Toshiba Portege X30-E – recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Sprawdzamy możliwości nowego laptopa z serii Toshiba Portege. Do jakich zastosowań został przygotowany?

Model X30-E wyróżnia się ultramobilnym charakterem – 13-calowy ekran, kompaktowa obudowa i niewielka waga mają zachęcić przede wszystkim klientów biznesowych, którzy poszukują sprawnego sprzętu do pracy przy biurku i nie tylko. Najnowsze odsłony laptopa zostały wyposażone między innymi w procesory z serii Intel Kaby Lake Refresh.

Polecane laptopy

Toshiba Portege X30-E – dane techniczne oraz cena

Poza lekkością i doskonałą pracą w trybie mobilnym, laptop ma zapewnić komfortową obsługę najważniejszych programów i narzędzi biznesowych. Jak wskazuje producent, ma być to sprzęt, dzięki któremu zyskamy stały kontakt ze sferą zawodową.

Toshiba Portege X30-E – dostępne konfiguracje

Kolejną kwestią, która ma zachęcić do zakupu omawianego laptopa jest to, że występuje on na rynku w wielu konfiguracjach sprzętowych. Są one zróżnicowane pod niemal każdym względem, dzięki czemu łatwiejsze okaże się wyszukanie jednego urządzenia, dopasowanego do konkretnych zastosować i potrzeb. Wszystko to sprawia, że swój sprzęt znajdą tu biura, małe i średnie firmy, a także freelancerzy.

Najlepszą metodą doboru konfiguracji okaże się analiza poszczególnych podzespołów, dzięki której dowiemy się, jaki jest ich potencjał i jak sprawdzają się podczas obsługi konkretnych programów. W przypadku laptopa Toshiba Portege X30-E, najważniejszym podzespołem wydaje się procesor, dlatego to od niego zaczniemy. Jak już zostało wspomniane, w najnowszych odsłonach sprzętu producent wykorzystał nowoczesne układy z serii Intel Kaby Lake Refresh, które bardzo często są wykorzystywane w laptopach biznesowych. Wynika to przede wszystkim z ich dobrej pracy w trybie wielowątkowym.

Do wyboru mamy dwa układy. W konfiguracjach droższych montowany jest procesor Intel Core i7-8550U (znaleźć można go na przykład w modelach Toshiba Portege X30-E-11M), który dysponuje czterema fizycznymi rdzenia i ośmioma wątkami logicznymi – dzięki temu, bardzo dobrze dopasowuje się do wymagań stawianych przez rozbudowane programy biznesowe i multimedialne. Jego specyfikacja wskazuje również na bazową częstotliwość taktowania wynoszącą 1800 MHz. Wartość ta może zostać podbita do 4000 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Przedstawione parametry wskazują jasno, że mamy do czynienia z więcej niż przyzwoitym procesorem, gwarantującym doskonałą obsługę programów biznesowych i nie tylko. Konfiguracje Toshiba Portege X30-E i7 zalecane są więc osobom, które pracują z wykorzystaniem nie tylko pakietu biurowego, ale również bardziej wymagających narzędzi. Spory potencjał układu CPU potwierdzają testy wydajnościowe, przeprowadzone na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym uzyskał on średnią na poziomie 167 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 564 punkty.

Procesor i7 montowany jest w konfiguracjach najdroższych. Jeśli więc planujecie wydać mniej, powinniście celować w modele Toshiba Portege X30-E i5. Korzystają one z możliwości czterordzeniowego i ośmiowątkowego procesora Intel Core i5-8250U (montowany jest między innymi w konfiguracjach Toshiba Portégé X30-E-12W). W porównaniu z układem i7-8550U, wyróżnia się on nieco niższym taktowaniem (1600-3400 MHz) i mniejszą ilością pamięci podręcznej trzeciego poziomu (6 MB). Przekłada się to na słabszą moc obliczeniową, jednak nie można powiedzieć, by odstawał on w sposób znaczący. We wspomnianych testach Cinebench R15 układ uzyskał kolejno 144 i 555 punktów, śmiało można więc stwierdzić, że znajduje się on na podobnym poziomie.

Pracę procesora wspiera pamięć RAM typu DDR4. Do dyspozycji otrzymujemy nowoczesne kości o taktowaniu wynoszącym 2400 MHz. Pod obudową znajdują się dwa sloty, z czego jeden jest zazwyczaj wolny. Pozwala to na montaż kości o pojemności do 32 GB. Do tego dochodzi jeszcze dysk twardy typu SSD. Niestety, mowa tu o modelu działającym na interfejsie SATA III lub PCIe (takie dyski montowane są między innymi w konfiguracjach Toshiba Portégé X30-E-12N) – w tym przypadku możemy liczyć na przyspieszenie działania systemu operacyjnego w porównaniu ze standardowym dyskiem HDD. Na rynku znajdziemy konfiguracje wyposażone w dyski o pojemności 256 GB, 512 GB lub 1 TB.

Na koniec omawiania podzespołów montowanych w laptopie Toshiba Portege X30-E warto jeszcze wspomnieć o tym, że wszystkie oferowane modele korzystają wyłącznie ze zintegrowanej karty graficznej. Mowa tu o jednostce Intel UHD Graphics 620 – do opisu jej możliwości przejdziemy w dalszej części tekstu.

Toshiba Portege X30-E – wygląd

Omawiany laptop ma zachęcać między innymi ultramobilnym charakterem. Jego kompaktowe wymiary i niewielka waga (zaledwie 1,05 kg) sprawiają, że okaże się on sprzętem do pracy w każdych warunkach. Skorzystamy z niego nie tylko w biurze, ale również w podróży, na ławce w parku, restauracji czy też bibliotece. W każdej chwili pozwoli na dokończenie projektu, stworzenie dokumentu tekstowego czy też sprawdzenie poczty elektronicznej.

Niewielka waga została uzyskana między innymi dzięki magnezowej obudowie, która wyróżnia się także całkiem przyzwoitą wytrzymałością mechaniczną. Sztywność konstrukcji jest zadowalająca – brak tu problemów z odkształcającą się jednostką centralną czy też nadmiernie wyginającą się klapą ekranu. Wszystkie elementy obudowy zostały prawidłowo spasowane, dlatego laptop prezentuje się bardzo solidnie. Sam design bardzo dobrze wpasowuje się w nowoczesny charakter sprzętu. Warto nadmienić, że na rynku najczęściej znajdziemy modele granatowe, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić również inne wersje kolorystyczne.

Jak na laptopa 13-calowego, Toshiba Portege X30-E dysponuje całkiem rozbudowanym zestawem portów i złączy. Na uwagę zasługuje między innymi dostępność dwóch portów USB typu C, które obsługują standard Thunderbolt 3. Do tego dochodzi również opcjonalne wejście na kartę SIM.

Toshiba Portege X30-E – matryca

Producent postanowił zagwarantować nam bogaty wybór nie tylko podzespołów, ale również matryc montowanych w poszczególnych konfiguracjach. Specyfikacja Toshiba Portege X30-E wskazać może na 13-calowy panel typu TN lub IPS. Do tego dochodzą modele z ekranami dotykowymi.

Lepszą jakość obrazu zapewnią nam oczywiście modele IPS. W ich przypadku, najważniejsze parametry stoją na całkiem przyzwoitym poziomie. Mowa tu przede wszystkim o średniej luminancji, a także odwzorowaniu kolorów. Do tego dochodzi także całkiem szerokie kąty widzenia i dobre czasy reakcji. Wszystko to zapewnia sprawną obsługę bardziej wymagających programów multimedialnych. Modele z matrycami TN okażą się przydatne głównie w ramach standardowej pracy biurowej. Uwagę warto zwrócić także na to, czy panele dysponują matowymi powłokami, które skutecznie redukują refleksy świetlne, powstające w warunkach zwiększonego nasłonecznienia.

Toshiba Portege X30-E – klawiatura i touchpad

Omawiany laptop jest chwalony przez użytkowników także za dobrą jakość zamontowanego osprzętu. Mowa tu przede wszystkim o sześciorzędowej klawiaturze. Pomimo niewielkich wymiarów sprzętu, zarówno wielkość klawiszy, jak i odstęp między nimi są zadowalające. Użyte materiały i przełączniki sprawiają również, że wyróżniają się one odpowiednim skokiem i bardzo sprężystą odpowiedzią. Przekłada się to nie tylko na wygodę pisania, ale również na stosunkowo ciche działanie klawiatury.

Większych zastrzeżeń nie można mieć również do jakości wykonania touchpada. Płytka nie jest duża, jednak zapewnia bardzo wygodne, precyzyjne operowanie kursorem. Wpływ na to mają dobre właściwości ślizgowe. Dodać do tego możemy także sprawną obsługę gestów. Recenzja Toshiba Portege X30-E wskazać musi również na dostępność wszystkich najważniejszych dodatków, niezwykle przydatnych w ramach pracy biznesowej. Mowa tu przede wszystkim o podświetleniu klawiatury, ale także o czytniku linii papilarnych, wejściu na kartę SIM czy też o trackpoincie. Wszystkie te elementy zdecydowanie ułatwiają codzienną pracę.

Toshiba Portege X30-E – wydajność

Jak wskazują testy Cinebench R15, największą mocą obliczeniową wyróżniają się konfiguracje korzystające z procesora Intel Core i7-8550U. Pozwoli on nie tylko na obsługę podstawowych programów biznesowych, ale również wielu bardziej rozbudowanych narzędzi, wykorzystywanych między innymi przed informatyków, administratorów czy też projektantów.

Uwagę warto zwrócić także na zintegrowaną kartę graficzną Intel UHD Graphics 620, która pojawia się w każdej konfiguracji X30-E. Jej możliwości są oczywiście mocno ograniczone, karta korzysta bowiem z pamięci współdzielonej. Warto jednak zaznaczyć, że w ramach pracy biznesowej okaże się ona w zupełności wystarczająca. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w której zależy nam na profesjonalnej obróbce grafiki czy też materiałów wideo.

W testach przeprowadzonych na platformie 3DMark 11 Performance GPU, jednostka uzyskała średnia na poziomie 1717 punktów, natomiast w 3DMark Ice Storm Extreme Graphics zatrzymała się na 43057 punktach. Nie są to wyniki powalające, jednak, jak na jednostkę zintegrowaną, wystarczające. Warto podkreślić również to, że przedstawiona konfiguracja powinna pozwolić na uruchomienie kilku ciekawych gier. Będą to głownie klasyki oraz produkcje indie.

Toshiba Portege X30-E – wady i zalety

Omawiany laptop zasługuje na zainteresowanie przede wszystkim ze względu na swój ultramobilny charakter. Do czynienia mamy z lekkim, kompaktowym urządzeniem, które bardzo dobrze sprawdza się w różnych warunkach i miejscach. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby tworzyć projekty, dokumenty i prezentacje przy biurku, w pociągu czy też restauracji. Poza lekkością i smukłością, wyróżnić należy także wysoką jakość wykonania obudowy, która nie tylko jest atrakcyjna pod względem wizualnym, ale również charakteryzuje się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną.

Po stronie zalet należy zapisać także wykorzystanie nowoczesnych procesorów niskonapięciowych. Do tego dochodzi również szybka pamięć RAM oraz dyski SSD (szkoda jednak, że tylko typu SATA III). Plusik możemy postawić także przy jakości wykonania osprzętu i matrycy IPS. Użytkownicy powinni być zadowoleni również z zestawu zamontowanych portów.

Narzekania klientów związane są przede wszystkim ze sporą podatnością obudowy na zabrudzenia, a także „dławieniem” się procesora podczas sporego obciążenia, generowanego w trakcie obsługi szczególnie wymagających programów. Również cena Toshiba Portege X30-E dla wielu osób jest problemem.

ZALETY

  • Wygodna praca mobilna
  • Wysoka jakości wykonania obudowy
  • Nowoczesne, niskonapięciowe procesory
  • Pamięć RAM typu DDR4
  • Atrakcyjny design
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Matryce IPS
  • Rozbudowany zestaw portów
  • Wiele dodatków biznesowych

WADY

  • Wysoka podatność na zabrudzenia
  • Spadek wydajności procesora podczas pracy na najwyższych obrotach
  • Wysokie ceny

Toshiba Portege X30-E – podsumowanie, czy warto?

Dobrej jakości ultramobilny laptop to dla klientów biznesowych prawdziwy skarb. Model X30-E spełnia większość kryteriów stawianych przed tego typu sprzętami. Zapewni wygodną pracę nie tylko przy biurku, ale w wielu innych miejscach. Mając to na uwadze, można polecić go każdemu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:47
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.