Udostępnij
Skomentuj

Toshiba Tecra A50-EC – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Przedstawiamy solidny laptop biznesowy z serii Tecra A50-EC. Z jakich podzespołów korzysta?

Toshiba przygotowała wszechstronne urządzenie dla firm i freelancerów. Ma zagwarantować nie tylko komfortową pracę w najważniejszych programach biznesowych, ale również niski pobór energii oraz dostęp do wielu przydatnych dodatków.

Toshiba Tecra A50-EC – dane techniczne oraz cena

Osoby zainteresowane mogą przebierać w zróżnicowanych konfiguracjach sprzętowych. Różnią się one między sobą pod względem istotnych podzespołów, a także pozostałych elementów wyposażenia. Ma to oczywiście wpływ na ceny poszczególnych modeli.

Toshiba Tecra A50-EC – dostępne konfiguracje

Specyfikacje oferowanych na rynku sprzętów są typowe i dobrze wpisują się w kategorię biznesową. Do dyspozycji otrzymaliśmy bowiem nowoczesne podzespoły o niskonapięciowym charakterze, które co prawda nie pozwolą na obsługę narzędzi specjalistycznych, ale na pewno poradzą sobie ze standardowymi programami wykorzystywanymi w rozmaitych firmach i biurach.

Odpowiadają za to między innymi procesory Intel Kaby Lake Refresh, niezwykle popularne i często montowane w laptopach biznesowych, a także multimedialnych, kierowanych do użytkowników domowych. Ze względu na wykorzystanie zwiększonej ilości rdzeni i wątków, bardzo dobrze dostosowują się do wymagań stawianych przez rozmaite programy. Mowa tu między innymi o pakiecie biurowym, ale również narzędziach multimedialnych, graficznych czy też projektowych. Pod tym względem, układy wydają się spełniać wszystkie najważniejsze kryteria.

Zobacz Toshiba Tecra A50-EC

Jak wskazuje specyfikacja Toshiba Tecra A50-EC, do wyboru mamy trzy modele procesorów. Tym najwydajniejszym jest Intel Core i7-8550U (znaleźć można go na przykład w konfiguracji Toshiba Tecra A50-EC-10Z), dysponujący czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz – w trybie turbo może ona zostać jednak podbita do poziomu 4000 MHz. Pozostałymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę, są: pamięć podręczna w ilości 8 MB, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Wszystkie wymienione parametry okażą się w zupełności wystarczające. I to nie tylko do podstawowej pracy biurowej, związanej z tworzeniem dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych czy też prezentacji, ale również z obsługą bardziej wymagających programów służących do obróbki grafiki, montowania wideo, przygotowywania projektów etc. Co więcej, układ okażą się dobrym wyborem do narzędzi multimedialnych i sieciowych. Wszystko to potwierdzają testy diagnostyczne, przeprowadzone na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym procesor uzyskał średnią na poziomie 167 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym aż 564 punkty.

Drugim procesorem montowanym w omawianym laptopie jest Intel Core i5-8250U (jest montowany między w modelach Toshiba Tecra A50-EC-11R), który także dysponuje czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. W jego przypadku mamy do czynienia z nieco niższymi parametrami – częstotliwość taktowania mieści się w przedziale od 1600 MHz do 3400 MHz, a pamięć podręczna wynosi 6 MB. Przekłada się to na nieco niższą wydajność. W testach Cinebench R15 układ ten uzyskał kolejno 144 i 555 punktów. Jego „strata” do procesora i7 nie jest jednak znacząca, dlatego śmiało można stwierdzić, że poradzi on sobie z obsługą podobnych programów.

Jak pokazuje tabelka znajdująca się na początku tekstu, ceny poszczególnych konfiguracji są bardzo zróżnicowane. W najtańszych modelach laptopa znajdziemy procesor Intel Core i3-8130U, który znacząco odstaje od układów i7 oraz i5. Ten dwurdzeniowy i czterowątkowy procesor wyróżnia się taktowaniem wynoszącym 2200 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 3400 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 4 MB pamięci podręcznej. W tym przypadku moc obliczeniowa jest znacznie niższa (wyniki w Cinebench R15 – 139 punktów w trybie jednowątkowym i 338 punktów w trybie wielowątkowym), dlatego też układ ten przyda się przede wszystkim do realizacji podstawowych zadań biznesowych.

Każdy model laptopa korzysta z szybkiej pamięci RAM typu DDR4, której taktowanie wynosi aż 2400 MHz, co zapewnia naprawdę szybkie działanie w wielu programach. Zwłaszcza że w dwóch wolnych slotach znaleźć mogą się kości o łącznej pojemności aż 32 GB. Kolejną dobrą informacją jest fakt wykorzystania dysków twardych SSD, choć niektórzy mogą narzekać, że są to urządzenia obsługujące interfejs SATA III, a nie PCIe, który jest znacznie szybszy. Laptop Toshiba Tecra A50-EC występuje wraz z dyskami o pojemności 256 GB, 512 GB lub 1 TB.

Warto podkreślić także to, że laptop korzysta wyłącznie ze zintegrowanej karty graficznej, którą jest Intel UHD Graphics 620. Nie jest to jednostka specjalistyczna ani gamingowa, niemniej powinna okazać się w zupełności wystarczająca w ramach szeroko pojętego zastosowania biznesowego. Zwłaszcza wówczas, gdy nie planujecie pracy z użyciem programów profesjonalnych.

Toshiba Tecra A50-EC – wygląd

Pod względem designu, mamy do czynienia ze standardowym sprzętem, który nie wyróżnia się na tle wielu innych urządzeń z tej kategorii. Producent przygotował prostą bryłę, utrzymaną w ciemnej, stonowanej kolorystce, która powinna zadowolić większość użytkowników biznesowych.

Najważniejszy wydaje się jednak nie wygląd, a sposób przygotowania obudowy. Wykorzystane zostały tworzywa sztuczne, a także stopy magnezu – przełożyło się to na zadowalającą sztywność i wytrzymałość mechaniczną konstrukcji. Przedni panel nie odkształca się podczas intensywnego korzystania z klawiatury, a klapa ekranu nie poddaje się łatwo wygięciom. Wszystko to sprawia, że laptop wydaje się inwestycją na lata.

Warto przypomnieć, że mamy do czynienia ze sprzętem 15-calowym. Jego wymiary i waga (2 kg) zostały więc przystosowane przede wszystkim do użytku stacjonarnego, przy biurku. W zamian za brak ultramobilne charakteru laptopa, do dyspozycji otrzymujemy wygodną przestrzeń roboczą, która pozwala nam na wygodną pracę w wielu oknach. Na pochwałę zasługuje także zamontowany zestaw portów. Nie zabrakło w nim niczego, co przydałoby się podczas pracy. Na uwagę zasługuje zwłaszcza dostępność portu USB typu C, a także złącza SmartCard.

Toshiba Tecra A50-EC – matryca

Każdy model laptopa korzysta z tej samej matrycy. Wybór padł na 15-calowy panel Full HD, przygotowany w technologii TN. Nie jest to matryca, która gwarantuje pełne pokrycie palety barw czy też wysoką luminancję. Jakość generowanego obrazu jest dość przeciętna, przez co laptop nie przyda się podczas półprofesjonalnej obróbki graficznej. Lepiej sprawdzi się podczas typowej pracy biurowej, a także do oglądania filmów czy też korzystania z zasobów internetowych.

Warto nadmienić, że matryca została wyposażona w matową powłokę, która dobrze radzi sobie z refleksami świetlnymi powstającymi wówczas, gdy na ekran padają promienie słoneczne. Widoczność w pełnym słońcu spada, jednak w miejscach zacienionych komfortowa praca jest jak najbardziej możliwa.

Toshiba Tecra A50-EC – klawiatura i touchpad

Jak na 15-calowy laptop przystało, model Tecra A50-EC został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę, wraz z panelem numerycznym. Co ważne, jest ona podświetlana, co dla klientów biznesowych może mieć spore znaczenie. Jakość wykonania klawiatury jest dobra. Klawisze wyróżniają się dobrym skokiem i odpowiednią reakcją, co wpływa na komfort tworzenia dłuższych tekstów. Co równie ważne, użyte materiały i przełączniki sprawiają, że praca klawiatury jest stosunkowo cicha. Mowa tu nawet o największych klawiszach (np. spacji). Pod tym względem, laptop spisuje się bardzo dobrze.

Do jakości wykonania touchpada także nie można mieć większych zastrzeżeń. Płytka jest duża, dlatego jej wykorzystanie nie powinno sprawiać większych trudności. Wynika to także z odpowiednich właściwości ślizgowych, a także sprawnej obsługi gestów wielopunktowych. Jak wskazuje recenzja Toshiba Tecra A50-EC, laptop został wyposażony w wiele przydatnych dodatków, które zostały przygotowane specjalnie z myślą o zastosowaniu biznesowym. Mowa tu nie tylko o podświetleniu klawiatury, ale również czytniku linii papilarnych, module szyfrującym TPM, a także trackponcie. Do tego dodać możemy także napęd DVD, który pojawia się na przykład w konfiguracjach Toshiba Tecra A50-EC-116.

Toshiba Tecra A50-EC – wydajność

Jak pokazują wyniki testów diagnostycznych Cinebench R15, największą mocą obliczeniową dysponują modele laptopa wyposażone w procesor Intel Core i7-8550U. Jeśli więc planujecie pracę z użyciem nie tylko podstawowych narzędzi, powinniście celować właśnie w tego typu konfiguracje.

Nieco gorzej prezentują się możliwości zintegrowanej karty graficznej Intel UHD Graphics 620, która nie zapewni dodatkowej wydajności podczas realizacji szczególnie zaawansowanych operacji. Sprawdzi się jednak w ramach standardowej pracy w firmie, czego potwierdzeniem są oczywiście wyniki testów diagnostycznych. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnią na poziomie 1717 punktów, a na platformie 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wynik wyniósł 43057 punktów.

Czy laptop Toshiba Tecra A50-EC pozwala na obsługę gier? Tak, jednak nie będą to produkcje z absolutnego topu. Ograniczyć musimy się do produkcji wiekowych, a także tytułów wyróżniających się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów gier, które możemy zainstalować na dysku.

Toshiba Tecra A50-EC – wady i zalety

Laptopy biznesowe są cenione nie tylko za dobór odpowiednich podzespołów, ale również za wysoką jakość wykonania. W przypadku omawianego urządzenia kryteria te zostały spełnione. Przygotowana obudowa wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Jest także atrakcyjna pod względem wizualnym.

Do tego wszystkiego dodać możemy wiele dodatków biznesowych, które w sposób znaczący zwiększają komfort codziennej pracy. Mowa tu przede wszystkim o podświetleniu klawiatury, czytniku linii papilarnych, a także trackponcie. Po stronie zalet zapisać należy także wydajność niskonapięciowych procesorów Intel Core Kaby Lake Refresh, wykorzystanie szybkiej pamięci RAM typu DDR4, a także rozbudowany zestaw portów. Nie należy zapominać także o solidnym osprzęcie, zwłaszcza o klawiaturze.

Jakie są wady omawianego sprzętu? Wiele osób wskazuje, że cena Toshiba Tecra A50-EC jest nieco zbyt wysoka, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż laptop nie korzysta z dedykowanej karty graficznej. Narzekania skupiają się także na przeciętnej jakości matrycy TN, a także na braku konfiguracji z dyskami twardymi SSD M.2 PCIe.

ZALETY

  • Wysoka jakość wykonania obudowy
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Wydajne procesory niskonapięciowe
  • Szybka pamięć RAM DDR4
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Atrakcyjny design
  • Wiele dodatków biznesowych
  • Porządny osprzęt

WADY

  • Wysokie ceny oferowanych konfiguracji
  • Brak konfiguracji z dyskami SSD M.2 PCIe
  • Przeciętna matryca TN

Toshiba Tecra A50-EC – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z bardzo solidnym laptopem biznesowym, który powinien zadowolić nie tylko małe i średnie firmy, ale również wielu freelancerów, którzy pracują w swoich domach. Wszystko dzięki przyzwoitym podzespołom, a także wysokiej jakości wykonania sprzętu.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.