Jaki robot kuchenny wybrać?
Spis treści:
Robot kuchenny to idealny sprzęt do kuchni. Zastąpi kilka urządzeń, a przy tym zajmie relatywnie niedużo miejsca. Na dodatek cena tego typu produktów staje się coraz niższa, dzięki czemu ich kupno nie kojarzy się już z luksusem i wydaniem miesięcznej pensji. Choć zdarzają się i takie modele. Jaki robot kuchenny kupić? Czym kierować się przy jego zakupie?
Dobry robot kuchenny – czyli jaki?
Robot kuchenny dla wielu osób regularnie gotujących jest istnym wybawieniem. Wyręcza on bowiem w wielu czynnościach związanych z gotowaniem, pieczeniem i tworzeniem smakołyków. Jeden sprzęt, a może tak wiele! Jest on wielofunkcyjny i uniwersalny. Dziś istnieją roboty kuchenne, które służą praktycznie do wszystkiego: mogą mieszać, wyrabiać ciasto, mielić, ugniatać, siekać, ścierać, kroić i kruszyć, a niektóre najnowocześniejsze modele, na przykład roboty kuchenne Kenwood, potrafią nawet gotować na parze. Wszystko to zapewniają liczne końcówki, których używa się w sposób zamienny.
Istnieją różne rodzaje robotów kuchennych:
- Tradycyjny z misą – którego mieszadła obracają się wokół własnej osi w jednym kierunku, znakomicie nadaje się do ciast.
- Planetarny – mieszadła obracają się wokół własnej osi i wokół misy, zatem mieszają jeszcze skuteczniej i szybciej.
- Cooking chef – który służy także do gotowania i podgrzewania produktów – świetny między innymi do zup i rozpuszczania czekolady.
- Robot z malakserem – ten robot kuchenny posiada pojemnik kielichowy i służy do rozdrabniania i mieszania, może posiadać też wymienne przystawki.
Jeśli zastanawiasz się, jaki robot kuchenny kupić, dowiedz się, jakie są jego najważniejsze parametry. Jednym z najistotniejszych jest moc. Roboty kuchenne mają moc od 300 W do powyżej 1400 W. Najczęściej spotykana się 1000 W. Jest to wartość zdecydowanie wystarczająca w domowych warunkach, a nawet przekraczająca domowe potrzeby. Taki robot z pewnością będzie służyć długo i efektywnie.
Innym ważnym kryterium są: możliwość regulacji obrotów, tryby prędkości oraz funkcja pracy pulsacyjnej. Możliwość wybrania prędkości jest bardzo przydatna szczególnie w przypadku przygotowywania ciast i deserów, ale nie tylko. Ważne jest też, czy robot kuchenny jest wystarczająco cichy – głośność urządzenia może znacząco obniżyć jego wartość.
Polecane roboty kuchenne
W jaki sposób działa robot kuchenny?
Dobry robot kuchenny, jak na przykład roboty kuchenne Philips, ma bardzo wiele funkcji. Jeden sprzęt potrafi zastąpić kilka oddzielnych urządzeń. To funkcyjne akcesorium kucharskie działa bowiem jak mikser, blender, sokowirówka, młynek, krajalnica, szatkownica, a także maszynka do mięsa. Do niektórych modeli producenci postanowili wbudować także wagę, która ułatwia odmierzanie składników, a jeszcze inne potrafią między innymi obierać ziemniaki, wyrobić ciasto, robić makaron czy lody.
Wszystkie te funkcje zależą od końcówek, nakładek i rodzajów tarcz, w jakie wyposażony został robot kuchenny i które można w każdej chwili wymienić na inną.
Oto, w co wyposażony jest zwykle dobry robot kuchenny:
- mieszadło do wyrabiania ciasta;
- trzepaczka do ubijania piany;
- wyciskarka do cytrusów;
- młynek do kawy;
- sitko do mielenia;
- tarcza do krojenia w drobne i grube plasterki;
- tarcza do miałkiego ścierania;
- tarcza do tarcia sera lub czekolady;
- tarcza do frytek;
- tarcza do chipsów;
- noże do siekania i szatkowania;
- zestawy do wyrobu kiełbasy.
Wiesz już, że robot kuchenny może spełniać rozmaite funkcje, ponieważ posiada wiele różnych końcówek. Sprawdź teraz, jak to działa i z czego jest on zbudowany. Otóż profesjonalny robot kuchenny skonstruowany jest z obudowy, która może być wykonana z plastiku, metalu czy stali. Plastik nie jest tak trwały jak materiał metalowy, ale za to jest dużo lżejszy, dzięki czemu robot jest poręczny i łatwy w przenoszeniu. Plastik jednak nie jest najlepszym materiałem, ponieważ szybko się niszczy, odbarwia i szkodzi środowisku.
Najtrwalszą obudowę wykonuje się ze stali szlachetnej, odpornej na różnego rodzaju uszkodzenia. Do robota dołączona jest misa. Z jakiego materiału jest zrobiona? Najczęściej jest to materiał plastikowy, ale zdarza się też szklany, aluminiowy czy stalowy. W tym przypadku jest podobnie – stal jest najbardziej wytrzymała i trwała, ale sprawia też, że robot kuchenny jest ciężki.
Robot posiada też przewód zasilający oraz regulator prędkości. Dzięki antypoślizgowym nóżkom sprzęt nie ślizga się po powierzchni blatu podczas pracy. Końcówki przymocowuje się do głowicy, którą w niektórych modelach można podnosić i opuszczać. W taki mechanizm wyposażone są między innymi roboty kuchenne Bosch. Końcówki w ruch wprawia mocny silnik.
Jak używać robota kuchennego?
Kiedy wiesz już, jak działa robot kuchenny, ważne jest teraz to, by dowiedzieć się, jak z niego prawidłowo i bezpiecznie korzystać. Na początku może to wydawać się nieco skomplikowane, ze względu na mnogość końcówek i funkcji, ale szybko możesz nabrać wprawy. Gdy nauczysz się obsługiwać ten duży i bardzo przydatny sprzęt, odciąży Cię od wielu kuchennych prac. Przede wszystkim, zapoznaj się szczegółowo z instrukcją obsługi, aby nie pominąć żadnej z dostępnych funkcji Twojego robota kuchennego. W niej znajdują się wszystkie istotne informacje, dzięki którym niczego nie przeoczysz. Poniżej znajdują się nasze rady.
Najpierw postaw robota na płaskiej i stabilnej powierzchni, na przykład na blacie. Misę ustaw na podstawie urządzenia i przekręć ją, aby była zabezpieczona. Zamontuj odpowiednią nasadkę i włóż składniki do misy lub wlotu, w zależności od tego, jaką czynność chcesz wykonać. Pochyl głowicę i podłącz urządzenie do prądu. Możesz teraz włączyć robota i wybrać preferowaną prędkość – on wykona pracę za Ciebie! Zanim odłączysz nasadki, sprzęt musi zostać wyłączony z prądu. Po wykonaniu zadania i osiągnięciu pożądanego efektu, wyłącz akcesorium. Teraz jest właściwy czas, by go rozebrać. Końcówki możesz wyjąć dopiero wtedy, gdy pozostaną nieruchome. Umyj każdą część w wodzie z płynem do mycia naczyń. Podstawę urządzenia przetrzyj szmatką, ponieważ nie można go zanurzać. Przy wyczyszczeniu noży i tarek zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ przyrządy te są bardzo ostre. Dyski można smarować co jakiś czas olejem roślinnym w celu konserwacji, by robot mógł jak najdłużej i najefektywniej spełniać swoją rolę.
Jaka pojemność robota kuchennego?
Pojemność misy robota kuchennego to bardzo ważne kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze opisywanego urządzenia. Ważne jest, aby misa była na tyle duża, by umożliwiała przygotowanie sporego posiłku dla całej rodziny, a także domowych ciast, chlebów czy innych wypieków. W misie musi pomieścić się wszystko – ciasto, ubijana piana, do misy wpadają też siekane warzywa, mielone mięso i inne produkty. Dlatego zadbaj, by jej pojemność była wystarczająco duża.
Pojemność mis w robotach kuchennych występuje w następujących przedziałach:
- do 1,8 l
- od 2 do 2,2 l
- od 2,5 do 3,9
- 4 l
Można też znaleźć roboty kuchenne, których misa ma pojemność nawet pięciu litrów i te będą doskonałe, jeśli chcesz przygotowywać na przykład domowe chleby lub posiłki na wiele osób. Misa czterolitrowa jest najczęściej wybierana i wystarczy nawet dla większej rodziny. Misy mniejsze nadają się jedynie do niewielkich posiłków.
Jakie dodatkowe funkcje posiada robot kuchenny?
Profesjonalne roboty kuchenne, jak na przykład roboty kuchenne SMEG, posiadają też szereg dodatkowych funkcji. Poza czynnościami, jak miksowanie, mieszanie, siekanie, mielenie, blendowanie, ubijanie, wyrabianie ciasta, szatkowanie czy tarcie, nowoczesne roboty kuchenne mogą spełniać też takie zadania jak:
- Gotowanie – funkcji tej nie będzie posiadał tani model. Aby móc za pomocą robota kuchennego gotować na parze i nie tylko, trzeba będzie wydać na sprzęt nieco więcej pieniędzy. Gwarantuje to jednak przygotowanie zdrowych i bogatych w wartości odżywcze, pysznych posiłków.
- Ważenie – do niektórych robotów kuchennych dołączona jest zintegrowana waga. Modele z wagą znacznie ułatwią przygotowywanie dań, ponieważ odmierzanie składników będzie proste i szybkie, bez konieczności brudzenia przenośnej wagi kuchennej.
- Emulgowanie – funkcja ta służy do łączenia dwóch niemieszających się ze sobą cieczy, na przykład wody i oleju. Dzięki tej funkcji będziesz w stanie szybko i z łatwością przygotować między innymi majonezy, musy, sosy czy sorbety.
Innymi dodatkowymi funkcjami, jakie występują w robotach kuchennych, są też różnego rodzaju zabezpieczenia. Ważne jest, aby tak duży, ciężki, obrotowy i elektryczny sprzęt nie stanowił zagrożenia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Najważniejsze zabezpieczenia to: czujnik chroniący przed włączeniem urządzenia bez zamkniętej pokrywy oraz zabezpieczenie przed ślizganiem i przegrzaniem.
Ile kosztuje robot kuchenny?
Ceny robotów kuchennych mogą być bardzo rozbieżne. Najtańsze roboty możesz kupić już za około dwieście złotych, ale będą one służyły jedynie do miksowania, krojenia i ścierania. Cena najdroższych robotów kuchennych natomiast może sięgać nawet ośmiu tysięcy złotych. Taki sprzęt posiada wszystkie możliwe funkcje, ale jest też bardzo duży, nieporęczny, a w jego wyposażeniu znajduje się wiele mniejszych i większych końcówek, które nie zawsze się przydają i nie musisz chcieć ich posiadać.
Najlepiej zatem zdecydować, do czego potrzebny Ci będzie robot kuchenny. Od tego uzależnij wybór odpowiedniego modelu. Bardzo dobre i funkcjonalne urządzenia AGD możesz znaleźć w korzystnych cenach. Najpopularniejsze modele dostępne są za około osiemset złotych.
Jeśli nie wiesz, jaki robot kuchenny wybrać i na co zwrócić uwagę, zapoznaj się z ofertą rekomendowanych producentów. Wiele marek chce sprzedać swoje modele, dlatego każda opinia zostawiona przez użytkowników z pewnością będzie pomocna. Wybór jest naprawdę duży. Dostępne są nawet różne kolory robotów kuchennych – jeśli chcesz mieć kolorowy robot, możesz znaleźć chociażby różowy.
Urządzenia te są polecane przez wiele osób posiadających je, ponieważ to niesamowicie przydatne i funkcjonalne artykuły, które odmienią Twoje codzienne gotowanie, pieczenie i inne prace kuchenne na szybsze i łatwiejsze. Wybierz swój nowy model dopasowany do Twoich preferencji i ciesz się pomocą, jaką da Ci profesjonalny robot kuchenny.
Komentarze (9)