Udostępnij
Skomentuj

Polecane drukarki laserowe do domu i biura

Polecane drukarki laserowe to dobre rozwiązanie do domu i biura. Która drukarka laserowa? Pomagamy wybrać!

Drukarka laserowa to pierwszy wybór wszystkich tych, którzy planują drukować dużo i często. Dzięki niskim kosztom eksploatacji możliwe jest wydrukowanie większej ilości dokumentów w tej samej cenie, co czyni takie drukarki właściwym rozwiązaniem zarówno do użytku domowego, jak i biurowego.

Dzieci uwielbiają kolorować, wycinać i rozwiązywać łamigłówki? Drukarka laserowa kolorowa sprawi, że ich ulubiona rozrywka nie będzie kosztowała wiele. Gdzie może przydać się drukarka ze skanerem? Przede wszystkim w biurze, by zapanować nad dokumentami, których często jest zbyt dużo, by szybko katalogować je w typowych segregatorach. Jaka drukarka do domu? Przedstawiamy polecane drukarki laserowe i to, czym kierować się przy wyborze jednej z nich. Być może to właśnie jedno z przedstawionych poniżej urządzeń okaże się tym optymalnym. Sprawdź zatem polecane drukarki laserowe wielofunkcyjne i te mniej rozbudowane.

Polecane drukarki laserowe do domu

Jaka drukarka laserowa do domu będzie odpowiednim wyborem? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Drukarka laserowa do domu powinna być przede wszystkim wygodna w codziennym użytkowaniu. Drukarka laserowa z Bluetooth czy z Wi-Fi to rozwiązanie, które na pewno ułatwi Ci obsługę tego urządzenia. Drukarka do domowego użytku powinna mieć też wysoką rozdzielczość, jeśli chcesz czasem drukować za jej pomocą zdjęcia. Wartość rozdzielczości określa się symbolem DPI. Warto zatem, jeśli w planach mamy wydruki właśnie zdjęć, zwrócić uwagę na to, by współczynnik DPI był jak najwyższy. Zastanów się także, czy wystarczą Ci druki czarno-białe, czy drukarka laserowa kolorowa okaże się niezbędna. Za drugą opcję trzeba bowiem zapłacić nieco więcej, zajmuje też więcej miejsca. Jeśli w Twoim domu są uczące się w szkole dzieci, na pewno warto postawić na zakup sprzętu drukującego w kolorze.

Jaka drukarka laserowa kolorowa będzie dobrym wyborem? Jeśli zależy Ci na dobrej jakości kolorowych wydrukach laserowych, warto zainwestować w droższy, lepszy model. W najtańszych wersjach często brakuje ostrości i wyraźnych przejść lub granic między barwami. Polecane drukarki laserowe tanie w eksploatacji? Kartka kolorowego druku laserowego wyniesie nas maksymalnie złotówkę, o połowę taniej w porównaniu z atramentem. Pamiętaj jednak, aby przy zakupie sprawdzić dany model pod względem gabarytów. Jeśli w swoim domu nie dysponujesz wystarczającą przestrzenią na postawienie drukarki, powinieneś zdecydować się na model wyposażony w obsługę łączności bezprzewodowej Wi-Fi, co pozwoli Ci wyeliminować kolejne kable i umieścić drukarkę w takim miejscu, że zniknie z pola widzenia domowników poza momentami, gdy będzie potrzebna. Mniejsza drukarka laserowa obsługująca wydruki w kolorze ma jednak jeden istotny mankament – zasobnik na papier zmieści mniej czystych kartek do zadrukowania. Na szczęście, choć będzie zauważalnie mniejszy niż w typowych konstrukcjach biurowych, do potrzeb domowych wciąż w zupełności wystarczy.

Poniżej zamieszczamy nasz niewielki ranking drukarek laserowych do użytku domowego. Jest to zestawienie, które prezentuje różne modele w zależności od potrzeb domowników. Dlatego zobaczysz tu takie urządzenia jak tania drukarka laserowa czy mała drukarka laserowa. Mamy nadzieję, że dzięki temu szybko zorientujesz się co do cen za tego rodzaju sprzęty oraz pomożemy Ci w zakupie idealnego dla Ciebie produktu.

Drukarka laserowa HP LaserJet M110we

Mała drukarka laserowa HP to jeden z tych sprzętów, który będzie odpowiedni do użytku domowego. Przede wszystkim jest to jeden z tańszych modeli na rynku, dlatego jeśli szukasz oszczędności, to warto rozważyć jego wybór. Jest to oczywiście drukarka monochromatyczna, co w tej cenie nie zaskakuje. Na plus oczywiście zasługuje łączność bezprzewodowa Wi-Fi, dzięki czemu nie będzie ograniczał Cię żaden przewód.

Drukarka laserowa HP LaserJet M110we

Drukarka laserowa HP LaserJet M110we

Drukarka laserowa Brother HL-1223WE

Drukarka laserowa Brother to droższy wybór ze względu na wyższą rozdzielczość druku, który wynosi aż 2400 x 600 dpi. Zależy Ci na wydruku z większą dokładnością, ale nadal potrzebujesz wyłącznie czarno-białej kopii? Model marki Brother powinien zatem wpisać się w Twoje wymagania.

Drukarka laserowa Brother HL-1223WE

Drukarka laserowa Brother HL-1223WE

Drukarka laserowa HP Color Laser 150nw

A jakie są polecane drukarki laserowe kolorowe? Z pewnością do tej grupy należy model HP Color Laser 150 nw. Mimo że za wspomniane udogodnienie należy dopłacić, to jest to urządzenie, które można wpisać w kategorię z nazwą: tanie drukarki laserowe. Rozdzielczość druku 600 x 600 dpi oraz łączność bezprzewodowa Wi-Fi to jednak główne cechy dla tego rodzaju sprzętu (w tej półce cenowej).

Drukarka laserowa HP Color Laser 150nw

Drukarka laserowa HP Color Laser 150nw

Polecane drukarki laserowe do biura

Jaka drukarka laserowa do firmy będzie najlepszym wyborem? Na pewno powinna być wielofunkcyjna. Urządzenie ze skanerem czy funkcją ksero to już standard, bez tego trudno jest pracować. Utrzymanie takiego urządzenia powinno być też opłacalne. Przy standardowym wykorzystywaniu sprzętu w zupełności wystarczy drukarka A4 laserowa – 297 × 210 milimetrów. Jednak w przypadku, kiedy przewidujemy drukowanie większych materiałów, przydatnych czy to w reklamie, czy na użytek wewnętrzny, do prowadzenia szkoleń, prezentacji itp., warto zastanowić się nad drukarką laserową A3 – 420 × 297. Format ten często wykorzystywany jest do druku broszur, ogłoszeń czy plakatów.

Ponadto warto zwrócić uwagę na rozdzielczość. Standardem jest rozdzielczość 600 dpi, która wystarczy zarówno do drukowania, jak i skanowania większości dokumentów tekstowych. Gdy chcesz powiększyć zeskanowany dokument i wydrukować go w większym formacie, warto pomyśleć o urządzeniu, które pracuje z rozdzielczością 1200 dpi. Przy zakupie drukarki sprawdź także, ile trwa wydruk pojedynczej strony. To szczególnie istotne w przypadku biur, w których popyt na drukowanie jest wysoki. Krótszy czas drukowania strony to mniejsze kolejki do drukarki. Najszybsze, dostępne w sprzedaży urządzenia wielofunkcyjne laserowe są w stanie drukować z wydajnością nawet powyżej 30 stron na minutę.

Droższe są drukarki laserowe A3 z możliwością wydruku w kolorze, jednak w ich przypadku mamy do czynienia z rozwiązaniem kompleksowym, właściwie wyczerpującym potrzeby większości nabywców w zakresie drukowania, skanowania i kopiowania. W zamian za wyższą opłatę otrzymamy urządzenie uniwersalne, o bardzo szerokim spektrum zastosowania. Drukarka laserowa kolorowa to również idealny wybór dla szkół czy przedszkoli, gdzie zapotrzebowanie na kolorowe wydruki jest szczególnie duże.

W miejscach, gdzie drukuje się naprawdę dużo, warto zainwestować w większe i droższe urządzenie, które zagwarantuje wysoką jakość wydruku, będzie posiadało możliwość połączenia z kilkoma komputerami, ale będzie też ekonomiczne. Z kolei osoby, które pracują poza biurem, na przykład przedstawiciele handlowi, będą potrzebowały innego rodzaju sprzętu. Najlepszym rozwiązaniem będzie mobilna drukarka laserowa, która łączy się z komputerem za pomocą technologii Bluetooth. Dzięki temu urządzeniu możesz drukować praktycznie wszędzie. Pamiętaj jednak, że kupując taki sprzęt, powinieneś zwrócić uwagę na wydajność akumulatora, która decyduje, jak długo drukarka może pracować bez podłączenia do prądu. Naturalnie – im dłużej, tym lepiej – tego typu urządzenie powinno być gotowe do pracy niemal cały czas, bez konieczności zaprzątania sobie głowy czynnościami eksploatacyjnymi.

Przejdźmy zatem do propozycji konkretnych drukarek laserowych. Poniżej krótka lista modeli, które warto rozważyć do użytku biurowego. Liczymy na to, że poniższe propozycje ułatwią Ci wybór najlepszego dla Ciebie urządzenia.

Drukarka laserowa Brother HL-L2352DW

Brother drukarka laserowa HL-L2352DW jest monochromatyczna i w zupełności wystarczająca do mniejszych biur. Zapewnia zadowalającą rozdzielczość druku 1200 x 1200, a co ważne – ma funkcję automatycznego druku dwustronnego, co znacząco przyspiesza proces drukowania.

Drukarka laserowa Brother HL-L2352DW

Drukarka laserowa Brother HL-L2352DW

Drukarka laserowa HP LaserJetPro M404dn

Model drukarki laserowej HP LaserJet Pro jest polecany z wielu powodów. Możesz bowiem liczyć tu na takie udogodnienia jak: automatyczny druk dwustronny, prędkość druku 38 stron na minutę czy rozdzielczość druku wynoszącą aż 4800 x 600 dpi. Niestety jest to drukarka laserowa pracująca w sieci przewodowej, więc sprawdzi się najlepiej jako stale podłączona do jednego komputera.

Drukarka laserowa HP LaserJetPro M404dn

Drukarka laserowa HP LaserJetPro M404dn

Drukarka laserowa HP LaserJet CP5225dn

A może potrzebujesz drukarki laserowej do biura, która umożliwia druk w większym formacie A3? Model LaserJet CP5225dn drukuje w dodatku w kolorze i ma zaprogramowany automatyczny druk dwustronny. Niestety ponownie jak poprzednik cechuje się wyłącznie pracą przewodową, więc będzie odpowiedni jako podłączony głównie do bazowego komputera stacjonarnego w biurze.

Drukarka laserowa HP LaserJet CP5225dn

Drukarka laserowa HP LaserJet CP5225dn

Drukarka laserowa kolorowa – jak działa?

Sposób działania drukarek laserowych jest zbliżony do systemu kserokopiarek. Wałek pokryty jest światłoczułym materiałem lub krzemem. Przed rozpoczęciem procesu następuje jego naelektryzowanie. Następnie ma miejsce naświetlanie laserem lub linijką diodową. Wówczas ładunek elektryczny zostaje utracony w naświetlonych miejscach. Toner z kolei dociera do bębna prowadzonego obok kasety z tonerem za pomocą ładunku elektrycznego. Wcześniej następuje wymieszanie i dystrybucja tonera. Toner znajduje się już na kartce, jednak obraz na papierze jest jeszcze dość luźny. Pod wpływem ciepła i nacisku wałka następuje jego utrwalenie. Twój wydruk jest gotowy.

Działanie drukarek laserowych monochromatycznych nieco różni się od kolorowych. Przede wszystkim odróżnia je liczba eksploatowanych tonerów. Drukarka monochromatyczna wyposażona jest w jeden, czarny toner, natomiast kolorowa aż w cztery tonery CMYK: Cyan, Magenta, Yellow i Black. Sprzęty różnią się także nieco budową. W drukarce czarno-białej znajduje się tylko jeden bęben, jeden laser i jeden zbiornik na toner. Z kolei w drukarce kolorowej, biorąc pod uwagę większą liczbę tonerów, mamy aż cztery tego typu zespoły, ułożone w niewielkiej odległości, równolegle względem siebie.

Drukarka laserowa – koszt eksploatacji

Podczas poszukiwań odpowiedniej drukarki zapewne będziesz zwracać uwagę na cenę urządzenia. Drukarka laserowa czarno-biała może być naprawdę tania. Koszt jej zakupu może wynieść już nawet około 300 złotych i bardzo często pomaga na uniknięcie najpoważniejszej wady drukarek atramentowych z tego pułapu cenowego. Do sprzętu zasilanego atramentem dołączany jest najczęściej startowy zestaw tuszów, pozwalający wydrukować naprawdę mało dokumentów. Kiedy przychodzi czas na ich wymianę, często okazuje się, że ich koszt jest niewiele niższy od urządzenia drukującego! Jest to jeden z powodów, dla których drukarka laserowa ma wyraźną przewagę nad atramentową. Początkowy koszt zakupu urządzenia laserowego może być wysoki, lecz późniejsza cena druku będzie zdecydowanie niższa niż w przypadku drukarki atramentowej.

Zatem jaką drukarkę kupić? Przed zakupem powinieneś dowiedzieć się, jakie są ceny tonerów w danym modelu. A potrafią one być różne. Na rynku nie brakuje też zamienników, które są tańsze niż oryginały. Podczas zakupów warto wziąć pod uwagę wszystkie funkcje, które oferuje drukarka laserowa. Posiada opcję jedynie wydruków, a może dodatkowo skanuje i kopiuje dokumenty? Drukarka laserowa ze skanerem to dodatkowa funkcjonalność za niewielką dopłatą. To, jaki sprzęt wybierzesz, jest uzależnione od Twoich potrzeb. Istotnym elementem podczas zakupu jest to, czy drukarka wykonuje tylko wydruki czarno-białe czy również te w kolorze? Te pierwsze są dostępne w dużo bardziej atrakcyjnych cenach. Jaką drukarkę laserową monochromatyczną warto wybrać? Opcji dostępnych na rynku jest mnóstwo. Zapewne bez problemu znajdziesz zarówno tanie drukarki laserowe, jak i te nieco bardziej rozbudowane.

Z pewnością podstawowym elementem decydującym o zakupie jest późniejsza cena materiałów eksploatacyjnych. W przypadku drukarek monochromatycznych wydruk może wynosić zaledwie kilka groszy za jedną kartkę, warto więc wybrać takie ekonomiczne rozwiązanie, jeśli planujemy naprawdę wiele czarno-białych wydruków. Użytkownicy, którzy nie planują drukowania zdjęć czy grafik, zwykle inwestują właśnie w drukarki monochromatyczne. Sprawdzają się one również świetnie w biurach, gdzie zazwyczaj potrzebne są wydruki tekstu, tabel czy wykresów.

Dlaczego warto kupić drukarkę laserową? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jakie są zalety drukarki laserowej? Na pewno są one bardzo wydajne. W warunkach domowych z powodzeniem może minąć nawet kilka lat, zanim pojawi się konieczność napełnienia ich tonerem. Jeden toner starcza nawet na 10 000 stron. Są one także mało awaryjne.

Bardzo dużą zaletą zarówno drukarki laserowej monochromatycznej, jak i drukarki laserowej kolorowej jest szybkość ich działania. Jest ona jednak zauważalna dopiero przy większej liczbie drukowanych stron. Rozgrzanie bębnów potrzebuje nieco czasu. Zatem w przypadku pojedynczych stron nie można spodziewać się zawrotnej prędkości druku. Najtańsze drukarki laserowe pracują aż o 2,5 raza szybciej niż atramentowe. Poza tym wydruk uzyskany z drukarki laserowej jest gotowy do użytku od razu. Nie ma ryzyka rozmazania kolorów, co może zdarzyć się w przypadku druku tuszem w urządzeniach atramentowych.

Warto wiedzieć, że urządzenie wielofunkcyjne laserowe tworzy wydruki w większym stopniu odporne na działanie wody. Jeśli zamierzamy na przykład drukować plakaty umieszczone na dworze, to będzie on widoczny i zachowa swoją pierwotną formę nawet podczas kontaktu z deszczem. Nie osiągniemy takiego efektu w przypadku druku atramentowego, gdyż tusz nie jest wodoodporny i bardzo często się rozmywa. Ponadto współczesne drukarki laserowe mają wiele dodatkowych, ciekawych opcji, które z pewnością ułatwiają ich eksploatację. Jednym z takich elementów będzie wbudowana opcja Wi-Fi. Dzięki niej unikniemy dodatkowych kabli wymagających podpięcia drukarki do komputera stacjonarnego czy laptopa. Cena drukarki z tą opcją jest jednak wyższa.

Jaką drukarkę laserową z Wi-Fi wybrać? Polecanych modeli jest wiele, a Ty musisz wiedzieć, na jakich innych opcjach Ci zależy. Ciekawym rozwiązaniem dostępnym w niektórych modelach jest opcja drukowania z podłączonych do drukarki dysków, pendrive'ów, kart pamięci lub telefonów. Niektóre modele posiadają także opcję automatycznego druku dwustronnego, co z pewnością zmniejsza ilość zużytego papieru czy ilość przechowywanych dokumentów. Jeśli zatem drukujemy sporo, warto zainwestować w tę ułatwiającą pracę opcję. Jeśli zależy Ci na ochronie poufności dokumentów, niektóre urządzenia mają taką opcję. Plik zostaje przesłany do drukarki, jednak wydrukować możesz go jedynie po wpisaniu odpowiedniego, wcześniej ustalonego PIN-u.

W drukarkach laserowych mamy również możliwość druku na różnych materiałach – na foliach czy grubym papierze, a także materiałach o wysokim połysku, przy których druk atramentowy się rozmazuje. Ogromną zaletą drukarki laserowej jest to, że w przeciwieństwie do drukarek atramentowych nic w niej nie zasycha. Nawet jeśli jest używana sporadycznie, będzie zawsze gotowa do pracy w kilka sekund i zapewni Ci bardziej nieskazitelny wydruk niż urządzenia atramentowe. Musisz pamiętać, że ważne jest także odpowiednie użytkowanie drukarki laserowej. Należy ją czyścić. Co prawda lasery nie brudzą się tak szybko jak atrament, jednak należy zwrócić uwagę na to, by urządzenie nie pozostawało bez konserwacji przez dłuższy czas. Do czyszczenia sprzętu możesz użyć ściereczek antyseptycznych lub folii czyszczących.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli drukarek laserowych. Przy wyborze warto wybrać producenta, który cieszy się dobrymi opiniami. Renoma producenta jest na pewno ważna. Wśród najpopularniejszych producentów drukarek laserowych wyróżnić możemy kilku gigantów.

HP to jedna z najlepiej rozpoznawalnych marek. Najlepsze drukarki laserowe HP cieszą się wielką popularnością, a producent ma w swojej ofercie bardzo wiele modeli. Jest to sprzęt o dużej wydajności. Znane i cenione są także drukarki laserowe Brother. Ich modele polecane są zarówno do użytku domowego, jak i biurowego. Brother to gwarancja doskonałego wydruku, wyraźny tekst i wysoka prędkość pracy. Drukarki laserowe Lexmark swoją ofertę kierują przede wszystkim do firm. Ich urządzenia charakteryzują się szybką pracą, dużą wydajnością oraz niezawodnością. Polecane drukarki laserowe kolorowe to również te od producenta Canon. Marka specjalizuje się w wielofunkcyjnych drukarkach laserowych z obsługą kopiowania, skanowania i przesyłania faksów w jednym uniwersalnym urządzeniu.

Z pewnością o zaletach drukarek laserowych przekonuje się coraz więcej użytkowników, wybierając ten rodzaj sprzętu do domu czy biura. Pamiętaj, że przed zakupem drukarki laserowej musisz dokładnie określić, czego oczekujesz od tego urządzenia. Nie istnieje uniwersalna drukarka laserowa odpowiednia dla wszystkich. Wymagania każdego z nas są inne – sprzęt, który dla jednego będzie urządzeniem idealnym, dla drugiego będzie nieodpowiedni. Warto więc poświęcić czas na wybranie odpowiedniego modelu.

Udostępnij
5,0
6 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.