Udostępnij
Skomentuj

Piła tarczowa - jak wybrać? Jaka najlepsza?

Piła tarczowa to jedno z podstawowych narzędzi nie tylko profesjonalisty, ale także majsterkowicza i hobbysty.

Umożliwia cięcie różnego rodzaju materiałów: począwszy od drewna skończywszy na tworzywie sztucznym. Pomimo prostoty urządzenia, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej piły tarczowej, która posłuży więcej niż jeden sezon.

Rodzaj materiału

Jedną z podstawowych kwestii, jaką należy rozpatrzyć przed zakupem jest rodzaj materiału, jaki będzie najczęściej cięty. Pilarki tarczowe wykorzystuje się przede wszystkim do cięcia elementów drewnianych takich jak deski, słupki ogrodzeniowe, płyty OSB czy panele podłogowe. Można je użyć również do cięcia plastikowych rur. Jednym z najbardziej wszechstronnych pilarek tarczowych są ukośnice, które poradzą sobie z drewnem, tworzywem sztucznym oraz metalem. Sprawdzą się przy pracach remontowanych, docinaniu profili aluminiowych czy listew.

Polecane piły tarczowe

Tarcza

Jak sama nazwa wskazuje, tarcza stanowi bazowy element każdej piły tarczowej. Na wydajność pracy wpływa więc jej rozmiar, a także stan i wielkość ząbków. Mniejsze wykonują dokładniejsze cięcie nie pozostawiając poszarpanej powierzchni. Innymi słowy, im więcej drobniejszych zębów przy tej samej średnicy tarczy, tym cięcie będzie czystsze. Warto jednak pamiętać także o innej zasadzie – że im grubszy materiał, tym większy powinien być ząb.

Producenci mają w swojej ofercie kilka rodzajów tarcz m.in.:

 • tarcze do cięcia precyzyjnego
 • tarcze uniwersalne – do cięcia różnego rodzaju materiałów
 • tarcze widiowe – o większej ilości zębów umożliwiają cięcie drewna w poprzek, natomiast mniejsza ilość nadaje się cięcia wzdłuż włókien. Świetnie sprawdzają się przy cięciu laminatu

Głębokość cięcia

Wartość ta informuje o grubości materiału, jaki można przeciąć za pomocą piły. W sprzedaży można spotkać się z modelami ze zdejmowaną tarczą, dzięki czemu można ciąć materiały o dowolnej grubości.

Moc

Jest to jeden z ważniejszych parametrów wpływających na wydajność urządzenia. Im większa moc, tym tarcza lepiej radzi sobie z zagłębianiem się w materiał. Ponadto moc wpływa na ilość obrotów na minutę.

Rodzaj

Piły tarczowe można podzielić na dwie grupy:

 • pilarki ręczne – dzięki mniejszym rozmiarom są mobilne, co umożliwia zabieranie je do domów klientów. Są także łatwiejsze w przechowywaniu. Niektóre modele można przymocować do specjalnego stołu. Mogą być wyposażone w laser czy prowadnice do precyzyjnego cięcia. Średnica tarczy może wynosić od 130 do 250 mm.
 • pilarki stołowe (stacjonarne) – świetnie sprawdzą się przy cięciu dużej ilości materiału. Najlepiej by wzór był powtarzalny. Warto pamiętać, że tego typu narzędzie pozwala na mniejsze pole manewru. Piła stołowa jest także mniej precyzyjna, w zamian oferuje większą stabilność. Średnica tarczy przekracza 315 mm.

Zabezpieczenia

Piły tarczowe należą do niebezpiecznych narzędzi, którymi można bardzo łatwo się zranić. Dlatego też powinny być wyposażone w szereg zabezpieczeń zmniejszających możliwość skaleczenia:

 • osłona tarczy piły
 • osłona napędu
 • wyłącznik napędu – zlokalizowany w łatwo dostępnym miejscu.

Dodatkowe funkcje

Pilarka tarczowa może mieć:

 • regulacja obrotów – przydaje się przy cięciu różnego rodzaju materiałów umożliwiając dostosowanie prędkości do twardości.
 • cięcie ukośne – umożliwia cięcie pod kątem 45 i 90 stopni.

Dodatkowe wyposażenie

Piły tarczowe mogą mieć:

 • prowadnice do cięcia równoległego – umożliwiają precyzyjne cięcie
 • laser – wskazuje linię cięcia, ułatwiając i przyspieszając tym samym pracę użytkownika.
 • worek lub pojemnik – na wióry powstające podczas cięcia
Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.