Udostępnij
Skomentuj

W czym przygotować najsmaczniejszy domowy sok? Co wybrać? Blender, sokowirówkę czy wyciskarkę?

Masz ochotę na wyciskany sok we własnym domu? Przekonaj się, co wybrać: blender, sokowirówkę czy wyciskarkę?

Przygotowanie własnego soku w domu to czysta przyjemność. Ta radość nie tylko z tego, że można napić się czegoś, co do czego wiesz, z czego jest złożone w stu procentach, ale także cały rytuał z tym związany, który pokazuje, jak wiele przyjemności mogą dać czynności wykonywane w kuchni. Ale to, że postanowiłeś przygotować sobie sok nie oznacza jeszcze, że już wiesz, jak to zrobić. A możliwości jest naprawdę wiele i my przeglądamy tu blender, sokowirówkę czy wyciskarkę. Przekonaj się, co wybrać!

Dwa rodzaje blenderów – stojący i ręczny. Który lepszy? Który warto wybrać?

Polecane blendery kielichowe

Być może nie jest to najbardziej oczywiste urządzenie do produkcji domowych soków, a z drugiej strony wiele osób uwielbia koktajle, które z dodatkiem mleka można wykonywać właśnie w blenderach ręcznych. Dlatego nie powinno dziwić, że na rynku jest wiele propozycji dla osób, które właśnie w blenderach kielichowych z sokowirówką planują wykonać swój ulubiony sok. Jednak nawet w kontekście samych blenderów można znaleźć różne możliwości, jeśli chodzi o typ działania urządzenia.

Blender generalnie jest jednym z najpopularniejszych urządzeń do obróbki warzyw i owoców. Jeśli więc chcesz przygotować sobie sezonowe soki w domu, to masz do wyboru albo blender kielichowy albo blender ręczny. Myśląc o blenderze ręcznym, raczej nie zastanawiasz się, jaki sok możesz w nim zrobić. Jest maszyną o wiele wygodniejszą w różnych czynnościach w kuchni. To nie tylko blendowanie zupy w garnku czy miksowanie warzyw i ziół na pesto, ale także wiele innych możliwości, które biorą się z tego, że taki blender ma najczęściej różne końcówki i naczynia – wysokie, niskie, z ostrzem i bez. Także do soków.

Jak więc można przygotować sok w takim blenderze? Najlepsze będą do tego miękkie, delikatne owoce. Musisz je na pewno pokroić na mniejsze kawałki i wrzucić do wysokiego kielicha, który często dodawany jest do blendera ręcznego w zestawie. W taki sposób zmiksujesz owoce, które staną się startą papką. Przyda się im jednak coś dodatkowego, więc dobrze byłoby na przykład dolać nieco wody czy mleka, w zależności od owoców, które wybierzesz. Możesz w taki sposób robić wygodne koktajle truskawkowe czy jagodowe. To właśnie takie soki w blenderze ręcznym będą najlepsze – przygotowywane z miękkich owoców.

Jakie są zalety blenderów ręcznych? Na pewno zajmują bardzo mało miejsca. Dzięki temu, że ich konstrukcja umożliwia składanie, często zostaje tylko uchwyt z ukrytym wewnątrz silnikiem, który nie jest zbyt duży. A na pewno są to części o wiele łatwiejsze do przechowywania niż taki blender stojący, kielichowy, który jednak ma zupełnie inną konstrukcję. To sprawia, że blender ręczny wybiorą osoby mieszkające w małych mieszkaniach, którzy nie dysponują miejscem do przechowywania, a kuchnia jest tylko niewielkim aneksem w ich mieszkaniu. W takich sytuacjach może nie być innej możliwości na wyciskanie owoców na soki.

Innym urządzeniem jest blender kielichowy. Inaczej nazywa się go stosującym, bo jest o wiele mniej mobilny i ma zwykle większą moc. Sprawdza się w każdej kuchni, bo od domowych przez półprofesjonalne do całkowicie profesjonalnych restauracji czy kawiarni. Jego schemat działania jest dość prosty i nie opiera się tak jak w przypadku blendera ręcznego na różnych końcówkach. Mechanizm umieszczony jest na dole, na końcu którego znajduje się ostrze. Na nie nakłada się kielich – specjalny dzbanek, do którego od góry wrzuca się różne elementy. Całość blenduje się od dołu i tworzy jednolitą papkę, która doskonale sprawdza się np. jako pesto do makaronu.

Ale jeśli się zastanawiasz – sokowirówka czy blender – na pewno myślisz właśnie o blenderze kielichowym. Przede wszystkim jest znanym urządzeniem do produkowania koktajli i świetnie sprawdzi się z truskawkami, malinami czy jagodami. Jednak nie tylko bo w tym przypadku mocne, ostre ostrza potrafią sobie poradzić przede wszystkim z grubymi i twardymi owocami – pokrojonymi na ćwiartki jabłkami czy gruszkami i wieloma innymi. To sprawia, że rzeczywiście może być pomocny przy tworzeniu własnego, domowego soku, choć w przypadku takich owoców jak jabłka raczej nie będzie to sok, jaki znasz z kawiarni.

A jakie są zalety i wady blendera stojącego? Wyciskanie soków nie jest w nim łatwe, jest dość schematyczny i nie ma dodatkowych, różnych elementów, więc jego wykorzystanie jest mniej uniwersalne niż blendera ręcznego. Ale z drugiej strony świetnie sprawdza się przy blendowanie owoców na orzeźwiające koktajle, co sprawia, że naprawdę możesz zastanawiać się, czy wybrać sokowirówkę czy blender. Czasami są także modele takie jak blender kielichowy z sokowirówką, które łączą w sobie funkcjonalność jednego i drugiego.

Wyciskanie soków w wyciskarce czy wirowanie ich w sokowirówce? Co jest lepsze?

Na pewno, jeśli myślisz o wyciskaniu owoców, na pierwszym planie widzisz dwa urządzenia. Z jednej strony to sokowirówka, z drugiej wyciskarka. Każde działa nieco inaczej, ale obie doskonale nadają się, by przygotować sok wyciskany. Więc jeśli myślisz o delikatnym, lekkim i sycącym, a do tego lekko gęstym i sycącym soku, musisz wybrać któreś z nich.

Zacznijmy od wielowiekowego dylematu – sokowirówka czy blender? Sokowirówka ma tę przewagę, że bardzo dobrze wyciska sok z owoców, przez co soku jest o wiele więcej. Działa na zasadzie wirowania i szatkowania jednocześnie, przez co uzyskuje się najwięcej soku, jak to tylko możliwe. Co ciekawe jest to metoda znana od stuleci, która pozwala na uzyskanie soku czystego, smacznego i bardzo smacznego. Zawiera także wartości odżywcze, co jest niezwykle ważne, jeśli mówimy o sokach przygotowywanych w domu, samodzielnie.

Jakie są zalety i wady używania sokowirówek? Ten rodzaj urządzenia do wyciskania soków jest bardzo szybki. Ze wszystkich możliwości na rynku najszybciej otrzymasz sok, który będzie smaczny i pożywny. Do tego łatwiej oddziela to, co w soku nie musi się znaleźć, od tego, co jest niezbędne. Nie ma więc ryzyka, że pojawią się pestki, a z drugiej strony jest wygodna, bo nie trzeba najpierw obierać i drylować owoców, co np. w przypadku jabłek jest bardzo wygodne. Minusem jest przede wszystkim to, że sokowirówki tracą nieco składników odżywczych z owoców. Szatkowanie i wirowanie nie pozwalają na pełne wykorzystanie zawartości owoców.

Jeśli chodzi o wyciskarkę jest ona o wiele wolniejsza niż sokowirówka. Tutaj na sok trzeba poczekać dość długo, a mechanizm opiera się na prasowaniu. Dawniej wymagało to wiele wysiłku, ale obecnie to prosty, mechaniczny system wspomagany nowoczesną technologią. Do przygotowania soku z wyciskarki trzeba owoce przygotować, a sam napój jest o wiele bardziej gęsty i mniej klarowny niż w przypadku sokowirówek. Za to w wyciskarkach można także używać ziół oraz malin miękkich i delikatnych, na przykład malin czy truskawek, co w sokowirówkach raczej się nie sprawdzi. Sok z wyciskarki jest zasadniczo bardziej esencjonalny, mocniejszy i bardziej wyrazisty. Różnice są jednak nieduże, dzięki czemu każdy może znaleźć swój ulubiony sok.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.