Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Turystyczne sprzęty kuchenne - co zabrać na wakacje?

Udając się na dłuższe wakacje, nie możemy zapomnieć o ważnych sprzętach, dzięki którym wyjazd przebiegnie bez większych problemów.

Ich dobór jest oczywiście zależny do celu naszego wypadu. Jeśli udajemy się do czterogwiazdkowego hotelu, wiele na nie trzeba. Co innego, jeśli chcemy udać się na kemping, do domku letniskowego lub spędzić urlop pod gołym niebem. W takim przypadku wyposażenie wakacyjne warto dokładnie przemyśleć. Dzięki temu unikniemy wielu niezaplanowanych wydatków. Będziemy mogli również skupić się na tym, co najważniejsze, a więc na wypoczynku.

Chcąc Wam nieco ułatwić tworzenie listy niezbędnych sprzętów na wyjazd wakacyjnych, przygotowaliśmy kilka propozycji. Z pewnością znajdziecie wśród nich coś, co okaże się przydatne. Niezależnie od miejsca, do którego planujecie się udać.

Lodówka turystyczna

Przydatna nie tylko w kamperach i domkach letniskowych, ale również na plaży i pod namiotem. Zmieścimy w niej napoje, a także żywność. Lodówka turystyczna może być z łatwością przenoszona – zwłaszcza gdy została wyposażona w obudowę z rączką lub w kółka. Przed zakupem lodówki turystycznej warto przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim to, jakiego typu urządzenia potrzebujemy. Do tego powinna dojść również analiza najważniejszych parametrów technicznych.

 • Rodzaj zasilania. W sklepie znajdziemy trzy typy sprzętów. Najprostsza, a zarazem najtańsza, będzie lodówka turystyczna na wkłady. Brak tu więc zewnętrznego zasilania – za generowanie niskich temperatur odpowiadają zamrożone wkłady, które jednak wyróżniają się dość niską wydajnością i żywotnością. W rezultacie, pozwolą na mrożenie produktów zaledwie przez kilka godzin.

Zdecydowanie bardziej przydatna pod tym względem okaże się lodówka turystyczna elektryczna. W tym przypadku możemy mówić o dwóch grupach urządzeń. W pierwszej znajdą się lodówki zasilane sieciowo, a więc podłączane do standardowego gniazdka elektrycznego. W drugiej znajdzie się natomiast lodówka turystyczna samochodowa, czyli urządzenie podłączane do gniazda zapalniczki. Okaże się niezwykle przydatne podczas długich podróży.

Polecane lodówki turystyczne

To jednak nie wszystko, ponieważ na rynku znajduje się także lodówka turystyczna na gaz. Czynnikiem chłodzącym jest amoniak. Sprzęty te zapewniają sporą wydajność i wysoką efektywność działania. Są jednak drogie.

 • Pojemność. Powinna być dobierana w zależności od produktów, jakie chcemy przechowywać, a także liczby osób, które będą z lodówki korzystać. W sklepie znajdziemy zarówno niewielkie urządzenia do magazynowania kilku napojów, jak i duże lodówki bez problemu mieszczące żywność. Pojemność tych sprzętów wynieść może od 8 do nawet 95 litrów.
 • Moc. Choć nie jest tak istotna, wskazuje na sprawność sprzętu, od której zależy między innymi szybkość chłodzenia. Oczywiście najbardziej ograniczone pod tym względem okażą się lodówki na wkłady. Modele elektryczne i na gaz wyróżniają się przeważnie mocą od 32 do 110 W.
 • Maksymalne chłodzenie poniżej temperatury otoczenia. Jeden z najważniejszych parametrów. Wskazuje bowiem na to, w jakich warunkach lodówka zapewni efektywne chłodzenie. Temperatura otoczenia wynieść może 13, 15, 18, a nawet ponad 20 stopni Celsjusza. Niektóre lodówki obsługują również funkcję podgrzewania – podawany jest wtedy parametr maksymalnego grzania powyżej podanej temperatury otoczenia.
 • Konstrukcja. Uwagę warto zwrócić na zabezpieczenie obudowy, użyty materiał izolacyjny, a także sposób zagospodarowania wnętrza – czy znalazły się tam dodatkowe półki, uchwyty czy też inne elementy ułatwiające składowanie produktów. Do tego wszystkiego dojść mogą także różnego rodzaju dodatki – na przykład lampki kontrolne, uchwyt do przenoszenia, kółka transportowe, miejsce na przewód czy też panel sterowania.
 • Cena. Najtańsze są oczywiście lodówki turystyczne na wkłady. Kupić można je już za 40-50 złotych. Sprzęty elektryczne i gazowe kosztują od 170-200 złotych do nawet kilku tysięcy złotych.
 • Marka. Polecić można między innymi lodówki turystyczne Yeticool, Peme, Campingaz, Ravanson, Camry, Sencor, Severin oraz Eldom.

Pomocne w wyborze okazać się mogą także opinie. Lodówka turystyczna ciesząca się uznaniem innych klientów zapewni wysoką wydajność oraz wytrzymałość. Możemy mieć również pewność, że posłuży nam przez długi czas.

Warto wiedzieć!

Producenci przygotowują także lodówki turystyczne, które mogą być zasilane na kilka sposobów. I tak w sklepach dostępne są urządzenia podpinane zarówno do gniazdka elektrycznego, jak i zapalniczki samochodowej. W ten sam sposób często działają lodówki na gaz.

Czajnik turystyczny

Trudno jednoznacznie wskazać, czym jest czajnik turystyczny. Urządzenia tego typu występują bowiem w wielu odmianach. Najważniejsze w ich przypadku jest jednak to, że zapewniają jakieś ułatwienie względem standardowych urządzeniem – może być to składana konstrukcja, brak konieczności podłączania do prądu czy też wbudowana grzałka na baterię. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane czajniki na wyjazd wakacyjny.

 • Czajnik turystyczny na gaz – przeważnie wykonywany z aluminium, wyróżnia się niewielkimi wymiarami i poręczną budową. Doskonale sprawdza się na przenośnych kuchenkach turystycznych. Czajnik turystyczny aluminiowy występuje również odmianach, z których skorzystamy na ognisku.
 • Czajnik turystyczny składany – będzie to model elektryczny lub przystosowany do kuchenek gazowych i płyt grzewczych. Charakteryzuje się specjalną, składaną konstrukcją, dzięki której podczas transportu zajmuje bardzo mało miejsca.
 • Czajnik turystyczny na ognisko – aluminiowy lub żeliwny. Często wyposażony w specjalną podstawkę lub własne palenisko, do którego możemy włożyć drewno, węgiel lub inne elementy. Bardzo dobrze sprawdzi się na kempingach, a także pod namiotami.

Niezależnie od wybranego modelu, zawsze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania obudowy. W przypadku czajników elektrycznych istotna będzie także moc oraz ewentualne funkcje dodatkowe, takie jak chociażby regulacja temperatury. Dobrej jakości czajniki turystyczne zakupimy już za 30-40 złotych. Modele większe i dodatkowo wzmacniane mogą być droższe o 200-300 złotych.

Kuchenka turystyczna

Wybierana jest głównie przez osoby udające się na szlak i pod namiot, choć sprawdzi się także na kempingach. Z reguły jest niewielka, dlatego łatwo można ją przenosić i przechowywać. Jest wyposażona w jeden palnik, na którym możemy położyć garnek, patelnie czy też specjalnie dostosowany kubek. Dzięki temu kuchenka turystyczna umożliwi nam przygotowanie zupy, wody na herbatę, jajka i wielu innych prostych posiłków jednogarnkowych.

Podobnie jak w przypadku poprzednich sprzętów, kuchenka na rynku jest dostępna w kilku odmianach, zróżnicowanych pod względem wykorzystywanego paliwa. Dobierać należy je w zależności od sposobu użycia, a także panujących warunków. Nieco inne sprzęty sprawdzą się bowiem na mrozie, a inne przy silnym wietrze.

 • Kuchenka turystyczna na gaz – zasilane są przez naboje z propanem-butanem. Użytkownicy cenią je przede wszystkim za prostotę i szybkość użycia. Wystarczy podpalić palnik, a następnie dostosować płomień pokrętłem. Bardzo dobrze sprawdzają się na dużych wysokościach, co powinno zainteresować osoby lubiące wędrować po górach. Kolejną zaletą jest ogromna dostępność wspomnianych nabojów.

Kuchenka turystyczna gazowa może wyróżniać się różnymi systemami mocowania nabojów. Przeważnie są to modele nakręcane, choć znaleźć można także sprzęty z połączeniem rozporowym i nabijane – w tym ostatnim przypadku naboju nie można usunąć, zanim nie zostanie opróżniony.

 • Kuchenka turystyczna na paliwo płynne – najczęściej zasilane benzyną, choć niektórzy producenci przygotowują również kuchenki na ropę i naftę. Choć zazwyczaj są większe od modeli na gaz, są cenione przez osoby udające się na wyprawy zimą. Taka kuchenka nie traci bowiem swojej sprawności nawet w bardzo niskich temperaturach.

Paliwo stałe jest bardzo łatwo dostępne, dlatego nie musimy martwić się, że kuchenka okaże się bezużyteczna w egzotycznych krajach. Kuchenka składa się z palnika, butli z pompką i wężyka. Jest łatwa w obsłudze, pamiętać należy jednak o wcześniejszym podgrzaniu kuchenki.

 • Kuchenka turystyczna elektryczna – nie będzie to sprzęt, który sprawdzi się pod gołym niebem, ponieważ wymaga dostępu do prądu. Takie kuchenki są wykorzystywane w domkach letniskowych, akademikach i wozach kempingowych. Przeważnie występują w wersjach z jednym lub dwoma palnikami. Zapewniają sporą moc grzewczą i banalną obsługę. Sporą popularnością cieszy się kuchenka turystyczna ceramiczna.
 • Kuchenka turystyczna na paliwo stałe – do zasilania wykorzystywane są tak zwane kostki heksymetylotetraminy. Sprzęt jest lekki, ale mało wydajny. Nie sprawdzi się również zimą. Tego typu kuchenki powinny być więc wybierane na krótkie, letnie wyjazdy, podczas których podgrzejemy co najwyżej wodę na herbatę.
 • Kuchenka turystyczna na drewno – podstawka jest połączona zamkniętym rusztowaniem, w którym umieszczamy suche patyki i je podpalamy. Jeśli mamy dostęp do drewna, nie musimy martwić się kupnem paliwa. Wydajność tych kuchenek nie jest jednak większa niż w zwykłego ogniska, na ściankach osadza się również sadza. Sprzęt staje się bezużyteczny w czasie deszczu.

Uwaga!

W sklepach dostępne są również kuchenki uniwersalne, a więc takie, które mogą być zasilane przy użyciu kilku rodzajów paliw – na przykład gazem i benzyną. Dzięki temu, gotowanie turystyczne stanie się jeszcze wygodniejsze..

Po wyborze typu kuchenki turystycznej, warto sprawdzić jej budowę. Powinna zostać wyposażona w ochronę przed wiatrem, a także solidną podstawę, tak aby naczynie nie wywracało się na nierównym podłożu. Ile zapłacimy za kuchenkę turystyczną? Najtańsze modele kosztują około 40 złotych. Ceny tych droższych wynieść mogą nawet ponad 300 złotych. Do tego należy oczywiście doliczyć koszt paliwa.

Naczynia na podróż

Skoro dobraliśmy już lodówkę, czajnik i kuchenkę, warto pomyśleć także o różnego rodzaju naczyniach, które ułatwią nam spożywanie posiłków i napojów. Na wakacje warto zabrać ze sobą przede wszystkim kubki termiczne i termosy, które utrzymują temperaturę zarówno ciepłych, jak i zimnych napojów. Sprawdzą się więc nie tylko a wyprawie górskiej, ale również na kempingu czy też zwykłych wyjeździe wakacyjnym nad morze.

Naczynia turystyczne to jednak kategoria, w której znajdziemy znacznie więcej produktów. Spośród tych najczęściej wykorzystywanych należy wymienić kubki, sztućce, menażki, talerze, garnki, miski, pojemniki na wodę, zaparzacze do kawy i herbaty oraz otwieracze. Każdy produkt wykonany jest w takiej formie, aby nie obciążał zbytnio bagażu, a także był łatwy w użyciu w każdych warunkach. Niezależnie od tego, czy udajemy się pod namiot, do domku letniskowego czy na kemping.

Najczęściej kupowane lodówki turystyczne

Inne akcesoria turystyczne

Na koniec warto jeszcze wymienić pomniejsze akcesoria, które również mogą okazać się przydatne podczas wyjazdu wakacyjnego. Na poniższej liście znajdziecie przeważnie produkty drobne, niekosztujące wiele.

 • Karabińczyk – produkt kierowany oczywiście do wszelkiej maści wspinaczy, choć sprawdzi się również do przenoszenia rzeczy.
 • Akcesoria do snu – w tej kategorii znajdziemy poduszki, opaski na oczy, a także stopery do uszu. Szeroki wybór dotyczy zwłaszcza poduszek – bez problemu znajdziemy tu modele ułatwiające odpoczynek podczas podróży (np. w samolocie lub autobusie), a także pod namiotem.
 • Kompas – przyrząd niezbędny w trakcie dłuższych wędrówek i wypraw survivalowych.
 • Peleryna przeciwdeszczowa.
 • Narzędzia – znajdziemy tu różnego rodzaju zestawy survivalowe, osełki turystyczne czy chociażby saperkę.
 • Ogrzewacze – zakupić możemy między innymi ogrzewacze do rąk, stóp oraz mięśni i stawów. Przydatne okazać się mogą także folie termiczne, które ochronią nas przed wychłodzeniem organizmu.

To oczywiście tylko kilka wybranych akcesoriów turystycznych, o których warto pomyśleć przed wyjazdem. Wiele osób decyduje się również na zakup światła chemicznego, pryszniców obozowych, moskitier czy też krzesiwa. Tak bogata oferta produktowa pozwolić nam wyposażyć się we wszystko, co jest niezbędne podczas różnego rodzaju wyjazdów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.