Udostępnij
Skomentuj

Recykling Nespresso – na czym polega? Wszystko o drugim życiu kapsułek

Recykling Nespresso to przykład tego, jak ponownie mogą być wykorzystane raz użyte kapsułki. O co w nim chodzi?

Szwajcarskie przedsiębiorstwo, które jest znane z zapoczątkowania idei sprzedawania kawy w kapsułkach, wyszło również z inicjatywą odzyskiwania surowców. Recykling Nespresso ma dwa podstawowe zadania: zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko oraz odzyskiwanie raz użytego materiału. Projekt ten wymaga jednak zaangażowania obu stron: zarówno producenta, jak i konsumenta. Jeżeli nie wiesz, na czym dokładnie on polega, zapraszamy Cię do lektury tego artykułu, który wyjaśni wszelkie niewiadome.

Z czego produkowane są kapsułki Nespresso?

Każda produkowana obecnie kapsułka z kawą Nespresso, niezależnie od jej rodzaju jest wytwarzana z aluminium. Dlaczego akurat z tego surowca? Zalety związane z zabezpieczaniem żywności przy pomocy aluminiowych osłon są znane od dziesięcioleci. Pierwsze produkty, które były zabezpieczane przy pomocy aluminium to m.in. masło i czekolada. Ten rodzaj osłony doskonale radzi sobie z ochroną żywności przed negatywnym wpływem światła, tlenu oraz wilgoci. Bliski kontakt produktów do jedzenia z jakimkolwiek z tych trzech czynników wpływa na znaczne pogorszenie jego jakości, zminimalizowanie terminu przydatności i rozwoju niepożądanych ognisk bakterii oraz pleśni.

Aluminium jest więc najlepszym rozwiązaniem, aby żywność pozostawała dłużej świeża i przydatna do spożycia, nie różniąc się od stanu, w jakim była zaraz po wyprodukowaniu przez długi czas. Z tych właśnie powodów, Nespresso korzysta z aluminiowych, hermetycznie zamykanych pojemników. Pozwalają one na zachowanie aromatu i smaku kawy, a hermetyczne zamknięcie to gwarancja nieobecności niepożądanych „dodatków” we wnętrzu kapsułki (jak np. bakterii, pleśni, grzybów etc.).

Nespresso: recykling wykorzystanych kapsułek

Aluminium ma jednak więcej zalet – jest to związek, który może być poddawany nieskończonemu recyklingowi. Dość powiedzieć, że ponad 70% aluminium, które zostało kiedykolwiek wyprodukowane, jest nadal w obiegu. Przez proces recyklingu, jakiemu można poddawać ten surowiec, może on uzyskać nowe życie. I choć nie zmienia się jego rodzaj, to zmianie może ulec forma, stąd też aluminiowa kapsułka po zużyciu może się stać nową kapsułką, ale wcale nie musi – możliwości są więc nieograniczone.

Zatem bez względu na to, jak wiele razy poddamy aluminium recyklingowi i przerobieniu, zachowa ono swoje oryginalne właściwości, bez konieczności dodawania nowej porcji surowca, by wyrównać ewentualne ubytki. Po wprowadzeniu na rynek kapsułek z kawą w 1986 roku Nespresso bardzo szybko poczyniło kroki w celu wdrożenia programu recyklingu materiału. Ten został wdrożony w 1991 roku, na początku w samej Szwajcarii, jednak już wkrótce wyszedł poza granice państwa Helwetów. W 2016 roku program funkcjonował już w 36 państwach na całym świecie, umożliwiając firmie odzyskiwania raz użytego surowca i przeznaczenie go do stworzenia nowych kapsułek, lub kompletnie innych rzeczy.

Jak funkcjonuje program recyklingu kapsułek Nespresso?

Choć wiele krajów (w tym także Polskę) cechuje przywiązywanie dużej wagi do odpowiedniej segregacji odpadów, firma Nespresso poszła o krok dalej. Polega on na tym, że pominięto tutaj punkty selektywnego odbioru śmieci, zachęcając swoich klientów do oddawania zużytych kapsułek bezpośrednio do producenta. Jak się to odbywa? Otóż na dwa sposoby: oddając kapsułki do butiku Nespresso lub przekazując je bezpośrednio do kuriera, który dostarcza nam zamówione przez internet świeże opakowanie z kapsułkami. Uprzednio muszą być one zapakowane w specjalną torbę, którą możemy otrzymać we wspomnianym butiku, lub poprosić o dołączenie jej do pierwszego zamówienia.

Tym sposobem, surowiec trafia bezpośrednio do producenta, który nie traci czasu na odbieranie z punktów przetwarzania odpadów, ani na selektywne rozdzielanie zawartości, gdyż w zdecydowanej większości są to właśnie kapsułki Nespresso. W ten sposób cała inicjatywa przechodzi na samego producenta, który może się zająć odzyskiwaniem materiałów. Liczba mnoga w tym przypadku nie bierze się znikąd – choć samo aluminiowe opakowanie jest głównym surowcem, to nie powinniśmy zapominać o tym, co znajduje się we wnętrzu.

Kawa, która została już raz wykorzystana, wciąż może znaleźć swoje zastosowanie. Jak zaznacza to sam producent, jej podróż nie kończy się filiżance, gdyż samych możliwości ponownego użycia jest całkiem sporo. I choć nie nadaje się do zaparzenia kolejnej kawy, może być wykorzystana jako paliwo do produkcji energii w fabrykach, paliwo w biogazowniach, składnik w produkcji kompostu i wiele, wiele innych form. Dość powiedzieć, że fusy po kawie nadają się nawet jako zabezpieczenie rozsypywane na oblodzonych chodnikach – jest to lepsze rozwiązanie niż inwazyjna sól, które nie zagraża środowisku.

Po przekazaniu zużytych kapsułek kurierowi lub do butiku trafiają one do zakładu odzyskiwania surowców wtórnych. Pierwszym etapem jest przemielenie ich w maszynie rozdrabniającej, która kruszy aluminiową powłokę i oddziela ją od kawy. Tak pomieszane składniki są następnie przekazywane do tzw. bębna segregującego. Przy zastosowaniu odpowiednich technologii, aluminium jest w nim oddzielane od kawy, a oba surowce są gotowe do ponownego przetworzenia. Z pożytkiem dla środowiska.

Recykling zużytych kapsułek w ujęciu globalnym

Po pierwszym wdrożeniu w 1991 roku, system zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska Nespresso, który polega na odzyskiwaniu zużytych kapsułek, przeszedł naprawdę długą drogę. Dziś jest obecny w niemal 40 krajach, łącznie oferują 1900 punktów odbioru kapsułek na całym świecie (pomijając oczywiście formę przekazywania kapsułek bezpośrednio do kuriera). Recykling zużytych kapsułek osiągnął już wartość ponad 95%, co oznacza, że praktycznie każda kapsułka, która trafia z powrotem do Nespresso, zyskuje drugie życie.

I choć recykling jednej małej kapsułki może się wydawać czymś błahym, to jednak niech przemówią teraz liczby, które potwierdzają sens całego przedsięwzięcia. Zakładajmy, że przez cały rok pijemy jedną kawę dziennie, co daje nam po 12 miesiącach 365 pustych kapsułek. Oddając je zakładowi odzyskiwania surowców, jest on w stanie uzyskać z tej wartości 28 dekagramów aluminium. Jest to wystarczająca ilość surowca do wyprodukowania jednej ramy roweru. Dowodem na poparcie tych słów jest współpraca Szwajcarów z producentem rowerów Vélosophy. Jej efektem jest rower Vélosophy RE:CYCLE Edition, który powstał m.in. z aluminium odzyskanego ze zużytych kapsułek.

Rowery nie są jedynymi produktami, jakie mogą powstać po wykorzystaniu aluminium z kapsułek Nespresso. W podobny sposób powstają długopisy, biżuteria, krzesła, puszki, części do komputerów i silników samochodowych, a także kolejne kapsułki. Pamiętajmy jednak, że ten system nie byłby tak sprawy bez aktywnego zaangażowania odbiorców i ich pomocy.

To właśnie konsumenci stanowią jego istotny element, mogąc dostarczać zużyte kapsułki przez specjalne punkty zbiórki, usługi kurierskie, a także inicjatywy organizowane przez Nespresso. Sprawa jest więc bardzo prosta. Wystarczy magazynować kapsułki w dedykowanej torbie Nespresso, a gdy już się wypełni, zanieść ją do butiku lub przekazać kurierowi. W ten sposób każdy może mieć wpływ na ochronę środowiska, ciesząc się smakiem wybornej kawy.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.