Udostępnij
Skomentuj

Jakie gry i zabawy do podróży? Które wybrać do samochodu lub autokaru?

Każdy rodzic czuje obawę przed wyruszeniem z brzdącem w dalszą podróż, czy to samochodem, autobusem czy pociągiem.

Jak zająć malucha, co zrobić w wolnym czasie i jak sprawić, żeby dziecko się nie nudziło i nie rozrabiało? Jakie wybrać gry na czas podróży szkolnej? Pomysłów jest cała masa, od popularnych gier niewymagających żadnych akcesoriów i zabawek, poprzez różne gry magnetyczne lub kolorowanki i wyklejanki, aż po audiobooki, tablety, telefony, czy odtwarzacze mp3. Producenci zabawek i gier dla dzieci oferują nam najróżniejsze akcesoria, które świetnie sprawdzą się w każdej podróży najróżniejszymi środkami lokomocji. Jakie fajne gry do autokaru sprawdzą się najlepiej?

W artykule podpowiemy w jakie gry warto grać w podróży oraz jakie gry i zabawki wybrać do autokaru, do autobusu i do samochodu. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Od razu zaznaczamy, że mowa tu o zabawach "analogowych". Znajdzie się miejsce na produkcje elektroniczne, ale gry online nie znajdą się na tej liście. 

Jakie gry do autokaru?

Podróże autokarem potrafią dać się we znaki nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również dorosłym. Starsi podróżnicy łatwo mogą umilić sobie podróż drzemką, słuchaniem muzyki, oglądaniem filmu na tablecie lub laptopie, ewentualnie na telewizorach zainstalowanych na pokładzie autokaru.

Dzieci natomiast dosyć szybko wpadają w nudę. W takich sytuacjach świetnie sprawdzają się gry słowne lub różne zabawki, które możemy wziąć ze sobą w podróż. Do autokaru należy wybierać zabawki stosunkowo niewielkie i nieskładające się z dużej ilości małych elementów. Pole manewru na autokarowych siedzeniach jest niewielkie, a klocki lub inne małe elementy łatwo zgubić.

Kolorowanki, malowanki, naklejanki

W autokarze doskonale sprawdzą się różnego rodzaju kolorowanki, malowanki i naklejanki. Możemy zdecydować się na jedną z wielu kolorowanek lub malowanek tematycznych, np. „W kuchni” od firmy Alexander, czy książeczki do kolorowania jednym pociągnięciem, albo „Fachowe pojazdy- Maszyny budowlane” od firmy Alexander. Jeżeli nasza pociecha uwielbia Minionki, Minecrafta, Spidermana, My Little Pony, Avengers, czy Krainę Lodu, również nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem odpowiednich kolorowanek.

Ciekawą alternatywą dla kolorowanek jest również malowanka, którą możemy uzupełniać suchymi farbami. Są w formie sztyftów, które łatwo się rozprowadzają. Inną ciekawą grupą uzupełnianek, są naklejanki. Te książeczki i zeszyty uzupełnia się naklejkami, które dodawane są do zestawów. Szczególnie polecane są mniejszym brzdącom. W podróż możemy zaopatrzyć się np. w naklejanki od firmy Morex- np. „Wesoły klaun”, „Wesoła biedronka”, czy „Zagadkowe owoce i warzywa” od Wydawnictwa Zielona Sowa.

Gry karciane i układane

Tego rodzaju gry należy dopasować do wieku i umiejętności dziecka. Zbyt trudna i za łatwa gra szybko znudzi i zniechęci malucha. Proponujemy np. gry karciane w Piotrusia, czy grę Corner od marki Trefl. Obecnie niezwykle dużą popularnością cieszy się gra „Doddle: Gdzie jest Dory” od firmy Rebel.

Układanki magnetyczne to również doskonały sposób na zajęcie malucha podczas długiej podróży autokarem. Polecamy np. magnetyczne mini szachy, warcaby lub magnetyczne puzzle tematyczne, np. układankę Dinozaury od firmy Quercetti.

Gry do autobusu

Jakie są najlepsze gry do autokaru? Jazda autobusem jest o wiele krótsza i mniej komfortowa niż jazda samochodem. Chcąc umilić dziecku czas, jadąc od przystanku do przystanku, nie mamy dużego wyboru. W autobusie możemy zapomnieć o grach karcianych, planszowych, magnetycznych, czy o kolorowankach. Zanim je wyjmiemy i zanim dziecko na dobre wkręci się w zabawę- będziemy musieli przygotowywać się do opuszczenia autobusu.

Gry elektroniczne

Jeśli chodzi o gry na podróż, to w autobusie świetnie sprawdzą się gry elektroniczne. Szybko się je włącza i w każdej chwili możemy je zakończyć i schować do torby, plecaka lub kieszeni. Poza grami i aplikacjami na tablety i smartfony polecamy zaopatrzyć się w np. ”Aparat cyfrowy Kidizoom” od Vtech, „Zaczarowane Lustereczko” od marki Dumel, elektroniczną grę Tetris +9999 gier, tablety lub telefony dla najmłodszych.

Jakie zabawki i gry do samochodu?

W samochodzie mamy nieco większe pole do popisu. Większa przestrzeń, którą możemy przeznaczyć na zabawę, pozwala na wzięcie w podróż większych gier i układanek. Tutaj również warto wybierać gry z dużymi elementami lub magnetyczne. Trudniej będzie nam zgubić dany fragment gry, niż miałoby to miejsce w autokarze lub autobusie, jednak gra na wyboistej drodze nie należy do najprzyjemniejszych.

Chcąc zmaksymalizować zabawowe możliwości samochodu, warto zaopatrzyć się w specjalny stolik do zabaw dla dzieci. Może być uformowany jako płaska deska lub z przegródkami i trzymakami na napoje, lub inne akcesoria przydatne w podróży.

Układanki magnetyczne

W samochodzie możemy bawić się większymi grami i zabawkami. Polecamy np. układankę magnetyczną Kubuś od Quercetti, czy Magnetyczną Drewnianą Rybkę od firmy Hape. Magnetyczne książeczki tematyczne opowiadające historie i przygody bajkowych bohaterów przypadną do gustu nieco młodszym podróżnikom. Starszym maluchom polecamy natomiast zabawkę od Quercetti Tablica Magnetyczna Mandala.

Gry edukacyjne i karciane

Tutaj świetnie sprawdzi się gra Inteligencja od wydawnictwa Granna. Zasady gry mocno nawiązują do gry „Państwa- Miasta”. Pociecha miło spędzając czas w podróży, wysili również szare komórki. Młodszym dzieciom proponujemy grę kieszonkową „Bitwa Morska” od Hasbro. Wybierając gry karciane w podróż, brać ze sobą takie, które posiadają małą ilość, możliwie dużych kart. Świetnie sprawdzą się tu gry: „Potwory z szafy” od Granny, „Piotruś i Pamięć” od firmy Alexander, czy „Klinika Pluszaków” od firmy Trefl.

Gry i zabawy słowne

Gry słowne świetnie sprawdzą się w każdych warunkach. Ze starszymi brzdącami możemy bawić się w rejestracje, opowiadania, odkrywanie, słówka, zagadki, literowanie, mapę, mniejszy element, czy znaki drogowe.

Gier słownych jest bardzo wiele i z pewnością któraś z nich okaże się ulubioną grą malucha. Poniżej przedstawiamy zasady każdej z nich.

Rejestracje

Gra polega na śmiesznym odczytaniu rejestracji mijanych samochodów. Możemy popuścić wodzę fantazji i np. widząc rejestrację LU, możemy ją odszyfrować jako Luźne Ubranka, albo SB jako Super Brzuszek.

Opowiadania

Gra polega na dopowiadaniu przez każdego podróżnika jednego zdania do tworzonej wspólnie historii. Np. Możemy zacząć od: „Ala poszła do sklepu”, następny uczestnik zabawy może dopowiedzieć: „I kupiła słonia”. Grę w opowiadania możemy ciągnąć w nieskończoność.

Odkrywanie

Odkrywanie polega na znajdowaniu określonych przedmiotów w zasięgu wzroku podczas podróży. Mogą to być konkretne drzewa, określone znaki, czy budynki. Ciekawa gra, która uczy malucha spostrzegawczości.

Słówka

Słówka polegają na wypowiadaniu kolejno ciekawych i śmiesznych słów, które rozpoczynają się na literkę, na którą zakończyło się słowo wypowiadane przez wcześniejszą osobę. Np. mama mówi: „Akwen”, a tata na to: „Negocjacje”.

Zagadki

Gra polega na zgadywaniu, co dana osoba obecnie widzi. Jeden uczestnik zabawy opisuje daną rzecz, która znajduje się w jego polu widzenia, natomiast druga musi odgadnąć, czym jest dany przedmiot.

Możemy również dopytywać o cechy przedmiotu, a opisująca osoba może odpowiadać przecząco lub twierdząco.

Literowanie

Banalna gra, która polega na literowaniu przez brzdąca trudnych wyrazów. Nauka poprzez zabawę, która wymaga od dziecka skupienia.

Mapa

W zasadzie nie jest to gra. Dzieci zawsze chętnie dowiadują się, gdzie jadą i jaki jest cel podróży. Warto więc pokazać im na mapie trasę oraz co nieco poopowiadać o mijanych miejscowościach i miejscach.

Mniejszy element

Zabawa polega na rozbijaniu przedmiotów na części pierwsze. Przykładowo, rodzic rzuca hasło: „Butelka”, a dziecko stara się rozbić butelkę na części pierwsze- korek, opakowanie, etykietę, zawartość butelki itd.

Znaki drogowe

Podczas podróży możemy pokazywać maluchowi znaki drogowe i prosić, by informował nas, gdy zobaczy konkretny znak. Jest to również świetna okazja do nauczenia dziecka najważniejszych znaków drogowych.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Karty i gry karciane - Quizy - Zestawy gier

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.