Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Ręcznik z mikrofibry – jaki wybrać? Który najlepszy?

Mikrofibra szturmem podbiła rynek tekstylny. Produkuje się z niej ściereczki kuchenne, dywaniki łazienkowe, rajstopy, a nawet bieliznę

Jak działa mikrofibra?

Niewielka grubość sprawia, że mikrofibra nabiera wielu użytecznych właściwości. Jakich? Jest to tkanina:

 • miękka i przyjemna w dotyku,
 • łatwo dostosowująca się do kształtu ciała,
 • dobrze chroniąca organizm przed utratą ciepła,
 • wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz częste pranie,
 • zajmująca niewiele miejsca, przez co jest łatwa w przechowywaniu i transporcie,
 • zapewniająca dobrą przepuszczalność powietrza, dzięki czemu skóra może oddychać,
 • przyjazna alergikom – nie powoduje uczuleń, nie podrażnia skóry, a przede wszystkim nie wchłania kurzu, który jest siedliskiem roztoczy.

Wszystko to sprawia, że mikrofibra jest chętnie stosowana w przemyśle tekstylnym. Używa się jej powszechnie do produkcji odzieży, produktów czyszczących, filtrów przemysłowych i włóknin.

Czy mikrofibra wchłania wodę?

Pisząc o mikrofibrze, nie sposób pominąć jej wyjątkowych właściwości chłonnych. Im grubsza tkanina, tym jej zdolność absorbcji wody jest większa. Co do zasady, przyjmuje się, że mikrofibra wchłania 7 razy więcej wody niż sama waży. Nie dziwi zatem fakt, że materiału tego produkuje się ściereczki kuchenne i ręczniki. Dobrze bowiem chłoną one wszelkiego rodzaju płyny.

Co ważne, mikrofibra może utracić swą wyjątkową zdolność absorbcji wody, jeśli będzie niewłaściwie pielęgnowana. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na sposób, w jaki jest prana, o czym w dalszej części artykułu.

Jaki ręcznik z mikrofibry wybrać?

Jak zostało wspomniane, ręczniki to jedne z tych tekstyliów, do produkcji których często stosuje się mikrofibrę. Sprawdzają się one nie tylko podczas codziennego użytku, ale i na plaży czy też podczas wizyty na basenie. Wyróżniają się bowiem znakomitą chłonnością, wytrzymałością i miękkością.

Mikrofibra na ręczniki jest dostępna w różnych wariantach. Za najpopularniejsze typy uznaje się mikrofibrę płaską i frotte. Ta druga zaś dzieli się na pluszową, polarową, pętelkową i hybrydową. Każdy z tych materiałów odznacza się nieco inną strukturą, grubością oraz fakturą. To, na jaką opcję zdecyduje się użytkownik, zależy głównie od jego preferencji. Warto jednak poznać różnice pomiędzy poszczególnymi rozwiązaniami, tak aby wybrać najlepsze.

 • Ręczniki z mikrofibry płaskiej – wyróżniają się gładką powierzchnią. Zajmują mało miejsca oraz szybko schną, przez co są chętnie wybierane. Znajdują zastosowanie podczas aktywności outdoor’owych, np. w trakcie plażowania. To doskonałe rozwiązania turystyczne. Ich struktura sprawia, że można wykonywać na nich dowolne nadruki,
 • Ręczniki z mikrofibry frotte pluszowe – uznawane są za najlepsze ręczniki z mikrofibry na rynku. To grube i bardzo miękkie w dotyku rozwiązania. Za sprawą wysokiej gramatury materiału wręcz błyskawicznie chłoną wodę. Będą odpowiednie na co dzień, jak i do wytarcia potu podczas wzmożonego wysiłku fizycznego,
 • Ręczniki z mikrofibry frotte pętelkowej – stanowią połączenie najlepszych właściwości mikrofibry i bawełny. Są bardzo chłonne, a zarazem sprężyste i puszyste, co zwiększa komfort użytkowania. Doskonale sprawdzają się podczas codziennego użytkowania,
 • Ręczniki z hybrydowej mikrofibry frotte – to połączenie mikrofibry pętelkowej z bawełną frotte. Wyróżniają się tym, że są chłonne z każdej strony, co stanowi rzadkość w przypadku produktów hybrydowych. To miękkie i szybkoschnące rozwiązania, toteż często stosuje się je jako ręczniki plażowe,
 • Ręczniki z mikrofibry frotte polarowe – stanowią wariant pośredni pomiędzy ręcznikami z mikrofibry pętelkowej a wariantami pluszowymi. Są odpowiednie do codziennego stosowania przez osoby poszukujące dodatkowej miękkości,

Każdy ręcznik wykonany z mikrofibry to ręcznik szybkoschnący. Cienkość włókien materiału sprawia bowiem, że mają one pomiędzy sobą więcej wolnej przestrzeni. Zwiększa to przepływ powietrza i sprzyja usuwaniu wilgoci. W konsekwencji tkanina jest nie tylko lekka i sprężysta, ale również szybko schnie, praktycznie natychmiastowo oddając zgromadzoną wodę do otoczenia. Cecha ta powoduje jeszcze jedno – uniemożliwia rozwój bakterii i grzybów, dzięki czemu ręczniki z mikrofibry mogą być stosowane przez alergików.

Ręcznik z mikrofibry – jak prać?

Żeby ręcznik z mikrofibry zachował swoje właściwości przez długi czas, należy zadbać o jego właściwą pielęgnację. Najczęściej można go prać w pralkach automatycznych, ale przy zachowaniu pewnych środków ostrożności.

Istotna jest przede wszystkim odpowiednia temperatura, która nie powinna przekraczać 40-50 st. Celsjusza. Stosować należy wyłącznie delikatne środki piorące. Co ważne, zabrania się używania wybielaczy i detergentów zmiękczających. Mogą one bowiem negatywnie wpłynąć na żywotność mikrowłókien. Po wypraniu ręcznik z mikrofibry należy dobrze wypłukać w zimnej wodzie i pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Co więcej, ręczników z mikrofibry nie powinno się prasować.

Warto wiedzieć!

Ręcznik z mikrofibry może mieć w składzie domieszki innych materiałów, które zmieniają sposób jego pielęgnacji. Przed praniem należy więc dokładnie przeczytać znajdujące się na metce produktu zalecenia producenta, a następnie zastosować się do nich. Dzięki temu ręcznik z mikrofibry posłuży użytkownikowi przez wiele lat.

Ręcznik z mikrofibry to produkt, którego nie może zabraknąć w żadnej łazience. Charakteryzuje się wysoką chłonnością, szybko schnie, jest miękki w dotyku i łatwy w pielęgnacji oraz nie podrażnia skóry. Spełnia więc wszelkie wymogi stawiane przed produktami do wycierania ciała.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.