Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Quick Charge - jak szybko naładować smartfona?

Szybkie ładowanie baterii w smartfonie jest możliwe dzięki nowym standardom ładowania, jak Quick Charge.

Dla wielu osób szybkie ładowanie telefonu to kwestia bardzo istotna. Smartfony, które są intensywnie użytkowane dość szybko się rozładowują, a standardowa procedura ładowania baterii wymaga czasu. Właśnie w takich sytuacjach świetnie spisuje się opcja Quick Charge. Jak to działa? Czy warto?

Co to jest Quick Charge?

Szybkie ładowanie baterii w nowoczesnych smartfonach to niemal konieczność. Ogniwa mają coraz większą pojemność, a intensywnie użytkowane telefony wymagają regularnego ładowania baterii.

Przełomem było już wprowadzenie ładowarek ze złączem microUSB i stopniowe podnoszenie ich parametrów działania, jednak realny fast charge przyniosły dopiero rozwiązania systemowe typu Quick Charge.

Co warto wiedzieć o systemie Quick Charge?

 • Quick Charge to tylko jeden z systemów szybkiego ładowania baterii w telefonie, ale też jedno z najpopularniejszych rozwiązań tego typu. Inne systemy, które umożliwiają szybkie ładowanie baterii to: Pump Express, VOOC, Dash Charge, TurboPower.
 • Standard Quick Charge jest kompatybilny z urządzeniami, w których znajduje się procesor marki Qualcomm.
 • Do korzystania z systemu Quick Charge konieczna jest również odpowiednia ładowarka do szybkiego ładowania.

Polecane ładowarki Quick Charge

Jak działa szybkie ładowanie?

Technologie szybkiego ładowania baterii cieszą się coraz większą popularnością. Jak działa Quick Charge w praktyce?

 • System Quick Charge w dowolnej wersji (Quick Charge 2.0, Quick Charge 3 itd.) wymaga odpowiedniej ładowarki oraz telefonu z odpowiednim procesorem – Qualcomm.
 • System Quick Charge umożliwia zdecydowanie szybsze przesyłanie energii elektrycznej do ogniwa. Dokładne parametry zależą od wersji systemu.

By w ogóle myśleć o korzystaniu z tej technologii, koniecznym zakupem będzie szybka ładowarka do telefonu. Oczywiście niezbędne jest także posiadanie odpowiedniego smartfona. Informacje o tym, czy posiadane urządzenie może korzystać z Quick Charge znajdziemy w specyfikacji technicznej telefonu. Można też wyszukać tę informację po modelu procesora, jaki znajduje się w telefonie.

Jak Quick Charge wpływa na baterię?

Szybkie ładowanie telefonu budzi wątpliwości. Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy można ładować telefon mocniejszą ładowarką oraz nad tym, czy technologia Quick Charge może zniszczyć baterię. Oto kilka przydatnych informacji:

 • Telefony z szybkim ładowaniem są przystosowane do tej technologii, dlatego ich bateriom w żaden sposób nie zaszkodzi korzystanie z Quick Chargne.
 • Ładowarka do telefonu szybko ładująca posługuje się zmiennym napięciem, co jest bezpieczne dla nowoczesnych ogniw litowych. W początkowej fazie ładowania, ładowarki do telefonu posługują się wyższym napięciem. Gdy bateria jest naładowana do około 60%, ładowarka fast charge korzysta z niższego napięcia i proces spowalnia, co chroni ogniwo przed uszkodzeniem.

Ładowarka szybko ładująca baterię nie jest więc żadnym zagrożeniem dla urządzenia kompatybilnego z tą technologią. Posiadając telefon starszego typu i niekompatybilny z tym systemem, nie należy jednak korzystać z tego rozwiązania.

Ile trwa szybkie ładowanie za pomocą Quick Charge?

Jedną z zalet systemu Quick Charge jest szybsze tempo ładowania baterii. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że efekt zależy od tego, z jakim standardem Quick Charge mamy do czynienia:

 • Quick Charge 1.0 to standard z 2013 roku. Oferował on ładowanie baterii przy napięciu 5V i natężeniu 2A, co pozwala na uzyskanie 10W
 • Quick Charge 2.0 to standard z 2015 roku. Ładowarka Quick Charge 2.0 wykorzystuje napięcie 5V, 9V i 12V oraz natężenie 1,67A, 2A lub nawet 3A, co pozwala uzyskać moc 18W.
 • Quick Charge 3.0 to standard z 2016 roku. Do chwili obecnej jest to najbardziej rozpowszechnione rozwiązanie. Standard ten korzysta z napięcia od 3,6 do 20V przy maksymalnym natężeniu 2,6A lub 4,6A. Maksymalna moc, jaką można uzyskać to 18W, co powoduje, że ładowarka qc 3.0 naładuje do 80% telefon z baterią o pojemności 2750 mAh w około 35 minut. Jak widać w zestawieniu Quick Charge 2.0 vs 3.0 nowszy standard wypada zdecydowanie lepiej.
 • Quick Charge 4.0 to standard z 2017 roku. Rozwiązanie to może działać w dwóch trybach: standardowym oraz USB-C Power Delivery. W przypadku drugiej z tych opcji, ładowarka Quick Charge 4.0 umożliwia uzyskanie mocy nawet 27W, co przełoży się na jeszcze szybsze ładowanie urządzeń mobilnych.

Przy okazji wprowadzenia standardu Quick Charge 4.0 w obiegu pojawiło się również hasło Five for Five, które odnosiło się do tego, że 5 minut ładowania telefonu w tym standardzie wystarczy, by bateria naładowała się na tyle, by umożliwić pracę urządzenia przez 5 godzin.

Ile kosztuje ładowarka Quick Charge?

Ładowarka do szybkiego ładowania telefonu nie musi być droga. Jej cena zależy od standardu tego systemu, jak również od kilku innych kwestii:

 • Rodzaj ładowarki – ładowarki do szybkiego ładowania baterii w smartfonach są dostępne nie tylko w wersji standardowej (sieciowej). Można kupić także przewody USB do komputera, jak również szybkie ładowarki samochodowe.
 • Marka – to kwestia, która ma niebagatelny wpływ na cenę. Ładowarka Fast Charge Samsung będzie kilkakrotnie droższa od zamienników mniej znanej firmy. Jednak ładowarka Samsung Fast Charge lub oryginalna ładowarka Apple Quick Charge iPhone albo ładowarka Huawei Quick Charge będzie z całą pewnością solidniej wykonana i bezpieczniejsza niż produkt mało znanej firmy.
 • Standard Quick Charge – to kwestia, która także ma przełożenie na cenę. Z oczywistych względów ładowarki Quick Charge 1.0 lub 2.0 będą tańsze niż Quick Charge 3.0 ładowarka lub 4.0.

Ceny ładowarek Quick Charge nie są jednak zaporowe – najczęściej to kwestia maksymalnie kilkudziesięciu złotych. Droższe opcje to ładowarki z wieloma portami do kilku urządzeń.

Czy warto kupić ładowarkę Quick Charge?

Szybkie ładowanie Huawei, smartfona Samsung lub iPhone`a zdecydowanie poprawia komfort korzystania z tych urządzeń. Im bardziej intensywnie użytkowany jest telefon, tym bardziej opcja ta się przyda. Czy warto kupić szybką ładowarkę i urządzenia korzystające z szybkiego ładowania?

Zalety i wady ładowania Quick Charge

 • O wiele szybsze ładowanie baterii niż standardowo.
 • Wygoda – urządzenie jest niemal zawsze gotowe do działania.
 • Coraz większa dostępność. Quick Charge i inne systemy szybkiego ładowania to standard w nowszych urządzeniach mobilnych.
 • Konieczność posiadania odpowiedniego smartfona i ładowarki z Quick Charge.
 • Cena oryginalnych ładowarek, jak iPhone Quick Charge, może być wysoka.

Oczywiście szybkie ładowanie, jak i każda inna funkcja może sprawiać problemy. Jeśli szybkie ładowanie przestało działać lub wystąpiły innego rodzaju kłopoty, warto sprawdzić stan techniczny ładowarki – jeśli to najtańsze urządzenie mało znanej marki, mogło dojść do awarii. Warto pamiętać także o tym, że nie tylko ładowarka Quick Charge 3.0, 2.0 lub 4.0 umożliwi naładowanie w krótkim czasie baterii telefonu. Alternatywą są urządzenia pokroju Xiaomi powerbank 20000, które umożliwiają szybkie naładowanie baterii w telefonie lub tablecie.

Czy warto kupić Power bank Fast Charge?

Nie zawsze i nie wszędzie można skorzystać z klasycznego rozwiązania, jakim jest ładowarka. W podróży, na mieście i poza domem przydać może się Powerbank z Quick Charge, który także oferuje szybkie ładowanie baterii. Warto wziąć pod uwagę tę opcję z kilku powodów:

 • Power bank z Quick Charge można kupić w rozsądnej cenie. Świetnym przykładem jest Power Bank Xiaomi 2c 20000 mAh.
 • Power bank z Quick Charge umożliwi naładowanie kilku urządzeń lub jednego kilkakrotnie.
 • To świetne urządzenie, gdy spędza się wiele czasu poza domem lub biurem, gdy nie ma możliwości, by skorzystać z klasycznej ładowarki.

Decydując się na zakup ładowarki do szybkiego ładowania albo power banku z tą opcją, warto pamiętać, by upewnić się, czy użytkowany telefon aby na pewno wspiera ten system. Szybkie ładowanie S7, choć jest to stosunkowo nowy telefon, nie ma oficjalnego wsparcia. Podobny problem może dotyczyć także innych urządzeń, dlatego zawsze warto sprawdzić, czy użytkowany model telefonu umożliwi korzystanie z tej opcji jeszcze zanim sięgniemy po nową ładowarkę lub power bank.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.