Udostępnij
Skomentuj

Sprawdzone metody pieczenia w piekarniku gazowym

Chcesz wiedzieć jak prawidłowo nastawić piekarnik gazowy? Poznaj przetestowane sposoby jego obsługi.

Jak odpalić piekarnik gazowy?

Zastanawiasz się, jak odpalić piekarnik gazowy? Mechanizm działania jest ten sam, co w przypadku uruchamiania palników kuchenki. Najpierw przekręcasz kurek i po ustawieniu pożądanego poziomu temperatury dociskasz go, podpalając ogień. Gdy zobaczysz płomień, możesz przerwać trzymanie pokrętła. Następnie wystarczy poczekać na osiągnięcie odpowiedniego stopnia nagrzania. Pamiętaj, że gaz jest łatwopalną substancją i należy przestrzegać kwestii bezpieczeństwa, aby nie narazić się na wypadek.

Polecane kuchenki gazowe

Jaka temperatura w piekarniku gazowym?

Myślisz, że piekarnik gazowy przypala potrawy? Często zdarza Ci się taka sytuacja? Najprawdopodobniej to kwestia tego, że temperatura piekarnika nie osiągnęła właściwego poziomu przed włożeniem potrawy. Kluczową zasadą jest odczekanie na moment zmniejszenia wielkości płomienia, gdyż w początkowej fazie – bezpośrednio po uruchomieniu – pali się zdecydowanie intensywniej po to, aby uzyskać odpowiednie nagrzanie. Jeśli od razu włożysz do środka danie, jego spód może być potem zwęglony.

Czasem dzieje się tak, że temperatura w kuchence gazowej do zabudowy jest odpowiednia i zgodna z danymi w przepisie, a mimo to danie nie wychodzi dobrze. Możliwości sprzętów są różne i nie wszystkie działają ściśle według identycznego mechanizmu. Warto przetestować kilkakrotnie swoje urządzenie, aby wyczuć ustawienie, które będzie najlepsze. Przygodę z pieczeniem zacznij, wybierając niższe wartości na pokrętle kurka, a z każdym kolejnym uruchomieniem nieco zwiększaj poziom. Po pewnym czasie nauczysz się dobierania właściwych temperatur – potrzebna jest praktyka.

Co jeszcze warto wiedzieć o korzystaniu z piekarnika gazowego do zabudowy?

Gdy już poznasz instrukcję pierwszej obsługi, w tym uruchomienia i właściwego doboru poziomu grzania, możesz poczytać o innych zasadach usprawniających proces pieczenia w piekarniku gazowym. Odpowiednie wykorzystanie jego funkcji oraz sposobu działania pozwoli Ci na przyrządzenie wyjątkowo smacznych i estetycznie wyglądających potraw. Oto kilka kwestii, o których warto pamiętać:

  • przeczytanie broszury informacyjnej na temat obsługi urządzenia to podstawa poprawnej eksploatacji. Producenci często korzystają z różnych technologii konstruowania kuchenek gazowych, dlatego warto zobaczyć, co mają Ci do przekazania w mini kompendium wiedzy, jakim jest instrukcja,
  • właściwe ułożenie blach to klucz do efektywnego przyrządzenia dania. Twoje potrawy z pewnością wychodzą lepiej, jeśli nie wkładasz naczynia na najniższy poziom piekarnika. Ułożenie na dole, tuż nad samym palnikiem może powodować przypalanie i zbyt szybkie przypieczenie,
  • czas pieczenia dostosuj do możliwości, jakie daje piekarnik gazowy. Temperatura i długość trzymania potrawy w urządzeniu to kwestie indywidualne – warto je praktykować oraz testować, aby dojść do sukcesu.

Porady dla zaawansowanych dotyczące piekarnika gazowego

Gdy już wiesz, jak włączyć piekarnik gazowy Amica stojący w Twojej kuchni, zapoznaj się z zasadami obsługi w użytku bardziej profesjonalnym. Jedną z nich jest używanie właściwych naczyń do pieczenia. Może wyda się to dziwne, ale główną rolę odgrywa srebrny kolor blach. Czarne wzmagają ryzyko przypalenia potraw, dlatego najlepiej kupić aluminiowe bądź szklane. Naucz się także korzystać z termoobiegu, co znacznie ułatwi Ci przygotowywanie dwóch posiłków na różnych poziomach piekarnika.

Jak jeszcze usprawnić działanie swojego piekarnika gazowego? Poznaj inne funkcje wentylatora – wykorzystasz go z powodzeniem do rozmrażania lub suszenia produktów. Ciekawą opcją jest możliwość zastąpienia nim termoobiegu – w połączeniu z palnikiem grzewczym uzyskasz podobny efekt.

Jak przyrządzić smaczną pizzę w piekarniku gazowym?

Zastanawiasz się, czy istnieją sprawdzone sposoby na udany wypiek konkretnych dań? W Internecie natkniesz się na różne opisy metod, które możesz spróbować przetestować. Pieczenie pizzy w piekarniku gazowym stanie się łatwe i przyjemne, jeśli zastosujesz się do kilku wskazówek:

  • najważniejsza jest odpowiednia temperatura piekarnika (należy ustawić ją na maksymalną wartość). Zaczekaj kilka lub kilkanaście minut zanim włożysz potrawę,
  • w zależności od podłoża, na którym kładziesz ciasto, umieść naczynie na właściwej wysokości. Jeśli używasz kamienia, optymalne rozwiązanie to środkowy poziom, a przy wyborze blachy zdecyduj się na niższe szczeble,
  • czas pieczenia w takich warunkach to zazwyczaj 4-6 minut. Pamiętaj przy tym o obserwowaniu procesu – jeśli przegapisz odpowiednią chwilę na wyjęcie ciasta, istnieje ryzyko jego przypalenia. Spód pizzy jest bardzo wrażliwy i w ciągu kilkunastu sekund może ulec zbyt mocnemu przypieczeniu.

Jeśli zastosujesz podane informacje, na pewno pojawi się na Twoim stole smaczny i udany wypiek. W sieci znajdziesz wiele innych sprawdzonych przepisów oraz konkretnych instrukcji dedykowanych piekarnikom gazowym. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce hasło, np.: kuchenka Amica. Ustawienie temperatury i wskazany mechanizm – w tym jak włączyć piekarnik gazowy Amica – w połączeniu z innymi szczegółowymi wytycznymi pomogą Ci w nauce odpowiednich technik.

Piekarnik gazowy – różnice między urządzeniami w zależności od modelu

Poniższe zestawienie najczęściej wybieranych modeli przedstawia pokrótce ich opis i z pewnością ułatwi Ci wybór konkretnej marki. Najpierw sprawdź, jakie możliwości ma piekarnik gazowy Amica. Temperatura i jej ustawienie to wyjątkowo kluczowy detal. Następnie zobacz czym różnią się inne przedstawione warianty.

  • Kuchenka wolnostojąca Amica 57GGH1. Główna zaleta tego urządzenia to łatwe czyszczenie, dzięki zastosowaniu emalii EasyClean. Duża pojemność piekarnika ułatwi przyrządzanie kilku potraw jednocześnie. Producent zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa – płyta odcina dopływ gazu w przypadku wygaśnięcia płomienia w kuchence Amica. Temperatura piekarnika gazowego jest modulowana tradycyjnym pokrętłem i z pewnością bardzo szybko nauczysz się jej obsługi. W załączeniu masz instrukcję, która ułatwi Ci to zadanie.
  • Kuchenka wolnostojąca Beko FSG52020FW. Wartym uwagi modelem jest kuchenka gazowa Beko – temperatura piekarnika ustawiasz w tym wariancie po uruchomieniu automatycznego zapłonu. Ponadto firma zwiększa dodatkowo zabezpieczenia, stosując system przeciwwypływowego gazu. Gdy zalejesz palnik lub pojawi się podmuch powietrza, gaz zostaje odcięty. To rozwiązanie stanowi standard w wielu urządzeniach, także we wspomnianej już Amice. Kuchenka Beko ma w wyposażeniu emaliowany ruszt i oświetlane wnętrze, które idą w parze z eleganckim designem.
  • Kuchenka wolnostojąca MPM-51-KGF-21. Ostatni z proponowanych produktów jest wyposażony w szklane drzwi piekarnika z opcją chłodzenia. Niweluje to ryzyko poparzenia w przypadku dotknięcia nagrzanej powierzchni. Ten wariant urządzenia spełni Twoje podstawowe oczekiwania takie jak łatwość montowania blachy czy możliwość sprawnego uruchomienia. Ponadto na uwagę zasługuje niska cena nieujmująca jakości sprzętu.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.