Udostępnij
Skomentuj

Polerka samochodowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Polerka samochodowa jest w stanie sprawić, że utracony wcześniej blask lakieru samochodowego powróci.

Promienie słoneczne, mróz czy deszcz są w stanie sprawić, że lakier na karoserii nie wygląda już tak idealnie. Do tego dochodzą zarysowania i otarcia, które mogą powstać na skutek różnych czynników. Eksploatacja samochodu doprowadza do tego, że nie wygląda on już tak atrakcyjnie wizualnie. Przywrócenie jego dawnego blasku nie będzie stanowić tak dużego problemu – o ile zostanie wybrana odpowiednia polerka samochodowa, która okaże się dobrą inwestycją w przyszłość. Czy podczas wyboru tego urządzenia należy kierować się rankingami popularności?

Jak wypolerować samochód? Sprawdzone sposoby

Polerowanie samochodu można powierzyć zakładom, które specjalizują się w car detailingu. Nazywane również SPA dla aut pociąga za sobą jednak konieczność zaangażowania pokaźnych nakładów finansowych.

Samochód można wypolerować także na własnym podwórku. Można do tego wykorzystać siłę własnych rąk. Jest to jeden ze sprawdzonych sposobów, który pozwala jedynie na usunięcie powierzchownych uszkodzeń. Ręczne polerowanie pojazdu mechanicznego wymaga także dużej ilości czasu, a na dodatek bywa męczące.

Zdecydowana większość kierowców decyduje się na sposób mechaniczny, który wymaga zaangażowania polerki. Należy jednak umiejętnie posługiwać się tą maszyną, aby lakier został wyrównany na całej powierzchni równomiernie. Polerka pozwala na szybszą i efektywniejszą pracę.

Co daje polerka samochodowa?

W głównej mierze jest to urządzenie, które pozwala na korektę lakieru na powierzchni całej karoserii. To ono pozwala na usunięcie rys, a także hologramów. Wszystkie defekty powłoki lakierniczej znikną. Lustrzany blask karoserii nadal będzie widoczny.

Rodzaje polerki do lakieru samochodowego

Jaka polerka samochodowa będzie najlepsza? Zacznijmy od typów tego urządzenia. Polerki można podzielić na trzy grupy.

Pierwszą z nich stanowią polerki rotacyjne, które wykonują ruch obrotowy wokół własnej osi. W sklepach można otrzymać polerki, których prędkość wynosi od 600 do 3000 obr./min. Maszyna, która nazywana jest również obrotową, powoduje wytworzenie dużej ilości ciepła i tarcia. Należy jednak na to uważać, ponieważ źle wykonywane ruchy mogą doprowadzić do uszkodzenia powłoki lakierniczej. To dlatego spotkać się można z opiniami, że polerka rotacyjna dedykowana jest tylko dla doświadczonych osób. Jeśli nie korzystałeś jeszcze nigdy z tego rodzaju urządzenia, postaw na typ, który opisujemy w dalszej kolejności.

Polerka Dual Action (DA) doprowadza do wytworzenia ruchu, który odbywa się po orbitach w kształcie elipsy. Do tego ma się do czynienia z niewymuszonym ruchem rotacyjnym. W porównaniu do urządzeń rotacyjnych maszyna Dual Action nie powoduje tak mocno inwazyjnego ruchu. W tym przypadku ma się do czynienia z obrotami, których wartość wynosi od 2000 do 5500 obrotów na minutę. DA można podzielić na te z mniejszym lub większym skokiem. Tego typu polerki poleca się najczęściej amatorom, którzy nigdy wcześniej nie wykonywali samodzielnie polerowania.

Polerki Triple Action to połączenie możliwości, jakie zapewniają DA oraz urządzenie rotacyjne. Ruch wykonywany jest po orbicie. Tarcza może swobodnie obracać się wokół własnej osi centralnej. Ma się tu do czynienia ze zwiększeniem momentu obrotowego przy jednoczesnym wytracaniu na prędkości. Tego typu urządzenie polecane jest dla osób, które nie chcą mieć do czynienia z ogromną ilością wibracji. Zaletą jest to, że operator polerki nie zostaje tak mocno obciążony jej ruchami. Praca z udziałem Triple Action jest równomierna.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polerki samochodowej?

Jaką polerkę samochodową kupić? Pod uwagę należy wziąć następujące parametry:

  • regulacja prędkości obrotów – pozwala to na dobranie urządzenia do rodzaju prac, które są do wykonania. Dodatkowa funkcja, tzw. miękki start, umożliwia efektywne nałożenie pasty polerskiej;
  • rodzaj silnika – do wyboru są silniki szczotkowe (tanie, jednak wymagają regularnej wymiany szczotek oraz konserwacji wirnika) oraz bezszczotkowe (droższe, wydajniejsze, nie wymagają konserwacji, są w stanie zapewnić dwukrotnie wyższy żywot silnika);
  • moc silnika – na tyle duża, aby była w stanie zapewnić wydajną i bezproblemową pracę. Polecane urządzenia mają silnik, których moc wynosi 500 W;
  • waga polerki – dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Ciężkie urządzenia mogą utrudniać precyzyjne wykonywanie ruchów. Zbyt lekkie polerki mogą nie zapewniać odpowiedniego docisku;
  • talerze polerskie – maszyna powinna umożliwiać pracę z padami polerskimi o różnej średnicy;
  • przewód zasilający – umożliwiający swobodną pracę. Najlepiej, jeżeli jego długość będzie wynosić 5 metrów lub więcej.

Należy zwrócić uwagę także na dostępność części wymiennych, jeżeli doszłoby do usterki, oraz na oferowane warunki gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jaka najlepsza pasta polerska do lakieru samochodowego? Opinie

Opinie na temat dostępnych past polerskich mogą się różnić. Do wyboru są różnorodne produkty, które mają swoje zalety oraz wady. Prawdą jest to, że każdy użytkownik powinien wybrać pastę polerską, która będzie dopasowana do jego potrzeb. Do wyboru jest kilka rodzajów past. Ich podział został dokonany na podstawie doboru ziarna polerskiego:

  • pasty agresywne – są w stanie doprowadzić do likwidacji nawet największych rys. Mają wysoki współczynnik ścieralności;
  • pasty uniwersalne – przeznaczone do likwidacji średniej wielkości rys. Mogą być używane jako dopełnienie całego procesu polerskiego;
  • pasty wykończeniowe – mają za zadanie sprawić, aby błysk lakieru był jak najbardziej widoczny, pomagając także zlikwidować defekty, jakie mogły powstać podczas użytkowania poprzednich past;
  • woski ochronne – nakładane na samym końcu. To dzięki nim do lakieru samochodowego nie przykleja się żaden brud. Wosk zabezpiecza także przed czynnikami, jakie spotykane są na drodze, oraz nadaje warstwę hydrofobową (pomaga ona odprowadzać szybciej wodę, która po intensywnych opadach może zalegać na karoserii).

Ile kosztuje polerka samochodu?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie może być trudne, ponieważ ceny tych urządzeń są różne. Przyjmuje się, że dobrej jakości polerka samochodowa to koszt w wysokości kilkuset złotych. Oto kilka przykładów urządzeń oraz ich ceny, które zasługują na zaufanie ze strony potencjalnych konsumentów:

Czy warto samemu wypolerować samochód?

Tak. Osoby, które są w stanie sprawnie posługiwać się polerką samochodową, mogą na tym zaoszczędzić nawet do tysiąca złotych. Takie bowiem ceny obowiązują w miejscach, które specjalizują się w car detailingu. To prawda, że inwestycja w takie urządzenie jest spora. Jednak są to pieniądze, które wydaje się raz. Nie trzeba będzie myśleć o tym, że za każde przywrócenie lustrzanego blasku karoserii samochodowej trzeba będzie zapłacić kolejne 1000 złotych.

Należy jednak poświęcić na takie działania sporą ilość czasu. Najlepiej jeden weekend, aby mieć pewność, że polerowanie zostanie wykonane w sposób dokładny i rzetelny.

Dokonując wyboru polerki samochodowej, warto zwrócić uwagę na rankingi, które tworzone są na podstawie opinii konsumentów. To ich rekomendacje są w stanie wskazać, które urządzenia do polerowania są w stanie sprostać oczekiwaniom innych osób.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.