami, ponieważ gotując w tym naczyniu, możesz zapomnieć o wysuszeniu albo przypaleniu. 

Polecane modele

Wolnowar czy szybkowar – które urządzenie jest lepsze?

Zarówno wolnowar, jak i szybkowar mają wiele zalet. Trudno jednoznacznie określić, który ze sprzętów przoduje. W kwestii wyboru zwróć uwagę na swoje indywidualne potrzeby i oczekiwania. Oba urządzenia nie są także pozbawione wad, z których jedne mają większe znaczenie, inne zaś nieco mniejsze. Wszystko zależy od tego, na jakie parametry będą dla Ciebie szczególnie istotne. Jeśli kluczową rolę odgrywa czas, to zwrócisz się w kierunku szybkowaru. Gdy ważna jest konsystencja i klarowność potrawy, postawisz na wolnowar. Poniższe zestawienie plusów i minusów urządzeń powinno ułatwić Ci decyzję. 

Jakie zalety i wady ma szybkowar ?

Szybkowar działa ekspresowo i znacznie skraca czas gotowania. Nazwiesz go sprzętem ekologicznym, gdyż pozwala na zaoszczędzenie energii oraz wody. Produkty przyrządzane w szybko gotującym garnku zachowują wartości odżywcze i dzięki temu na Twoim stole królują zdrowe dania. Z pewnością za zaletę można także uznać brak wydostawania się zapachów na zewnątrz, dzięki czemu nie używasz okapu. 

Kolejnym atutem szybkowaru jest brak możliwości przypalenia potrawy. Dania w nim ugotowane wyglądają estetycznie i są smaczne. Zwłaszcza dostrzeżesz to w odniesieniu do tych samych posiłków, przygotowywanych tradycyjnie w wodzie. Jako plus oznaczysz z pewnością wielkość naczynia i łatwość jego obsługi – wrzucisz do niego wiele składników jednocześnie, co z pewnością zasługuje na pochwałę. 

Kiedy już przeanalizujesz zalety, przyjrzyj się mniej atrakcyjnym cechom charakteryzującym szybkowar. Wady znajdziesz zawsze i w tym przypadku zauważysz takie jak:

– brak opcji dokładania produktów i sprawdzania smaku potrawy;

– sypkie składniki, takie jak drobna kasza nie nadają się do stosowania w szybkowarze. Powodem jest ryzyko zatkania zaworu bezpieczeństwa;

– problemy z otwarciem naczynia wywołane zassaniem pokrywy.

Plusy i minusy użytkowania wolnowaru

Jeśli chcesz zainwestować w wolnowar z pewnością docenisz możliwość przygotowywania w nim zdrowych potraw. Podobnie jak w szybkowarze zachowywana jest większość składników odżywczych. Jako plus uznasz także wygodę użytkowania z powodu braku konieczności kontroli gotowania. Sprzęt nie nagrzewa się i nie wytwarza wzrostu temperatury na zewnątrz, dlatego zda egzamin w porze letniej. Ponadto cicha praca umożliwia nastawienie posiłku na noc. 

Jak każda maszyna, tak i wolnowar nie jest pozbawiony wad. Jego elektrycznej obudowy nie umyjesz pod bieżącą wodą ani nie wstawisz do zmywarki. Przy większym zabrudzeniu napotkasz trudności z doczyszczeniem. Gdy gotujesz długo, stracisz część smaków i zapachów. W takiej sytuacji zużyjesz więcej przypraw, ziół i innego rodzaju dodatków polepszających aromat. Miłośnikom ekologicznego trybu życia nie spodoba się także zużycie prądu. 

Co wybrać wolnowar czy szybkowar?

Decyzja zakupu urządzenia gotującego jest w dużej mierze uzależniona od osobistych preferencji. Jeśli zależy Ci na szybkości i zaoszczędzeniu czasu, zdecyduj się na szybkowar. Oprócz ekspresowego przyrządzenia posiłku, błyskawicznie wyczyścisz ten sprzęt. Możesz z powodzeniem myć go w zmywarce bez ryzyka uszkodzenia. 

Chęć zdrowego odżywiania nie wpłynie na wybór, gdyż zarówno w jednym i w drugim naczyniu przygotujesz pełnowartościowy posiłek. Gdy wolisz doprowadzić potrawę do jednolitej, idealnej konsystencji, postaw na wolnowar. Bezpiecznie ustawisz urządzenie przed wyjściem na spotkanie, a po powrocie wyciągniesz gotowe do skonsumowania danie. Niezależnie od tego, który sprzęt kupisz, przyniesie Ci wiele korzyści i sprawi mnóstwo radości z użytkowania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:57
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.