Toshiba Satellite Pro A50-E – recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
W ofercie Toshiba pojawiły się nowe laptopy przeznaczone do pracy biurowej. Jednym z nich jest Pro A50-E.

Nowy sprzęt stanowi kolejny krok w ewolucji serii urządzeń biznesowych, promowanych przez tego japońskiego producenta. Poza drobnymi zmianami w designie, użytkownicy mogą liczyć na wykorzystanie nowych podzespołów.

Toshiba Satellite Pro A50-E – dane techniczne oraz cena

Mowa tu przede wszystkim o procesorach z serii Intel Kaby Lake Refresh, które mają zapewnić komfortową obsługę programów wykorzystujących wiele wątków. Oczywiście uwagę warto zwrócić także na inne parametry, a także ogólną jakość wykonania sprzętu.

Toshiba Satellite Pro A50-E – dostępne konfiguracje

Biorąc pod uwagę powyższą specyfikację najmocniejszej dostępnej konfiguracji, łatwo można dojść do wniosku, że mamy do czynienia ze standardowym laptopem biurowym, przystosowanym głównie do pracy stacjonarnej, przy biurku. 15-calowy ekran i sprawdzone, niskonapięciowe podzespoły – wszystko to ma zapewnić sprawną obsługę podstawowych programów i narzędzi. Urządzenia kierowane są więc do małych i średnich firm, freelancerów, a także profesjonalistów.

Co jednak bardzo istotne, na rynku znajdziemy wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych tego laptopa. Oznacza to, że każdy może dobrać podzespoły do konkretnych zadań, a także własnych zdolności finansowych. Ceny poszczególnych modeli są bardzo zróżnicowane – różnica między urządzeniem najtańszym a najdroższym wynosi bowiem ponad 4 tysiące złotych.

Żeby więc dokonać właściwego wyboru, warto dokonać porównania wszystkich dostępnych konfiguracji. Zaczniemy od sprawdzenia, z jakich dokładnie procesorów korzystają. Jak pokazuje powyższa tabelka, w modelach najlepszych znajdziemy układ Intel Core i7-8550U (jest on montowany między innymi w konfiguracjach Toshiba Satellite Pro A50-E-158).

Zobacz Toshiba Satellite Pro A50-E

Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1800 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4000 MHz dla jednego rdzenia. Do tego wszystkiego dochodzi 8 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Jest to jeden z najlepszych układów niskonapięciowych ósmej generacji Intela. Jego moc obliczeniowa spokojnie wystarczy nie tylko do typowej pracy biurowej, ale również obsługi bardziej wymagających narzędzi, wykorzystywanych chociażby podczas programowania, prostej obróbki graficznej, montaż wideo czy też zarządzania sieciami. Procesor upora się również z obsługą wielu programów multimedialnych. Bardzo przyzwoicie prezentują się także wyniki uzyskiwane przez układ w testach diagnostycznych. W programie Cinebench R15 uzyskał on średnią na poziomie 167 punktów w trybie jednowątkowym i 564 punktów w trybie wielowątkowym.

Jak łatwo można się domyślić, najlepsze konfiguracje laptopa Toshiba Satellite Pro A50-E kosztują najwięcej. Jeśli chcecie więc wydać nieco mniej, powinniście celować w modele wyposażone w procesor Intel Core i5-8250U (znaleźć go można na przykład w modelu Toshiba Satellite Pro A50-E-115), który także jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W porównaniu z układem i7, wyróżnia się on nieco niższym taktowaniem (1600-3400 MHz) oraz mniejszą ilością pamięci podręcznej (6 MB). Przekłada się to na słabszą pracę, jednak nie można powiedzieć, że różnice między tymi urządzeniami są znaczące. W testach Cinebench R15 układ uzyskał kolejno 144 i 555 punktów, dlatego też oferuje podobną wydajność.

Na rynku wciąż dostępne są modele laptopa, które korzystają z procesorów starszych, pochodzących z siódmej generacji Intela. Wyróżniają się one mniejszą ilością rdzeni i wątków, a także znacznie słabszą wydajnością. Laptopy, w których są montowane, kosztują jednak często nawet o połowę mniej. O jakich urządzeniach mowa?

  • Intel Core i3-7130Udwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 2700 MHz, pamięć podręczna 3 MB, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 111 punktów w trybie jednowątkowym, 284 punkty w trybie wielowątkowym.
  • Intel Core i3-7020Udwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 2300 MHz, pamięć podręczna 3 MB, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 93 punkty w trybie jednowątkowym, 227 punktów w trybie wielowątkowym.

Warto nadmienić, że wybór procesora ma też wpływ na to, z jakiej karty graficznej laptop będzie korzystał. Specyfikacja Toshiba Satellite Pro A50-E wskazuje bowiem wyłącznie na jednostkę zintegrowaną. W przypadku układów ósmej generacji będzie to model Intel UHD Graphics 620, natomiast pozostałe laptopy pracują na słabszej karcie Intel HD Graphics 620.

Producent zdecydował się na wykorzystanie szybkiej pamięci RAM. W dwóch wolnych slotach znaleźć mogą się kości typu DDR4 (taktowanie na poziomie 2400 MHz), o łącznej pojemności maksymalnie 32 GB. Pozwala nam to dostosować sprzęt do konkretnych zadań. To samo tyczy się dysku twardego (pojemność od 256 GB do 1 TB). W każdym modelu zamontowany został dysk SSD SATA III. Trochę szkoda, że producent nie zdecydował się na wykorzystanie znacznie szybszych dysków SSD PCIe, jednak należy pamiętać, że podniosłoby to cenę laptopa.

Toshiba Satellite Pro A50-E – wygląd

Jak już wspominaliśmy, do czynienia mamy ze standardowym laptopem biurowym – taki też jest jego design. Producent zdecydował się na przygotowanie prostej bryły, utrzymanej w ciemnej kolorystyce. Sprzęt prezentuje się po prostu elegancko, brak tu krzykliwych wstawek czy też niespotykanych rozwiązań.

Zdecydowanie ważniejsze jest to, że obudowa została wzmocniona włóknem szklanym, dzięki czemu wyróżnia się zadowalającą sztywnością i dobrą wytrzymałością mechaniczną. Konstrukcja nie odkształca się podczas intensywnego pisania na klawiaturze. Zarówno jednostka centralna, jak i klapa ekranu nie wyginają się łatwo pod naporem, dzięki czemu nie musimy obawiać się o stan tych elementów. Na pochwałę zasługuje także wykonanie zawiasów. Użyte materiały konstrukcyjne zagwarantowały dobrą wytrzymałość tych elementów. Pracują one bardzo płynnie, zapewniając przy tym utrzymanie ekranu zawsze w stabilnej pozycji.

Nie można powiedzieć, by laptop był specjalnie lekki. Nie jest jednak także zbyt ciężki – 2 kilogramy to wartość optymalna. Plusik postawimy także przy zestawie portów. Znajdziemy w nim wszystko to, co jest potrzebne podczas codziennej pracy. Mowa tu także o porcie USB typu C.

Toshiba Satellite Pro A50-E – matryca

Omawiany laptop przystosowany został przede wszystkim do pracy przy biurku, dlatego skorzystać możemy z matrycy 15-calowej. Gwarantuje ona bardzo wygodną przestrzeń roboczą, dzięki której jesteśmy w stanie w komfortowych warunkach pracować na wielu oknach. Każdy model laptopa został wyposażony w panel Full HD, wykonany w technologii TN.

Jakość generowanego obrazu należy ocenić przeciętnie. Jest to kolejny dowód na to, że mamy do czynienia ze sprzętem głównie do pracy biurowej. Najważniejsze parametry, a więc luminancja, kontrast i odwzorowanie kolorów, są zbyt niskie, aby sprzęt ten mógł zostać wykorzystany do półprofesjonalnej obróbki graficznej. Pod tym względem, jego zastosowanie jest mocno podstawowe. Warto jednak nadmienić, że matryca korzysta z matowej powłoki, dzięki której praca przy odsłoniętym oknie lub na zewnątrz nie będzie wiązała się ze znacznym spadkiem widoczności. Problemy pojawią się dopiero wówczas, gdy wyjdziemy z laptopem na pełne słońce.

Toshiba Satellite Pro A50-E – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w pełnowymiarową, sześciorzędową klawiaturę, wraz z panelem numerycznym. Niestety, nie została ona wyposażona w podświetlenie, co może dziwić, zwłaszcza że mamy do czynienia z laptopem biznesowym.

Jeśli chodzi o jakość jej wykonania, możemy postawić mały plusik. Wykorzystane materiały i przełączniki zapewniają wyraźny skok klawiszy, a także ich sprężystą reakcję. Dzięki temu, pisanie na klawiaturze okaże się wygodne i stosunkowo ciche. Brak tu głośnego stukania, które mogłoby irytować osoby znajdujące się w pobliżu.

Dobrze ocenić należy także touchpad. Płytka jest duża, a jej położenie (została przesunięta na lewo od środka przedniego panelu), a także właściwości ślizgowe gwarantują wygodną pracę. Przyciski wyróżniają się nieco płaskim skokiem, jednak do ich pracy nie można mieć większych zastrzeżeń.  Warto podkreślić jeszcze to, że producent zdecydował się na zamontowanie czytnika linii papilarnych. Laptop korzysta także z modułu szyfrującego TPM. Wszystko to zwiększa bezpieczeństwo danych przechowywanych na dysku.

Toshiba Satellite Pro A50-E – wydajność

Jeśli zależy Wam na maksymalnej wydajności, powinniście celować w laptopy najdroższe, wyposażone w procesor Intel Core i7-8550U. Jak pokazują wyniki testów diagnostycznych, zapewnia on najwyższą moc obliczeniową, którą wykorzystamy nie tylko podczas standardowej pracy biurowej, ale również do obsługi rozbudowanych narzędzi projektowych.

Wraz ze wspomnianym układem, udostępniona została karta graficzna Intel UHD Graphics 620. Jak na jednostkę zintegrowaną przystało, korzysta ona z pamięci współdzielonej, co oczywiście w znaczący sposób ogranicza jej możliwości. Nie mamy co liczyć na dodatkową moc obliczeniową w programach graficznych, zagwarantuje wyłącznie podstawowe zastosowanie. Dobrze pokazują to testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średnia na poziomie 1717 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 43057 punktów.

Recenzja Toshiba Satellite Pro A50-E obejmuje także test najmocniejszej konfiguracji w grach. Pokazuje on, że omawiany laptop pozwoli na zrelaksowanie się przy wielu ciekawych produkcjach, których wymagania sprzętowe nie stoją na najwyższym poziomie.

Toshiba Satellite Pro A50-E – wady i zalety

Jako standardowy laptop biznesowy, model Pro A50-E spisuje się bardzo przyzwoicie. Gwarantuje on dostęp do niskonapięciowych podzespołów, które pozwalają na komfortową pracę nie tylko w pakiecie biurowym, ale również w wielu innych programach biurowych i multimedialnych. Co ważne, sprzęt występuje na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych, które są zróżnicowane nie tylko pod względem zamontowanych podzespołów, ale także cen. Wszystko to sprawia, że swoje urządzenie znajdą tu małe i średnie firmy, a także freelancerzy.

Po stronie zalet sprzętu należy zapisać także wysoką jakość wykonania obudowy, która wyróżnia się zadowalającą sztywnością i wytrzymałością mechaniczną. Do tego wszystkiego dodać możemy przyzwoity zestaw portów, dobrze wykonany osprzęt, a także dodatki w postaci czytnika linii papilarnych oraz modułu szyfrującego TPM. Zaletą jest także cena Toshiba Satellite Pro A50-E – mowa tu zwłaszcza o tych nieco słabszych konfiguracjach.

Oczywiście nie oznacza to, że laptop ten jest pozbawiony wad. Użytkownicy narzekają przede wszystkim na przeciętną jakość obrazu generowanego przez matrycę TN. W opiniach znaleźć można również utyskiwania nad brakiem podświetlenia klawiatury, a także dużą podatnością obudowy na zabrudzenia.

ZALETY

  • Przyzwoite podzespoły
  • Solidne wykonanie obudowy
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Laptop dostępny jest w różnych cenach
  • Przyzwoity osprzęt
  • Czytnik linii papilarnych
  • Moduł szyfrujący TPM
  • Zadowalająca wytrzymałość mechaniczna

WADY

  • Matryca TN
  • Brak podświetlenia klawiatury
  • Spora podatność obudowy na zabrudzenia

Toshiba Satellite Pro A50-E – podsumowanie, czy warto?

Przedstawiony laptop okaże się dobrym wyborem dla wszystkich poszukujących wszechstronnego, w miarę taniego sprzętu do biura lub własnej pracowni. Być może brak tu super wydajnych podzespołów, jednak zastosowane rozwiązania okażą się wystarczające podczas codziennej pracy przy biurku.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.