Udostępnij
Skomentuj

Toshiba Portege X20W-E – recenzja, dane techniczne, czy warto?

Sprawdzamy możliwości biznesowego laptopa 2 w 1 od firmy Toshiba. Czy model X20W-E jest wart zakupu?

Premiera urządzenia miała miejsce w 2018 roku. Jak podkreśla producent, jest to lekki, poręczny sprzęt, który sprawdzi się zarówno przy biurku, w ramach pracy stacjonarnej, jak i w podróży. Kierowany jest przede wszystkim do użytkowników biznesowych.

Toshiba Portege X20W-E – dane techniczne oraz cena

Oferowane na rynku konfiguracje zostały oparte na niskonapięciowych procesorach Intela. Producent postawił również na typowo biznesowe rozwiązania sprzętowe, spośród których wymienić można między innymi touchpad z czytnikiem linii papilarnych (SecurePad), a także moduł szyfrujący TPM 2.0.

Toshiba Portege X20W-E – dostępne konfiguracje

Ze względu na fakt, iż od premiery laptopa minęło już trochę czasu, na rynku znaleźć możemy wiele zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na dobrane procesory. W sklepach sprzedawane są bowiem modele korzystające z układów Intela siódmej lub ósmej generacji. Różnice między tymi procesorami są znaczące – dotyczą one przede wszystkim ilości fizycznych rdzeni i wątków logicznych. Nowsze modele znacznie lepiej sprawdzają się w ramach pracy wielowątkowej, toteż okażą się przydatne podczas obsługi bardziej wymagających programów i narzędzi.

Oczywiście wiele zależy od końcowego zastosowania sprzętu, a także od indywidualnych preferencji użytkownika. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto przed ostatecznym zakupem przynajmniej pokrótce przeanalizować dostępne konfiguracje. Na początek zajmiemy się wspomnianymi już procesorami.

Osoby stawiające na maksymalizacje wydajności, powinny celować oczywiście w wersje nowsze, w których znaleźć można układy z serii Intel Kaby Lake Refresh. Do wyboru mamy dwa modele. Tym wydajniejszym jest czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ Intel Core i7-8550U. Ten niskonapięciowy procesory wyróżnia się bazową częstotliwością taktowania na poziomie 1800 MHz. W trybie turbo może wzrosnąć do 4000 MHz. Do tego dodać należy także 8 MB panięci podręcznej trzeciego poziomu i współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Zobacz Toshiba Portege X20W-E

Do czynienia mamy ze standardowym procesorem niskonapięciowym, który bardzo często jest montowany w laptopach biznesowych i domowych. Wynika to przede wszystkim z jego stabilnej pracy, niskiego obciążenia, a także z bardzo przyzwoitych osiągów, które pozwalają na obsługę nie tylko pakietu biurowego i podstawowych narzędzi multimedialnych, ale również bardziej zaawansowanego oprogramowania graficznego czy też projektowego. Potwierdzeniem tego są wyniki testów wydajnościowych, które prezentują się więcej niż przyzwoicie. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na testy przeprowadzone na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym omawiany procesor uzyskał średnią na poziomie 167 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym zatrzymała się ona na 564 punktach. Wszystko to sprawia, że układ ten znajduje się w czołówce w swojej kategorii.

Drugim procesorem montowanym w Toshoba Portege X20W-E jest Intel Core i5-8250U, który także dysponuje czteroma rdzeniami i ośmioma wątkami. W jego przypadku musimy jednak powiedzieć o nieco niższym taktowaniu – mieści się ono w przedziale od 1600 MHz do 3400 MHz. Mniej jest również pamięci podręcznej trzeciego poziomu (6 MB). Przekłada się na gorszą wydajność w porównaniu z modelem i7, jednak nie można mówić tu o ogromnych różnicach. W testach Cinebench R15, układ uzyskał kolejno 157 i 549 punktów, dlatego też możemy podkreślić, że oba procesory znajdują się na podobnym poziomie.

Jak już zostało wspomniane, specyfikacja Toshiba Portege X20W-E zawierać może również procesory siódmej generacji. Mowa tu o dwóch modelach Kaby Lake:

  • Intel Core i7-7500Udwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 2700-3500 MHz, 4 MB  pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 144 punkty w trybie jednowątkowym i 340 punktów w trybie wielowątkowym. Znaleźć można go między innymi w Toshiba Portege X20W-E-10F;
  • Intel Core i5-7200U - dwa rdzenie, cztery wątki, częstotliwość taktowania 2500-3100 MHz, 3 MB  pamięci podręcznej trzeciego poziomu, współczynnik TDP 15 W. Wyniki w Cinebench R15 – 128 punktów w trybie jednowątkowym i 327 punktów w trybie wielowątkowym. Znaleźć można go między innymi w Toshiba Portege X20W-E-10H.

Jak widać, potencjał tych procesorów jest znacznie mniejszy. Okażą się one wystarczające do obsługi podstaowych zadań i procesów. Kolejną istotną informacją jest to, że na rynku nie znajdziemy konfiguracji wyposażonych w dedykowaną kartę graficzną, co jest jednak zrozumiałe w przypadku laptopów hybrydowych. Ograniczyć musimy się więc do jednostek zintegrowanych – modele z procesorami nowszymi korzystają z możliwości karty Intel UHD Graphics 620, natomiast układy siódmej generacji występują z jednostką Intel HD Graphics 620.

Laptop Toshiba Portege X20W-E występuje przeważnie w konfiguracjach wyposażonych w pamięć RAM typu DDR3. Nie są to najszybsze kości (taktowanie na poziomie 1600 MHz), toteż nie możemy liczyć na specjalne wsparcie procesorów podczas obsługi szczególnie wymagających programów. W sklepach dostępne są zazwyczaj modele z 8 GB lub 16 GB pamięci RAM.

Na koniec warto jeszcze podkreślić, że producent zdecydował się na zamontowanie w swoim laptopie dysku SSD – w zależności od modelu, będzie to wersja pracująca na interfejsie SATA III lub PCIe (jest montowany między innymi w konfiguracjach Toshiba Portégé X20W-E-10E). Zdecydowanie szybszym działaniem wyróżnia się ten drugi.

Toshiba Portege X20W-E – wygląd

Jak na sprzęt hybrydowy przystało, X20W-E wyróżnia się kompaktowymi wymiarami i niewielką wagą, dzięki której z laptopa skorzystamy wszędzie – nie tylko przy biurku, ale również w autobusie, pociągu, samochodzie, na ławce w parku, w restauracji czy też poczekalni. Oczywiście sprzęt został wyposażony w zawiasy pozwalające na obrót ekranu o 360 stopni. Panel jest dotykowy, dlatego w każdej chwili możemy przełączyć się z trybu laptopa na tryb tabletu. Dzięki temu, otrzymujemy całkiem duży sprzęt przenośny, dzięki któremu w komfortowych warunkach sprawdzimy pocztę, napiszemy tekst, stworzymy prezentację czy też obejrzymy film. Laptop waży zaledwie 1,1 kg, co także ma wpływ na sporą wygodę podczas pracy mobilnej.

Oczywiście nie to jest najważniejsze. Co nam bowiem po ultramobilnym urządzeniu, które okaże się podatne na różnego rodzaju uszkodzenia konstrukcji. Producent zdecydował się na przygotowanie obudowy ze stopu magnezu, dzięki czemu jej sztywność i wytrzymałość mechaniczna stoją na odpowiednim poziomie. Pomimo dość cienkiej budowy, konstrukcja nie wygina się nadmiernie pod naporem. Nie musimy martwić się także odkształceniami przedniego panelu podczas pisania na klawiaturze. Pod tym względem, laptop sprawdza się bardzo dobrze. Plusik możemy postawić także przy pracy wspomnianych już zawiasów. Spisują się one bez zarzutów.

Zestaw portów i złączy jest dość ubogi, nawet jak na sprzęt 12-calowy. Co prawda, otrzymaliśmy do dyspozycji port USB typu C, który obsługuje interfejs Thunderbolt 3 oraz DisplayPort, jednak poza nim możemy skorzystać wyłącznie z gniazda audio i jednego portu USB 3.0. Brak tu nawet czytnika kart pamięci.

Toshiba Portege X20W-E – matryca

Omawiany laptop występuje na rynku w wersjach wyposażonych w matrycę typu TN, o przekątnej 12,5 cali. W zależności od konfiguracji, będzie ona obsługiwała rozdzielczość HD lub Full HD. Nie została ona wykonana z wykorzystaniem najnowszych technologii, toteż nie możemy liczyć na super jakość generowanego obrazu. Stoi ona na przyzwoitym poziomie, wystarczającym w ramach pracy biurowej i biznesowej. Toshiba Portege X20W-E nie okaże się laptopem przystosowanym do obsługi najbardziej rozbudowanych programów graficznych. Zalecana jest do podstawowej obróbki i pracy projektowej.

Co ważne, matryca została wyposażona w matową powłokę, która całkiem dobrze radzi sobie w warunkach zwiększonego nasłonecznienia. Wyjście z laptopem na pełne słońce będzie wiązało się ze znacznym spadkiem widoczności wyświetlanych treści, jednak w miejsca zacienionych obsługa sprzętu okażę się komfortowa. Panel dotykowy spisuje się bez większych zarzutów, dlatego praca w trybie tabletu nie powinna sprawiać większych problemów.

Toshiba Portege X20W-E – klawiatura i touchpad

W przypadku tak małych laptopów, częstym problemem jest zmniejszona klawiatura, do której trzeba się przyzwyczaić. W przypadku omawianego laptopa, proces ten przebiega bardzo szybko – wynika to oczywiście z wysokiej jakości wykonania klawiatury. Producent zdecydował się na wykorzystanie sprawdzonych materiałów i przełączników, które sprawiają, że klawisze wyróżniają się wyraźnym, przyjemnym skokiem i dobrą reakcją. Dzięki temu, tworzenie dłuższych tekstów nie będzie specjalnie męczące. Warto wspomnieć także o tym, że klawiatura została w odpowiedni sposób wyciszona, dlatego brak tu irytującego, głośnego stukania. Do tego wszystkiego należy dodać także podświetlenie klawiszy.

Do jakości i pracy touchpada również nie można mieć większych zastrzeżeń. Jak już wspominaliśmy, został on zintegrowany z czytnikiem linii papilarnych, który zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych danych. Płytka nie jest duża, jednak jej właściwości ślizgowe sprawiają, że możemy liczyć na wygodną, precyzyjną pracę, a także dobrą obsługę gestów.

Poza dobrze wykonanym osprzętem, producent zdecydował się na implementację kilku dodatków, z którymi bardzo często możemy spotkać się podczas obsługi sprzętów biznesowych. Mowa tu przede wszystkim o module szyfrującym TPM 2.0 czy też gnieździe Kensington Lock.

Toshiba Portege X20W-E – wydajność

Wspominane wcześniej testy Cinebench R15 doskonale pokazują, że najwięcej możemy spodziewać się po laptopach wyposazonych w procesor Intel Core i7-8550U, który bardzo dobrze radzi sobie nie tylko z podstawowymi programami biznesowymi, ale również wieloma zaawansowanymi narzędziami projektowymi, programistycznymi czy też administracyjnymi.

Jak natomiast prezentuje się karta graficzna Intel UHD Graphics 620? Ze względu na fakt, iż jest to jednostka zintegrowana, nie mamy co liczyć na dodatkową pomoc w trakcie rozbudowanych operacji i procesów. Jej możliwości są mocno podstawowe, co oczywiście potwierdzają testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała ona średnią na poziomie 1717 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła 43057 punktów. Czy w związku z tym, karta pozwoli na obsługę gier? Poradzi sobie wyłącznie z tytułami wiekowymi, a także produkcjami wyróżniającymi się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.

Toshiba Portege X20W-E – wady i zalety

Przedstawiony powyżej sprzęt powinien zainteresować przede wszystkim osoby poszukujące urządzeń 2 w 1, które bardzo dobrze sprawdzają się podczas pracy mobilnej. Toshiba Portege X20W-E to laptop bardzo lekki i poręczny. Wysokiej jakości zawiasy pozwalają na szybkie przełączanie się między trybem laptopa a tabletu. Do tego należy dodać dobrze wykonaną obudowę, która wyróżnia się sporą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na wpływ czynników zewnętrznych. Wszystko to sprawia, że model X20W-E zadowoli klientów biznesowych, którzy często pracują w podróży.

Po stronie zalet sprzętu należy zapisać także bogaty wybór konfiguracji sprzętowych, które są zróżnicowane pod niemal każdym względem. Na uwagę zasługują przede wszystkim modele wyposażone w procesory Intela ósmej generacji, a także w szybkie dyski SSD M.2 PCIe. Do tego dodać możemy także przydatne dodatki biznesowe, które zwiększają komfort pracy i bezpieczeństwo przechowywanych danych, a także solidnie wykonany osprzęt. Mowa tu zwłaszcza o podświetlanej klawiaturze.

Oczywiście laptop nie jest bez wad. Największe zastrzeżenia można mieć do ubogiego zestawu portów. Zabrakło w nim między innymi czytnika kart pamięci, a także dodatkowego portu USB. Niektórzy użytkownicy narzekają również na tylko przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Także cena Toshiba Portege X20W-E dla wielu może być problemem.

ZALETY

  • Solidne wykonanie
  • Kompaktowe wymiary
  • Niewielka waga
  • Sprawna praca w trybie laptopa i tabletu
  • Przyzwoite podzespoły niskonapięciowe
  • Wytrzymała obudowa
  • Dobrze wykonany osprzęt
  • Wiele przydatnych dodatków

WADY

  • Ubogi zestaw portów
  • Matryca TN
  • Wysokie ceny

Toshiba Portege X20W-E – podsumowanie, czy warto?

Jeśli poszukujecie kompaktowe, lekkiego urządzenia 2 w 1, które pozwoli na dokończenie projektu, stworzenie prezentacji czy też sprawdzenie poczty, model X20W-E okaże się dobrym wyborem. Pod względem wykonania, wyróżnia się on na tle sprzętów hybrydowych ze średniej półki cenowej, dlatego też warto zwrócić na niego uwagę.

W sieci często można spotkać się z porównaniami typu Toshiba Portege X20W-E vs Lenovo Yoga x380. Warto jednak podkreślić, że sprzęt od Lenovo jest nieco większy (dysponuje ekranem o przekątnej 13,3 cali) i cięższy (1,4 kg).

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.