Udostępnij
Skomentuj

Razer Blade Studio Edition - recenzja, dane techniczne, czy warto?

Firma Razer, we współpracy z Nvidią, przygotowała nowe laptopy przeznaczone dla użytkowników kreatywnych.

Urządzenia z serii Blade Studio Edition mają rzucić wyzwanie obecnemu królowi kategorii „twórczej”, a mianowicie korporacji Apple, która od lat dominuje na rynku za sprawą swoich MacBooków. Laptopy od Razera zostały przystosowane do obsługi najbardziej wymagających programów profesjonalnych.

Razer Blade Studio Edition – dane techniczne oraz cena

Docelowo, oferowane konfiguracje mają sprawdzić się w takim oprogramowaniu jak silnik Unreal Engine czy też Autodesk. Warto nadmienić, że producent wypuścił na rynek modele 15-calowe i 17-calowe. Korzystają one między innymi z procesorów Intela dziewiątej generacji, a także kart graficznych Nvidia Quadro.

Razer Blade Studio Edition – dostępne konfiguracje

Rywalizacja z urządzeniami od Apple ma odbywać się nie tylko na polu jakości wykonania, designu czy też wszelkiego rodzaju dodatków, ale także pod względem wydajności, która pozwoli na pracę we wspomnianych programach specjalistycznych.

Warto w tym miejscu podkreślić, że poszczególne modele (15- i 17-calowe) nieco różnią się między sobą, jeśli weźmiemy pod uwagę podzespoły montowane w poszczególnych konfiguracjach. Jak zapowiedział producent, laptop Razer Blade 17 Studio Edition będzie występował na rynku z procesorem Intel Core i9-9880H, który dopiero wchodzi na rynek.

Jest to ośmiordzeniowy i szesnastowątkowy układ CPU, które bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2300 MHz, natomiast w trybie turbo dochodzi do poziomu 4800 MHz. Uzupełnieniem jego specyfikacji jest 16 MB pamięci podręcznej, a także współczynnik TDP wynoszący 45 W. Przedstawione parametry wskazują, że mamy do czynienia z naprawdę wydajnym sprzętem, który doskonale sprawdza się podczas pracy wielowątkowej, a więc wówczas, gdy obsługiwany jest program, który wymaga dodatkowej mocy obliczeniowej. Zadowoleni będą z niego więc przede wszystkim specjaliści.

Zobacz Razer Blade Studio Edition

Spore możliwości procesora potwierdzają oczywiście rozmaite testy wydajnościowe. Pod uwagę warto wziąć zwłaszcza te przeprowadzone na platformie Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał w nich średnią na poziomie 193 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona 1569 punktów.

W tańszych modelach 17-calowych, a także w każdej konfiguracji 15-calowej, znajdziemy procesor Intel Core i7-9750H, który jest sześciordzeniowy i dwunastowątkowy. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 2600 MHz, natomiast w trybie turbo może zostać podbita do 4500 MHz. Korzysta on także z 12 MB pamięci podręcznej, a jego współczynnik TDP wynosi 45 W. Mniejsza ilość rdzeni i wątków przekłada się na nieco słabsze możliwości, jednak nie można powiedzieć, że mamy do czynienia z procesorem słabym. Wręcz przeciwnie. Powinien bardzo dobrze sprawdzić się podczas obsługi wspomnianych programów, co zresztą pokazują testy Cinebench R15. Procesor uzyskał w nich kolejno 182 i 1192 punkty.

Na większe zróżnicowanie możemy liczyć w przypadku kart graficznych. Pod tym względem, obecnie najlepiej prezentuje się model Razer Blade 15 Studio Edition. Jest on bowiem dostępny wraz z kartą Nvidia Quadro RTX 5000, która dysponuje aż 16 GB pamięci typu GDDR6. Została ona specjalnie dostosowana do obsługi technologii VR, a także wspomnianych platform specjalistycznych, wykorzystywanych do projektowania czy też modelowania 3D. Jej wydajność okaże się wręcz wyśmienita

W przypadku laptopa 15-calowego, a także modeli 17-calowych możemy liczyć również na dostęp do nieco tańszych konfiguracji, które zostały wyposażone w karty Nvidia GeForce RTX:

To jednak nie wszystko, ponieważ producent przygotował także modele laptopa wyposażone w jednostki Nvidia GeForce GTX 1660 Ti (6 GB pamięci GDDR6) oraz Nvidia GeForce GTX 1060 Max-Q (6 GB pamięci GDDR5). Jest więc w czym wybierać.

Specyfikacja Razer Blade Studio Edition wskazuje również na wykorzystanie bardzo szybkiej pamięci RAM, której pojemność może wynieść maksymalnie 32 GB. Wszystkie laptopy zostały również wyposażone w dyski SSD M.2 PCIe.

Razer Blade Studio Edition – wygląd

Trzeba przyznać, że mobilna stacja robocza od Razera prezentuje się naprawdę atrakcyjnie. Na rynku znajdziemy modele jasne i ciemne, w każdym przypadku możemy liczyć na smukłą, niezwykle nowoczesną konstrukcję, która dobrze wpasowuje się w kategorię laptopów dla pracowników kreatywnych. Na uwagę zasługuje między innymi to, że laptop jest dość cienki. Jego waga nie jest jednak tam mała, jak można się było spodziewać. Zarówno modele 15-calowe, jak i 17-calowe ważą ponad 2 kilogramy, co może w pewien sposób utrudnić pracę w trybie mobilnym.

Jeśli jednak chodzi o jakość wykonania, wszystkie najważniejsze kryteria zostały spełnione. Mamy to bowiem do czynienia z konstrukcją bardzo sztywną i wytrzymałą pod względem mechanicznym. Nie ma tu mowy o nadmiernym wyginaniu się jednostki centralnej czy też klapy ekranu. Nie musimy martwić się także odkształceniami palmrestu podczas intensywnego korzystania z klawiatury czy też skrzypienia zawiasów – działają one w sposób bardzo płynny, zapewniając jednocześnie utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji. Zamontowany zestaw portów i złączy nie jest zbytnio rozbudowany. Z pewnością wielu użytkowników ucieszy dostępność złącza z obsługą interfejsu Thunderbolt 3.

Razer Blade Studio Edition – matryca

Oczywiście wybór przekątnej ekranu jest kwestią indywidualną. Większy laptop zapewnia wygodniejszą przestrzeń roboczą, natomiast model mniejszy jest bardziej mobilny. W każdej chwili można go również podłączyć do monitora zewnętrznego.

Podczas wyboru konkretnego laptopa, warto jednak zwrócić uwagę na to, z jakiej matrycy korzysta. W przypadku konfiguracji najtańszych, będą to zwykłe panele Full HD, natomiast laptopy najlepsze i najdroższe korzystają z wyświetlaczy OLED 4K, które gwarantują bardzo wysoką jakość generowanego obrazu. Uwagę warto zwrócić przede wszystkim na stuprocentowe pokrycie palety barw AdobeRGB, a także wysokie współczynniki kontrastu i szerokie kąty widzenia. Do tego dochodzi odpowiednio dopasowana jasność maksymalna i równomierne podświetlenie ekranu.

Wszystko to sprawia, że oferowane laptopy bardzo dobrze sprawdzają się w ramach pracy profesjonalnej, także w przypadku obróbki grafiki. Należy pamiętać również o tym, że laptopy OLED dysponują ekranami dotykowymi.

Razer Blade Studio Edition – klawiatura i touchpad

Jak na sprzęt do zastosowania profesjonalnego przystało, laptopy zostały wyposażone w nowoczesne klawiatury wyspowe z własnym podświetleniem. Niestety, zostały one pozbawione panelu numerycznego. Użyte materiały i przełączniki sprawiają, że klawisze wyróżniają się bardzo wyraźnym, przyjemnym skokiem. Przekłada się to oczywiście na wysoki komfort pracy, a także na ograniczenie hałasu generowanego podczas intensywnego pisania. Pod tym względem, laptopy sprawdzają się naprawdę dobrze.

Większych zastrzeżeń nie można mieć również do touchpada. Powierzchnia płytki, a także jej właściwości ślizgowe zapewniają komfortowe operowanie kursorem i sprawną obsługę gestów wielopunktowych. Warto nadmienić, że w ofercie Razera znajduje się specjalny, dedykowany sprzęt peryferyjny, który pozwoli dodatkowo zwiększyć wydajność sprzętu. Jest nim eGPU Razer Core X Chroma, czyli stacja, w której może zostać zamontowana zewnętrzna karta graficzna. Dzięki niej, potencjał laptopa dodatkowo się zwiększy.

Razer Blade Studio Edition - wydajność

Wybrane procesory gwarantują naprawdę fantastyczne osiągi podczas obsługi oprogramowania specjalistycznego. Dzięki temu, możecie liczyć na niezawodną pracę zawsze, w każdych warunkach. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę programy najbardziej wymagające pod względem sprzętowym.

Jest to oczywiście zasługa także kart graficznych. Wyróżnić trzeba tu przede wszystkim jednostkę Nvidia Quadro RTX 5000, która została doskonale dostosowana do obsługi najnowszych technologii. Potwierdzają to testy diagnostyczne. W programie 3DMark 11 Performance GPU karta uzyskała średni wynik na poziomie 24497 punktów. Jeśli jednak Wasze wymagania nie są tak duże, a jednocześnie zależy Wam również na tym, aby laptop posłużył do obsługi gier, powinniście decydować się na model z jednostką RTX 2080 Max-Q. Bez większych problemów poradzi sobie z najnowszych produkcjami z segmentu AAA. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Razer Blade Studio Edition – wady i zalety

Wszystko wskazuje na to, że nowy laptop od Razera może zagrozić pozycji Apple na rynku. Przedstawione wyżej urządzenia prezentują się bowiem bardzo dobrze, gwarantują również wykorzystanie wielu nowoczesnych, wydajnych podzespołów, które doskonale radzą sobie z obsługą oprogramowania specjalistycznego.

Po stronie zalet sprzętu należy zapisać także możliwość wyboru jednej z wielu konfiguracji sprzętowych. Do tego wszystkiego dodać musimy także wysoką jakość wykonania obudowy, bardzo solidny sprzęt, więcej niż zadowalające matryce oraz atrakcyjny design. Na co można narzekać? Między innymi na dość dużą wagę sprzętu, a także bardzo wysokie ceny. Mowa tu zwłaszcza o tych najlepszych konfiguracjach.

ZALETY

  • Wysoka wydajność
  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Matryce OLED 4K
  • Solidny osprzęt
  • Obsługa Thunderbolt 3
  • Szybkie dyski twarde SSD M.2 PCIe
  • Bardzo dobre wykonanie obudowy
  • Atrakcyjny design

WADY

  • Laptopy są dość ciężkie
  • Wysokie ceny

Razer Blade Studio Edition – podsumowanie, czy warto?

Choć na wynik rywalizacji na linii Razer i Nvidia – Apple przyjdzie nam jeszcze długo poczekać, śmiało można powiedzieć, że pierwszy krok został postawiony. Laptopy od Razera, a więc firmy specjalizującej się w sprzęcie gamingowym, prezentują się naprawdę dobrze. Co jednak najważniejsze, użytkownicy mogą skorzystać z bardzo wydajnych podzespołów, dzięki którym praca z wykorzystaniem wspomnianych wcześniej programów okaże się bardzo wygodna.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.