Udostępnij
Skomentuj

Woda w lodówce - dlaczego się zbiera? Jak to naprawić?

Co robić, gdy w lodówce zbiera się woda? Sprawdź niniejszy artykuł poradnikowy, by się tego dowiedzieć.

Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w każdym gospodarstwie domowym. Gdy w lodówce zbiera się woda, nie należy tego bagatelizować, ponieważ przyczyną może być awaria, która, jeśli zostanie zignorowana, może mieć poważne konsekwencje. Czy drobną naprawę można przeprowadzić samodzielnie? Kiedy trzeba wezwać fachowca? Dlaczego w lodówce skrapla się woda? Jak rozwiązać ten problem i czy da się mu zapobiegać w przyszłości? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.

Polecane lodówki

Dlaczego w lodówce zbiera się woda?

Skąd bierze się woda w lodówce? Przyczyna to najczęściej zatkana rura odpływowa. Do zaczopowania może dojść w wyniku nagromadzenia okruchów i resztek jedzenia, w najgorszym wypadku odpływ może się całkowicie zapchać. Niewydolność tego istotnego elementu infrastruktury skutkuje tym, że płyn nie jest odprowadzany na zewnątrz. Jaki jest tego efekt? Woda w lodówce na dole, wyciekająca za każdym razem, gdy otwierasz drzwi urządzenia.

Zastanawia Cię, co jeszcze może być przyczyną? Skąd woda w lodówce? Poza rurą odpływową warto sprawdzić także, czy sprzęt jest szczelny. Jeśli uszczelki nie trzymają się jak należy, w urządzeniu panuje wyższa temperatura i dochodzi do intensywnego skraplania płynów. Jak to sprawdzić? Wystarczy umieścić w drzwiach kawałek papieru – po zamknięciu powinien on pozostać w tym samym miejscu. Jeśli się przemieścił, oznacza to, że woda na półkach w lodówce pojawia się w wyniku nieszczelności.

Dlaczego w lodówce przelewa się woda? Problem może wynikać z wadliwego działania systemu chłodzącego, a konkretnie – sprężarki lub wentylatora. W efekcie dochodzi do stopniowego rozmrażania lodówki.

Inne możliwe przyczyny to:

  • nieprawidłowe nawyki – woda na tylnej ściance w lodówce może się gromadzić każdorazowo po umieszczaniu w jej wnętrzu gorących potraw lub gdy na półkach jest za dużo zbyt ciasno poukładanych artykułów;
  • złe usytuowanie urządzenia – jeśli sprzęt znajduje się blisko kaloryfera lub przy południowym oknie, może nastąpić problem z regulacją temperatury, co prowadzi do niewydolności systemu chłodzącego.

Czy woda może zbierać się w lodówkach No Frost?

Do niedawna każda lodówka wymagała regularnego rozmrażania. Dziś jednak na rynku są dostępne bardziej efektywne urządzenia korzystające z technologii bezszronowej. Co wyróżnia tzw. lodówki No Frost? Posiadają one nowoczesne mechanizmy, które zabezpieczają drzwi, ściany oraz pojemniki przed osadzaniem się na nich szronu. Dzięki temu, w odróżnieniu od tradycyjnego sprzętu, takiej chłodziarki nie trzeba często rozmrażać.

Jak działa mechanizm No Frost? Każdorazowo po otwarciu drzwi nadmiar wilgoci jest usuwany przez wentylatory oraz skraplacz, w związku z czym niechciana woda w lodówce No Frost prawie w ogóle w takich modelach nie występuje. Dodatkowe zalety to łatwość w utrzymaniu czystości, brak przywierania do siebie zmrożonych artykułów oraz zminimalizowane gromadzenie się w środku wilgoci. Co za tym idzie? Przedłużona zostaje świeżość przechowywanych produktów spożywczych.

Lodówko-zamrażarki oraz lodówki No Frost nie są pozbawione wad, mogą one przyczyniać się do szybszego wysuszania się jedzenia. W wielu nowych modelach zastosowano jednak technologie, które pomagają zminimalizować ten efekt. Dobrym przykładem jest lodówka Bosch. Sprzęt z pełnym No Frost posiada specjalne szuflady z regulowanym poziomem wilgotności. Można w nich trzymać owoce i warzywa, a także mięso oraz ryby, bez obaw o ich wyschnięcie. Nierzadko spotyka się także lodówki z pojemnikami przeznaczonymi na sery i wędliny.

Woda w lodówce No Frost Beko lub innej marki może się pojawić w wyniku:

  • awarii skraplacza – gdy element ten nie działa prawidłowo, wilgoć nie jest odprowadzana. W rezultacie w lodówce mogą się pojawić śladowe ilości szronu oraz wody;
  • nieprawidłowego użytkowania – gdy wpiszesz w Google „lodówka Whirlpool No Frost cieknie woda”, sam producent zasugeruje, że przyczyną może być wkładanie do niej ciepłych potraw.

Co jeszcze może doprowadzić do nadmiernego skraplania się cieczy w lodówce Electrolux? Woda w lodówce może się pojawić w wyniku jej nieszczelności. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych modeli, do nadmiernego skraplania płynów w urządzeniach No Frost może dochodzić na skutek uszkodzonych uszczelek na drzwiach. Co robić w takiej sytuacji? Poniżej przedstawiamy możliwe sposoby rozwiązania tego problemu.

Co zrobić, kiedy w lodówce zebrała się woda?

Jak widać, istnieje kilka możliwych przyczyn pojawienia się wody w lodówce. Pod szufladami lub na tylnej ścianie gromadzi się płyn i każdorazowo po otwarciu drzwi urządzenia wycieka na zewnątrz? Pierwsze kroki w poszukiwaniu rozwiązania problemu możesz podjąć samodzielnie. Spróbuj usunąć resztki zalegające w rurze odpływowej za pomocą wykałaczki, patyczków higienicznych lub specjalnej szczoteczki do czyszczenia rurek.

Jak odetkać rurę odpływową? Najpierw musisz ją zlokalizować – element ten znajduje się zazwyczaj w rynience na tylnej ścianie. Jeśli pomimo dokładnego wyczyszczenia nadal w lodówce zbiera się woda, oznacza to, że mogło dojść do całkowitego zatkania odpływu. Wtedy często konieczna jest wymiana rury odpływowej na nową. Masz dwie opcje – albo zakupisz i wymienisz rurę samodzielnie, albo wezwiesz fachowca.

Zbiornik w lodówce, do której spływa woda, może być zalany także w wyniku nieszczelności drzwi. O ile w starym sprzęcie bez problemu wymienisz uszczelkę, o tyle w nowych modelach jest ona często integralnym elementem drzwi. W takiej sytuacji nie da się jej wymontować, aby rozwiązać problem, konieczna jest wymiana całych drzwi. Koszt zakupu nowych drzwi wynosi około 300-500 złotych, możesz je zamontować samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowca.

A co, jeśli do nagromadzenia wody w lodówce Beko, Whirlpool lub Indesit doszło w wyniku awarii systemu chłodzącego? Niestety w takiej sytuacji, aby rozwiązać problem, trzeba zgłosić się do profesjonalisty. Nie czekaj więc i wezwij fachowca, by jak najszybciej naprawić usterkę i przywrócić urządzeniu prawidłowe funkcjonowanie. Jeśli zareagujesz dostatecznie wcześnie, istnieje szansa na to, że uda się przeprowadzić serwis i nie będziesz musiał kupować nowej lodówki.

Jak zapobiegać zbieraniu się wody w lodówce?

Woda w lodówce Whirlpool lub innej marki pojawia się często w wyniku niewłaściwej eksploatacji. Aby temu zapobiec:

  • oducz się wkładania do środka gorących potraw;
  • zadbaj o prawidłowe ustawienie sprzętu – ulokuj go w zacienionym miejscu, aby uniknąć skraplania się wody;
  • zawsze pamiętaj o właściwym zamykaniu drzwi – dzięki temu unikniesz przenikania do wnętrza lodówki ciepłego powietrza i w efekcie – zbierania się wewnątrz cieczy.

O czym jeszcze należy pamiętać? Regularnie czyść zbiornik na wodę w lodówce Samsung oraz rury odpływowe. Czyszczenia wymagają wszystkie szuflady – należy je wyjąć i dokładnie umyć przynajmniej raz w miesiącu. Gdy zaobserwujesz jakieś zanieczyszczenia, reaguj błyskawicznie – użyj drucika lub wykałaczki, by je usunąć. Dzięki temu nie doprowadzisz do katastrofy w postaci zatkanego systemu odpływowego i lodówka będzie Ci służyć długo.

Żywotność lodówki zależy w dużej mierze od jej marki i jakości wykonania. Jeśli więc przymierzasz się do zakupu nowego urządzenia do domu lub mieszkania, zawsze wybieraj sprawdzone rozwiązania uznanych producentów. Lodówka Bosch lub lodówka MPM z systemem No Frost i wysoką klasą energetyczną z pewnością posłuży Ci na tyle długo i dobrze, że nie będą konieczne żadne, nawet najmniejsze naprawy – woda będzie się gromadzić niezwykle rzadko lub nawet wcale.

Dobrym rozwiązaniem jest także lodówka Indesit. Firma oferuje lodówki w klasie A++, zarówno lodówki wolnostojące, jak i lodówki do zabudowy, z wieloma funkcjami zapewniającymi wysoką jakość chłodzenia. Modele z zamrażarką No Frost posiadają wentylowane wnętrze, dzięki czemu nie trzeba ich odszraniać. Przechowywana we wnętrzu żywność nie przywiera do siebie i można ją łatwo wyjmować. Dodatkowy atut to powłoki antybakteryjne z jonami srebra, które ograniczają rozwój szkodliwych drobnoustrojów wewnątrz urządzenia.

W szczególności warte uwagi są również dwudrzwiowe lodówki Side by Side – największe pod względem pojemności na rynku. To sprzęt, w którym części chłodzące i mrożące znajdują się obok siebie. Nad poprawnym działaniem systemu chłodzącego czuwa nowoczesna technologia – dzięki temu na wszystkich półkach panuje odpowiednia temperatura. Tego typu urządzenia są idealne dla dużych rodzin, ponieważ ich pojemność może wynieść nawet 500-600 litrów.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:11
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.