Udostępnij
Skomentuj

Ochraniacze piłkarskie – jakie wybrać? Które będą najlepsze?

Doskonaląc umiejętności piłkarskie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie.

Pozwolą nam one bowiem uniknąć wielu bolesnych kontuzji, które najczęściej powstają przy kontakcie z przeciwnikiem. Wślizg, walka o piłkę, blokowanie strzału przeciwnika – w tego typu sytuacjach dojść może do urazu, który w efekcie spowolni naszą karierę. Chcąc się przed tym uchronić, koniecznie musimy zakupić dobrej jakości produkty ochronne.

Ochraniacze piłkarskie – jaki rodzaj?

W większości przypadków, ochraniacze wyglądają bardzo podobnie. Składają się z twardej powłoki zewnętrznej przygotowywanej z tworzyw sztucznych, a także miękkiej, wygodnej strony wewnętrznej, która często pokrywana jest pianką lub tkaniną. Do tego dochodzą również specjalne pasy, które mają stabilizować ich pozycje na naszych nogach.

Mimo wszystko, na rynku możemy wyróżnić trzy typy ochraniaczy, które różnią się dodatkami.

  • Ochraniacze piłkarskie na golenie – standardowa konstrukcja opisana powyżej. Pasy zazwyczaj są elastyczne, dzięki czemu doskonale dopasowują się do naszych nóg.
  • Ochraniacze piłkarskie z rękawami – niektóre ochraniacze nie posiadają jednak wspomnianych pasów, są to zwykłe „deski”. Producenci do zestawu dołączają jednak specjalne rękawy kompresyjne, które zakładane są na ochraniacz. Dzięki temu mamy pewność, że nie zsunie się on podczas gry.
  • Ochraniacze piłkarskie na golenie i kostkę – najbardziej rozbudowane konstrukcje, które są przedłużane na dole i wyposażone w specjalne płytki ochraniające kostki. Przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy nasi przeciwnicy lub koledzy na treningu grają w metalowych lub aluminiowych wkrętach.

Niektórzy producenci dzielą również swoje produkty na kategorie senior oraz junior, wskazując tym samym, dla jakiej grupy wiekowej zostały one przygotowane.

Ochraniacze piłkarskie – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oczywiście wybór rodzaju ochraniaczy to nie wszystko. Musimy je bowiem jeszcze dopasować do naszych indywidualnych preferencji, tak aby pomagały podczas meczu zamiast powodować różnego rodzaju trudności. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  • Rozmiar. Bardzo ważna kwestia, ponieważ jeśli zakupimy ochraniacze zbyt małe, będą powodowały duży dyskomfort w trakcie poruszania się, natomiast w przypadku ochraniaczy zbyt dużych musimy liczyć się z tym, że będą nam ciągle spadać. Producenci oznaczają rozmiary swoich produktów w taki sam sposób, jak ma to miejsce przy odzieży. Zakupić możemy więc modele S, M, L etc.

Oczywiście każda noga jest inna, jednak bardzo często rozmiary ochraniaczy przypisywane są do wzrostu użytkownika. I tak produkty XS są przystosowane dla osób o wzroście do 120 cm, rozmiar S pasuje do przedziału 120–140 cm, M 140-160, L 160-190, a XL 180 i więcej.

  • Waga. Na ten parametr uwagę zwracają przede wszystkim zawodowcy, dla których każdy detal ma znaczenie. Ochraniacze z najwyższej półki ważą zaledwie 30-40 gramów, dlatego w żaden sposób nie obniżają komfortu gry.
  • Materiał. Oczywiście warstwa zewnętrzna powinna być na tyle twarda, by była w stanie wytrzymać najmocniejsze uderzenia, chroniąc tym samym naszą nogę przed uszkodzeniem. Warto decydować się na modele z polipropylenu, które pod tym względem sprawdzają się bardzo dobrze. Jeśli chodzi natomiast o warstwę wewnętrzną, dobrym wyborem okaże się miękka pianka, która skutecznie odprowadza wilgoć.

Jak wspomnieliśmy, dobór ochraniaczy jest bardzo ważny, nie tylko ze względu bezpieczeństwa. Co jednak w sytuacji, kiedy to zakupione produkty zbytnio przemieszczają się podczas użytkowania? Wyjściem z sytuacji mogą okazać się specjalne tejpy piłkarskie, czyli taśmy, które możemy wykorzystać do ustabilizowania ochraniaczy.

Ile kosztują ochraniacze piłkarskie? To oczywiście zależy do rodzaju i wykorzystywanych materiałów. Najtańsze deski zakupimy już za kilkanaście złotych. Jeśli jednak interesują nas mocniejsze konstrukcje, powinniśmy przygotować się na wydatek od 30 do nawet 300 złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:05
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.