Udostępnij
Skomentuj

Proxy - co to jest i do czego służy?

Umiejętne i świadome korzystanie z proxy jest bardzo przydatne. Dowiedz się, czym jest serwer pośredniczący

Na każdym urządzeniu możesz skutecznie wykorzystywać serwery. Dell laptop lub komputer stacjonarny to jedna opcja, jednak proxy przydaje się także w telefonie czy tablecie. Akcesorium mobilne często są chronione przez użytkowników dużo słabiej niż komputery, a przecież zawierają równie wiele cennych informacji. Warto dbać o ich odpowiednie zabezpieczenia.

Co to jest proxy?

Serwery proxy są swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy stroną internetową i osobą, która ją odwiedza. Dzięki temu użytkownik Internetu zyskuje wiele dodatkowych opcji, a przede wszystkim anonimowość. Na rynku znajdziesz wyspecjalizowane marki, zajmujące się dostarczaniem proxy wyłącznie dla firm. Z ich oferty skorzystasz kupując serwer Fujitsu. Z tym internetowym pośrednikiem można łączyć się na liczne sposoby.

Odmienne są także źródła, z których masz szansę uzyskać dostęp do proxy. Świetną opcją są serwery Intel Xeon. Kupno urządzenia z możliwością ustawienia proxy opłaca się dużym firmom, bo zyskują pełne wsparcie od zewnętrznych operatorów i tworzą sieć dla dużej grupy pracowników. Serwer proxy w domu najczęściej działa wyłącznie na zasadzie korzystania z aplikacji. Tu dostępne są zarówno warianty darmowe, jak i płatne. W drugim przypadku poza samą usługą, przy zakupie zyskujesz także pomoc ze strony firmy zajmującej się udostępnianiem Ci serwera.

Do czego służy proxy?

Anonimowość, jaką zyskujesz dzięki serwerom proxy, wynika z faktu, że posiadają one własny numer IP. Twój adres zostaje przez nie zmieniony, przez co nie da się dotrzeć do konkretnego użytkownika i komputera, z którego pochodzi aktywność na danej stronie. To najczęstszy sposób, w jaki wykorzystywany jest serwer QNAP i jego proxy. Taka aktywność ma swoje blaski i cienie. Dla zwykłego użytkownika to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa podczas surfowania w sieci, ale hacker skutecznie ukryje się, by nie zostać odnalezionym.

Ukrywanie adresu IP może przybrać kilka form. W większości przypadków zamiast numeru użytkownika podawane są dane serwera, jednak istnieje wariant, w którym generowane jest fałszywe IP. Wtedy właściciel strony nie ma dostępu nawet do informacji o tym, z jakiego serwera korzystasz. Dla osób prowadzących witrynę stanowi to pewną niedogodność. Przede wszystkim dane o użytkowniku odwiedzającym portal są nieprawdziwe, co utrudnia prowadzenie statystyk i skuteczne zbieranie informacji chociażby o tym, z jakiej lokalizacji pochodzi największy ruch na stronie.

Dobrze dobrane ustawienia serwera proxy pozwolą Ci zapanować nad aktywnością osób korzystających z danego komputera. To opcja niezwykle przydatna w urządzeniach przeznaczonych do pracy. Blokuje strony internetowe, które nie są potrzebne w momencie wykonywania obowiązków. Funkcję docenią też rodzice chcący mieć kontrolę nad treściami oglądanymi przez ich pociechy. Takie ustawienia sprawdzają się w szkołach, bibliotekach i innych obiektach, gdzie dostęp do komputerów jest powszechny.

Zaletą proxy jest także zwiększenie wydajności podczas korzystania z komputera. Serwery HP lub bramka w internetowej aplikacji mogą w podobnym stopniu przyczynić się do usprawnienia Twoich codziennych działań w sieci. Nie musisz już czekać przy każdych odwiedzinach danej strony na jej zbuforowanie. Kopia witryny zostaje zapisana w plikach proxy i ładowanie następuje błyskawicznie. To opcja przydatna chociażby dla infobrokerów.

Tak naprawdę to Ty wybierasz poziom ochrony i funkcje, jakie ma spełniać proxy. Stawiając na własne serwery Supermicro lub zewnętrzną obsługę proxy, jednocześnie dobierasz ustawienia. Warto pamiętać, że w przypadku blokady strony obejmującej dany kraj lub inne terytorium, bramka internetowa staje się również sposobem ominięcia tych zabezpieczeń. Rodzajów proxy jest mnóstwo, co zwiększa ilość dostępnych form zabezpieczeń. Wiele zależy od tego, jakiego urządzenia używasz. Przykładowo serwer Synology będzie oferował nieco inne parametry niż serwer IBM.

Jak sprawdzić adres serwera proxy?

Nazwa serwera proxy, z którego korzystasz w danym momencie, powinna pojawić się w ustawieniach sieci LAN. Pamiętaj, że to właśnie on w dużej mierze odpowiada za Twoją szybkość korzystania z sieci. Dobry serwer proxy w większości przypadków będzie płatny, bo darmowe odpowiedniki są często znacznie wolniejsze. Nie oznacza to oczywiście, że nie warto dać im szansy. Wypróbuj adres serwera proxy i sprawdź jego dostosowanie do swoich potrzeb. W każdej chwili możesz dokonać zmiany.

Jednak skąd wziąć adres serwera proxy? Właściwie nie jest to problem, bo dostęp do nich w Internecie jest dość powszechny. Serwer proxy darmowy wyszukasz łatwo i szybko na licznych stronach zbierających te adresy. Warto postarać się o polską bramkę. Wtedy masz pewność, że wszystkie strony będą się otwierać na Twoim komputerze. W wielu firmach instalowane są serwery Tower lub innej marki i bez włączenia konkretnego adresu proxy nie ma szans, żeby w ogóle wejść do sieci.

Jak ustawić serwer proxy?

Najważniejsze pytanie brzmi: z jakiej przeglądarki korzystasz? Serwery Lenovo lub inne zawsze adresowane są na podobnej zasadzie. Jednak Opera, Mozilla Firefox czy Internet Explorer mają w nieco inny sposób rozmieszczone opcje umożliwiające połączenie z nimi. Szybkie serwery proxy są świetnym rozwiązaniem dla wszystkich przeglądarek i na każdej z nich warto je włączać. Bez tego nie uzyskasz tak dużej anonimowości ani prędkości działania programu.

Praktycznie w każdym przypadku możliwość połączenia, jaką daje serwer Rack 2U lub jakiejkolwiek innej marki, znajduje się w zaawansowanych ustawieniach przeglądarki. W zbliżony sposób działa także sposób wprowadzania danych o adresie. Wpisujesz go w odpowiednie okienko, a następnie wprowadzasz numer portu, z którego będziesz korzystać. Nieco zmienne są jednak kolejne czynności, jakie wykonywane są dla danych przeglądarek.

Przykładowo w Internet Explorer w menu Narzędzia klikasz Opcje internetowe, a następnie szukasz zakładki Połączenia. Tu wybierasz Ustawienia sieci LAN, a następnie wprowadzasz adres serwera proxy, aby dokonać konfiguracji. Dla porównania w Mozilli przechodzi od razu do ustawień zaawansowanych, jeszcze z poziomu menu ogólnego. Tam znajduje się zakładka Połączenia, a przycisk Ustawienia przenosi Cię do listy możliwych czynności i poleceń. Wybierasz funkcję Ręczna konfiguracja serwerów proxy i wprowadzasz odpowiednie dane.

Wbrew pozorom sprawdzenie adresu IP w sieci jest banalnie proste. Osoba mająca wiedzę o tym, że odwiedzasz dany adres zyskuje wiele informacji na Twój temat, między innymi tę o lokalizacji. Bez względu na parametry Twojego komputera i wykorzystywane oprogramowanie, zawsze warto wykorzystywać serwer proxy. Windows 10, macOS czy Linux – każdy z nich ukrywa w sobie Twoje wrażliwe informacje, a przyspieszenie działania przeglądarki używanej w ramach tych systemów operacyjnych to przydatna możliwość.

Reverse Proxy – co to jest?

Największe zalety tego mechanizmu to bez wątpienia bezpieczeństwo, gdyż dzięki niemu jest możliwe ukrycie przed światem prawdziwego adresu IP serwera docelowego. Inną zaletą reverse proxy może być też np. cachowanie, które posiada wiele przydatnych funkcji jak np. modyfikacja treści czy nagłówków. Warto też wspomnieć, że dzięki reverse proxy można także uruchamiać aplikacje internetowe przy pomocy dockera, czyli technologii, która tak naprawdę stoi za sukcesem mechanizmów konteneryzacji w infrastrukturze serwerowej.

Ideą reverse proxy jest pojedynczy i bezpieczny punkt wejścia do sieci, bez konieczności łączenia z serwerem VPN.

Proxy a VPN – różnice

Zarówno zastosowanie proxy, jak i VPN jest bardzo podobne – ukrywanie IP użytkowników. Czym w takim razie się od siebie różnią? Przede wszystkim bezpieczeństwem, a dokładniej poziomem prywatności i szyfrowaniem. Proxy ukrywa Twój prawdziwy adres IP i nadaje inny, aby odblokować strony czy sieci społecznościowe, które normalnie nie są dla Ciebie dostępne. Niemniej Twoja aktywność wtedy nie pozostaje anonimowa. Dlaczego? Otóż właśnie z tego powodu, iż nie jest szyfrowana.

Korzystając z VPN, nie tylko otrzymujesz nowy adres IP, ale dzięki szyfrowanemu tunelowi zyskujesz ochronę, która zapewni Ci anonimowość w sieci. Za pośrednictwem VPN też możesz uzyskać dostęp do różnych platform streamingowych, które nie są normalnie dostępne w Polsce, jak np. Hulu Polska czy Netflix US. Warto też wspomnieć, że sieć VPN jest przeważnie szybsza. Dlatego bez wątpienia VPN jest dużo lepsze od Proxy.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Serwery - Serwery plików - Routery

Udostępnij
4,0
7 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.