Toshiba Tecra X40-E – recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Na rynku pojawiły się nowe modele smukłych ultrabooków od Toshiby. Do kogo są kierowane?

Urządzenia zostały przygotowane przede wszystkim dla klientów biznesowych, którzy poszukują sprzętu do pracy nie tylko przy biurku, ale także w podróży. W porównaniu z poprzednimi modelami, producent skorzystał z nowszych, lepszych podzespołów, które mają zwiększyć potencjał laptopa.

Toshiba Tecra X40-E – dane techniczne oraz cena

Dobór konfiguracji jest oczywiście uzależniony od zastosowania urządzenia. Na rynku znaleźć możemy co najmniej kilka modeli, zróżnicowanych pod względem najważniejszych podzespołów, ale także pozostałych elementów wyposażenia. Warto wiec przyjrzeć się im dokładniej.

Toshiba Tecra X40-E – dostępne konfiguracje

Warto zauważyć, że różnice cenowe między poszczególnymi konfiguracjami bywają znaczące. Najtańszy model kosztuje ponad 3 tysiące złotych mniej od najdroższego – wynika to oczywiście ze zróżnicowania sprzętowego. Dzięki temu możemy łatwo dobrać model laptopa do konkretnego zastosowania. Niezależnie od tego, czy zależy nam na standardowej pracy biurowej czy też na obsłudze bardziej wymagających programów graficznych i projektowych.

Żeby jednak dokonać właściwego wyboru i nie przepłacić, konieczne okaże się przeprowadzenie analizy tego, na co możemy się zdecydować. Rozpocząć ją należy od procesorów. Producent zdecydował się na wykorzystanie procesorów z serii Intel Kaby Lake Refresh – cieszą się one sporym uznaniem zarówno wśród użytkowników biznesowych, jak i domowych. Wynika to przede wszystkim z dobrej obsługi programów wykorzystujących wiele wątków logicznych.

Zobacz Toshiba Tecra X40-E

Do wyboru mamy dwa modele procesorów. W konfiguracjach najdroższych montowany jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ Intel Core i7-8550U(znaleźć można go na przykład w modelu Toshiba Tecra X40-E-114), który bardzo dobrze sprawdza się w ramach pracy biznesowej, także w podróży. Związane jest to oczywiście z jego parametrami technicznymi. Bazowa częstotliwość taktowania procesora wynosi 1800 MHz, może ona jednak zostać podbita do wartości 4000 MHz w trybie turbo. Doskonale pokazuje to, w jaki sposób układ dostosowuje się do wymagań stawianych przez różnego rodzaju programy. Uzupełnieniem specyfikacji urządzenia jest 8 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Wszystko to przekłada się na bardzo przyzwoitą wydajność, która okazuje się w zupełności wystarczająca w ramach omawianych zastosowań. Potwierdzeniem tego są oczywiście testy diagnostyczne. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim te przeprowadzone w programie Cinebench R15, który bardzo dobrze pokazuje możliwości procesorów. Układ i7-8550U uzyskał w nich 167 punktów w trybie jednowątkowym i 564 punktów w trybie wielowątkowym.

W nieco tańszych konfiguracjach znajdziemy natomiast procesor Intel Core i5-8250U (montowany jest między innymi w konfiguracjach Toshiba Tecra X40-E-123), który także jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Wyróżnia się on jednak nieco niższym taktowaniem (1600-3400 MHz), a także mniejszą ilością pamięci podręcznej (6 MB). Wszystko to sprawia, że jest słabszy od modelu i7. Różnice między procesorami nie są jednak znaczące, dlatego można je przypisać do tej samej kategorii. Model i5-8250U uzyskał w testach Cinebench R15 kolejno 144 i 555 punktów, dlatego bez większych problemów poradzi sobie z obsługą wspomnianych wcześniej programów.

Warto nadmienić, że specyfikacja Toshiba Tecra X40-E wskazuje na wykorzystanie wyłącznie zintegrowanej karty graficznej, co w pewien sposób ogranicza możliwości sprzętu. Jednostka Intel UHD Graphics 620, bo o niej mowa, poradzi sobie przede wszystkim z realizacją podstawowych zadań, nie zagwarantuje dodatkowej mocy obliczeniowej w szczególnie zaawansowanych programach.

Dobrą informacją jest natomiast wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4, która gwarantuje znaczne przyspieszenie wielu procesów. Zwłaszcza że w laptopie znaleźć mogą się kości o pojemności wynoszącej nawet 32 GB. Laptop korzysta również z dysków twardych SSD M.2 SATA III. Szkoda, że na rynku zostały wypuszczone również konfiguracje wyposażone w dyski SSD M.2 PCIe, które zapewniłyby jeszcze szybsze działanie systemu operacyjnego. Warto nadmienić jeszcze, że pojemność montowanych dysków może wynieść 256 GB, 512 GB lub 1 TB.

Toshiba Tecra X40-E – wygląd

Jak już zostało wspomniane wcześniej, laptop kierowany jest przede wszystkim do osób dużo pracujących w podróży. Wysoki komfort zapewniają nie tylko kompaktowe wymiary, ale również niewielka waga, wynosząca zaledwie 1,25 kg. Osiągnięte zostało to między innymi poprzez zastosowanie lekkich materiałów, które gwarantują również wysoką wytrzymałość mechaniczną, a także zadowalająca sztywność całej konstrukcji. Co ważne, wszystkie elementy zostały bardzo dobrze spasowane, dlatego laptop prezentuje się naprawdę solidnie. Brak tu zbędnych krzywizn czy też szczelin, które psułyby ogólną prezencję sprzętu. Użytkownicy powinni być zadowoleni również z eleganckiego, nowoczesnego designu laptopa, opartego na ciemnej, matowej kolorystyce.

Mając to wszystko na uwadze, śmiało można stwierdzić, że omawiane urządzenie bardzo dobrze sprawdzi się zarówno przy biurku, jak i w podróży czy też w wielu ciekawych miejscach, takich jak chociażby restauracja czy też ławka w parku.

W recenzjach i opiniach na temat laptopa Toshiba Tecra X40-E często można wyczytać pochwały zamontowanego zestawu portów. Użytkownicy zwracają uwagę przede wszystkim na dostępność dwóch portów USB typu C, które obsługują interfejs Thunderbolt 3. Zdecydowanie rozszerza to możliwości wykorzystania sprzętu.

Toshiba Tecra X40-E – matryca

Mocną stroną omawianego laptopa jest to, że występuje on na rynku w wielu konfiguracjach, które są zróżnicowane nie tylko pod względem najważniejszych podzespołów, ale także wykorzystywanych matryc. Mamy aż 3 możliwości wyboru.

W modelach najtańszych znajdziemy panel TN Full HD, który zapewnia dość przeciętną jakość generowanego obrazu. Pozwoli ona wyłącznie na realizację podstawowych zadań. Jeśli więc zależy Wam na obsłudze programów graficznych, powinniście rozglądnąć się za konfiguracją wykorzystującą matrycę IPS – w tym przypadku obraz jest znacznie ostrzejszy, liczyć możemy także na lepsze odwzorowanie kolorów. Trzecia opcja dotyczy panelu dotykowego (dostępny między innymi w modelu Toshiba Tecra X40-E-10J), która powinna zainteresować osoby często pracujące w podróży.

Warto podkreślić, że każdy model laptopa dysponuje panelem z matową powłoką. Co to oznacza? Stanowi ona ochronę antyodblaskową, dzięki której praca przy odsłoniętym oknie, a także na zewnątrz, w zacienionych miejscach, nie będzie wiązała się ze znacznym spadkiem widoczności wyświetlanych treści. W przypadku laptopów 14-cawlowych ma to ogromne znaczenie.

Toshiba Tecra X40-E – klawiatura i touchpad

Pomimo kompaktowych wymiarów laptopa, praca na klawiaturze jest bardzo wygodna. Wynika to z wielkości klawiszy, odstępów między nimi, a także jakości ich wykonania – pod tym względem laptop spełnia wszystkie najważniejsze kryteria. Klawisze wyróżniają się wyraźnym skokiem, dzięki czemu tworzenie dłuższych tekstów nie powinno sprawiać dodatkowych problemów. Podkreślić należy także fakt, że zamontowana klawiatura jest cicha, dlatego też nasza praca nie powinna stanowić problemu dla osób znajdujących się w pobliżu.

Jak przystało na ultrabooka biznesowego, Toshiba Tecra X40-E dysponuje klawiaturą podświetlaną. Do tego dodać należy także inne, przydatne dodatki, które ułatwiają codzienną realizację obowiązków zawodowych. Mowa tu między innymi o czytniku linii papilarnych i module szyfrującym TPM. Wspomnieć możemy także o tym, że laptop został wyposażony w trackpoint, a droższe modele także w modem LTE.

Na pochwałę zasługuje także jakość wykonania touchpada, którego właściwości ślizgowe zapewniają wygodną obsługę kursora, a także odpowiednie wykrywanie gestów wielopunktowych.

Toshiba Tecra X40-E – wydajność

Jak to zostało już wspomniane, największą wydajnością cieszą się konfiguracje Toshiba Tecra X40-E i7, dlatego też warto celować w nie wówczas, gdy zależy nam na obsłudze nie tylko programów podstawowych, ale również bardziej rozbudowanych narzędzi graficznych czy też wykorzystywanych do montażu materiałów wideo.

Pewnym ograniczeniem potencjału laptopa jest wykorzystanie tylko zintegrowanej karty graficznej. Jednostka Intel UHD Graphics 620 nie pozwala na wiele, jednak w ramach omawianych wcześniej zastosować powinna okazać się wystarczająca. Potwierdzają to wyniki testów diagnostycznych – w programie 3DMark 11 Performance GPU jednostka uzyskała średnią na poziomie 1717 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 43057 punktów.

Recenzja Toshiba Tecra X40-E musiała uwzględnić także możliwości laptopa podczas obsługi gier. Najmocniejsza konfiguracja dostępna na rynku nie pozwoli na uruchomienie najnowszych produkcji z segmentu AAA, lecz poradzi sobie z wieloma grami o niższych wymaganiach sprzętowych. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Toshiba Tecra X40-E – wady i zalety

Omawiany laptop bardzo dobrze sprawdza się w ramach użytku mobilnego. Jego kompaktowe wymiary i niewielka waga sprawiają, że okaże się o przydatny nie tylko w biurze, ale również w domu, restauracji, parku i w podróży. Wpływ na to mają również przyzwoite procesory niskonapięciowe, a także szybka pamięć RAM typu DDR4.

Po stronie zalet laptopa należy zapisać również wysoką jakość wykonania obudowy, która wyróżnia się dobrą wytrzymałością mechaniczną, przy zachowaniu niewielkie wagi. Użytkownicy powinni być zadowoleni także z przygotowanego osprzętu, rozbudowanego zestawu portów i przyzwoitej matrycy IPS. Do tego dochodzi także możliwość zakupu laptopa z panelem dotykowym, a także z wieloma przydatnymi dodatkami biznesowymi.

Na co najbardziej narzekają użytkownicy laptopa, a także osoby zainteresowane jego kupnem? Wspomnieć należy przede wszystkim o braku konfiguracji z dedykowaną kartą graficzną i dyskiem twardym SSD M.2 PCIe. Wiele osób wskazuje także na to, że cena Toshiba Tecra X40-E jest zbyt wysoka. Mowa tu zwłaszcza o najlepszych konfiguracjach.

ZALETY

  • Dobra praca w trybie mobilnym
  • Przyzwoite procesory Intel Kaby Lake Refresh
  • Szybka pamięci RAM typu DDR4
  • Solidnie wykonana obudowa
  • Dobry osprzęt
  • Przyzwoita matryca IPS
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Atrakcyjny design

WADY

  • Brak modeli z dedykowaną kartą graficzną i dyskiem SSD M.2 PCIe
  • Wysokie ceny

Toshiba Tecra X40-E – podsumowanie, czy warto?

Jeśli szukacie nowoczesnego ultrabooka do pracy nie tylko przy biurku, model Tecra X40-E może okazać się naprawdę ciekawym wyborem. Zwłaszcza że na rynku znajduje się wiele jego konfiguracji sprzętowych, które wyróżniają się wysoką jakością wykonania.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.