Udostępnij
Skomentuj

PREYON Red All Claw – recenzja wszechstronnej klawiatury bezprzewodowej

PREYON Red All Claw to klawiatura, która może łączyć się z urządzeniami na trzy sposoby. Co jeszcze potrafi?

Jeszcze nie tak dawno temu mogliśmy korzystać z klawiatury do komputera wyłącznie w jednym rozmiarze. Poza laptopami, do dyspozycji pozostawały właściwie tylko klawiatury pełnowymiarowe, cechujące się dostępnością wszystkich klawiszy, do których przywyknęliśmy, a czasem nawet ich większą ilością, gdy weźmiemy pod uwagę dodatkowe przyciski funkcyjne.

Problem w tym, że taka klawiatura nie zawsze była urządzeniem optymalnym. Czy każdy z nas korzysta z bloku numerycznego? Niekoniecznie. Niektórzy rzadko używają również klawiszy, które w typowej klawiaturze umieszczone są nad strzałkami. W zamian za to chętnie przyjęliby więcej wolnego miejsca na biurku. Właśnie z myślą o takich użytkownikach na rynku pojawiły się klawiatury TKL, a także klawiatury 60%. Właśnie tą drugą konstrukcją jest testowany model PREYON Red All Claw.

Komu może przydać się tego typu klawiatura? Przede wszystkim graczom, którzy korzystają niemal wyłącznie z kilku najpotrzebniejszych przycisków. W zupełności wystarczy im mała klawiatura, a więcej miejsca na biurku to więcej przestrzeni na szybkie i precyzyjne ruchy myszką. Poza tym tego typu konstrukcję łatwiej zabrać ze sobą nawet wtedy, gdy wcale nie planujemy korzystać z dużej torby. Klawiatura PREYON Red All Claw jest naprawdę bardzo mała, dlatego bez najmniejszego trudu zmieści się do podręcznego bagażu. To właściwy wybór dla wszystkich tych, którzy często podróżują, na przykład między kolejnymi turniejami gamingowymi.

PREYON Red All Claw

Klawiatura 60% to również przydatne rozwiązanie dla tych, którzy mierzą się z problemem niewielkiej przestrzeni biurowej. Małe biurko oznacza, że klawiatura pełnowymiarowa może zająć zbyt wiele miejsca. Rezygnując z części numerycznej, strzałek czy klawiszy nad nimi, można zyskać sporo więcej przestrzeni na myszkę, monitor, czy dowolne inne akcesorium.

Czym tak właściwie jest recenzowana klawiatura? PREYON Red All Claw to bezprzewodowa klawiatura gamingowa, jednak mogą z niej korzystać nie tylko gracze. Dzieje się tak dlatego, że została zaprojektowana jako urządzenie o uniwersalnym przeznaczeniu. Czym różni się od typowej klawiatury gamingowej? Chociażby rozbudowanymi standardami łączności bezprzewodowej, pozwalającymi na łączenie się z urządzeniami na różne sposoby. Dla przykładu, klawiatura PREYON Red All Claw może pracować z aż trzema urządzeniami, łącząc się z nimi przy pomocy Bluetooth. Komputer nie wspiera tego standardu? To żaden problem, ponieważ w zestawie znalazł się dołączony odbiornik 2,4 GHz. Zawsze można skorzystać również z tradycyjnej łączności przewodowej.

PREYON Red All Claw – specyfikacja i pierwsze chwile jej użytkowania

Co konkretnie oferuje klawiatura PREYON Red All Claw swojemu nabywcy? Rzućmy okiem na specyfikację:

 • Model: PREYON Red All Claw,
 • Typ: klawiatura mechaniczna,
 • Rozmiar: 60%,
 • Liczba klawiszy: 61,
 • Przełączniki: Gateron Red,
 • Bateria: 2500 mAh (do 200 godzin – deklaracja producenta),
 • Podświetlenie: tak, LED RGB,
 • Łączność przewodowa: tak, odpinany przewód USB,
 • Łączność bezprzewodowa: 3x Bluetooth, odbiornik 2.4 GHz,
 • Dodatkowe: funkcja makr, oprogramowanie towarzyszące,
 • Zawartość opakowania: klawiatura, przewód USB-C - USB-A, odbiornik 2.4 GHz, instrukcja obsługi,
 • Cena: 299 złotych.

Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy do czynienia z urządzeniem o bardzo zaawansowanej specyfikacji. Choć klawiatura PREYON Red All Claw kosztuje 299 złotych, jej parametry wskazywałyby na znacznie wyższą cenę. Dzieje się tak nie tylko ze względu na rozbudowaną łączność bezprzewodową, ale również na podświetlenie RGB czy zastosowane przełączniki mechaniczne. Switche Gateron Red to jedna z najbardziej uniwersalnych i uznanych konstrukcji na rynku.

Zawartość zestawu, w jakim do użytkownika trafia klawiatura PREYON Red All Claw, nie zawiera żadnych niespodzianek. Jest tam wszystko to, czego można by było się spodziewać po tego typu urządzeniu. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na przewód łączący klawiaturę z komputerem, który prezentuje całkiem niezłą jakość, co zwiastuje długą i bezproblemową eksploatację. O odbiorniku 2,4 GHz już wspominaliśmy. Miło, że producent umieścił go wewnątrz pudełka, ponieważ współcześnie coraz częściej zdarza się, że klawiatury wyposażone w Bluetooth nie posiadają alternatywnej możliwości komunikacji z komputerem.

Jak można podsumować pierwsze chwile w towarzystwie klawiatury PREYON Red All Claw? Krótko mówiąc jest bardzo dobrze. Klawiatura prezentuje bardzo wysoką jakość wykonania, a jej wymiary sprawiają, że mamy do czynienia z właśnie takim urządzeniem, jakie sobie wyobrażaliśmy. To bardzo niewielka klawiatura, która oferuje wyłącznie te przyciski, które są absolutnie niezbędne.

PREYON Red All Claw

Pierwsze uruchomienie, połączenie z komputerem

O czym należy pamiętać przed pierwszym uruchomieniem klawiatury? To klawiatura bezprzewodowa, dlatego należy ją wcześniej naładować. Służy do tego przewód dołączony do zestawu, którego jedną stronę podłączamy do klawiatury, a drugą, na przykład, do komputera. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by naładować klawiaturę przy pomocy ładowarki od smartfona.

Dla potrzeb niniejszej publikacji korzystaliśmy z połączenia przy pomocy dołączonego odbiornika 2,4 GHz. Klawiatura PREYON Red All Claw będzie najczęściej wykorzystywana właśnie z komputerami stacjonarnymi, które rzadko wspierają łączność Bluetooth. Chcieliśmy jak najwierniej oddać scenariusz jej typowego użytkowania.

W jaki sposób sparować klawiaturę z komputerem właśnie w ten sposób? Bardzo prosto. Wystarczy włożyć odbiornik do wolnego gniazda USB, włączyć klawiaturę i wybrać odpowiednią opcję połączenia przy pomocy skrótu klawiszowego. Połączenie następuje błyskawicznie i jest bardzo stabilne.

Więcej opcji daje połączenie Bluetooth, gdzie możemy sparować klawiaturę z aż trzema urządzeniami na raz. Do czego można wykorzystać tę funkcję? Chociażby do tego, by w tym samym czasie korzystać z klawiatury na komputerze, tablecie i smartfonie. Wystarczy tylko przełączać się między nimi poprzez odpowiednie skróty klawiszowe.

Kiedy zdecydujemy się podłączyć klawiaturę do komputera przy pomocy kabla, będziemy mogli skorzystać z oprogramowania towarzyszącego. Posłuży nam ono między innymi do tego, by wybrać jeden z dodatkowych efektów podświetlenia RGB. Wszystko po to, by jeszcze bardziej dopasować klawiaturę do indywidualnych preferencji użytkownika.

Pytanie jednak, czy w każdej sytuacji należy podświetlenie RGB włączać? Owszem, wygląda ono bardzo dobrze, jednak należy pamiętać o tym, że mamy do czynienia z klawiaturą bezprzewodową. Korzystanie z niego sprawia, że bateria wyczerpuje się zdecydowanie szybciej niż wtedy, gdy pozostaje wyłączone. Jeżeli zatem chcemy maksymalnie wydłużyć czas pracy na baterii, zrezygnujmy z RGB.

Codzienne użytkowanie klawiatury PREYON Red All Claw

Korzystanie z tego typu klawiatury, jakim jest klawiatura 60%, wiąże się ze sporą zmianą dotychczasowych nawyków i przyzwyczajeń. Wszystko dlatego, że z uwagi na mniejszą ilość przycisków dodatkowych, częściej trzeba posługiwać się skrótami klawiszowymi. Czy jest to wygodne? Z całą pewnością nie aż tak, jak dedykowane przyciski. Co więcej, wymaga dłuższej chwili przyzwyczajenia. Pamiętajmy o tym, że PREYON Red All Claw to model naprawdę mały, w którym zabrakło miejsca nawet na fizyczne strzałki. Decyzję zakupową musimy zatem podjąć w pełni świadomie.

Już na samym początku należy wziąć pod uwagę to, że praca z klawiaturą 60% jest specyficzna. Nie jest to najlepszy wybór dla tych, którzy często pracują z edytorami tekstu. Może się jednak okazać, że w pewnych scenariuszach użytkowania, okaże się nawet lepsza i bardziej wygodna od klawiatury pełnowymiarowej. Kiedy? Chociażby wtedy, gdy będziemy wykorzystywać ją przede wszystkim do grania.

Nie oznacza to jednak, że na klawiaturze PREYON Red All Claw wcale nie da się pisać, a wręcz przeciwnie. To dość przyjemne jednak wymaga dłuższej chwili przyzwyczajenia. Po tym czasie można przy jej pomocy napisać nawet nieco dłuższy tekst. To wciąż pełnoprawna klawiatura mechaniczna, na której pisanie powinno być komfortowe.

W specyfikacji klawiatury znalazły się przełączniki Gateron Red, o uniwersalnej, liniowej charakterystyce. Dzięki temu bez trudu odnajdą się na niej również te osoby, które dotychczas korzystały wyłącznie z klawiatur membranowych. Czerwone przełączniki pracują nieco łagodniej i ciszej od niebieskich, co czyni je konstrukcją zauważalnie bardziej uniwersalną. Nie są to, w żadnym wypadku, przełączniki, które nadają się tylko i wyłącznie do grania. Do pisania i codziennego korzystania z komputera również się sprawdzają.

Mimo tego wszystkiego, to wciąż typowa klawiatura do gier. Z tego powodu modelem PREYON Red All Claw powinni zainteresować się przede wszystkim gracze.

PREYON Red All Claw

PREYON Red All Claw w grach – czy da się grać bez kabli?

To jeden z popularnych wśród graczy komputerowych mitów. Rzekomo na klawiaturze bezprzewodowej nie można grać, ponieważ opóźnienia są na tyle wysokie, że ciężko poruszać się po wirtualnym polu bitwy. Ile w tym prawdy? Ciężko stwierdzić. Starsze klawiatury istotnie miały tego typu problemy, jednak obecnie standardy komunikacyjne zostały dopracowane do tego stopnia, że opóźnienia mogą być skutecznie kompensowane.

Jak PREYON Red All Claw sprawdza się w grach? Krótko mówiąc bardzo dobrze. Nie stwierdziliśmy żadnych problemów z opóźnieniami czy niestabilnością, a typowe atuty małej klawiatury mechanicznej z czerwonymi przełącznikami pozwalały cieszyć się grą. Nie ma zatem żadnych przeszkód by nie zarekomendować jej dla graczy.

Czy warto kupić klawiaturę PREYON Red All Claw?

Klawiatura PREYON Red All Claw to klawiatura typu 60%, dlatego nad jej zakupem należy się bardzo uważnie zastanowić. Jeśli tylko zaakceptujemy ograniczenia tego typu formatu urządzenia, szybko okaże się, że jest to jeden z lepszych, o ile nie najlepszy wybór w tej półce cenowej. Bardzo wysoka jakość wykonania, solidne i sprawdzone przełączniki, podświetlenie RGB i rozbudowane standardy komunikacji to cechy, obok których ciężko przejść obojętnie.

Szukasz małej, uniwersalnej klawiatury? PREYON Red All Claw jest właśnie dla Ciebie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:55
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.