Udostępnij
Skomentuj

Rolka do czyszczenia ubrań – niezbędny czyścik w każdej garderobie

Przedstawiamy garść informacji o niewielkim, acz niezbędnym akcesorium domowym – rolce, która zadba o pełną czystość i świeżość odzieży.

Utrzymanie odzieży w świeżym i schludnym wyglądzie wyłącznie za pomocą pralki nie jest w 100% możliwe. Ubrania odłożone do szafy czy czekające na wieszaku na kolejny dzień stale zbierają kurz i inne drobinki znajdujące się w powietrzu. Te nie tylko pozostawiają na tkaninach nieestetyczny osad, ale dodatkowo są problematyczne dla osób zmagających się z alergią. Problem pogłębia się w przypadku posiadania gubiących sierść zwierząt. Przedstawiamy garść informacji o niewielkim, acz niezbędnym akcesorium domowym – rolce, która zadba o pełną czystość i świeżość odzieży.

Rolka do czyszczenia ubrań – jaką wybrać, która jest najlepsza?

Rolki oczyszczające ubrania z kurzu, sierści i drobnoustrojów znajdujących się w powietrzu są znane ludziom już od wielu lat. Właściciele zwierząt i odzieży, która łatwo przyciąga wszelkie niewielkie zanieczyszczenia, wręcz nie rozstają się z rolkami do ubrań, nosząc je w torbach i trzymając w szufladzie biura. Nieczęsto jednak zwraca się uwagę na ich typ; różnicę w działaniu można zauważyć dopiero po użyciu, gdy rolka słabo łapie zanieczyszczenia. Niezależnie od intensywności potrzeb, warto przyjrzeć się dokładniej tym niewielkim czyścikom. Rolki czyszczące do ubrań powinny znaleźć się w każdym domu; czy tym, w którym mieszkają zwierzęta, czy nie. W ciągu kilku minut odświeżą stos odzieży wyjmowanej z szafy na nowy sezon i przygotują marynarkę czy żakiet do ponownego założenia. Warto także mieć rolkę do ubrań pod ręką w każdej sytuacji – pozwoli szybko i dyskretnie pozbyć się z odzieży włosów czy drobinek kurzu osiadających w trakcie pracy. Decydując się na zakup, należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę rolki, ale także jej rodzaj – tak, by nie rozczarowała swoim działaniem i zebrała z odzieży 100% zanieczyszczeń.

Polecane rolki do czyszczenia ubrań

Rolka do ubrań – na co zwrócić uwagę?

W teorii każda rolka do czyszczenia ubrań jest taka sama. Składają się z trzonka do trzymania i wałka, na którym znajduje się określona ilość listków pokrytych klejem. Po wykorzystaniu jednego listka należy go oderwać i ponownie przesunąć rolką po tkaninie. Jednak po przetestowaniu rolek różnych firm i z innych progów cenowych łatwo zauważyć, że jedne łapią zanieczyszczenia dokładniej i starczają na znacznie dłużej, a inne są zdecydowanie gorszej jakości. Klasyczna rolka do czyszczenia ubrań składa się z prostego, plastikowego trzonka, który wsuwa się we wkład z klejącymi listkami. Na rynku dostępne są jednak przeróżne, inne warianty. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę właśnie na typy trzonka:

  • Materiał wykonania – trzonki plastikowe łatwo ulegają złamaniu, przez co szybko wymagają zakupu nowej rolki. Bez problemu można jednak znaleźć wersje bambusowe czy drewniane, które posłużą na kilka lat i rzeczywiście będą wymagały wyłącznie dokupowania wkładów z listkami.
  • Kształt – w przypadku klasycznych, prostych trzonków należy pamiętać o tym, by dokupywać wkłady tej samej firmy. Może się bowiem zdarzyć, że listki innego producenta nie będą odpowiadały szerokością trzonkowi i w trakcie rolowania odzieży, zaczną z niego zjeżdżać. Ciekawym rozwiązaniem są rolki do ubrań, które wizualnie przypominają masażer do ciała. Trzonek do trzymania jest półokrągły, a wkład umieszcza się na odchylanej rurce – znacznie zmniejsza ryzyko jego wypadania. W drugiej kolejności należy przyjrzeć się samym wkładom zbierającym zanieczyszczenia:
  • Ilość listków – w przypadku jednorazowych wkładów do rolek czyszczących do ubrań, każdy listek po użyciu należy wyrzucić. Im jest ich więcej, na tym dłużej wystarczy jeden wkład. Bardzo dobrym wyborem jest rolka 3M Schotch Brite, składająca się z aż 56 listków.
  • Typ wkładu – na rynku są jednak dostępne również wielorazowe rolki do ubrań. Ten rodzaj czyścików nie składa się z listków pokrytych klejem, a z jednego, najczęściej silikonowego wkładu, który po umyciu pod bieżącą wodą nadaje się do ponownego użycia. W przypadku zdecydowania się na rolkę wielorazową nie ma konieczności kupowania dodatkowych wkładów i dodatkowo ogranicza się ilość produkowanych śmieci – są więc znacznie bardziej ekologiczne.

Rolki czyszczące nie tylko do ubrań

Rolki czyszczące sprawdzają się w wielu przeróżnych sytuacjach. Najczęściej wykorzystywane są do wizualnego odświeżania odzieży, jednak możliwości tego niewielkiego przedmiotu okazują się znacznie większe. Rolka do ubrań równie doskonale co z odzieży zbiera zanieczyszczenia z wielu innych powierzchni tekstylnych. To prosty i bardzo wygodny sposób na zebranie sierści z kanapy czy zwierzęcego legowiska, odkurzenia zasłon i firanek czy zebrania okruchów z pościeli. Zarówno wielorazowa, jak i jednorazowa rolka czyszcząca do ubrań wykaże się także przy:

  • Ograniczeniu ilości alergenów znajdujących się na maskotkach – częste pranie ulubionych pluszaków bywa męczące. Zastosowanie rolki nie tylko nie uszkodzi zabawek, ale także doskonale zbierze z nich kurz czy roztocza.
  • Odświeżeniu poduszek – zebraniu z nich włosów i okruchów po wieczorze telewizyjnym z paczką chipsów.
  • Oczyszczaniu wnętrza namiotu – każdy fan kampingów doskonale wie, jak trudno pozbyć się z podłogi namiotu piasku, trawy i innych, dokuczliwych drobinek. Rolka czyszcząca sprawdzi się w tym przypadku w stu procentach!
  • Odkurzaniu ażurowych lamp – odświeżanie ażuru odkurzaczem może być dla materiału niebezpieczne; siła ssąca bywa zdecydowanie za mocna. Rolka do ubrań zbierze kurz w sposób delikatny i w pełni bezpieczny.
  • Zbieraniu zanieczyszczeń z wnętrza szaf – zbieranie rozsypanego brokatu czy przypraw ściereczką jest czasochłonne i trudne. Klejąca rolka poradzi sobie z tym zadaniem w kilka sekund.

Użytkowanie rolki do ubrań

Wybór rolki idealnej zależy przede wszystkim od własnych potrzeb. Kierując się dbałością o środowisko, warto zdecydować się na czyścik wielorazowy, wykonany z trwałych materiałów, takich jak bambus i silikon. Wówczas użytkownik będzie miał pewność, że raz zakupiony przedmiot posłuży mu przez lata i nie wygeneruje wielu śmieci. Wielorazowe rolki do ubrań zbierają zanieczyszczenia równie dobrze co te składające się z klejących listków. Osoba, która używa rolki między innymi w pracy, odświeżając na szybko marynarkę przed ważnym spotkaniem, z pewnością doceni bardziej wersję jednorazową. Listki można oderwać i wyrzucić w każdym miejscu, a czyszczenie odzieży nie wymaga udania się do łazienki celem obmycia rolki z zanieczyszczeń. Decydując się na rolkę do ubrań z listkami, warto przetestować wkłady różnych firm. Niektóre okazują się znacznie bardziej wydajne, zbierając więcej zanieczyszczeń przy jednym przeciągnięciu rolki po materiale. Jednak moc kleju może być nie tylko za niska, ale również za wysoka – niektóre listki tak mocno przywierają do tkaniny, że przesuwanie rolki bywa utrudnione.

 
Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:14
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.