Udostępnij
Skomentuj

Waveboard czy deskorolka? Zalety i wady. Co lepsze?

Trening na świeżym powietrzu nie musi dotyczyć roweru albo biegania. Można kupić deskorolkę albo waveboard.

Deskorolka – co to jest? Zalety i wady

Deskorolka to deska wykonana ze sklejki i pokryta papierem ściernym (dla zachowania przyczepności). Taka deska ma 4 kołka mocowane za pomocą dwóch osiek (trucków). Kółka w deskorolce poruszają się tylko w dwóch kierunkach – nie są skrętne. Ustawiając pod sobą deskorolkę, możemy jechać tylko w prawo i lewo albo do przodu i do tyłu.

Jazda na deskorolce jest z reguły prosta, chociaż wykonywanie ewolucji wymaga już przynajmniej kilku miesięcy ćwiczeń. Jazda na deskorolce nosi nazwę skateboarding. Niestety poważną wadą jazdy na desce jest słaba dynamika – deskorolka po prostu ogranicza użytkowników, którzy potrzebują czegoś więcej, niż tylko klasycznego stylu jazdy.

 • Deskorolka jest mniej zwrotna niż waveboard, ale dzięki temu bardziej stabilna.
 • Z deskorolką możesz uprawiać skating.

Waveboard – co to jest? Zalety i wady

Waveboard to deskorolka, ale na dwóch kółkach, przy czy w waveboardzie kółka są skrętne (obracają się o 360 stopni), co determinuje też możliwość bardziej wyczynowej jazdy. Jazda na waveboard ma się tak do jazdy na zwykłej deskorolce, jak jazda na BMX-ie do jazdy na rowerze miejskim.

Waveboard składka się dwóch specjalnych platform połączonych ze sobą ruchomym drążkiem ze sprężyną, a każde z dwóch kółek przytwierdzone jest do „swojej” platformy. Podczas jazdy na deskorolce o dwóch kółkach waveboardzista (bo tak nazywa się użytkownik deski waveboard), wykonuje ruchy falujące, więc właściwie w niczym nie przypomina to jazdy na standardowej deskorolce. Jazda jest podobna bardziej do surfingu, przez co bardzo efektowna i gwarantuje różnorodność oraz dynamikę, której nie zapewni deskorolka.

 • Na waveboard nie musisz się opychać nogą.
 • Waveboard to nowoczesna deska, a moda na nią dopiero się „rozkręca”, więc to coś innowacyjnego.
 • Konstrukcja waveboard pozwala na wykonywanie wielu manewrów.

Waveboard czy deskorolka - co lepsze?

 • Deskorolkę wybierz wtedy, gdy zależy Ci na rekreacyjnej jeździe i nie masz w planach wykonywać dużych ewolucji oraz wykorzystywać deski do budowania sylwetki czy poprawy kondycji.
 • Waveboard wybierz wtedy, kiedy szukasz ekscytującej dyscypliny sportu łączącej w sobie element efektowności i możliwość realnej pracy nad swoją kondycją i sylwetką. Jazda na waveboardzie angażuje do pracy mocno mięśnie nóg, tułowia i talii, przez co wyszczupla i pozwala wzmocnić układ mięśniowy.

Jak wybrać dobrą deskę waveboard?

Jeżeli zdecydujesz się na zakup deski waveboard, zwróć uwagę na:

 • jakość łożysk – im lepsze, tym trwalsza będzie Twoja deska. Łożyska oznaczone są klasami ABEC1, ABEC2, ABEC3 – im wyższy jest numer na końcu specyfikacji, tym lepsza jakość łożysk;
 • ograniczenia wagowe – każda deska jest przystosowana do konkretnych obciążeń i trzeba ją dobrać do swojej wagi;
 • wymiary platformy – platformy powinny być tylko lekko węższe od długości stóp, za każdym razem waveboard należy dobrać do rozmiaru swojej stopy;
 • rodzaj kółek – wyróżniamy kółka PCV i PU; PCV są tańsze, ale twardsze, a to przekłada się na gorszą amortyzację wstrząsów, z kolei za waveboard z kółkami PU trzeba zapłacić więcej, ale takie kółka lepiej amortyzują i pozwalają jeździć szybciej;
 • cena – najprostszy waveboard można kupić już za ok. 100 zł i to z pewnością wystarczy na początek, bardziej zaawansowani mogą kupić droższy model, nawet za ok. 500 zł.

Oczywiście do jazdy na waveboard musisz mieć kask i specjalnie ochraniacze. Tylko wtedy jazda będzie bezpieczna, a pamiętaj, że utrzymanie równowagi podczas street surfingu jest naprawdę trudne i potrzeba do tego silnych mięśni.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.