Udostępnij
Skomentuj

Rowerek spinningowy czy treningowy? Jakie są różnice?

Wybór roweru stacjonarnego wpływa na efektywność ćwiczeń. Lepiej więc kupić model treningowy czy spinningowy?

Choć niektórym może się wydawać, że obie nazwy wskazują na jeden, ten sam sprzęt, rzeczywistość prezentuje się zgoła inaczej. Ćwiczenia realizowane na rowerkach spinningowych i treningowych wyglądają podobnie, jednak podstawowe różnice w budowie tych sprzętów sprawiają, że pozwalają na uzyskanie zupełnie innych osiągów.

Czym różni się rower spinningowy od treningowego?

Na początek warto przedstawić podstawową zasadę, która co nieco mówi o różnicach i podobieństwach między omawianymi sprzęt. Otóż każdy rower spinningowy to rowerek treningowy, ale nie każdy rower treningowy może zostać określony mianem spinningowego. Związane jest to ze specyficzną budową poszczególnych urządzeń, a także intensywności ćwiczeń wykonywanych z ich użyciem.

Zacznijmy jednak od początku. Standardowy rower treningowy to sprzęt zalecany zarówno początkującym, jak i doświadczonym sportowcom. Z powodzeniem korzystać z niego mogą osoby starsze i wszyscy ci, którzy do tej pory z regularną aktywnością sportową nie mieli zbyt wiele wspólnego.

Z tego też względu kategoria rowerów treningowych jest bardzo szeroka. Znaleźć w niej można sprzęty za 200 złotych, a także za blisko 10 tysięcy złotych. Wynika to ze sporego zróżnicowania oferowanych urządzeń. Wspomnieć możemy więc o co najmniej kilku podziałach tych urządzeń.

 • Podział rowerów treningowych ze względu na mechanizm oporu. Jeśli zależy Wam na uniwersalnym rowerze domowym, celujcie w wersje magnetyczne, które pozwalają na swobodną jazdę i realizację różnych planów ćwiczeń (np. trening interwałowy). Rower magnetyczny z reguły korzysta z wygodnego systemu regulacji oporu. W kategorii sprzętów najtańszych zdecydowanie wygrywa jednak rower mechaniczny, który jednak jest również najbardziej ograniczony pod względem swoich możliwości. Rower elektromagnetyczny jest z kolei polecany osobom stawiającym na rozbudowaną elektronikę, natomiast rowerki powietrzne to sprzęty bardzo ciche i drogie.
 • Podział ze względu na konstrukcję. W tym przypadku wskazać należy na dwa modele – rowery pionowe, czyli standardowe urządzenia znajdujące się w większości klubów fitness, a także rowery poziome. Zostały one przystosowane do potrzeb osób zmagających się ze schorzeniami kręgosłupa.
 • Podział ze względu na funkcje. W zależności do stopnia zaawansowania, rowerek treningowy zapewni wyłącznie regulację obciążenia lub obsługę funkcji pomiarowych (prędkość, czas, dystans etc.) i dodatkowych, spośród których wymienić należy chociażby łączność bezprzewodową.

Rower spinningowy (określany również jako rower trekkingowy) to profesjonalna wersja standardowych sprzętów treningowych. Kierowane są one więc do sportowców (np. kolarzy), a także osób, którym zależy na szczególnie intensywnym treningu.

Co jednak najważniejsze, rower spinningowy pozwala na symulowanie jazdy z użyciem roweru szosowego. Tyczy się to nie tylko obciążenia, ale też warunków panujących podczas poruszania się po trudnym terenie. Wszystko to jest możliwe dzięki dostępności rozmaitych ustawień, specjalnie skonstruowanej kierownicy i napędu łańcuchowego. Śmiało można więc rzec, że nie jest to sprzęt dla każdego (również ze względu na wysokie ceny poszczególnych modeli).

Polecane rowery treningowe

Rower treningowy – dla kogo? Podstawowe zalety

Wiemy już, jakie są podstawowe różnice dzielące omawiane urządzenia, teraz warto zająć się ich dokładniejszą charakterystyką. Wszystko po to, aby odpowiedzieć na pytanie, kto powinien korzystać z modeli treningowych, a kto ze spinningowych.

W przypadku pierwszej kategorii, do czynienia mamy z urządzeniami o uniwersalnym charakterze. Treningowy rower stacjonarny umożliwi skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej w domowym zaciszu. Wystarczy ustawić obciążenie, wsiąść na siodełko i utrzymywać stałe tempo przez około godzinę, by spalić około 500 kalorii. Jeśli utrzymacie regularność i będziecie ćwiczyć przez 2-3 dni w tygodniu, efekty w postaci mniejszej wagi zauważycie już po kilku tygodniach.

Co daje rower treningowy poza chudnięciem? Tego typu aktywność fizyczna pozwoli poprawić wydolność organizmu, usprawnić pracę serca, obniżyć cholesterol, a także zwiększyć kondycję i wytrzymałość. Należy nadmienić, że jazda na rowerze stacjonarnym pod względem obciążenia kości oraz stawów jest bezpieczniejsza od biegania w parku.

Warto do tego dodać też możliwość wygodnej regulacji obciążenia. Zwłaszcza w przypadku rowerów magnetycznych i elektromagnetycznych. Wiele tego typu urządzeń zostaje wyposażonych w komputery, które posłużą do zmian parametrów treningu, śledzenia osiągów czy obsługi funkcji dodatkowych. Oferta rynkowa jest tak szeroka, że każdy bez większych trudności powinien znaleźć rower stacjonarny dla siebie.

Rower stacjonarny – najważniejsze wady i zalety

 • uniwersalny sprzęt dla aktywnych fizycznie, początkujących i osób starszych
 • mnogość modeli dostępnych na rynku
 • w sklepie znajdują się zarówno rowery pionowe, jak i poziome, dla osób zmagających się ze schorzeniami kręgosłupa
 • rowery treningowe często korzystają z wbudowanych komputerów (obsługa rozmaitych funkcji treningowych i dodatkowych), niektóre z nich można również łatwo złożyć (rower składany)
 • wiele tanich rowerów stacjonarnych – za 200-500 złotych
 • trening jest bezpieczny dla kości i stawów
 • niektóre rowery bywają głośne
 • dla profesjonalnych sportów standardowe rowery treningowe okażą się niewystarczające

Co to jest rower spinningowy – czy warto kupić?

Zazwyczaj będą to rowery dla profesjonalnych kolarzy, którzy z jakichś powodów nie mogą odbyć treningu na świeżym powietrzu. Rower trekkingowy doskonale imituje jazdę w terenie, dlatego gwarantuje obciążenie na najwyższym możliwym poziomie. Dzięki temu doskonale nada się do budowy kondycji i wzmacniania masy mięśniowej.

Rowery spinningowe pozwolą więc przygotować się do różnego rodzaju wyścigów. Oczywiście posłużą one nie tylko kolarzom. Ich użycie zaleca się wszystkim chcącym postawić na intensywny trening, dzięki któremu zbudują lub podtrzymają doskonałą formę. Z oczywistych względów, ćwiczenia na rowerze spinningowym umożliwią także szybkie wyszczuplenie sylwetki.

Jak można się domyślić, rower spinningowy wyróżnia się specjalnie wzmocnioną budową. Konstrukcja tego typu sprzętów najczęściej powstaje ze spawanych profili stalowych. Koło zamachowe znajduje się z przodu, a kierownica przypomina te montowane w standardowych rowerach szosowych. Do tego dochodzą specjalnie skonstruowane pedały i mechanizmy ułatwiające regulację poszczególnych elementów.

Rower spinningowy – najważniejsze wady i zalety

 • wzmocniona konstrukcja, która wytrzyma każde obciążenie
 • możliwość realizacji szczególnie intensywnego programu treningowego
 • doskonałe imitowanie jazdy rowerem szosowym
 • idealny sprzęt do wzmacniania mięśni, szybkiego spalania kalorii i budowy kondycji
 • spełnia wymagania profesjonalnych kolarzy
 • wygodna regulacja
 • wysokie ceny
 • raczej nie nadaje się do okazjonalnej, spokojnej jazdy przy ulubionym programie telewizyjnym

Polecane rowery spinningowe

Rower do domu – który wybrać?

Poznaliśmy charakterystykę obu sprzętów. Tym sposobem możemy przejść do odpowiedzi pytanie, co wybrać – rower treningowy czy spinningowy. Oczywiście nigdy nie będzie ona jednoznaczna. Wiele zależy bowiem od indywidualnych preferencji osoby ćwiczącej, a także celów, jakie chce osiągnąć.

 • Wybierzcie rower treningowy, jeśli nie planujecie startu w wyścigu kolarskim i chcecie zakupić uniwersalny sprzęt, który pozwoli Wam zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o lepszą kondycję. Bez konieczności wykonywania bardzo intensywnych ćwiczeń, do których trzeba się przygotować.

Rower stacjonarny to idealne urządzenia dla wszystkich planujących 2-3 treningi w tygodniu. Występuje on w wielu odmianach, dlatego w łatwy sposób można znaleźć sprzęt dla siebie. Niezależnie czy będzie to rower mechaniczny czy rower magnetyczny lub elektromagnetyczny. Swoboda wyboru dotyczy również bardzo szerokiego przedziału cenowego, wynoszącego od 200 do 10 tysięcy złotych.

 • Wybierzcie rower spinningowy, jeśli jesteście profesjonalistami lub zależy Wam na bardzo intensywnym treningu. W jakim celu? Na przykład po to, aby szybko zrzucić zbędne kilogramy (w trakcie jednego treningu spinningowego spalić można nawet tysiąc kalorii) i wzmocnić organizm.

Rower trekkingowy to sprzęt dla najbardziej wymagających użytkowników. Doskonale imituje jazdę na rowerze szosowym.

Oczywiście wybór rodzaju sprzętu nie rozwiązuje całej sprawy. Znaczenie mają również poszczególne parametry techniczne, na które także trzeba zwrócić uwagę. Pomocne okażą się oczywiście opinie o rowerach treningowych, publikowane przez użytkowników sklepu.

Przydadzą się one do wskazania szczególnie cenionych producentów sprzętu. Sporą popularnością cieszą się między innymi rowery treningowe Zipro, vidaXL, FUNFIT GYM, Spokey, VIVO, HMS czy BH Fitness. Analiza tego typu informacji pomoże w wyborze.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)