Ekspert Morele | 03:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Tania klawiatura mechaniczna - polecane modele

Czy dobra klawiatura mechaniczna może kosztować niewiele? Jak wybrać tanią klawiaturę mechaniczną?

Klawiatury mechaniczne zdecydowanie nie kojarzą się z niskimi cenami. Najtańsze modele klawiatur to konstrukcje membranowe, a za dobre modele mechaniczne, na ogół, trzeba zapłacić sporo. Czy, wobec tego, w ogóle możliwy jest zakup taniej klawiatury mechanicznej, która będzie trwała i wygodna w użytkowaniu?

Polecane klawiatury mechaniczne

Co wyróżnia klawiatury mechaniczne?

Klawiatury mechaniczne są kojarzone z wysokimi cenami zakupu, ale też z wysoką jakością, jaką otrzymujemy w zamian. Co wyróżnia je na tle innych klawiatur?

 • Najważniejszą cechą klawiatury mechanicznej jest sposób aktywacji klawiszy. W klawiaturach mechanicznych pod każdym przyciskiem znajduje się mechaniczny przełącznik, a nie membrana, jak w przypadku klawiatur membranowych.
 • Klawiatury mechaniczne są bardzo wytrzymałe ze względu na konstrukcję.
 • W niektórych przypadkach, gdyby awarii uległ pojedynczy klawisz, można pokusić się o wymianę pojedynczego przełącznika, a nie całej klawiatury.

Klawiatury mechaniczne są bardzo wygodne w użytkowaniu, a szczególnie w grach, choć nie brak osób, które używają ich także do pracy lub podczas przeglądania Internetu.

Klawiatura mechaniczna – dla kogo?

Jeszcze jakiś czas temu dobra klawiatura mechaniczna kosztowała około 400 do 500 złotych, a nie brakowało też znacznie droższych modeli. Taki stan rzeczy powodował, że po konstrukcje tego typu sięgali głównie ci, którzy dysponowali odpowiednim budżetem i potrzebowali klawiatury do konkretnych działań. Jakich? Przede wszystkim do gier.

Aktualnie ceny klawiatur mechanicznych wydają się nieco bardziej przystępne. Niektóre modele mogą kosztować nawet około 100 lub 200 złotych, co powoduje, że zakup tego typu rozwiązania nie jest już tak dużą inwestycją. Zakup klawiatury mechanicznej powinni rozważyć:

 • Gracze – wiele klawiatur mechanicznych to, jednocześnie, klawiatury gamingowe. Nawet jeśli dany model nie jest oznaczony jako gamingowy i nie posiada designerskiego podświetlenia klawiszy, to i tak powinien sprawdzić się w grach i w codziennym użytkowaniu. Precyzja działania, brak zacinających się przycisków i dobrze wyczuwalny skok klawiszy to tylko kilka cech, które decydują o tym, że klawiatury mechaniczne tak dobrze sprawdzają się w grach.
 • Programiści – długotrwałe kodowanie także wymaga odpowiedniej klawiatury. Priorytetem jest wygoda oraz ergonomia, a te kwestie zapewnia dobra klawiatura mechaniczna. Jeśli zdecydujemy się na model z podświetleniem, to tym lepiej, bo przecież programować można o różnych porach dnia i nocy, a podświetlenie ułatwi pracę po zmroku.
 • Osoby przyzwyczajone do klawiszy o wyższym profilu – wielu użytkowników jest, po prostu, przyzwyczajonych do pracy na klawiaturach mechanicznych, z wyższym profilem klawiszy i z zauważalnym skokiem. Jeśli przez wiele lat, na przykład pracując w biurze, użytkowaliśmy właśnie tego rodzaju klawiatury, to przy zakupie modelu do domu lub do pracy także warto wziąć pod uwagę klawiaturę mechaniczną.

Klawiatura mechaniczna sprawdzi się w wielu zastosowaniach. Jeśli szukamy modelu gamingowego, warto zajrzeć właśnie do działu z klawiaturami dla graczy, a jeśli kupujemy klawiaturę do biura, do sporadycznego użytku, to dobrym wyborem może być nawet najtańsza klawiatura mechaniczna o podstawowych parametrach, bez podświetlenia i innych dodatków.

Jak wybrać tanią klawiaturę mechaniczną?

Tania klawiatura mechaniczna dla graczy, programistów lub innych użytkowników wcale nie musi być złą lub bardzo okrojoną konstrukcją. Oferta mechanicznych klawiatur w dobrych cenach zdecydowanie się powiększyła, dlatego znajdziemy dziś sporo modeli już za 100 lub 200 złotych. By wybrać odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • Układ klawiszy – warto zwrócić uwagę na to, czy mamy do czynienia z klawiaturą o amerykańskim (najpopularniejszym) układzie klawiszy, czy innym, gdyż niektóre klawiatury mogą mieć układ angielski, niemiecki, europejski lub inny.
 • Podświetlenie – zdecydowana większość klawiatur mechanicznych, także tych niedrogich, posiada podświetlenie i to z możliwością sterowania nim, dzięki czemu można włączyć podświetlenie pod wszystkimi klawiszami, wyłączyć je całkowicie lub uaktywnić wyłącznie pod kilkoma przyciskami.
 • Blok numeryczny – większość klawiatur do komputerów PC posiada blok numeryczny, gdyż jest to komfortowe i popularne rozwiązanie. Wyjątkiem są klawiatury o niewielkich wymiarach, dlatego warto się upewnić, co do tej kwestii przed zakupem.
 • Podpórka pod nadgarstki – wiele klawiatur posiada podpórkę pod nadgarstki, ale sporo jest modeli bez tego rozwiązania. Podpórka pomaga w wygodnym użytkowaniu klawiatury, ale nie jest niezbędna (to kwestia przyzwyczajenia i preferencji). Jeśli nawet wybrany model taniej klawiatury mechanicznej nie posiada podpórki, to zawsze można dokupić żelową podpórkę do położenia przed klawiaturą.
 • Rodzaj przełączników – warto zwrócić uwagę na rodzaj przełączników i na ich jakość, gdyż to one decydują o żywotności klawiatury i wygodzie jej użytkowania. W tanich klawiaturach mechanicznych dominują przełączniki Outemu Blue, Blue Switch lub Outemu Red.
 • Funkcja anti-ghostingu – to bardzo ważna funkcja, gdy interesuje nas tania klawiatura mechaniczna dla graczy. Funkcja anti-ghosting chroni przed zablokowaniem działania klawiatury, gdy zbyt wiele klawiszy zostanie wciśniętych jednocześnie.
 • Możliwość programowania makr – trudno o tę opcję w najtańszych klawiaturach mechanicznych, ale jest to rozwiązanie powszechne w klawiaturach ze średniej półki, które czasami udaje się znaleźć w niższej cenie.
 • Dodatkowe klawisze – warto zwrócić uwagę na to, czy klawiaturę wyposażono w jakieś dodatkowe przyciski multimedialne i pozwalające na sterowanie różnymi funkcjami komputera i multimediów.

Polecane klawiatury mechaniczne w niskich cenach

Wybór dobrej i taniej klawiatury mechanicznej nie jest prosty. Oferta klawiatur z niższej półki cenowej jest ograniczona, ale także wśród tych urządzeń można znaleźć kilka popularnych propozycji:

 • Klawiatura Rebeltec LIBERATOR Outemu Blue (RBLKLA00028) – to jedna z tańszych klawiatur mechanicznych, jakie można znaleźć. Kosztuje około 120 złotych i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. To kompaktowy model (bez bloku numerycznego). Posiada przełączniki Outemu Blue oraz 12 klawiszy multimedialnych. Posiada podświetlenie z różnymi trybami działania.
 • Klawiatura MODECOM Volcano Hammer Outemu Red (K-MC-HAMMER-U-RED) – kolejna klawiatura mechaniczna w dobrej cenie (kosztuje poniżej 140 złotych). To jeden z najchętniej wybieranych modeli w tym przedziale cenowym. Klawiatura jest pełnowymiarowa (z blokiem numerycznym), klawisze nie ścierają się. Klawiaturę wyposażono w pełny anti-ghosting oraz czerwone podświetlenie z regulacją.
 • Klawiatura Natec Genesis Thor 300 TKL US Green (NKG-0945) – to jeden z bestsellerów do 200 złotych (średni koszt tej klawiatury to 160 zł), który cieszy się powodzeniem wśród graczy. Klawiaturę wyposażono w anti-ghosting, przełączniki Outemu Blue i dość wysoki profil. Warto zwrócić uwagę na brak bloku numerycznego.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)