Udostępnij
Skomentuj

Pierwszy zegarek dla dziecka – jaki wybrać?

Zegarek to doskonały pomysł na prezent dla dziecka. Jaki model wybrać, jeśli ma to być jego pierwszy zegarek?

Chociaż wydawać by się mogło, że zegarki cieszą się niezbyt dużą popularnością wśród dzieci, na rynku dostępnych jest tak wiele ich rodzajów, że z pewnością znajdziemy model, który będzie odpowiadał preferencjom i upodobaniom obdarowywanego. Jakie zatem rozwiązanie wybrać? Tradycyjne czy nowoczesne?

Polecane zegarki dla dzieci

Kiedy kupić pierwszy zegarek dla dziecka?

W tym przypadku nie ma ściśle określonej granicy wieku, kiedy można kupić dziecku pierwszy zegarek. Wiele zależy od umiejętności pociechy. Jeżeli dziecko rozpoznaje cyfry arabskie i umie liczyć, można kupić mu zegarek. Oczywiście na początku nauka rozpoznawania godzin będzie dla naszej pociechy wyzwaniem. Jednak dzięki systematycznemu treningowi na pewno opanuje tę umiejętność. Możemy mu w tym pomóc, wykorzystując edukacyjne gry planszowe i internetowe.

Na jaki zegarek dla dziecka warto się zdecydować?

Jak zostało wspomniane, oferta rynkowa zegarków dla dzieci jest bardzo zróżnicowana. Zdecydować możemy się na:

 • zegarek z tarczą analogową – to klasyczne rozwiązanie. W przypadku najmłodszych użytkowników warto zdecydować się na czytelny model o dużych, rozpoznawalnych cyfrach arabskich i wyraźnych wskazówkach. Ułatwi to odczytywanie godziny. Starsze dzieci, które bardzo dobrze radzą sobie z rozpoznawaniem godzin, zamiast cyfr i liczb mogą mieć kreski, kropki lub inne symbole,
 • zegarek elektroniczny – ma cyfrowy wyświetlacz i choć jego podstawową funkcją jest pokazywanie godziny, może służyć także do wyświetlania innych informacji, np. daty. W ostatnich latach szczególnie popularne są tak zwane smartwatche. To rozbudowane zegarki elektroniczne, które spełniają wszystkie funkcje klasycznych czasomierzy i zostały wyposażone w niektóre funkcje smartfonu, np. wyświetlanie komunikatów z telefonu.

To, którą z powyższych opcji wybierzemy, zależy przede wszystkim od wieku dziecka. Dla najmłodszych lepszym wyborem będzie zegarek z tarczą analogową, dzięki czemu nauczą się zasad rozpoznawania godzin. W przypadku starszych dzieci dobrze sprawdzi się zegarek elektroniczny, a jeżeli nasza pociecha ma już telefon, warto jej kupić smartwatcha. To bardzo funkcjonalny sprzęt, za pomocą którego można m.in.:

 • odbierać połączenia,
 • robić zdjęcia,
 • odtwarzać muzykę,
 • mierzyć przebyty dystans, tętno i puls,
 • ustawić alarm.

Chociaż wielu rodziców uważa, że smartwatch to drogi i zbędny gadżet może on okazać się niezwykle przydatny, zwłaszcza że możemy go potraktować jako lokalizator dziecka. Zegarek ten wyposażony jest bowiem m.in. w funkcję GPS. Pamiętajmy jednak, że możliwość ustalenia lokalizacji dziecka dostępna jest w droższych modelach.

Zegarek z GPS dla dziecka jest wybierany przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Rodzic w każdej chwili może bowiem sprawdzić, gdzie obecnie znajduje się jego dziecko. Do tego dojść może również specjalny sygnał SOS – po wybraniu odpowiedniej opcji (zazwyczaj wystarczy przycisnąć jeden guzik), na ekranie urządzenia opiekuna wyświetla się informacja o zagrożeniu. Wiele zegarków dla dzieci dysponuje również wbudowanymi mikrofonami. Po ich aktywowaniu, rodzic może podsłuchać otoczenie, w którym znajduje się jego pociecha.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze zegarka dla dziecka?

Jeżeli zależy nam na tym, by dziecko nosiło zegarek, warto wybrać model, który po prostu będzie się mu podobał. W przypadku najmłodszych mogą to być warianty z motywami z ulubionych kreskówek. Zachęci to je do nauki rozpoznawania godzin. Z kolei starszym dzieciom warto zaoferować możliwość samodzielnego wyboru kolorystyki zegarka. Jeśli jednak ma to być niespodzianka, warto postawić na neutralne barwy, które będą pasować do różnych stylizacji.

Nie od dzisiaj wiadomo, że najmłodsi uwielbiają zabawy w wodzie. Warto więc zdecydować się na zegarek wodoszczelny dla dziecka. Zanim jednak zdecydujemy się na dany model, sprawdźmy klasę szczelności. Jak to wygląda w praktyce?

 1. „Waterresistant” lub brak jakiegokolwiek oznaczenia – zegarek nie jest wodoszczelny, może ulec zalaniu nawet podczas mycia rąk,
 2. 30 m = WR30 = 3 ATM = 3 Bar – zegarek jest odporny tylko na przypadkowy kontakt z wodą, można go więc zachlapać podczas mycia rąk bez obaw, że ulegnie uszkodzeniu,
 3. 50 m = WR50 = 5 ATM = 5 Bar – w modelu tym można się kąpać, jednak nie pływać w basenie
 4. 100 m = WR100 = 10 ATM = 10 Bar – taka klasa szczelności pozwala na pływanie w basenie, a nawet nurkowanie bez akwalungu i butli z tlenem
 5. 200 m = WR200 = 20 ATM = 20 Bar – pozwala na nurkowanie z akwalungiem.

W przypadku wyższych klas mówimy już o zegarkach dla profesjonalnych nurków, toteż możemy je odrzucić. Oczywiście warto zwrócić uwagę także na to, czy zegarek został specjalnie wzmocniony przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem rozmaitych czynników zewnętrznych, takich jak chociażby wilgoć, promienie UV czy też zabrudzenia.

Do tego warto dodać również takie parametry jak pojemność akumulatora lub baterii, rodzaj łączności (Bluetooth, NFC lub Wi-Fi) oraz ewentualne dodatki, na przykład w postaci wejścia na kartę SIM. Po przeanalizowaniu wszystkich podanych kwestii, znacznie łatwiej jest dobrać zegarek odpowiedni dla naszego dziecka.

Warto sięgać po urządzenia sprawdzonych producentów, jak np. Knock Nocky, Lorus, Timex.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:10
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.