Udostępnij
Skomentuj

Poziomica laserowa i laser krzyżowy - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Poziomica laserowa i laser krzyżowy to narzędzia, które bardzo ułatwiają wiele prac budowlanych.

Są małe, poręczne i wszechstronne, ale poszczególne modele znacznie się od siebie różnią nie tylko ceną, ale i możliwościami. Jak zwykle w takich przypadkach o wyborze decydują indywidualne potrzebny, niemniej jednak warto wiedzieć, czego można się po urządzeniach tego typu spodziewać.

Poziomica laserowa czy laser krzyżowy

Tak naprawdę laser krzyżowy jest specyficznym rodzajem poziomicy, który wysyła kilka wiązek przecinających się pod określonym kątem, jednak domyślnie zawsze jedna z tych wiązek ustawiona jest poziomo. Wiele typowych poziomic z wyższej półki można rozbudować do funkcjonalności lasera krzyżowego poprzez zakup odpowiednich akcesoriów, natomiast w praktyce taka rozbudowa jest często nieopłacalna, ponieważ koszt zakupu wysokiej jakości poziomicy laserowej i akcesoriów przewyższa cenę dobrej klasy lasera krzyżowego. Reasumując – bardziej uniwersalnym narzędziem są lasery krzyżowe, natomiast nieco tańsze są proste poziomnice: na ten wybór warto zdecydować się wtedy, kiedy jest się pewnym, że opcja lasera krzyżowego nie będzie potrzebna.

Jaka poziomnica laserowa do domu, a jaka do zastosowań profesjonalnych?

Podstawowa różnica mająca wpływ na wybór to nie zastosowanie profesjonalne lub amatorskie, tylko zamiar używania urządzenia wewnątrz pomieszczeń lub na zewnątrz. W pierwszym przypadku, a więc w większości zastosowań amatorskich, podstawowe wymogi funkcjonalne spełni każda poziomica laserowa, natomiast na zewnątrz potrzeba sprzętu z dodatkowymi czujnikami – światło słoneczne sprawia, że wiązka laserowa jest niewidoczna i do uzyskania odczytu potrzeba dodatkowego akcesorium.

W zastosowaniach amatorskich zwykle nie ma potrzeby wyboru lasera krzyżowego współpracującego z czujnikiem (tę opcję mają tylko niektóre modele), ale jeśli poziom trzeba wyznaczyć w przestronnym, dobrze oświetlonym pomieszczeniu, to również do użytku domowego potrzebna będzie poziomnica mogąca współpracować ze specjalnym osprzętem.

Opcje podstawowe laserów krzyżowych

 • Lasery krzyżowe w najprostszej wersji generują dwie prostopadłe wiązki laserowe o kącie 120-140°. Taki wariant jest wystarczający do pracy w większości pomieszczeń – laser ustawiony ok. 5 metrów od ściany wyświetli dwudziestometrowe linie.
 • Klasyczny laser o powiększonym kącie pozwoli również, jak w poprzednim przypadku, na wyświetlenie dwóch linii prostopadłych, z tą różnicą, że zasięg wyniesie ok. 180°, co pozwoli na pracę na dużo większej przestrzeni. Dzięki takiej konfiguracji możliwe jest także wykorzystanie poziomnicy laserowej w mniej dostępnych miejscach, gdzie powiększenie kąta wyświetlania rozwiąże problem widoczności linii. Tego rodzaju urządzenia w użytku domowym rozwiązują w zasadzie wszystkie problemy – są często używane również jako poziomice laserowe dla glazurników, ponieważ umożliwiają wyznaczenie kątów prostych na ścianach, podłogach i suficie.
 • Lasery wieloliniowe to sprzęt przede wszystkim do zastosowań profesjonalnych – mogą one wyświetlić kilka (do ośmiu) linii pionowych i poziomych przecinających się ze sobą. Ze względu na konieczność zastosowania specyficznej podstawy, urządzenia te nazywa się niekiedy „pajączkami”.
 • Lasery krzyżowe wielopłaszczyznowe – to najwyższy stopień rozwoju poziomic laserowych. Wyświetlają one mniej linii niż wieloliniowe, ale za to w tym przypadku są to linie dookolne, co pozwala na montaż wielu niezależnych elementów na płaszczyznach leżących w dowolnych miejscach. Jest to jednak sprzęt używany przede wszystkim przy pracach konstrukcyjnych, o mniejszym zastosowaniu amatorskim.
 • Lasery rotacyjne – jest to produkt specyficzny, który wyświetla tylko linię dookolną (pojedynczą) i pionownik w górę (jako punkt nad urządzeniem). Tego rodzaju poziomica ma więc zastosowanie bardziej ograniczone niż laser wielopłaszczyznowy, ale jednocześnie pozwala na większa swobodę niektórych prac niż zwyczajny laser wieloliniowy.

Inne cechy ważne przy wyborze

 • Blokada kompensatora. Kompensator jest niewielkim układem pryzmatów, które pozwalają na automatyczne poziomowanie urządzenia. W normalnych warunkach poziomnica laserowa samopoziomująca jest urządzeniem przydatnym – jeśli nie jest ustawiona poziomo, wydaje dźwięk lub wyłącza się. Problem polega jednak na tym, że tego rodzaju urządzeniem nie da się wyświetlić linii skośnych – w tym celu trzeba użyć mechanizmu blokującego kompensator. Warto dodać, że zakres samoczynnego poziomowania w dobrych jakościowo laserach wynosi ok. 10% (5-6°)
 • Dalmierz. Poziomica laserowa z dalmierzem pozwala wyeliminować jeden dodatkowy przyrząd. Dalmierz i funkcja poziomnicy działają niezależnie od siebie. Taki wariant jest przydatny szczególnie dla osób, które albo dysponują już dobrej jakości dalmierzem, albo z jakiegoś powodu chcą zastąpić konieczność posiadania dwóch urządzeń – jednym.
 • Statyw. Poziomnica laserowa na statywie ma tę oczywistą zaletę, że może zostać ustawiona na dowolnej wysokości – bez statywu dedykowanego należy użyć statywów zaimprowizowanych, co jednak zwykle powoduje utratę części funkcjonalności. Poziomnice laserowe i lasery krzyżowe ustawione na statywie są zdecydowanie stabilniejsze, a przy tym można ustawić je w miejscach trudniej dostępnych. Co ważne, wiele modeli poziomic i laserów krzyżowych może zostać zainstalowanych na statywach fotograficznych. Do realizacji zadań trudniejszych, wymagających instalacji poziomicy w niedostępnym miejscu lub na nietypowej wysokości używa się statywów rozporowych.
 • Uchwyt ścienny. Dodatek ten może być alternatywą dla zwykłego statywu. Dostępnych jest wiele modeli, przy czym najprostsze to kątowniki mocowane do ściany, a najbardziej skomplikowane mogą służyć również jako niskie trójnogi. Wybrane uchwyty mają wkładkę magnetyczną umożliwiającą montaż do powierzchni metalowych.
 • Pyłoszczelność i wodoszczelność. Poszczególne urządzenia dość znacznie różnią się od siebie pod tym względem. Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić klasę IP urządzenia, jeśli jest to istotne ze względu na jego przyszłe zastosowania.
 • Wyłączanie linii. Poziomica krzyżowa jest urządzeniem wymagającym sporej ilości energii, dlatego możliwość wyłączenia niektórych linii jest ważną opcją dodatkową. Poza oszczędnością energii pozwala to zniwelować uciążliwość związaną z pracą urządzenia dla osób postronnych.
 • Opakowanie transportowe. Wielu producentów oferuje ten sam model poziomnic i laserów krzyżowych w różnych opakowaniach transportowych: miękkich „torebkach” lub sztywnych walizkach. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ wewnątrz urządzeń znajdują się czułe i wrażliwe elementy, które najłatwiej uszkodzić właśnie w czasie transportu, jeśli poziomnica nie jest właściwie zabezpieczona.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.