Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Windows Update nie działa – co zrobić?

Narzędzie aktualizacji Windows 10 zapewnia bezpieczeństwo komputera. Co zrobić, jeśli usługa nie działa?

Windows Update to usługa systemu Microsoft Windows 10 pozwalająca na zainstalowanie najnowszych aktualizacji. Czasem aplikacja nie uruchamia się albo nie pobiera plików. Sytuacja może prowadzić do niebezpieczeństwa – jeżeli Windows Update nie działa, komputer staje się narażony na różnego typu zagrożenia płynące z sieci.

Jak naprawić problemy z Windows Update?

Jeżeli wszystkie znalezione w Internecie sposoby naprawy Windows Update zawodzą, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy serwisu komputerowego doświadczonego z Windows 10. Cena takiej usługi zależy od podjętych działań. Specjalista w ostateczności na nowo zainstaluje Windows 10. USB z oprogramowaniem możesz dostarczyć Ty sam. Jeśli posiadasz system operacyjny z licencją BOX lub OEM – nowe klucze Windows 10 nie będą potrzebne.

Zanim jednak udasz się do serwisu, warto spróbować zadziałać we własnym zakresie. Microsoft wyposażył swój produkt w narzędzia, które pomogą Ci samodzielnie poradzić sobie z tym, że Windows Update nie działa. Windows 10 posiada łatwe w obsłudze wbudowane opcje naprawy awarii. Najprostszym sposobem rozwiązującym większość problemów z aktualizacjami, jest wymuszenie zatrzymania usługi i ponowne jej uruchomienie. Jak to zrobić?

Polecane systemy operacyjne

Reset Windows Update Tool

Jeżeli nie działa Windows Update i chcesz go zresetować, pierwszym krokiem jest zatrzymanie działania programu. W tym celu przejdź do menu Start, a następnie wpisz frazę „services.msc” i wybierz opcję o tej samej nazwie. Dzięki temu przejdziesz do okna zarządzania usługami.

Pojawi się ekran, który po swojej prawej stronie wyświetli zachodzące procesy. Każdy system operacyjny posiada ich wiele jednocześnie. To, co powinno Cię interesować, to pole o nazwie Windows Update – nie działa właśnie to narzędzie. Kliknij prawym przyciskiem myszy, po czym wybierz opcję „zatrzymaj”.

Działanie narzędzia zostało tymczasowo wstrzymane. Kolejnym krokiem naprawiania pobierania aktualizacji systemu Windows 10 jest przejście do eksploratora plików. Wejdź do katalogu „Windows” na partycji C, a następnie znajdź folder o nazwie „SoftwareDistribution”. Na wszelki wypadek nie usuwaj go, ale zmień jego nazwę na inną. Dzięki temu system Windows 10 Pro nie będzie go wyszukiwał i zostanie zmuszony do stworzenia katalogu od nowa.

Wróć do okna zarządzania usługami Win 10 Pro. Narzędzie aktualizacji zostało zatrzymane, więc należy je ponownie uruchomić. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy „Windows Update” i wybierz opcję „Uruchom”. Aplikacja na nowo stworzy folder „SoftwareDistribution”. Jeżeli problemem było to, że program nie mógł połączyć się z serwerami Microsoft, zresetowanie go powinno naprawić usterkę.

Fix Windows Update

Zdarza się, że nawet ponowne uruchomienie narzędzia aktualizacji nie przywraca pełnej sprawności Windows 10. Update nie działa pomimo resetu? Zanim przejdziesz do naprawy usterki za pomocą zewnętrznych programów, skorzystaj z opcji dołączonych do Windows Update. 10. wersja systemu posiada narzędzie „rozwiązywanie problemów”, które możesz znaleźć, wpisując tę nazwę w menu Start.

Po wybraniu aplikacji ukaże się okno z dostępnymi opcjami naprawy komputera. Aby zidentyfikować problem z aktualizacjami Windows 10 64 bit, przejdź do zakładki „System i zabezpieczenia”, a następnie kliknij odnośnik „Rozwiąż problemy z usługą Windows Update”. Kreator poprowadzi Cię przez proces weryfikacji usterki i spróbuje sam zreperować system.

Istnieje także kilka zaawansowanych metod radzenia sobie z awarią pobierania aktualizacji Windows 10 Professional. Jedną z nich jest użycie zewnętrznego programu Fix WU Utility. Aplikację należy otworzyć jako administrator i kliknąć przycisk „Fix Windows Update”. Narzędzie ponownie zarejestruje w systemie pliki .dll, .ocx oraz .ax odpowiedzialne za działanie Windows Update.

Udostępnij
3,7
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.