Udostępnij
Skomentuj

Uchwyt na kubek do auta – jaki wybrać?

Samochodowy uchwyt na kubek to rozwiązanie na długie podróże. Dzięki niemu możemy mieć przy sobie ulubioną kawę.

Samochodowy uchwyt na napoje to obowiązkowe wyposażenie dodatkowe. Producenci aut żądają za takie udogodnienie sporej dopłaty. Można jednak dokupić je taniej.Ulubiona kawa w długiej drodze? Jak najbardziej, ale czy ktoś wyobraża sobie trzymać gorący napój w ręku przez kilka godzin? To oczywiste, że trzeba mieć gdzie odstawić kubek. Producenci aut, zwłaszcza tych klasy premium oferują specjalne samochodowe uchwyty na napoje w tak zwanym standardzie. Są one wbudowane w całą kompozycję wnętrza – stanowią z nim integralną całość niezależnie od opcji.

Na początek – kubek termiczny

Marki z segmentu aut klasy średniej oferują możliwość zamówienia cupholdera, jednak trzeba to zaznaczyć jako opcję dodatkową na etapie konfigurowania wyposażenia. Co w sytuacji, kiedy kupiliśmy auto używane, a więc nie mamy żadnego wpływu na zamówione wyposażenie? Owszem, można odwiedzić autoryzowany serwis, ale uczciwie – ceny nie będą najniższe. Dlatego jedynym rozwiązaniem dla kierowców aut, które nie posiadają samochodowych jest dokupienie takiego uchwytu dodatkowo. Już za kilkadziesiąt złotych można uzyskać zadowalający efekt i stabilnie umieścić ulubiony napój w zasięgu naszej ręki. Sięgniemy po niego nie spuszczając oczu z drogi. Bo właśnie bezpieczeństwo jest w tym wszystkim najważniejszeZanim zaczniemy zastanawiać się nad zakupem cupholdera, powinniśmy zadbać najpierw o odpowiedni kubek. Zwłaszcza w długich trasach sprawdza się tak zwany kubek termiczny. To rodzaj małego termosu, który najczęściej mieści do dwóch porcji ulubionego napoju. Naczynie doskonale trzyma ciepło, co w przypadku wielogodzinnych podróży jest bardzo ważne. Jaki kubek termiczny wybrać? Wybór jest bardzo duży. W tym przypadku jednak nie warto oszczędzać, bo kubek kiepskiej jakości może doprowadzić do wylądowania gorącego napoju na spodniach, a to – uwierzcie – nie należy do najprzyjemniejszych. Producent kubkaContigo deklaruje nawet 5 godzin utrzymania temperatury gorącego napoju. Ulubiona kawa będzie więc ciepła przez całą drogę z Warszawy do Gdańska, czy Krakowa.

Polecane samochodowe uchwyty na kubek

Samochodowy uchwyt na kubek – zalety

Czym jest uchwyt na kubek i po co się go montuje? Podstawowa funkcja to utrzymanie napoju w okolicach zasięgu ręki kierowcy. Można tam umieścić niemal wszystkie rodzaje kubków – od zwykłych papierowych, przez szklane, termosy, aż po zwykłe plastikowe butelki. Cechą charakterystyczną wielu uchwytów są sprężyny, które utrzymują napój w odpowiedniej stabilizacji. Kombinacja takiego uchwytu z termosem, który pozwala precyzyjnie określać temperaturę napoju sprawi, że możemy mieć swój gorący napój zawsze wtedy, kiedy będziemy go potrzebowali. To wyjątkowo ważne w czasie długich podróży. Kierowcy w uchwytach na kubki szukają przede wszystkim właśnie stabilnej pozycji samego kubka. Samochodowy uchwyt na napoje nie jest obecnie najpopularniejszym dodatkiem montowanym w kokpicie pojazdu. Kierowcy decydują się częściej na zakup takich jak uchwyty na telefon lub nawigację. Dodatkowo dużą popularnością cieszą się także ładowarki samochodowe wpinane do zapalniczki.

Wśród argumentów przemawiających za zakupem uchwytu na kubek do auta przeważają te związane z wygodą i komfortem podróżowania. Niezależnie od tego, czy użytkujemy auto z manualną, czy z automatyczną skrzynią biegów – cupholder będzie dla kierowcy dużym wsparciem. To rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którzy lubią celebrować picie kawy. Sączą ją powoli i chcą, by za każdym łykiem była ona tak samo gorąca. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na fakt, że ciągłe trzymanie kubka z gorącym napojem w ręku lub, co gorsza, na fotelu obok może stanowić duże zagrożenie. Odwracanie swojej uwagi od drogi w czasie jazdy i poszukiwanie zostawionego luzem kubka może doprowadzić do wypadku. Poza wygodą i bezpieczeństwem, kolejny argument jest czysto praktyczny. Trzymanie w ręku kubka z kawą w czasie jazdy autem przy ostrym hamowaniu może doprowadzić do rozlania się zawartości na fotele lub spodnie. Jeśli mamy skórzana tapicerkę, wówczas doprowadzenie jej do czystości nie będzie stanowiło wielkiego problemu. Jeśli jednak fotele w naszym aucie są materiałowe, może skończyć się gruntownym praniem, a i to nie daje pełnej gwarancji pozbycia się plamy.

Jaki uchwyt na kubek wybrać?

W sklepach można kupić różne rodzaje samochodowych uchwytów na kubek. Różnią się one nie tylko kształtem czy wykonaniem, ale także miejscem przytwierdzenia w kokpicie pojazdu. Każdy kierowca sam musi zdecydować, w którym miejscu jest najwygodniej. Jest to kwestia indywidualna, dlatego w niektórych przypadkach może nawet lepiej, że cupholdery czasem nie są w standardowym wyposażeniu pojazdu.

Pierwszą i najpopularniejszą propozycją są uchwyty montowane na kratkę nawiewu. to niedroga propozycja dla tych, którzy szukają stabilnego uchwytu. Oferuje dodatkowo możliwość obrotu o 360 stopni. Uchwyt ISO wyposażono w specjalne antypoślizgi – zapobiegają one przechyleniu się kubka i wylaniu zawartości. To bardzo stabilne rozwiązanie, które daje kierowcy bezpieczeństwo, że przy raptownym hamowaniu cała kawa nie znajdzie się na desce rozdzielczej, lub, co gorsza, spodniach.

Nieco inne rozwiązania proponuje dystrybutor uchwytu Maclean. Maksymalna średnica 7.3mm sprawia, że standardowa puszka lub butelka ma nieco więcej miejsca – nie przylega ściankami bezpośrednio do uchwytu. Może to stwarzać wrażenie braku stabilności. Plusem takiego rozwiązania są bardzo niskie koszty zakupu takiego uchwytu i łatwość montażu.

Co, jeśli nie uchwyt na kubek?

Jeśli nasz samochód standardowo wyposażony jest w uchwyty na kubek, a na przykład uznajemy, że nie będziemy z niego korzystać, wówczas warto pomyśleć nad możliwością zagospodarowania tego miejsca. Naprzeciw wychodzi tu uchwyt samochodowy na telefon do kubka. Końcówka uchwytu umieszczana jest w fabrycznym cupholderze, następnie odpowiednio mocno skręca się całość konstrukcji, by uchwyt zyskał stabilizację. Na wierzchu uchwytu ląduje nasz telefon. W ten sposób może tracimy miejsce na kubek, ale zyskujemy zupełnie nową możliwość aranżacji wnętrza pojazdu. Z praktyki wynika, że ten rodzaj uchwytu trzyma się dużo bardziej niż uchwyty mocowane na przednią szybę, czy do kratki nawiewu. Nie ryzykujemy więc zniszczeniem naszego telefonu. A każdy, kto korzystał kiedyś z uchwytu na przyssawkę wie, że jej wytrzymałość ma swoje granice. I lepiej ich nie testować, bo za ich przekroczenie najczęściej trzeba słono zapłacić.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.