Udostępnij
Skomentuj

Statyw czy monopod? Co wybrać? Polecane produkty

Statywy i monopody zajmują ważne miejsce wśród akcesoriów fotograficznych. Który z nich będzie lepszy?

Sposoby na lepszą stabilizację obrazu

Korzystanie ze statywów, monopodów oraz innego typu podpórek i stojaków fotograficznych ma na celu, przede wszystkim, lepszą stabilizację obrazu, a szczególnie wówczas, gdy fotografuje się w specyficznych warunkach oświetleniowych. Unieruchomienie aparatu na konkretnej wysokości daje szansę na zrobienie świetnego zdjęcia nawet przy bardzo długim czasie otwarcia migawki. Wśród kilku najskuteczniejszych sposobów na ustabilizowanie aparatu najbardziej godne polecenia są:

 • Statywy – statyw do aparatu pozwala na ustawienie urządzenia na stabilnym trójnogu, który daje podparcie i faktycznie unieruchamia aparat. Jeśli dodatkowo zastosuje się funkcję wężyka ze spustem migawki, to aparat nawet nie drgnie na statywie podczas wykonywania zdjęcia.
 • Monopody – to także rodzaj statywu, ale z jedną nogą. Statyw tego typu wymaga przytrzymywania, ale zajmuje mało miejsca i błyskawicznie się go rozkłada. Jest nieco mniej pewny niż klasyczny statyw, bo jednak ręce fotografa mogą wprawić go w drżenie, ale zapewnia całkiem przyzwoity poziom ustabilizowania aparatu w pionie.
 • Stabilizacja w body lub w obiektywie aparatu – wiele urządzeń z różnych półek cenowych posiada opcję stabilizacji obrazu, ale nie jest to tak znakomite rozwiązanie, jak fizyczne unieruchomienie urządzenia.

Statyw fotograficzny czy monopod do aparatu?

Wybór pomiędzy statywem i monopodem nie jest łatwy, ponieważ to rozwiązania o zupełnie innych cechach i gabarytach. Warto je porównać, by dokonać najlepszej decyzji.

Statyw vs. Monopod

Statyw

 • Za podporę służy mu trójnóg, dlatego można postawić na nim aparat i nie przytrzymywać całej konstrukcji, a nawet się od niej oddalić.
 • Statyw foto jest dostępny w wielu wariantach i rozmiarach. Można dopasować go zarówno do aparatu kompaktowego, jak również kupić statyw do lustrzanki lub do bezlusterkowca.
 • Jest większy i cięższy.
 • Bywa droższy niż monopod.

Monopod

 • To rodzaj statywu, ale z jedną nogą. Monopody fotograficzne umożliwiają ustabilizowanie aparatu w pionie, ale konstrukcja wymaga podtrzymywania.
 • Także jest dostępny w wielu różnych wariantach i rozmiarach, co pozwala na zakup monopodu do aparatu kompaktowego lub bezlusterkowego. Bez większych problemów zakupimy również monopod do lustrzanki.
 • Jest mniejszy i lżejszy.
 • Na ogół jest tańszy niż stojak fotograficzny.

Zarówno statyw klasyczny, jak i statyw monopod mają swoje mocne strony. Oba rozwiązania są powszechnie stosowane przez zawodowych fotografów, jak również przez amatorów i pasjonatów.

 • Dla kogo statyw pod aparat fotograficzny? Klasyczny statyw przyda się tym, którym nie przeszkadzają jego większe gabaryty. Statyw to doskonały wybór, jeśli chcemy zyskać możliwość ustawiania na nim aparatu i oddalania się (na przykład po to, by zapozować do zdjęcia). Statyw doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie jest możliwość i miejsce, by go rozstawić.
 • Dla kogo monopod fotograficzny? Monopod można polecić osobom fotografującym w biegu, gdzie liczy się uzyskanie stabilizacji aparatu w pionie, ale też szybkość działania i mobilność. Rozstawienie monopodu zajmuje chwilę, a potem można przenosić go wraz z aparatem, by kontynuować fotografowanie.

Jak wybrać statyw fotograficzny lub monopod?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup klasycznego statywu, czy nasz wybór padnie na monopod lub wysięgnik teleskopowy do aparatu, akcesoria tego typu trzeba dobierać w oparciu o kilka kryteriów:

 • Kompatybilność z użytkowanym aparatem – warto zwrócić uwagę na sposób montażu aparatu do statywu lub na monopodzie. Jeśli zależy nam na pełnej swobodzie podczas fotografowania, warto wybrać monopod z głowicą lub statyw z ruchomą głowicą.
 • Waga i gabaryty – zarówno statyw, jak i monopod powinny być poręczne i dopasowane do rodzaju praktykowanej fotografii. Do zdjęć studyjnych lub z koncertów można zastosować klasyczny statyw o dość masywnej konstrukcji, ale już do zdjęć reportażowych wykonywanych w biegu lub do zdjęć w plenerze lepszym wyborem będzie lekki monopod lub statyw o lekkiej, ale stabilnej konstrukcji.
 • Cena – statyw fotograficzny jest, na ogół, droższy od monopodów, ale nie jest to regułą, bo wszystko zależy od jakości wykonania, marki oraz innych czynników.
 • Marka – warto wybierać akcesoria fotograficzne znanych i cenionych producentów, którzy oferują statywy i monopody chętnie wybierane przez zaawansowanych fotografów, zawodowców i pasjonatów. To najlepsza rekomendacja jakości tych akcesoriów.

Fotografowanie przy użyciu statywu lub monopodu jest wygodne, bezpieczne i pewne. Zyskujemy lepszą stabilizację obrazu oraz szansę na bardzo dobre ujęcia w kiepskim oświetleniu. To ogromne ułatwienie dla fotografa, dlatego warto zdecydować się na zakup któregoś z tych dwóch rozwiązań fotograficznych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.