Udostępnij
Skomentuj

Pilot do aparatu - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dobry pilot do aparatu zdecydowanie ułatwia fotografowanie. Jak wybrać pilot do aparatu? Na co zwrócić uwagę?

Oferta akcesoriów do aparatów fotograficznych jest imponująca, a szczególne miejsce w niej zajmują właśnie piloty do aparatów. To urządzenia, które ułatwiają wykonywanie zdjęć w domu lub w plenerze. Jak wybrać pilot do aparatu cyfrowego? Czy warto go kupić?

Pilot do aparatu - do czego się przyda?

Pilot do aparatu fotograficznego to niewielki i poręczny gadżet, który może przydać się w wielu sytuacjach. Oto kilka przykładów:

 • Przy wykonywaniu zdjęć z użyciem statywu – na przykład w plenerze, przy słabszym oświetleniu, gdy konieczne jest zastosowanie długiego czasu naświetlania. Skorzystanie z pilota jest obarczone mniejszym ryzykiem poruszenia aparatu. 
 • Przy wykonywaniu autoportretów i zdjęć grupowych – czyli przy ujęciach, gdzie pozuje także sam fotograf. Zamiast robić selfie smartfonem lub trzymać aparat ręką, co ma swój urok na zdjęciach, ale też swoje mankamenty, można wykonać dowolny kadr przy użyciu statywu i pilota, który z odległości aktywuje wykonanie ujęcia.  
 • Przy utrwalaniu materiałów typu timelapse – czyli nagrań poklatkowych, na które składa się bardzo duża liczba ujęć. Dobry pilot zdecydowanie ułatwi wykonanie serii zdjęć. 
 • Przy wykonywaniu zdjęć smartfonem – w sprzedaży obecne są zarówno piloty do typowych aparatów cyfrowych, jak również do telefonów. Pilot do aparatu w telefonie może mieć wielkość breloczka i działać bezprzewodowo za pośrednictwem łączności Bluetooth. 

Dokładna funkcjonalność i możliwe zastosowania pilotów do aparatów zależą od wybranego urządzenia. 

Jak wybrać najlepszy pilot do aparatu?

Oferta pilotów do aparatów fotograficznych wcale nie jest mała. Podczas zakupu tego urządzenia, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów:

 • Typ urządzenia – w sprzedaży znajdziemy zarówno bezprzewodowe piloty, jak również wężyki spustowe z pilotem. Który wybrać? Wężyk spustowy ma ograniczony zasięg, ale działa bezproblemowo. Pilot bezprzewodowy zapewni za to o wiele większy zasięg i wygodę użytkowania, ale może kosztować więcej.
 • Kompatybilność z użytkowanym aparatem – w sprzedaży są obecne zarówno piloty uniwersalne, które współpracują ze sporą liczbą aparatów różnych marek, jak również piloty dedykowane do konkretnych aparatów. Przykładem takiego rozwiązania jest pilot do aparatu Sony RMT-DSLR 2, który pasuje wyłącznie do aparatów Sony NEX i SLT, ale bez problemu znajdziemy również dedykowany pilot do aparatu Nikon lub pilot do aparatu Canon. Rozwiązania dedykowane dają gwarancję kompatybilności.
 • Funkcjonalność – podstawowe modele pilotów do aparatów umożliwiają wykonanie zdjęcia lub serii zdjęć. Bardziej zaawansowane, ale też nieco droższe, urządzenia oferują także możliwość opóźnienia wyzwolenia migawki albo umożliwiają pracę z użyciem interwałometru oraz mogą oferować wiele dodatkowych rozwiązań.
 • Zasięg – w przypadku wężyków spustowych z pilotem zasięg jest ściśle powiązany z długością wężyka. Piloty bezprzewodowe mogą oferować lepsze parametry pod tym względem, ale warto to zweryfikować przed zakupem.
 • Łączność z aparatem – wężyki spustowe działają przewodowo, ale modele bezprzewodowe mogą korzystać z łączności radiowej lub na podczerwień. Tanie piloty najczęściej wykorzystują podczerwień, łączność radiowa jest obecna w droższych modelach, a niektóre z nowszych aparatów fotograficznych mogą być nawet wyposażone w Wi-Fi lub Bluetooth, co umożliwia wykorzystanie telefonu z odpowiednią aplikacją w roli pilota.
 • Opinie użytkowników – chcąc kupić dobry pilot do aparatu opinie także należy wziąć pod uwagę, a szczególnie szersze recenzje i testy. Warto sprawdzić również, czy wybrany model pilota cieszy się popularnością wśród kupujących, czy pojawia się na listach bestsellerów lub w rankingach popularności. 

Statyw do aparatu z pilotem to zestaw, który sprawdzi się w wielu sytuacjach. Z pomocą pilota można ułatwić sobie wykonywanie ujęć portretowych, autoportretów, ale też zdjęć plenerowych ze statywu. Przy wyborze pilota do aparatu, warto zwrócić uwagę na kwestie techniczne, ale też na cenę poszczególnych pilotów.

Polecane modele

Ile kosztuje pilot do aparatu?

Zakup pilota do aparatu wiąże się z wydatkiem od kilkudziesięciu złotych w górę. Jeśli chodzi o pilot do aparatu cena zależy zarówno od jego funkcjonalności, jak również od tego, jakiej jest firmy.

 • Pilot do aparatu JJC można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Urządzenia tej marki to zamienniki do markowych pilotów (najczęściej do aparatów marki Sony). Chcąc kupić pilot do aparatu Sony Alpha lub innego urządzenia tej marki można więc wybierać pomiędzy oryginalnym pilotem za kilkaset złotych a tanim zamiennikiem.
 • Pilot do aparatu Hama DCC System można kupić za niespełna 100 zł. Urządzenie to jest kompatybilne z aparatami wielu marek (Canon, Fuji, Nikon, Sony, Samsung i wielu innych).
 • Pilot do aparatu Olympus, Sony lub Nikon to oryginały, które kosztują najczęściej ponad 150 zł lub więcej. W tym wypadku nie ma jednak wątpliwości, co do realnej kompatybilności, jak również zazwyczaj funkcjonalność i niezawodność tych rozwiązań jest najlepsza. 

Czy warto kupić pilot do aparatu?

Pilot do aparatu fotograficznego to gadżet, który może przydać się zarówno osobom fotografującym dla przyjemności, jak również profesjonalistom. W zastosowaniach profesjonalnych oraz w ambitnej fotografii hobbystycznej jest to przedmiot bardzo przydatny, często wykorzystywany i zdecydowanie godny uwagi i dlatego warto zdecydować się na funkcjonalny i markowy pilot do aparatu. W przypadku fotografowania sporadycznego również warto wziąć pod uwagę zakup pilota, ale wówczas można sięgnąć po tańszy pilot uniwersalny. 

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.