Udostępnij
Skomentuj

Przydatne przejściówki do laptopów z systemem Windows

Czasem brakuje w laptopie kilku wejść, by podłączyć wszystkie potrzebne urządzenia. Wtedy przydają się przejściówki.

Dlaczego przejściówki do laptopa są potrzebne?

W erze coraz dalej idącej miniaturyzacji laptopów miejsca na gniazda jest coraz mniej. Projektanci poszukują rozwiązań, dzięki którym liczba wejść nie będzie zbyt mała, ale tak, by nie stracić kompaktowości urządzeń. Jednak wcześniej czy później nadejdzie moment, kiedy nie uda Ci się podłączyć wszystkich potrzebnych sprzętów lub odczujesz brak wymaganego standardu. W takiej sytuacji przejściówki do laptopów są niezwykle przydatne.

Na bokach laptopów mogą wystąpić porty do przesyłania:

 • danych:
  • USB 2.0, 3.0 – obecnie najpopularniejszy typ służący do połączenia z wieloma urządzeniami: telefonem, aparatem czy kamerką internetową; wersja 2.0 oferuje maksymalną szybkość 60 MB/s, a 3.0 umożliwia przesył danych nawet na poziomie nawet 10 Gb/s,
  • USB typu C – najnowszy standard USB ma zupełnie inny kształt od wyżej wspomnianych i oferuje przepływ informacji o szybkości 40 Gb/s,
  • czytnik kart pamięci – podzespół, który pozwala na odczyt oraz zapis kart pamięci typu Flash,
 • obrazu:
  • VGA (analogowo),
  • DVI (cyfrowo-analogowo),
  • HDMI i DisplayPort (wyłącznie cyfrowo, lecz również  z możliwością przesłania dźwięku),
 • sygnału sieciowego – standard RJ-45 służy do budowania przewodowych sieci komputerowych w standardzie Ethernet,
 • dźwięku – wejścia słuchawkowe i mikrofonowe to nadal standard w wielu komputerach, choć dla zaoszczędzenia powierzchni producenci montują tylko jedno gniazdo przeznaczone zarówno do odbioru, jak i przesyłania dźwięku. 

Niestety często urządzenia mają zaledwie kilka z wymienionych portów. Ale nie poddawaj się, bo w ofercie Morele.net znajdziesz szeroką ofertę przejściówek do laptopów, które przezwyciężą każdy problem niekompatybilności złączy. Dzięki temu, niezależnie od tego, w jakie wejścia został wyposażony Twój komputer, podłączysz do niego niemal każdy posiadany przez Ciebie dodatkowy sprzęt wymagany w Twojej pracy, zainteresowaniach czy codziennym życiu.

Polecane adaptery AV

Rodzaje przejściówek do laptopów

Jakie przejściówki znajdziesz na rynku? Różne, i jest ich naprawdę wiele, dlatego przyjrzyjmy się dokładniej poszczególnym rodzajom.

Przejściówki video

Największa popularność dotyczy produktów do konwersji sygnału wideo do i z różnych urządzeń. Są szczególnie przydatne, jeżeli chcesz obejrzeć film na telewizorze, a zapisałeś go na laptopie czy planujesz przedstawić firmową prezentację za pomocą projektora. W takiej sytuacji, nawet jeśli masz do dyspozycji tylko wyjście VGA w laptopie, odpowiedni adapter pozwala przesłać obraz do każdego sprzętu zaopatrzonego w wejście dowolnego rodzaju.

Przejściówki USB

Problemem bywa też kwestia portów służących do przesyłania danych. Ryzyko wystąpienia takiej sytuacji jest częste w przypadku nowych telefonów, drukarek czy przenośnych dysków, w których zastosowano jedynie dużo nowszy i szybszy standard USB typu C. Przejściówki do laptopa umożliwiają przyłączenie ich do wejść starszej generacji – tak samo 2.0, jak i 3.0.

Popularne kable VGA HDMI

Konwersja obrazu przesyłanego z VGA do HDMI oraz odwrotnie to nieco skomplikowana sprawa – ze względu na to, że sygnał w pierwszym standardzie ma charakter analogowy, a w drugim cyfrowy. W związku z tym na linii: wejście VGA w laptopie - złącze HDMI strumień danych musi zostać całkowicie zmieniony.

Adaptery stworzone, by rozwiązać problem konwersji obrazu są wyposażone w odpowiednią elektronikę, która pozwala na skuteczną zmianę sygnału. Mogą mieć formę:

 • krótkiej przejściówki do laptopa (jak w przypadku adaptera AV Gembird HDMI – VGA), 
 • pełnowymiarowych kabli (SAVIO HDMI-VGA o długości 1,8 m lub Gembird HDMI-VGA + Jack 3,6 mm o tej samej długości).

Pierwsza przydaje się, jeżeli już posiadasz kabel wysokiej jakości i nie możesz z niego skorzystać ze względu na brak odpowiedniego portu. Druga jest idealna, jeśli chcesz kupić jeden, lecz perfekcyjnie pasujący dodatek, który szybko rozwiąże Twój problem. Pod względem jakości konwertowanego obrazu nie ma większej różnicy, więc wybór rozbija się o Twoje preferencje.

Stacje dokujące

Jeżeli posiadasz wiele akcesoriów wymagających podłączenia do komputera jednocześnie, na Twoją uwagę zasługują stacje dokujące na USB-C. Te małe urządzenia w dużym stopniu poszerzają funkcje laptopa, za jednym ruchem znacząco zwiększając liczbę dostępnych portów USB – oferują np. czytnik kart pamięci SD czy opcję korzystania ze słuchawek. Dzięki temu w prosty sposób zyskujesz warunki, które byłby w stanie zaoferować Ci komputer stacjonarny, nadal utrzymując niezwykłą mobilność typową dla sprzętów przenośnych.

Uniwersalne stacje dokujące to rozwiązanie nowoczesne i bardzo wygodne. Właśnie dlatego coraz więcej użytkowników wykorzystuje je, aby połączyć wiele różnych peryferii z komputerem. Ograniczona liczba wejść w tej sytuacji przestaje być problemem. Jednak aby użyć tego rodzaju sprzęt, w Twoim laptopie musi występować USB typu C.

Akcesorium przydaje się szczególnie w momentach, kiedy korzystasz ciągle z tego samego zestawu urządzeń. Dzięki odpowiednio przygotowanej stacji dokującej wszystkie peryferyjne sprzęty są gotowe do podłączenia za pomocą tylko jednego przewodu. To zdecydowanie podnosi komfort pracy. Dodatkowo producenci często zaopatrują je w dodatkowy akumulator, który wydłuża czas działania komputera – przydatne szczególnie podczas przerw w dostawie prądu.

Wybierając stację dokującą, poważnie zastanów się, czego od niej oczekujesz, z jakich peryferii korzystasz na co dzień i, w związku z tym, jakie porty są Ci niezbędne. Choć rozwiązania te mają stosunkowo niską cenę, to nie warto przepłacać, jeśli możesz zakupić coś, co idealnie pasuje do Twoich wymagań. 

Uważaj także na wielkość różnych egzemplarzy. Jeżeli zamierzasz używać stacji dokującej jedynie w domu, jej rozmiary nie są tak ważne, jak w przypadku pracy zdalnej lub licznych przeprowadzek.

Polecane modele

Inne praktyczne przejściówki

Adaptery do laptopa przedstawione powyżej to jedynie garstka produktów obecnych na rynku. Opisane zostały wyłącznie te najczęściej używane i najpopularniejsze, jednak istnieją też takie, przeznaczone do specyficznych zastosowań. Wśród nich zwróć uwagę na:

 • czytnik wielu kart pamięci – aktywowany za pomocą USB oferuje funkcje odczytywania, zapisywania danych na kartach pamięci SD, a nawet przenoszenia plików między nimi,
 • przejściówka USB-PS/2 – już nieco przestarzałe wejście do podłączania myszki czy klawiatury ma jeszcze swoich wielbicieli, którzy nie mogą w inny sposób skorzystać ze swoich ulubionych peryferii, jak właśnie za pomocą przejściówki,
 • urządzenie pozwalające na przesyłanie obrazu w rozdzielczości Ultra HD bez karty graficznej 4K; przeważnie takie sprzęty wyposażone są w porty DisplayPort oraz HDMI,
 • adapter Bluetooth – dzięki niemu bez problemów przenosisz dane z telefonu na komputer lub odwrotnie, a także skorzystasz z dodatkowych produktów, np. bezprzewodowej myszki czy głośników.

Szeroka oferta sklepu Morele.net umożliwia znalezienie potrzebnych adapterów do laptopa, a dzięki szybkiej i bezpiecznej wysyłce już niedługo po zakupie podłączasz do swojego komputera niemal każdy sprzęt, jaki tylko chcesz. Dzięki odpowiednio dobranym akcesoriom Twoja praca staje się dużo bardziej efektywna, a komfort, który uzyskasz, jest nieporównywalny z niczym innym.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.