Udostępnij
Skomentuj

Co to jest ISO? Jakie ustawienia pozwalają robić najlepsze zdjęcia?

Jak ustawienie ISO w aparacie fotograficznym czy telefonie wpływa na zdjęcia?

Ustawienie ISO w aparacie fotograficznym - jak poprawić jakość zdjęć? Radzimy, jak najlepiej ustawić w aparacie wartość ISO żeby robić dobre zdjęcia? ISO to jedno z podstawowych ustawień aparatu fotograficzneg, także tego w smartfonie. Dla zawodowych fotografów jest jednym z podstawowych sposobów na regulowanie jakości wykonywanych zdjęć. Amatorzy często je ignorują, a to błąd, bo wiedza o tym, kiedy stosować które z jego ustawień może bardzo ułatwić robienie zdjęć i zdecydowanie poprawić ich jakość. Jak wpływa na twoje zdjęcia i jak się nim dobrze posługiwać?

Co to jest ISO?

Mówiąc najprościej, ISO to jedno z ustawień aparatu, które rozjaśnia lub przyciemnia zdjęcie. Pozostałe dwa wpływające na jasność ustawienia to przysłona i czas otwarcia migawki. ISO w aparacie cyfrowym symuluje czułość kliszy fotograficznej. W miarę zwiększania wartości ISO. Twoje zdjęcia będą stawać się coraz jaśniejsze. Dlatego ISO może pomóc w robieniu zdjęć w ciemniejszym otoczeniu lub w sytuacjach, w których robisz zdjęcia bardzo szybko poruszających się obiektów.

Polecane lustrzanki

Ale nic za darmo. Podniesienie ISO ma konsekwencje. Zdjęcie zrobione przy zbyt wysokiej czułości ISO będzie zawierać mnóstwo ziarna zwanego szumem. A w ekstremalnych przypadkach może nie nadawać się do użytku. Rozjaśnienie zdjęcia za pomocą ISO zawsze jest więc kompromisem. Powinieneś podnosić ISO tylko wtedy, gdy nie możesz pozwolić sobie na rozjaśnienie zdjęcia za pomocą wydłużenia czasu otwarcia migawki lub wartości przysłony. Czyli na przykład wtedy, gdy użycie dłuższego czasu otwarcia migawki spowodowałoby rozmycie zdjęcia.

Oczywiście, zdjęcia możesz próbować rozjaśnić także później, podczas obróbki na komputerze. Jednym ze sposobów, na jakie oprogramowanie do obróbki zdjęć rozjaśnia fotografie jest właśnie sztuczne podniesienie poziomu ISO zdjęcia. Ale podniesienie czułości ISO w aparacie prawie zawsze zapewnia lepszą jakość obrazu niż rozjaśnienie zdjęcia na komputerze.

Co oznacza skrót ISO?

Akronim ISO oznacza „Międzynarodową Organizację Normalizacyjną”. To ona tworzy standardy przemysłowe, także te dotyczące fotografii. W 1974 roku dwa standardy czułości filmu, zwane ASA i DIN, zostały połączone w jeden, wspólny standard ISO, określający czułość kliszyW fotografii tradycyjnej (filmowej) ISO (lub ASA) wskazuje, jak wrażliwy jest film na światło. Opakowania filmów zawsze zawierają oznaczenia czułości: 100, 200, 800 itd. Im niższa liczba, tym mniejsza czułość kliszy i drobniejsze ziarno, które pojawi się na zdjęciach.

W fotografii cyfrowej ISO mierzy czułość czujnika obrazu. Wartości oznaczają to samo, co w fotografii analogowej. Im niższa liczba, tym mniej kamera jest czuła na światło i tym drobniejsze jest ziarno na zdjęciu. Wyższe liczby oznaczają, że czujnik jest bardziej czuły, co pozwala na używanie aparatu w ciemniejszych otoczeniach. Kosztem jest zwiększenie ilości ziarna. Obecnie wiele aparatów może używać wysokich ustawień ISO i nadal uzyskiwać bardzo użyteczne obrazy.

Za każdym razem, gdy podwoisz czułość ISO (na przykład z 200 do 400), aparat potrzebuje tylko o połowę mniej światła dla tej samej ekspozycji. Jeśli przy ISO 200 aparat potrzebuje 1/125 sekundy na zrobienie zdjęcia, ISO 400 pozwoliłoby uzyskać taką samą ekspozycję przy 1/250 sekundy. Z tego powodu wysokie wartości ISO są tak często używane w pomieszczeniach zamkniętych a także na imprezach sportowych.

Obecnie większość cyfrowych lustrzanek Canon jednoobiektywowych może robić zdjęcia dobrej jakości przy czułościach ISO do 1600 i wyższych. Jednym z ważnych czynników wpływających na ilość szumów cyfrowych w obrazie jest rozmiar pikseli użytych na matrycy. Duże piksele powodują mniej szumów niż małe. Dlatego lustrzanki cyfrowe działają znacznie lepiej przy wysokich czułościach ISO niż aparaty kompaktowe. Lustrzanki Nikon mają większe czujniki i większe piksele.

Kolejnym czynnikiem jest ilość i rodzaj redukcji szumów zastosowanej w aparacie. Każdy aparat cyfrowy przetwarza każdy obraz aby zminimalizować szum. Nowsze aparaty wykorzystują nowszą technologię, dając mniej szumów przy podobnych czułościach ISO niż wcześniejsze aparaty.

Co to jest podstawowe ISO?

Najniższe ISO w aparacie to „bazowe ISO”. Jest to bardzo ważne ustawienie, ponieważ daje możliwość uzyskania najwyższej jakości obrazu i zminimalizowania szumów. Niektóre starsze lustrzanki cyfrowe mają bazową czułość ISO 200, podczas gdy większość nowoczesnych aparatów cyfrowych ma bazową czułość ISO 100. Najlepiej próbować trzymać się podstawowego ISO, aby uzyskać najwyższa jakość obrazu, jednak nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza podczas pracy w warunkach słabego oświetlenia.

Jak zmienić ISO

To, w jaki sposób zmieniasz wartość ISO zależy od używanego przez ciebie aparatu. Najczęściej wymaga on wyjścia z w pełni automatycznego trybu wykonywania zdjęć (często ustawianego przez producenta domyślnie). Zamiast trybu auto, wybierz tryb pozwalający ci samodzielnie wybierać wartości migawki lub przysłony. W szybkim menu powinieneś znaleźć sekcję dotyczącą ISO. Wybierz żądaną wartość lub ustaw ją na Auto.

W przypadku aparatów z wyższej półki, na aparacie może znajdować się dedykowany przycisk „ISO”. Naciśnięcie go i przekręcenie jednego z kół sterujących zmieni wartość czułości. Na wszelki wypadek zawsze warto sprawdzić instrukcję. Wartość ISO jest ustawieniem które zmieniasz stosunkowo często, zwłaszcza jeśli robisz wiele zdjęć we wnętrzach, przy słabym oświetleniu. Warto więc przećwiczyć szybkie zmienianie ustawienia, żeby w krytycznym momencie nie uciekło ci ujęcie, które chciałeś złapać.

W przypadku smartfona, opcje zmiany ISO zazwyczaj pojawiają się w zakładce “zaawansowane” lub “tryb ręczny” aplikacji obsługującej aparat fotograficzny. Niestety nie wszystkie smartfony dają możliwość łatwej zmiany ręcznych ustawień aparatu.

Pamiętaj, że zmiana ISO nie jest jedynym sposobem na rozjaśnienie zdjęcia. Jeśli uważasz, że ISO staje się zbyt wysokie, spróbuj otworzyć szerzej przysłonę aparatu. To może pozwolić ci obniżyć poziom ISO i, co za tym idzie, zmniejszyć ilość szumów na zdjęciach. Choć, jak zwykle, nic za darmo - szerzej otwarta przysłona oznacza poświęcenie części głębi ostrości.

Kiedy używać niskiego ISO

Niemal zawsze powinieneś starać się trzymać jak najniższego ISO, bo dzięki niemu maksymalizujesz jakość zdjęcia. Oznacza to stosowanie wartości ISO 100 lub 200, kiedy to tylko możliwe. Tak niskie wartości najczęściej stosowane są w warunkach doskonałego oświetlenia, zwłaszcza jeśli robisz zdjęcia z ręki. Niskie ISO doskonale nadaje się na przykład do fotografowania krajobrazów w ciągu dnia.

Z niskich ustawień ISO można korzystać czasem także w ciemniejszych otoczeniach, ale będzie to wiązało się z o wiele dłuższym czasem otwarcia migawki. A to z kolei oznacza, że jakiekolwiek drgania, nawet te wywołane oddychaniem, zupełnie rozmażą zdjęcie. Przy słabym oświetleniu niskich wartości ISO należy więc używac jedynie wtedy, gdy aparat jest całkowicie stabilny - na przykład kiedy jest zamontowany na statywie. Pamiętaj też, że przy długim czasie otwarcia migawki wszelkie poruszające się obiekty będą wyglądały jak rozmyte plamy.

Kiedy używać wysokiej czułości ISO

Niskie ISO jest zalecane, ale często znajdziesz się w sytuacjach, w których dla uzyskania dobrego zdjęcia będziesz musiał używać ISO wysokiego. Najczęściej wynika to z tego, że próbujesz w słabym oświetleniu zrobić zdjęcie z ręki (co zawsze wiąże się z drganiami aparatu), bądź fotografujesz poruszające się obiekty - na przykład tańczących w oświetlonym żarówkami pomieszczeniu ludzi.

Podczas fotografowania w warunkach słabego oświetlenia czas otwarcia migawki zwykle się wydłuża, co powoduje, że zdjęcie rozmywa się pod wpływem drgań aparatu lub ruchu obiektu. W takiej sytuacji długie czasy naświetlania po prostu nie wchodzą w grę. Aby uniknąć problemów, należy zwiększyć ustawienie ISO do wyższej wartości, takiej jak ISO 1600. Szum na zdjęciu jest ceną za to, że zdjęcie nie jest rozmyte. Wysokie ISO przydaje się też, gdy przy dobrym oświetleniu próbujesz uchwycić bardzo szybko poruszające się obiekty, bo pozwala zminimalizować czas otwarcia przysłony i, co za tym idzie, zmniejszenie rozmycia poruszającego się obiektu, na przykład samochodu czy sportowca.

Oczywiście w takich sytuacjach można skorzystać z lampy błyskowej… ale lepiej tego nie robić. Nic nie zabija klimatu zdjęcia tak skutecznie, jak nieumiejętnie stosowany flesz. Jeśli fotografujesz korzystając tylko z oświetlenia zastanego, masz szansę wyłowić wszystkie gry świateł, wszystkie subtelności oświetlenia, wszystkie delikatne spojrzenia i gesty. Przy włączonym fleszu zabijasz klimat przy pomocy jaskrawej, trupobiałej poświaty. Tak nigdy nie zrobisz naprawdę dobrego zdjęcia. Naprawdę warto poświęcić chwilę na zrozumienie, jak stosować ustawienia aparatu, w tym ISO czy przysłonę.

Czy warto używać Auto ISO?

Nie stresuj się, jeśli to wszystko wydaje ci się skomplikowane. Większość ludzi ma tendencję do ustawiania swoich cyfrowych aparatów fotograficznych w trybie automatycznym, w którym aparat wybiera odpowiednie ustawienie ISO w zależności od warunków, w których fotografujesz. Włączenie tej funkcji pozwala aparatowi podnieść czułość ISO, gdy zdecyduje, że czas otwarcia migawki jest zbyt krótki, aby uzyskać dobre zdjęcie. To ustawienie działa często naprawdę dobrze. Najczęściej pozwala wprowadzić maksymalną wartość ISO, której chcesz użyć, na przykład 800, 1600 lub 3200, a aparat nie przekroczy tego limitu.

PODSUMOWANIE

ISO to ważny aspekt fotografii cyfrowej, który należy zrozumieć, jeśli chcesz uzyskać większą kontrolę nad twoim aparatem cyfrowym. Dlatego eksperymentuj z różnymi ustawieniami. Dowiedz się też więcej o tym, jak operować przysłoną i czasem otwarcia migawki. Prawdziwa frajda z robienia naprawdę fajnych zdjęć jest przed tobą.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.