Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Poduszka podróżna – na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru?

Godziny spędzone w samochodzie czy pociągu mogą dłużyć się niemiłosiernie. Jak wybrać poduszkę podróżną?

W wielogodzinnej podróży nic nie działa lepiej niż sen. Aby odbywał się on w komfortowych warunkach, potrzebujemy poduszki podróżnej. Jaki model sprawdzi się najlepiej?

Jaka poduszka podróżna będzie optymalnym wyborem?

Na rynku znajdziemy szeroki asortyment poduszek podróżnych. Różnią się one między sobą kształtem, wielkością, materiałem, z którego zostały wykonane, a także ceną. Najważniejszą kwestią przy wyborze tego akcesorium jest to, aby odpowiednio wspierało odcinek szyjny kręgosłupa, dzięki czemu unikniemy bólu i skurczów mięśni, a sen w trakcie podróży doda nam energii.

Poduszka podróżna na szyję nie tylko zwiększa komfort podróży, pełni również wiele istotnych funkcji:

 • poprawia ergonomię fotela, wypełniając wolną przestrzeń między zagłówkiem a ciałem,
 • łagodzi zesztywnienie karku, skurcze i bóle mięśni, które mogą być odczuwane w trakcie długiej jazdy czy też lotu,
 • pozwala odprężyć się w czasie podróż,
 • zapewnia błogi sen, gdyż zapobiega nagłym, niekontrolowanym ruchom głowy, przytrzymując ją w komfortowej, a przede wszystkim właściwej pozycji.

Jej stosowanie jest szczególnie wskazane u osób z obniżoną stabilnością kręgów szyjnych oraz z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Co więcej, powinien jej używać każdy, kto przeciąża odcinek szyjny kręgosłupa, na przykład długo podróżując lub wykonując pracę biurową.

Wybierając poduszkę, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego została wykonana. Oto najczęściej wybierane opcje:

 • poduszka podróżna z pluszu – jest bardzo miękka i miła w dotyku, a także hipoalergiczna, dzięki czemu nie powoduje podrażnień skóry. Jest elastyczna, gwarantuje tym samym dobre podparcie głowy, szyi i karku. Możemy jej używać nie tylko w czasie podróż, ale na przykład jeśli wiele godzin spędzamy, pracując przy komputerze.
 • poduszka podróżna z wodoodpornego flokowanego PVC – nie jest tak miękka w dotyku jak jej poprzedniczka, jednak zapewnia komfort snu. Jej główną zaletą jest wodoodporność, dzięki czemu sprawdza się wręcz doskonale w czasie podróży. Nie musimy bowiem obawiać się, iż ją przypadkowo zachlapiemy. Co więcej, jest łatwa w czyszczeniu. Wystarczy ją przetrzeć wilgotną szmatką.
 • poduszka podróżna wykonana z poliestru zwykle wzmocnionego także innymi włóknami, takimi jak elastan – jest miękka, wygodna i elastyczna. Gwarantuje zatem odpowiednie podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa i stabilizację głowy, szyi oraz karku.
 • poduszka pokryta zamszem, aksamitem lub inną tkaniną – jest miła i miękka w dotyku, dzięki czemu gwarantuje komfortowy sen, a przede wszystkim nie podrażnia skóry. Problem stanowić może jednak wyczyszczenie poduszki, gdy ulegnie zabrudzeniu. Konieczne może okazać się jej wypranie, co w podróży nie zawsze jest możliwe. Dlatego należy zachować ostrożność podczas jej użytkowania.

Decydując się na kupno poduszki, warto zwrócić uwagę także na jej wypełnienie. To ono gwarantuje bowiem elastyczność i prawidłowe podparcie głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa. Na rynku dostępne są następujące produkty:

 • poduszka podróżna dmuchana – jej wypełnienie stanowi powietrze. Zwykle sami musimy ją napompować, jednak znajdziemy również droższe modele samopompujące – jedyne, co musimy zrobić, to wyciągnąć poduszkę z futerału, a ta sama wypełni się powietrzem. To niezwykle komfortowe rozwiązanie, które nadaje optymalny kształt produktowi. Ten zaś gwarantuje prawidłowe podparcie szyi, karku oraz głowy.

Poduszka podróżna pompowana tradycyjnie, choć atrakcyjna cenowo, nie zawsze będzie dobrym wyborem. Tańsze modele mogą być bowiem niedbale wykonane, w wyniku czego powietrze będzie z nich stopniowo uciekać. Nie zapewni to komfortu snu. Wybierając model dmuchany, koniecznie sprawdźmy zatem, czy wierzchni materiał jest dokładnie zaszyty i nie ma żadnej nieszczelnej powierzchni. W przypadku poduszki podróżnej dmuchanej solidne wykonanie to podstawa wygodnej podróży.

 • poduszka podróżna z pianki termoelastycznej – to innowacyjny materiał z tak zwaną pamięcią kształtu, dzięki czemu z łatwością dostosowuje się do ciała, bardzo dobrze wspierając odcinek szyjny kręgosłupa. Ma jednolitą, gładką strukturę, co dodatkowo zwiększa wygodę podróży. Tworzywo można określić jako średnio-miękkie i miłe w dotyku. Nie ociera zatem, gwarantując wysoki stopień komfortu.

Dużym atutem pianki termoelastycznej jest jej antyalergiczność. Poduszka wykonana z tego materiału nie chłonie kurzu ani wilgoci, przez co zapobiega powstawaniu roztoczy. Jest zatem odpowiednia dla dzieci i alergików.

Zwykle w zestawie z poduszką podróżną z pianki termoelastycznej znajdziemy również poszewkę, która może być wykonana z weluru. Jeśli pokrowca nie ma, musimy go dokupić. Pianki termoelastycznej nie można bowiem prać, gdyż utraci swoje właściwości. Aby ochronić ją przed plamami, konieczna jest zatem poszewka.

 • poduszka podróżna z wypełnieniem z kuleczek polistyrenowych – dostosowują się one do kształtu ciała, zapewniając tym samym komfort podróży. Pozwalają także równomiernie rozłożyć ciężar głowy. Co więcej, nie odkształcają się, dzięki czemu dobrze podpierają szyję i kark.

Dzięki takiemu wypełnieniu poduszka jest bardziej odporna na ugniatanie. Jest również łatwa w czyszczeniu. Bez przeszkód możemy ją bowiem prać w pralce, ustawiając niską temperaturę i niewielkie obroty.

Wybierając poduszkę podróżną, warto również zwrócić uwagę na różnego rodzaju dodatki, które zwiększają jej funkcjonalność, czyniąc produktem jeszcze bardziej komfortowym i dostosowanym do wymogów podróżowania. Na rynku dostępne są produkty z udogodnieniami, takie jak:

 • poduszka podróżna z kapturem – jak sama nazwa wskazuje, wyposażona jest w kaptur, który możemy nasunąć na głowę. Zwykle wykonany jest on z materiału, który nie przepuszcza światła. Pozwala on odpocząć oczom od światła i bodźców zewnętrznych, co ułatwia zaśnięcie.

Sama poduszka zaś spełnia wszystkie stawiane jej wymagania. Jest miękka w dotyku, co chroni przed otarciami skóry. Co więcej, doskonale dopasowuje się do kształtu oraz ruchów głowy, bardzo dobrze wspierając odcinek szyjny kręgosłupa.

 • poduszka podróżna z masażem – jej zadaniem jest stabilizacja szyi, karku i głowy. Funkcja masażu pozwala zaś zrelaksować się podczas podróży, ułatwia odprężenie odcinka szyjnego kręgosłupa, a także niweluje napięcie i ból w mięśniach.

Urządzenie masujące zwykle zasilane jest bateriami typu paluszek. Obsługa takiej poduszki jest niezwykle prosta. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby włączyć przyjemne wibracje, które przyniosą ulgę napiętym mięśniom.

Istotny kształt i rozmiar

Wybierając poduszkę podróżną, musimy zwrócić uwagę także na jej kształt. Najpopularniejszym rozwiązaniem są tak zwane rogale, które doskonale stabilizują głowę w pozycji siedzącej i odciążają odcinek szyjny kręgosłupa. Są wygodne i poręczne.

Na rynku dostępne są również poduszki kwadratowe. Decydując się na taki model, sprawdźmy, czy został on wyposażony w antypoślizgową warstwę wierzchnią, co zapobiegnie przesuwaniu się poduszki w trakcie jej użytkowania. Poduszka podróżna w kształcie walca to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy jej używać nie tylko do podtrzymywania głowy w trakcie snu, ale również do podparcia pleców, na przykład odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Znaczenie ma również rozmiar poduszki. Nie powinna ona być ani zbyt mała, ani zbyt duża. Co więcej, jeśli nie jest to model dmuchany, musimy zadbać o to, aby zmieścił się w bagażu podręcznym.

Poduszka podróżna jaka najlepsza?

Mnogość dostępnych na rynku poduszek podróżnych nie ułatwia wyboru. Jeśli zatem zastanawiamy się, który model będzie optymalny, warto zastanowić się, w jakim środku transportu będzie najczęściej używany i na tej podstawie dokonać wyboru. Pamiętajmy jednak, że liczą się przede wszystkim nasze indywidualne preferencje.

 1. Poduszka podróżna do autokaru – w autobusie doskonale sprawdzi się rogal z wypełnieniem z pianki termoelastycznej lub kuleczek polistyrenowych. Zapewni bowiem odpowiednią twardość i właściwe podparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Dobrym rozwiązaniem może okazać się poduszka z kapturem. Pozwala bowiem odciąć się od bodźców zewnętrznych, co ułatwia zaśnięcie.
 2. Poduszka podróżna do samolotu – musi zmieścić się w bagażu podręcznym, stąd też dobrym rozwiązaniem jest poduszka podróżna dmuchana, z której w każdej chwili możemy spuścić powietrze, aby zajmowała jak najmniej miejsca. Jeżeli będzie nam potrzebna, po prostu ją napompujemy,
 3. Poduszka podróżna do samochodu – w tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest poduszka wyposażona w specjalne zapięcie, za pomocą którego możemy ją przymocować do fotela. Dzięki temu będziemy ją mieć zawsze pod ręką.

Poduszka podróżna dla dzieci

Dzieci ciężko znoszą trudy podróży. Aby uprzyjemnić im sen w samochodzie, autokarze czy pociągu, warto zdecydować się na zakup poduszki podróżnej dla dzieci. Zwykle ma ona mniejsze rozmiary niż wariant dla dorosłych, dzięki czemu zapewnia optymalne podparcie i komfortowy sen, a podróżując z dzieckiem doskonale wiemy, jak jest on ważny, jeśli dziecko ma obudzić się w dobrym humorze. Nic nie psuje bowiem wycieczki tak jak złe samopoczucie naszej pociechy.

Poduszka podróżna dla dzieci powinna być:

 • odpowiednio wyprofilowana, dzięki czemu zagwarantuje podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa, a spanie w pozycji siedzącej nie wywoła żadnego dyskomfortu w postaci bólu czy też skurczu mięśni,
 • miękka i elastyczna zarazem, co powoli na utrzymanie ciężaru głowy,
 • optymalnie ukształtowana, dzięki czemu będzie dobrze układać się na szyi i karku praz właściwie podtrzymywać te części ciała. Warunki te spełniają popularne rogale,
 • wykonana z wysokiej jakości materiału, na przykład pluszu, który będzie hipoalergiczny, a tym samym nie podrażni skóry. Jest to szczególnie ważna kwestia, jeśli nasze dziecko jest alergikiem lub ma wrażliwą skórę. Wysokiej jakości materiał nie wywoła również bolesnych otarć czy zadrapań,
 • wodoodporna – w czasie podróży nie trudno zachlapać poduszki wodą czy też sokiem. Jeżeli zdecydujemy się na wodoodporny materiał nie będziemy musieli się tym martwić. Co więcej, takie tworzywo niezwykle łatwo się czyści. Wystarczy przetrzeć poduszkę wilgotną ściereczką i już jest gotowa do ponownego użytku,
 • atrakcyjna pod względem designu – nic nie uprzyjemni dziecku podróży tak jak poduszka z motywem z ulubionej bajki. Niektórzy producenci oferują modele w formie atrakcyjnych zwierzaków, którymi nasza pociecha może się bawić w trakcie wycieczki.

W czasie podróży z dzieckiem doskonale sprawdzą się modele dmuchane. Głównie z uwagi na fakt, że ich przechowywanie nie nastręcza żadnych problemów. Wystarczy wypompować powietrze i schować poduszkę do torebki lub plecaka.

Wybór poduszki podróżnej to nie lada wyzwanie. Zwrócić musimy bowiem uwagę na szereg istotnych kwestii, takich jak materiał wierzchni, rodzaj wypełnienia, rozmiar czy też kształt. Tylko po analizie tych czynników będziemy w stanie odpowiednio dopasować poduszkę do  kształtu naszego ciała, uprzyjemniając sobie w ten sposób godziny spędzone w podróży.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.