Udostępnij
Skomentuj

Toshiba Portege X30T-E – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Toshiba walczy o klientów na rynku urządzeń 2w1. Pomóc mają w tym nowe modele laptopów z serii Portege.

Mowa o konfiguracjach X30T-E, które kierowane są przede wszystkim do klientów biznesowych. Odłączana klawiatura ma pozwolić na szybkie przełączenia się między trybem laptopa a tabletu. Do tego dochodzą nowoczesne, niskonapięciowe podzespoły, gwarantujące komfortową obsługę programów biznesowych i nie tylko.

Toshiba Portege X30T-E – dane techniczne oraz cena

Nie da się ukryć, że laptop zainteresuje przede wszystkim osoby stawiające na mobilność swoich urządzeń. Praca w podróży na urządzeniu 2w1 okaże się bowiem znacznie wygodniejsza od wykorzystania standardowego, 15-calowego laptopa. Zanim jednak dojdzie do wyboru konkretnych rozwiązań, warto sprawdzić ich możliwości.

Toshiba Portege X30T-E – dostępne konfiguracje

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku większości urządzeń 2w1, model X30T-E nie został przygotowany do obsługi najbardziej zaawansowanych i wymagających narzędzi projektowych czy też służących do profesjonalnej obróbki grafiki. Sprzęt ten ma pozwolić na szybkie i sprawne dokończenie projektu, napisanie tekstu, sprawdzenie poczty elektronicznej czy też obejrzenie filmu – zarówno w trybie laptopa, jak i tabletu.

Najważniejsza jest tu mobilność, a także wszechstronność wykorzystania, która jest zapewniana między innymi przez odłączaną klawiaturę. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, iż w laptopa brak dedykowanej karty graficznej, która gwarantowałaby dodatkową moc obliczeniową, niezwykle potrzebną we wspomnianych wcześniej programach.

W zamian tego, użytkownicy mogą skorzystać z możliwości zintegrowanej jednostki Intel UHD Graphics 620, która korzysta z pamięci współdzielonej. Z tego też względu, jej zastosowanie jest mocno podstawowe.

Wspomniana karta graficzna występuje w każdej konfiguracji sprzętowej. Poszczególne modele różnią się między sobą wykorzystywanymi procesorami. Do wyboru mam dwa układy z serii Intel Kaby Lake Refresh, które cieszą się uznaniem wśród użytkowników biznesowych i domowych. Z jednej strony gwarantują bowiem niewielki pobór energii, z drugiej zaś ich możliwości są naprawdę spore, zwłaszcza w trybie wielowątkowym. Wszystko to sprawia, że gwarantują komfortową obsługę najważniejszych programów wykorzystywanych w pracy, także tej kreatywnej.

Zobacz Toshiba Portege X30T-E

W droższych konfiguracjach znajdziemy procesor Intel Core i7-8550U (montowany jest między innymi w wersjach Toshiba Portégé X30T-E-109). Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ niskonapięciowy wyróżnia się bazową częstotliwością taktowania na poziomie 1800 MHz, która jednak może zostać podbita do poziomu 4000 MHz w trybie turbo. Uwagę warto zwrócić także na wykorzystanie 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Współczynnik TDP procesora wynosi natomiast 15 W.

Przedstawione parametry potwierdzają to, o czym przed chwilą pisaliśmy. Mamy do czynienia z całkiem wydajnym układem CPU, który nie generuje tak dużego obciążenia, jak ma to miejsce w przypadku modeli specjalistycznych czy gamingowych. Biorąc pod uwagę zastosowanie laptopa Toshiba Portege X30T-E, wydajność tego procesora okaże się w zupełności wystarczająca. Potwierdzają to zresztą wyniki testów diagnostycznych, przeprowadzonych w programie Cinebench R15. Układ ten uzyskał w nich średnią na poziomie 167 punktów w trybie jednowątkowym i 564 punktów w trybie wielowątkowym.

Drugim procesorem montowanym w omawianym laptopie jest Intel Core i5-8250U (znaleźć można go chociażby w konfiguracji Toshiba Portégé X30T-E-10X). W tym przypadku także mamy do czynienia z układem czterordzeniowym i ośmiowątkowym, który jednak wyróżnia się nieco słabszymi parametrami. Mowa tu zarówno o taktowaniu (1600-3400 MHz), jak i pamięci podręcznej (6 MB). Przekłada się to na pewien spadek wydajności w porównaniu z modelem i7, jednak nie są to różnice, które znacząco wpływałyby na możliwości laptopa. W testach Cinebench R15 procesor uzyskał kolejno 144 i 555 punktów, co pokazuje, że on także potrafi wiele.

Każda konfiguracja wykorzystuje pamięć RAM typu DDR3L o częstotliwości taktowania wynoszącej 2133 MHz. Mowa tu o pamięci zintegrowanej z płytą główną, dlatego nie mamy co liczyć na dołożenie kolejnych kości celem zwiększenia możliwości sprzętu. Na rynku dostępne są przeważnie konfiguracje z 8 GB pamięci RAM i jest to wartość niezmienna.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że laptop Toshiba Portege X30T-E został wyposażony w dysk twardy SSD, działający na interfejsie SATA III. Nie zapewni więc tak szybkiego działania, jak modele PCIe, jednak i tak odczuwalna jest zmiana na plus w porównaniu ze standardowymi dyskami HDD.

Toshiba Portege X30T-E – wygląd

Jak już zostało wspomniane, do czynienia mamy z urządzeniem 2w1, dysponującym odłączaną klawiaturą. Dzięki temu, w kilka sekund laptop zamieni się w poręczny tablet. Warto podkreślić, że sprzęt wyposażony został również w specjalną podstawkę, która utrzymuje ekran w stabilnej pozycji. Rozwiązanie niezbędne, jeśli zamierzamy pracować przy biurku. Mechanizm doczepiania i odczepiania klawiatury działa bardzo dobrze. Oba elementy utrzymywane spajane są bardzo mocno, nie musimy więc obawiać się ich rozdzielenia przez przypadek czy też podczas transportu sprzętu.

Warto wspomnieć o tym, że omawiane urządzenie jest bardzo lekkie. Oczywiście na rynku znajdziemy wiele laptopów ważących mniej niż 1,4 kg, jednak wartość ta wskazuje, że mamy do czynienia ze sprzętem ultramobilnym, który nie powinien sprawiać żadnych problemów podczas pracy w restauracji czy też w podróży. Pod tym względem spisuje się naprawdę dobrze.

Lekkość i poręczność to jedno, ogromne znaczenie ma również wytrzymałość mechaniczna urządzenia, zwłaszcza gdy ma być ono wykorzystywane w różnych miejscach i warunkach. Obudowa laptopa Toshiba Portege X30T-E została wykonana z magnezu, dlatego do sztywności konstrukcji nie możemy mieć większych zastrzeżeń. Oczywiście ekran może zostać przez nas wygięty, jednak potrzebne jest do tego dużo siły. Wszystko to sprawia, że ogólna wytrzymałość mechaniczna sprzętu stoi na bardzo przyzwoitym poziomie.

Na pochwałę zasługuje również przygotowany zestaw portów. Jak na tak niewielkiego laptopa, jest on bardzo rozbudowany. Cieszy przede wszystkim dostępność dwóch portów USB typu C, a także złącza VGA, dzięki któremu urządzenie podłączymy również do starszych sprzętów peryferyjnych. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wejście na kartę SIM. Co ważne, specyfikacja Toshiba Portege X30T-E wskazuje na wykorzystanie modemu 4G LTE.

Toshiba Portege X30T-E – matryca

Osoby, dla których jakość generowanego obrazu ma duże znaczenie, powinny zwrócić uwagę na to, z jakiej matrycy korzysta interesujący ich model laptopa. Na rynku znajdziemy bowiem wersje z 13-calowymi panelami dotykowymi Full HD, wykonanymi w technologii TN lub IPS.

Lepsze parametry gwarantuje nam, naturalnie, druga z wymienionych matryc, choć nie można powiedzieć, by pod tym względem Portege X30T-E wyróżniał się na tle podobnych urządzeń. Pokrycie palety barwy AdobeRGB w 59% i sRGB w 91% to wartości zaledwie przyzwoite. To samo tyczy się wierności odwzorowania kolorów – średni błąd DeltaE200 wynosi bowiem 6, dopiero po kalibracji spada on poniżej 2. Wszystko to sprawia, że możemy liczyć na przyzwoitą jakość obrazu, która okażę się wystarczająca w ramach użytku biznesowego i multimedialnego. Co ważne, matryce dysponują matową powłoką, która dobrze radzi sobie w warunkach zwiększonego nasłonecznienia, dzięki czemu praca na zewnątrz czy też przy odsłoniętym oknie nie będzie wiązała się ze znacznym spadkiem widoczności wyświetlanych treści.

Toshiba Portege X30T-E – klawiatura i touchpad

Doczepiana klawiatura dobrze spełnia swoje funkcje. Wynika to między innymi z odpowiednio dopasowanej wielkości klawiszy, a także jakości ich wykonania. Wykorzystane materiały i przełączniki przekładają się na wygodny skok i dobrą reakcję, dzięki której tworzenie dłuższych tekstów okaże całkiem wygodne. Co ważne, klawisze nie są głośne. Jak przystało na sprzęt nowoczesny, Toshiba Portege X30T-E została wyposażona w podświetlenie klawiatury, co oczywiście stanowi przydatny dodatek, nie tylko podczas pracy.

Touchpad nie jest duży, jednak do jego pracy nie można mieć większych zastrzeżeń. Zapewnia wygodne i precyzyjne operowanie kursorem. Warto podkreślić, że do niektórych modeli dołączane jest również pióro, które ułatwia korzystanie z dotykowego panelu. Wśród wartych uwagi dodatków znajduje się także czytnik linii papilarnych oraz moduł TPM. Laptop obsługuje również technologię rozpoznawania twarzy, dzięki której możemy szybko odblokować dostęp do systemu.

Toshiba Portege X30T-E – wydajność

Zamontowanie procesorów Intel Kaby Lake Refresh pozwoli na uzyskanie wydajności, dzięki której możliwa stała się komfortowa obsługa wszystkich najważniejszych programów biznesowych, ale nie tylko. Jak wskazuje recenzja, Toshiba Portege X30T-E doskonale sprawdzi się również jako sprzęt multimedialny, pozwalający nie tylko oglądać filmy i surfować po sieci, ale również obsługiwać bardziej wymagające narzędzia oraz gry.

Wszystko to jest możliwe nawet pomimo wykorzystania wyłącznie zintegrowanej karty graficznej Intel UHD Graphics 620. Należy uczciwie przyznać, że jednostka ta dobrze sprawdza się w ramach omawianego zastosowania. Potwierdzeniem tego są wyniki testów wydajnościowych. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 1717 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics 43057 punktów. Całkiem przyzwoicie wypadają także testy gier – oczywiście laptop nie pozwoli na obsługę najnowszych produkcji z segmentu AAA, jednak na poniższej liście znaleźć można kilka ciekawych tytułów.

Toshiba Portege X30T-E – wady i zalety

Omawiany sprzęt polecić można przede wszystkim osobom poszukującym nowoczesnych, wydajnych urządzeń 2w1, które pozwalają błyskawicznie przełączać się między trybem laptopa a tabletu. Toshiba Portege X30T-E pod tym względem spisuje się bardzo dobrze. Jest to zasługa między innymi niskonapięciowych podzespołów, których moc obliczeniowa pozwala na obsługę nie tylko programów podstawowych.

Producenta należy pochwalić także za jakość wykonania urządzenia. Obudowa i mechanizmy scalające klawiaturę z ekranem sprawdzają się bez zarzutów. Użytkownik może liczyć również na przyzwoitą sztywność i wytrzymałość mechaniczną konstrukcji. Po stronie zalet zapisać można także rozbudowany zestaw portów oraz atrakcyjny design sprzętu. Nie należy zapominać także o przyzwoitej matrycy IPS oraz wielu dodatkach biznesowych.

Do czego możemy się przyczepić? Przede wszystkim do pamięci RAM zintegrowanej z płytą główną, przez co maksymalna wartość pamięci wynieść może tylko 8 GB. Do tego wszystkiego dodać możemy również problemy z wydajnością podczas pracy przy pełnym obciążeniu. Również cena Toshiba Portege X30T-E może być uznawana jako wada.

ZALETY

  • Wygodna praca w trybie laptopa i tabletu
  • Wysoka jakość wykonania obudowy
  • Przyzwoita matryca IPS
  • Wydajne procesory niskonapięciowe
  • Odpowiednia wytrzymałość konstrukcji
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Przydatne dodatki

WADY

  • Pamięć RAM zintegrowana z płytą główną
  • Spore wahania wydajności podczas pracy przy dużym obciążeniu
  • Wysokie ceny oferowanych konfiguracji

Toshiba Portege X30T-E – podsumowanie, czy warto?

Biorąc pod uwagę wszechstronność, a także możliwości omawianego sprzętu, można polecić go wszystkim osobom poszukującym urządzeń 2w1. Laptop sprawdzi się bowiem w wielu sytuacjach i miejscach.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 04:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.