Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak zaktualizować Windows 10?

Nie wiesz, jak zaktualizować Windows 10? Przeczytaj instrukcję krok po kroku, jak zrobić to prawidłowo.

Jak przyśpieszyć pobieranie aktualizacji w systemie Windows?

Każdy system operacyjny w komputerze stacjonarnym lub w laptopie powinien być aktualny. W przeciwnym razie sprzęt może działać nieprawidłowo, nie gwarantując odpowiedniej płynności pracy i bezpieczeństwa. Nie inaczej jest w przypadku najpopularniejszego oprogramowania na rynku – Windowsa 10. Pobieranie i instalowanie plików przebiega w nim sprawnie dzięki wbudowanej usłudze Windows Update.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy posiadasz najnowszą wersję wspomnianego środowiska na swoim urządzeniu, wejdź w ustawienia, a następnie w sekcję poświęconą temu zagadnieniu. Po kliknięciu właściwego przycisku wirtualnego rozpocznie się proces analizy danych dostępnych na dysku. Jednocześnie trwać będzie wyszukiwanie ewentualnych modernizacji za pośrednictwem połączenia internetowego. Jeżeli na ekranie zobaczysz informację, że odnaleziono modyfikację, przejdź do następnego kroku.

jak zaktualizować Windows 10

Pod wspomnianym wyżej komunikatem powinieneś dostrzec możliwość włączenia instalacji aktualizacji – zrób to, aby operacja wystartowała. Teraz wystarczy, że poczekasz na zakończenie pobierania plików i umieszczania ich w odpowiednich miejscach na dysku z systemem. Czas wykonywania tej czynności przez komputer stacjonarny lub laptop zależy od wielkości ulepszenia. W przypadku małych usprawnień sprzęt zazwyczaj realizuje zadanie w kilka lub kilkanaście minut, choć w niektórych sytuacjach całość trwa nawet godzinę.

Jeśli nie chcesz czekać zbyt długo na zakończenie procesu z poziomu funkcji Windows Update, wystarczy, że go przyspieszysz. Firma Microsoft, czyli producent oprogramowania Windows 10, pozwala na pobranie ze swojej stronie internetowej dodatkowych narzędzi do wyszukiwania modernizacji. Przy wykorzystaniu zewnętrznych aplikacji uzupełnianie wirtualnego środowiska o nowe dane trwa nieco krócej.

Dlaczego warto aktualizować system operacyjny Windows?

Warto to robić przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo, ponieważ w aktualizacjach systemu operacyjnego często zawiera się pliki odpowiedzialne za ochronę przed zagrożeniami. Posiadając właściwą wersję, zachowujesz pewność, że przez żadne luki w kodzie do Twojego urządzenia nie dostaną się szkodliwe wirusy. To niezwykle ważne, ponieważ w dobie powszechnego dostępu do sieci bezprzewodowej każdy użytkownik stanowi potencjalny cel ataków ze strony hakerów.

Polecane systemy operacyjne

Poza tym trzeba pamiętać o fakcie, że oprogramowanie Windows 10 Home jest bardzo rozbudowane, co niejednokrotnie powoduje problemy z płynnością działania sprzętu, szczególnie w przypadku komputerów wyposażonych w słabsze podzespoły wewnętrzne. Z tego powodu Microsoft regularnie tworzy modernizacje mające na celu przyspieszenie pracy i ułatwienie użytkownikowi obsługi. Warto regularnie sprawdzać, czy producent oferuje nowe usprawnienia gwarantujące lepszą optymalizację.

Jak przywrócić system do stanu przed aktualizacją?

Czasem zachodzi kłopotliwa sytuacja, w której na dysku z systemem operacyjnym brakuje miejsca na kolejne aktualizacje. Może się zdarzyć, że po zainstalowaniu obszernego pakietu będziesz zmuszony usunąć go ze swojego urządzenia, żeby pozostawić trochę pamięci na własne dokumenty, zdjęcia i aplikacje. Zrobisz to w kilka minut, używając odpowiedniej opcji w ustawieniach. Najpierw przejdź do tej samej sekcji, co wtedy, gdy sprawdzałeś dostęp do ulepszeń.

Potem wejdź w okienko pod nazwą „odzyskiwanie”. Tam otrzymasz do dyspozycji funkcje umożliwiające restart oprogramowania i powrót do jego stanu początkowego oraz usunięcie plików pobranych w ostatniej modernizacji. W drugim z wymienionych przypadków trzeba jedynie pamiętać, że po 10 dniach nie da się już wykonać tej operacji. Tak czy inaczej, to wygodne rozwiązanie daje Ci pełen komfort pod kątem kontroli komputera stacjonarnego lub laptopa.

jak zaktualizować Windows 10

Ogólnie rzecz biorąc, aktualizowanie systemu Windows 10 nie powinno sprawiać Ci kłopotów. Większość udostępnianych przez firmę Microsoft usprawnień jest pobierana i instalowana automatycznie za pośrednictwem wbudowanej usługi Windows Update. Wystarczy, że włączysz odpowiednią opcję w ustawieniach, a komputer samodzielnie zrobi wszystko, co niezbędne, żeby środowisko do jego obsługi działało prawidłowo, gwarantując Ci wygodę użytkowania i bezpieczeństwo w trakcie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:59
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.