Udostępnij
Skomentuj

Co to jest DNS? Do czego służy? Jak działa?

Internet stanowi dziś standard. Jego efektywne użytkowanie zapewniają nowoczesne rozwiązania, w tym serwery.

Czym są serwery DNS? Do czego służą? Przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące DNS

Co to jest serwer DNS?

Jednym z najważniejszych, choć drugoplanowych serwerów pozwalających korzystać z Internetu jest DNS, czyli Domain Name System. To specjalny protokół przekształcający nazwy domen internetowych na zrozumiałe dla komputerów dane liczbowe, przechowywane w rzeczywistych urządzeniach. Dzięki niemu są one odpowiednio przetwarzane, co umożliwia szybkie wczytywanie całej zawartości stron, a tym samym swobodne przeglądanie treści w Internecie. To naprawdę złożony system o rozproszonym charakterze. Dobry serwer DNS stanowi swego rodzaju bazę będącą podstawą działania prawie wszystkich usług sieciowych.

Polecane serwery

Bez tego rozwiązania komunikacja pomiędzy użytkownikami nie doszłaby do skutku, a w świecie wirtualnym zapanowałby chaos i dezorganizacja. Dlatego spełnia on niezwykle istotną rolę. Mechanizm można porównać do książki telefonicznej, w której do każdej pozycji przypisany zostaje pojedynczy, zupełnie oryginalny i niepowtarzalny numer. Właściwa konfiguracja serwera DNS zapewnia niezawodność połączenia i przesył na wysokim poziomie.

Należy zaznaczyć, że serwery HP i inne są tylko liczną podgrupą. Nie ma indywidualnej centrali, a zamiast niej na wszystkich kontynentach istnieją główne serwery. Te pomniejsze czerpią z nich informacje, o ile doświadczona osoba poprawnie dostosuje je do pracy. Zwykle na domenę przypadają dwa bezpieczne serwery DNS niższego rzędu. W razie gdyby jeden z nich był nieczynny, drugi przejmie jego zadanie, pozwalając na nieprzerwany dostęp do strony internetowej.

Do czego wykorzystuje się serwery DNS?

Wiesz już, czym jest serwer DNS Windows 7 i podobne do niego, ale powinieneś poznać również zakres ich wykorzystania, czyli zrozumieć, do czego tak naprawdę służą. W ogólnym pojęciu są stosowane po to, aby dobrze zorganizować i uporządkować sieć. To prawdziwe stwierdzenie, ponieważ zamysł ich powstania wyniknął właśnie z problemów w opanowaniu mnożących się zasobów. W miarę rozwoju Internet rozpowszechniano w wielu krajach, w związku z czym zdecydowano o jego uproszczeniu, wprowadzając rejestrację witryn.

W dzisiejszych czasach to jednak wyłącznie część funkcjonalności. Obecnie szybkie serwery DNS nie tylko ułatwiają kontrolę nad całym systemem globalnym. Upraszczają one także samą komunikację, bo podczas obsługiwania przeglądarki nie trzeba operować długimi ciągami liczb, lecz prostymi nazwami. Każda osoba siedząca przed ekranem monitora może w sposób sprawny znaleźć wszelkie interesujące ją informacje, bez względu na ich charakter. Co ważne, dotyczy to też aplikacji mobilnych.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze, że choćby serwery Dell pomagają w zwiększeniu bezpieczeństwa, gdyż pozytywnie wpływają na działanie sieci. Odbywa się ono zgodnie z jasno określonymi prawami. Ustalone ramy nie pozwalają na tworzenie zdublowanych adresów, czy też witryn niewidocznych. Dzięki temu dane lokalizacyjne pozostają w pełni chronione przed ingerencją z zewnątrz. Są przesyłane wybranymi kanałami i nie trafiają nigdzie poza wskazany serwer. To ogromna zaleta tego rozwiązania.

Jak działa serwer DNS?

Pomimo sporej dawki wiedzy, jaką miałeś okazję do tej pory zdobyć, to wcale nie wszystko. Jako użytkownik Internetu powinieneś dokładnie zrozumieć zasadę funkcjonowania DNS. Najprościej przybliżyć ją rozpisując poszczególne etapy jednej operacji wyszukiwania. Jest w końcu wykonywana przez niemal każdego, kto posiada w domu komputer oraz router z zakupionym pakietem. Serwer DNS Linux tak jak inne odpowiada za zapytania i to właśnie na nich opiera się mechanizm całego systemu.

Krok po kroku działanie wygląda następująco. Po wpisaniu w okno przeglądarki oznaczenia słownego dowolnie wybranej domeny serwer IBM znajduje ją w zbiorze lokalnym i przesyła prośbę o przetłumaczenie. DNS następnie rozszyfrowuje odpowiadający jej adres IP, czyli po prostu pewien niepowtarzalny ciąg cyfr i przekazuje go na wyższy poziom, a więc do jednego z głównych serwerów. On odczytuje go i wskazuje umiejscowienie stron z odpowiednią końcówką. Ostatecznie w informacji zwrotnej do prywatnego urządzenia elektronicznego docierają pełne dane, po czym treści mogą zostać wyświetlone.

Jak widać, proces jest stosunkowo prosty, i co ciekawe, kompletnie niezauważalny. Realizuje się w bardzo krótkim czasie, który potrafią obliczyć jedynie maszyny. Od wydania polecenia do uzyskania wyniku mija tak niewiele, choć droga pomiędzy poszczególnymi punktami wirtualnymi bywa długa. Profesjonalny serwer Fujitsu i reszta pozwalają zatem korzystać z Internetu w sposób szybki, bez zbędnych opóźnień. To z pewnością ich kolejna pozytywna cecha. Podobnie jak przytoczone wcześniej zalety decyduje ona o niebywałej przydatności tego typu rozwiązania.

Co wpływa na szybkość odpowiedzi serwera DNS?

Pomimo szybkich odpowiedzi, jakie oferują serwery Lenovo, czasem mogą występować różnice w efektach. Oczywiście nie będą one szczególnie widoczne, ale użytkownik może ich doświadczać. Lekkie opóźnienia w ładowaniu stron są normalnym zjawiskiem i niezwykle trudno to wyeliminować. Wpływ ma na to wiele czynników, często niezależnych od odbiorców. Tak naprawdę ciężar odpowiedzialności spoczywa przede wszystkim na operatorach sieci oraz samych serwerów.

W głównej mierze czas otrzymania informacji zwrotnych przekazywanych przez serwer Synology zależy od prędkości przesyłania, czyli przepustowości łącza internetowego. Transmisja powinna zawsze odzwierciedlać poziom uzgodniony z dostawcą, ale niestety często zdarza się, że zostaje on znacznie obniżony. Powodem bywają chociażby remonty rozdzielni czy tras kablowych. Przez to wczytywanie witryn trwa dłużej, a to dla wielu osób oznacza pogorszenie komfortu korzystania z globalnych zasobów.

Kolejnym czynnikiem determinującym szybkość odpowiedzi, jaką zagwarantuje serwer QNAP lub podobne do niego, jest odległość komputera od jednostki gromadzącej dane. Im będzie ona większa, tym bardziej niepomyślne spadki prawdopodobnie wystąpią. Poza tym warto przypomnieć, jak ogromne znaczenie ma odpowiednia konfiguracja. Jeżeli wykonasz ją niepoprawnie, to fakt ten również wpłynie negatywnie na działanie systemu. Dlatego też dostosowanie serwera najlepiej zlecić specjalistom znającym tę dziedzinę od podszewki.

Rodzaje zapytań oraz serwerów DNS

Ostatnia ważna kwestia to przedstawienie, jakie istnieją typy serwerów DNS, a także zrozumiałych dla nich zapytań. Jeśli chodzi o nowoczesne serwery Supermicro, to są one oparte o protokoły autorytatywne. Stanowią zatem serwery lokalne przechowywujące aktualne dane z komputerów. Umożliwiają komunikację z 13 głównymi domenami DNS rozmieszczonymi na całym świecie, o których przeczytałeś już na początku tego artykułu. Można je podzielić na zasadnicze i wtórne. Te drugie pobierają zawartość pierwszych po każdej aktualizacji.

Podział zapytań nie należy do skomplikowanych, co sprawia, że na przykład serwery Intel Xeon działają w sposób prosty i zrozumiały. Właściwie występują jedynie dwa warianty. Rekurencyjne wymuszają odnalezienie informacji o konkretnym adresie lub dostarczenie powiadomienia o ewentualnych błędach. W razie niepowodzenia przekazują polecenie do innych DNS-ów. Iteracyjne z kolei są komunikatami mającymi wskazywać najlepszą odpowiedź, jaką dysponują w chwili rozpoczęcia wyszukiwania. Nie egzekwują one połączenia natychmiastowego i koniecznego w sytuacji, gdy numer IP pozostaje nieznany.

Serwery tower korzystają z hierarchicznej bazy danych, podobnie zresztą jak serwer Rack 2U i szereg pozostałych dostępnych na rynku. Z tego względu istnieją domeny najwyższe TLD oraz tzw. drugiego poziomu. Te pierwsze dodatkowo dzielą się na krajowe, spośród których każda zakończona jest kropką i umieszczonymi po niej dwoma znakami, a także funkcjonalne przybierające formę regionalną, komercyjną, edukacyjną, biznesową czy rządową. Ich słowne oznaczenie będzie odmienne.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.